Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Moj izbor - selo/grad?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Stella_Luna
Nivo: Forumas sa iskustvom
expect the unexpected

Registriran(a): 28-12-2013
Odgovori: 109
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

Navikne se covjek na ono sto ima i upravo zbog toga selo ne vidim kao neku trajnu opciju zivota. Vikendica i to je maximum, mada covjek nikad ne zna. Kao maloj su mi bila "traumaticna" vikend putovanja prijateljima koji ne zive u gradu. I sad se sjecam kako su sobe bile hladne, kupatila kao iglu i da je sve super kad si uz neki izvor toplote.
Idila je jedino ljeti, al i tad imas milion onih insekata sa kojima sam na "VI". Gradskim tipovima je najljepsi osjecaj prostranosti koji kuce/vikendice nude, rostiljanje do mile volje i bastica, ali malo ko razmislja sta sve valja raditi svakodnevno i oko kuce/vikendice, dvorista, puta...
Lijepi moj stan, jest da nije ko fudbalsko igraliste.

08-01-2014 at 14:16 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

Stan je inaèe klasièan primjer kolektivnog smještaja i fakat ne znam kome tu može bit lijepo ali to je stvar ukusa.

S druge strane imat kuæu u gradu je neprocjenjivo.

[Edited by Caliph on 08-01-2014 at 15:10 GMT]

08-01-2014 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Caliph wrote:
Stan je inaèe klasièan primjer kolektivnog smještaja i fakat ne znam kome tu može bit lijepo ali to je stvar ukusa.

S druge strane imat kuæu u gradu je neprocjenjivo.

[Edited by Caliph on 08-01-2014 at 15:10 GMT]


šta, stan je kolektivni smještaj, a kuæa nije
08-01-2014 at 15:15 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

Èitav sam život u Gradu. Ovo grad namjerno pišem velikim poèetnim slovom. Zašto? Jedan je Grad jedna je Tuzla bez obzira kakva je ona i kako je sada doživljavaju. Sjeæam je se 1980 i moje prve fudbalske utakmice, koju sam gledao na Tušnju sa svojim ocem. Sjeæam se i rekreacija koje je imao moj otac (na koje je vodio mene) na Ircu/Tušnju/Batvi. Sjeæam se Korza snijegom pokrivenog i mene i buraza kako nas otac na sankama vuèe po njemu. Sjeæam se one moje Osnovne škole M.Merdžiæ i onih topola visokih ispred nje i one biste na brežuljsku gdje smo se kao djeca marisali da dokažemo svoju muškost. Sjeæam se kaldrme gdje odrastoh i æumura i rudarske žice po njemu, radi koje isporismo silne gaæe materine da bi došli do gumica za praæke i æumurki kojima ratovasmo protiv drugih mahala, poglavito one do Plavog mosta. Krekin æumur naravno bjaše
Sjeæam se mirisa mahala od ramazanskih lepina, pomiješanog sa dimom od svježe iscijepane bukovine, koji dopiraše iz pekara starih Tuzlanskih majstora.
Majkine/Nenine baklave i nutme i kadaifa i boze i linunade i kenijade i æevapa iz SB iz LM iz SA... Sve je drugaèije bilo.
Sjeæam se ja još mnogo toga iz moga Grada ali mi je malo prostora i malo vremena da to ovdje sve istresem iz sebe.
Tu mi ostade sva djeèaèka romantika, na onom vrelom asf(v)altu koji mirisaše (jebo majku ako nije mirisalo) na onaj meni fascinantan miris vrelog katrana danas ekološki neprihvatljiv,i u ono vrelo au(v)gustovsko veèe ispred Jalske džamije, kadno se magistrala praviše.
I onda doðe vrijeme novo i kafiæi od Piketa, Renate, Mapeta, preko Stelekta do Hulia, Æase i Enesa i A2 i brojnih drugih koje zaboravih spomenuti. I vrijeme Rata. I ovo vrijeme Mira.
I iskreno da vam kažem ja sam umoran. Ne od Grada nego od ljudi u njemu. Od ove gorèine, zluradosti, šupanluka... Umoran sam od ove alijenacije. Od Malograðanstine.
Ma umoran sam od sebe jer ja sam kao i moj Grad sve to pomalo i ništa od toga.

A selo? E narode Selo je to moja srednjoživotna utopija. Ono èemu ja težim. Miru, tišini, mirisu livade, voæke u cvatu, mirisu zrelog ploda i mirisu roštilja u sumrak dana (o bokaliæu vam neæu danas).
Imate mahanje

08-01-2014 at 15:22 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

tuzla je sada definitivno urbano selo

08-01-2014 at 17:30 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

Ma tuga je što dobar broj "tuzlaka" smatra selom sve što je izvan relacije Brèanska-Irac Po meni je malkice i deplasirano decidno se izjašnjavati da li grad ili selo jer afiniteti se mijenjaju kako prolaze godine i insan stari.Svakako da je za mlaði naraštaj grad nešto što definitivno ima svoje prednosti ali ruku na srce mnogobrojni su i izazovi poèevši od droge,prostitucije pa nadalje!U gradu sam roðen,živim gotovo èitav životni vijek na asfaltu što bi rekli ali onaj ko nije osjetio èari mahale u djetinjstvu fakat ne zna šta je lijepo djetinjstvo.Ja sam imao tu sreæu da raspuste provodim kod djeda i nene na "selu" i nekako mi se upravo taj period života jako urezao u sjeæanje.
Generalno se užasavam podjele na graðane i seljake jer kako napisa RPM insan je insan il je šupak pa bio on u velegradu il nekoj hebenoj selendri.
Da se doselilo svakojake stoke u Tuzlu to stoji,ali ono što mene pogaða je to da je izostala svojevrsna asimilacija tih ljudi, ili da kažem preciznije jako teško pojedinci stièu neke normalne kodekse pristojnog ponašanja!Da stvar bude gora, poèesto sam bio svjedokom da stvar ide u suprotnom pravcu pa da ova nazovi gradska raja poprtima od tih došljaka neke nakaaradne manire.Po sistemu kad on može bacat smeæe sa prozora i otresat deke što ne bi i ja

Fiju slažem se za Vražiæe  


<br /><br /><br /><br />

08-01-2014 at 17:50 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

Vazda pljoske u komercijali

08-01-2014 at 18:12 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
cica wrote:


šta, stan je kolektivni smještaj, a kuæa nije


Ne kontam šta je smiješno? Kako je kuæa s jednim domaæinstvom kolektivni smještaj, možeš li mi to objasnit majke ti?
08-01-2014 at 18:13 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

Velika je infrastrukturalna razlika da bi mogo birat.za zivot s porodicom prevelika

08-01-2014 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Caliph wrote:


Ne kontam šta je smiješno? Kako je kuæa s jednim domaæinstvom kolektivni smještaj, možeš li mi to objasnit majke ti?

Ovisi i to gjde tacno u tz
08-01-2014 at 18:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 49
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Moj izbor - selo/grad? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice