Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : JMBG jer me se tièe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

jako interesantan video koji ima veze sa puno toga što se tièe pojma "država BIH" (pa i JMBG)..vrijedi pogledati i saslušati ...

17-06-2013 at 18:09 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

Graðani BiH pišu visokom predstavniku Valentinu Inzku

Zahtijevamo hitnu intervenciju OHR

Mi ne prihvatamo privremena rješenja koja nam nameæu državni ministri, bježeæi i od svoje odgovornosti i istovremeno štiteæi interese svoje pripadajuæe politièke opcije u državnom Parlamentu! Mi ne prihvatamo improvizaciju pravnih normi i lakrdiju našeg zakonodavnog sistema; mi ne želimo polovièna rješenja! Graðani Bosne i Hercegovine od svojih izabranih predstavnika oèekuju odluke koje ostvaruju društveni i državni napredak, oèekuju zakone i druge propise koji štite temeljna prava èovjeka – pravo na život, pravo na postojanje

Nakon smrti bebe Berine Hamidoviæ, graðani i graðanke BiH uputili su otvoreno pismo Visokom predstavniku OHR Valnetinu Intzku, zahjevajuæi od njega intervenciju u pravni sistem države. Pismo prenosimo u celini:

Vaša ekselencijo, poštovani gospodine Inzko,

Trinaestog juna ove godine, u Institutu za majku i bebe u Beogradu umrla je Berina Hamidoviæ. U trenutku smrti imala je tek nešto više od dva mjeseca života. A umrla je i zbog toga što na lijeèenje u inostranstvo nije mogla biti upuæena ranije, na vrijeme, kako mi kažemo...zakasnila je! A zakasnila je jer nije imala putnu dokumentaciju, nije mogla biti upisana u pasoš majke, jer nije posjedovala matièni broj, nije bila evidentirana kao stanovnik naše države, nije postojala...

Još od petog juna ove godine, graðani Bosne i Hercegovine, koristeæi jedan od najsnažnijih demokratskih naèina sudjelovanja u demokratskim procesima, izražavaju svoju ogorèenost i nezadovoljstvo pasivnošæu u odluèivanju svojih zastupnika u najvišem državnom zakonodavnom tijelu – Parlamentarnoj skupštini, i širom Bosne i Hercegovine protestiraju zbog grubog narušavanja pravnih normi, konkretno - zbog nedonošenja izmjena i dopuna Zakona o jedinstvenom matiènom broju, na što ih obavezuje Odluka Ustavnog suda BiH.

U Parlamentu BiH, u postupku njegovog donošenja, dva puta je odbijen Zakon o JMB, dok je sljedeæi put, vještom manipulacijom zastupnika, prekinuta rasprava i prije njenog poèetka, èime je nekoliko hiljada novoroðene djece u BiH dovedeno u diskriminiran položaj, i èime je najgrublje iskazano nepoštovanje Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, kao i Konvencije UN o pravima djeteta, odnosno narušeno jedno od temeljnih naèela ove Konvencije - Naèelo nediskriminacije, prema kojem djeca ne smiju trpiti diskriminaciju “neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, politièkom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etnièkom ili društvenom porijeklu, vlasništvu, teškoæama u razvoju, roðenju ili drugom statusu djeteta, njegovih roditelja ili zakonskih zastupnika”.
akoðe, nepoštivanjem Odluke Ustavnog suda BiH kojom su još od 8. mjeseca 2011. godine bili u obavezi uskladiti Zakon o JMB sa drugim pravnim normama, narušeno je pravo novoroðene djece na pravo uèešæa u svom okruženju, prekršen je èlan 7. Konvencije, koji nalaže upis djeteta u matiène knjige odmah nakon njegovog roðenja, uz pravo djeteta na ime i pravo na državljanstvo.

Gospodine Inzko, mi ne prihvatamo privremena rješenja koja nam nameæu državni ministri, bježeæi i od svoje odgovornosti i istovremeno štiteæi interese svoje pripadajuæe politièke opcije u državnom Parlamentu! Mi ne prihvatamo improvizaciju pravnih normi i lakrdiju našeg zakonodavnog sistema; mi ne želimo polovièna rješenja! Graðani Bosne i Hercegovine od svojih izabranih predstavnika oèekuju odluke koje ostvaruju društveni i državni napredak, oèekuju zakone i druge propise koji štite temeljna prava èovjeka – pravo na život, pravo na postojanje!

Nakon dvogodišnje opstrukcije, postaje jasno da Odluka Ustavnog suda BiH iz 2011. godine, odnosno izmjena Zakona o JMB, kojom se tek roðenom djetetu zvanièno dodjeljuje mjesto u našem društvu, bosanskohercegovaèki zastupnici u najvišem zakonodavnom tijelu neæe donijeti bez snažnog uèešæa svojih politièkih interesa od kojih se suprotstavljene strane jednostavno ne žele distancirati, a bez kojih dogovora i rješenja ne može biti, uprkos Odluci Ustavnog suda BiH, uprkos zahtjevima hiljada graðana... Dok njih vode vlastiti interesi, naše bebe umiru!

Mnogi od zastupnika i delegata naroda u Parlamentu Bosne i Hercegovine èak i ne dolaze na svoja radna mjesta, a najavili su da ih do daljnjeg neæe ni biti, da neæe dolaziti na posao za koji primaju plaæe u visini i po nekoliko hiljada maraka, i to onih maraka koje smo im mi izdvojili iz svojih polupraznih džepova, iako su im službe i državne institucije zadužene za sigurnost ljudi i imovine garantirali apsolutnu sigurnost i uslove za njihov neometan rad.

Dovoljno je proèitati izvještaje nevladinih organizacija koje prate rad parlamentarnih zastupnika i delegata u Skupštini BiH, za zakljuèak da ostvareni rezultati iz plana zakonodavnih aktivnosti ne odgovaraju zadanim, da ne odgovaraju potrebama provoðenja odluka drugih nivoa vlasti, obavezama donošenja zakona neophodnih za funkcionalni pravni sistem i ostvarivanja pravne sigurnosti graðana; za zakljuèak da je nivo institucionalne odgovornosti, efikasnosti i efektivnosti, ali i individulne odgovornosti svih zastupnica/zastupnika/delegata oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za loše rezultate i posljedice neispunjavanja preuzetih obaveza dostigao najkritièniju i najnižu taèku. Svi izvještaji zakljuèuju da nema jasnih naznaka da bi se u daljnjem radu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine stanje moglo mijenjati u pozitivnom pravcu!!!

Podsjeæamo Vas da su zahtjevi nezadovoljnih graðana Bosne i Hercegovine usmjereni na hitno donošenje pravnog okvira za upis novoroðene djece u matiène knjige, ali i da graðani zahtijevaju i odgovornost, i to najprije onih koji su svojim ponašanjem i uzrokovali protestna okupljanja širom Bosne i Hercegovine. Njihove enormno visoke plaæe nisu adekvatna nagrada za rezultate njihovog rada. One su proizvod monopolistièkog i sebiènog odluèivanja i ostvarivanja vlastitog interesa i koristi. Njihove plaæe moraju biti znatno snižene, najmanje za 30% od sadašnjih, a snižena razlika mora biti preusmjerena u fondove iz kojih æe bili plaæeno lijeèenje teško oboljele djece Bosne i Hercegovine. Naši zahtjevi su naš imperativ, od njih neæemo niti možemo odustati!
Gospodine Inzko, graðani Bosne i Hercegovine od Vas zahtijevaju hitno rješenje, zahtijevaju Vašu intervenciju u pravni sistem Bosne i Hercegovine i donošenje odluke kojom æe u potpunosti biti ispoštovana Odluka Ustavnog suda BiH, broj U3/11, od 27. maja 2011. godine, kojom su naši predstavnici u Parlamentarnoj skupštini morali uskladiti èlan 5. Zakona o JMB sa Ustavom BiH. Od Vas zahtijevamo i brisanje odredbe Ustava Bosne i Hercegovine prema kojoj se dužnosnicima na državnom nivou, za vrijeme obnašanja funkcije ne mogu umanjiti naknade koje primaju za svoj rad, kako je to predloženo Amandmanom II na Ustav Bosne i Hercegovine, koji se nalazi u parlamentarnoj proceduri više od osam godina.

Konaèno, od Vas zahtijevamo nametanje pravnog okvira kojim æe naknade za plaæe zastupnica/zastupnika/delegata oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine biti umanjene za 30% od sadašnjih, za njihove za loše rezultate i posljedice neispunjavanja preuzetih obaveza, jer smo ubijeðeni da oni sami nikad neæe donijeti takvu odluku.

Graðani Bosne i Hercegovine od Vas zahtijevaju da iskoristite ovlaštenja koja su vam data èlanom V Aneksa 10. Opæeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, relevantnim rezolucijama Vijeæa sigurnosti Ujedinjenih naroda i Bonskom deklaracijom, prema kojim ste Vi konaèni autoritet u našoj državi u tumaèenju Sporazuma o civilnoj implementaciji Mirovnog ugovora, posebno uzevši u obzir èlan II st. 1. tè. (d) Sporazuma, prema kojem ste Vi ovlašteni da “pružate pomoæ kada je ocijenite neophodnom u iznalaženju rješenja za sve probleme koji se pojave u vezi sa civilnom implementacijom“.

Gospodine Inzko, graðani Bosne i Hercegovine smatraju da je u ovom trenutku Vaša pomoæ neophodna, i insistiraju da ovaj Zahtjev prenesete i Vijeæu za implementaciju mira, da ih ujedno izvjestite da država Bosna i Hercegovina nije „crna rupa“ na kraju Evrope, da graðani Bosne i Hercegovine žele život dostojan èovjeka, da žele poštivanje ljudskih prava. Nažalost, mjesecima se ta prava oduzimaju našim najmlaðim, a oni koji su u obavezi da ta prava štite i promoviraju, najviše ih krše i opstruiraju svaki suprotan zahtjev.

Nakon Berinine smrti, oèito je da naši poslanici ovakvu situaciju mogu trpiti duže od djece.

U Sarajevu, 17.06.2013. godine

Graðanke i graðani Bosne i Hercegovine

17-06-2013 at 18:16 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

Citam Vlada TK povecala djeciji doplatak na 40 Km koji se podjeli u velevakta.Pitam se kako je moguce odhraniti dijete sa 40 km, pa mislim ne daju iz svog dzepa, to su pare od poreza koji svi mi placemo, a izgleda da jedino placamo za njihove plate i kupovinu novih auta

17-06-2013 at 18:19 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

Dodik priznao Srni: Plaši se graðana!
Dodik ima razloga za brigu
Za predsjednika RS evidentno je da se od protesta u Sarajevu ili u Banjaluci pokušala napraviti prièa o graðanskom otporu da bi se pravila država za graðanina

Banjaluka, 17. juna /s. a./

Predsjednik RS Milorad Dodik ocijenio je da su posljednja dešavanja u BiH pokazala da je ona nesumnjivo zemlja u procesu atrofije, te upozorio da odreðeni dijelovi meðunarodne zajednice u BiH pokušaju da prizovu neke nove politièke strukture.
- Meðutim, evidentno je da popunjavanje institucija BiH novim ljudima neæe ništa riješiti, što se pokazalo na nizu generacija do sada - rekao je Dodik u intervjuu Srni.
On smatra da je veoma smišljeno sada na sceni graðanizacija Bošnjaka, što se može vidjeti i na primjeru posljednih protesta u Sarajevu, u kome živi 96 odsto Bošnjaka muslimana.
- Ono što su tražili takozvani graðani iz Sarajeva vidljivo je u zahtjevima svih politièkih partija iz Federacije BiH. Oni su sastavni dio politike Bošnjaka veæ duže vrijeme s ciljem da se razgradi dejtonska struktura i da se napravi unitarna BiH... I onda pokušavate da Bošnjake pretvorite u graðane, a oni onda da kažu hoæemo državu za graðane. To smo veæ slušali. Srbi i Hrvati valjda nisu toliko politièki i istorijski naivni da bi takve stvari prihvatili, ali vidjeæemo kako æe se to sve kretati - rekao je Dodik.
On je napomenuo da je evidentno da se od protesta u Sarajevu ili onih u Banjaluci pokušala napraviti prièa o graðanskom otporu, što bi po logici stvari trebalo da eliminiše prièu o naciji.
- A kasnije, kada se to konstituiše kao eventualno opštedruštevni stav, onda bi se pravila država za graðanina, a ne za ljude koji pripadaju nacijama. Naravno da je to iluzija i da to ne može više da proðe - rekao je predsjednik RS.
On je istakao da su i kolektivna prava - graðanska prava.
- Osjeæati se kao pripadnik naroda nije ništa manje graðanski nego reæi da ne pripadate nijednom narodu - naveo je Dodik.
Što se tièe banjaluèkih protesta, predsjednik istièe da je oèigledno da postoje i odreðeni pokušaji da se sve nezadovoljne strukture objedine oko pojedinih pitanja i da se napravi neka vrsta politièkog pritiska.
- Naravno, niko ozbiljan ne tvrdi da nema društvenih problema i da ih ne treba rješavati, ali isto tako niko ne može da kaže da mnogo problema nije riješeno. U tom smislu je apsolutno potrebno sve to racionalno sagledati - smatra predsjednik RS.
On je istakao da u toj prièi ima i takozvanih nevladinih organizacija, koje se finansiraju novcem iz inostranstva, što samo po sebi pokazuje da su te organizacije itekako zavisne i da vrlo èesto moraju da rade kako njihovi sponzori nalažu.
- Naravno, mi æemo u Srpskoj sada pokušati da, kao što to rade u Americi, propišemo odreðena pravila ponašanja i finasiranja takozvanog nevladinog sektora - rekao je Dodik i poruèio da RS nema razloga da strepi od tih nastojanja.

http://www.startbih.info/Novost.aspx?novostid=10113

--------------------------------
Pitam se gdje je tu demokratija. Prikrivanje vlastitih gresaka sa oni drugi su zli i nesto se organizuju. Fakat, ove izjave pokazuju da on treba hitno lijecenje. I ova provala za NVO, je totalno ubistvo demokratije. Molim lijepo, nece njima stranci govoriti sta da rade, ja cu ih platiti i ja cu im reci. Fakat, bit ce i takvih koji ce to prihvatiti.

17-06-2013 at 18:30 | Ukljuèi u odgovor
Ema
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4829
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe



17-06-2013 at 18:46 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

citat:
laly wrote:
Citam Vlada TK povecala djeciji doplatak na 40 Km koji se podjeli u velevakta.Pitam se kako je moguce odhraniti dijete sa 40 km, pa mislim ne daju iz svog dzepa, to su pare od poreza koji svi mi placemo, a izgleda da jedino placamo za njihove plate i kupovinu novih auta


mizerija
kako im je sad dobro došlo što nema osnova za isplate porodiljskih nadoknada i djeèijih doplataka za bebe bez JMBG-a...bagra nezajažljiva


[Edited by soraya on 17-06-2013 at 23:39 GMT]
17-06-2013 at 19:19 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JMBG jer me se tièe

citat:
Aidatuzla wrote:



mozes kupiti stotinjak pelena i to nije dovoljno da podmiri mjesecne potrebe za istim

a gdje je ostalo to me toliko ljuti da eto kao nesto su uradili, a nisu nista
17-06-2013 at 19:19 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

ZASVIRAJ ZA JMBG: U srijedu 19.06 od 17:00 do 22:00, na Sonom trgu sviraju èetiri bosanskohercegovaèka benda, u cilju pružanja podrške protestima JMBG za sve #jmbg za sve.

Bendovi su se okupili oko ideje da ugroženim parlamentarcima svojom muzikom pruže bar malo utjehe i podsreka za efikasniji rad i brže donošenje zakona.
Za bebe sviraju: Dubioza kolektiv Frenkie Billy Andol i In the Room!

Vidimo se u srijedu!

17-06-2013 at 23:41 | Ukljuèi u odgovor
Ema
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4829
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

Šta reæi nakon svega ovog..
Osim,da živimo u jednoj smrdljivoj državi koja jednom malom,nedužnom djetetu nemože da pokloni ni matièni broj...

http://www.source.ba/clanak/9967217148654

18-06-2013 at 00:26 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JMBG jer me se tièe

citat:
Aidatuzla wrote:


"Platila je kaznu našeg višegodišnjeg zatvaranja oèiju pred kriminalom, nepotizmom, tobožnjom zaštitom nacionalnih interesa..."


boli me dusa dok gledam video i prosto se stidim pred tom mrtvom bebom. mi njoj nemamo sta halaliti, nadam se samo da ona nama hoce.




Cetnicka krmad i hoce da te boli dusa,da se stidis,da ti zapusi usta.
...I SANJAJU DA TE MAKNU,tebe mene i sve Bosnjake.
18-06-2013 at 11:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: alessandro77, alli, anelya, Dijak, LucijaKasnik, mersudin77, miche, politicar, Tonchi
FORUM : Politika : JMBG jer me se tièe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice