Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Šta èitate?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Sta citate?

citat:
Hmmmm! wrote:
vizental, pogledaj film "Rabit-Proof Fence," ako vec nisi´--apsolutna inspiracija.



nisam pogledao taj film. reci mi ukratko sta je reditelj htio da kaze?
 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
11-12-2003 at 02:41 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Sta citate?

izvini, al nemam sad bas vremena da pisem...nadam se da ova recenzija na engl. nece biti problem...

Jedan od moja dva najdraza filma--Life is Beautiful je drugi...(ahm, nije ni Shrek-u mane...)

sa Amazon.com
"Based on a true story, Rabbit-Proof Fence moves with dignified grace from its joyful opening scenes to a conclusion that´s moving beyond words. The title refers to a 1,500-mile fence separating outback desert from the farmlands of Western Australia. It is here, in 1931, that three aboriginal girls are separated from their mothers and transported to a distant training school, where they are prepared for assimilation into white society by a racist government policy. Gracie, Daisy, and Molly belong to Australia´s "stolen generations," and this riveting film (based on the book by Molly´s daughter, Doris Pilkington Garimara) follows their escape and tenacious journey homeward, while a stubborn policy enforcer (Kenneth Branagh) demands their recapture. Director Phillip Noyce chronicles their ordeal with gentle compassion, guiding his untrained, aboriginal child actors with a keen eye for meaningful expressions. Their performances evoke powerful emotions (subtly enhanced by Peter Gabriel´s excellent score), illuminating a shameful chapter of Australian history while conveying our universal need for a true and proper home. "

11-12-2003 at 03:06 | Ukljuèi u odgovor
klikOzovna
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Sta citate?

citat:
visental wrote:



ne citam nista vec godinama. naravno mislim na knjige. ne mogu da se koncentrisem na sadrzaj ili formu knjiz. djela. likovi mi postaju dosadni u proslosti, sadasnjosti i u buducnosti. zivim u svijetu " vec vidjeno" sto je naravno greska, al´ jebiga!
ponekad se pitam da li je potrebno procitati knjigu, ako mi je moze docarati dobro odradjen film. pogledam neku noc na TV film About Schmith sa Jack Nickholsonom i siguran sam da ne bih mogao stvoriti tako jaku sliku situacija da sam citao knjigu, kao sto mi je film predstavio.
i sve sam vise siguran da je covjek mojih godina koji je u mladosti otvorio cevabdzinicu bolje prosao no ja.


8(*_*)8

Auu sto si mracan veceras. Pa ti kao da ces da gecrktnes.(pu,pu,pu)
Evo obecavam da cu ti kao epitaf staviti: "dos`o, vid`o, na ovom svetu i umro na onom!"

Sigurna sam da jos uvek ima "materijala za obradu" u tvojoj glavi, ali ne znam jos uvek sta bi ti tacno predlozila, jer ne znam ni kakva je selekcija u tvojoj glavi, vezano za izbor stiva.

Nego, vezano za tu pricu, film pa knjiga ili obratno,dugo sam sam imala osecaj da mi je posle procitane knjige,svaki film snimljen po toj knjizi, nekako "mlak", a onda se desilo sasvim suprotno.

Ekovu "Ime ruze", nisam ni "pod razno", mogla da "progutam", tako da sam posle 100 procitanih strana(jedva) i odustala od citanja te knjige, za "veeek i veeeekova".

Ali sam zato film odgledala "ne trepnuvsi".

A za cevape nikad nije kasno, mozes i ti u tim godinama da otvoris cevapcinicu, pa on za promenu tebi da zavidi na tvom deja-vue, koje je pocelo onda kada je i on otvorio cevapcinicu.A onda sednete u neku bastu, ti raspalis po rostilju,a on ti prica o svojim novim spoznajama u zivotu & takooo "mirna Backa".

E tako, dosta ti(a i drugima) od mene,na_Hukala sam za veceras dovoljno, ode sova da sklopi oci.

lNoc
11-12-2003 at 03:51 | Ukljuèi u odgovor
visental;
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
Hmmmm! wrote:
izvini, al nemam sad bas vremena da pisem...nadam se da ova recenzija na engl. nece biti problem...

Jedan od moja dva najdraza filma--Life is Beautiful je drugi...(ahm, nije ni Shrek-u mane...)

sa Amazon.com
"Based on a true story, Rabbit-Proof Fence moves with dignified grace from its joyful opening scenes to a conclusion that´s moving beyond words. The title refers to a 1,500-mile fence separating outback desert from the farmlands of Western Australia. It is here, in 1931, that three aboriginal girls are separated from their mothers and transported to a distant training school, where they are prepared for assimilation into white society by a racist government policy. Gracie, Daisy, and Molly belong to Australia´s "stolen generations," and this riveting film (based on the book by Molly´s daughter, Doris Pilkington Garimara) follows their escape and tenacious journey homeward, while a stubborn policy enforcer (Kenneth Branagh) demands their recapture. Director Phillip Noyce chronicles their ordeal with gentle compassion, guiding his untrained, aboriginal child actors with a keen eye for meaningful expressions. Their performances evoke powerful emotions (subtly enhanced by Peter Gabriel´s excellent score), illuminating a shameful chapter of Australian history while conveying our universal need for a true and proper home. "




hvala ti, hmmmm , i gledacu da rentam negdje ovih dana oba koja si preporucio. nisam filmoman, ali lijepo je zavaljen uz casu viskija pogledati zaista dobro filmsko ostvarenje. samo bojim se poslije pola flase da ne krenem za Bosnu, kao te djevojke sto su krenule u svoj svijet odakle su potekle.
11-12-2003 at 06:11 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
klikOzovna wrote:
citat:
visental wrote:



ne citam nista vec godinama. naravno mislim na knjige. ne mogu da se koncentrisem na sadrzaj ili formu knjiz. djela. likovi mi postaju dosadni u proslosti, sadasnjosti i u buducnosti. zivim u svijetu " vec vidjeno" sto je naravno greska, al´ jebiga!
ponekad se pitam da li je potrebno procitati knjigu, ako mi je moze docarati dobro odradjen film. pogledam neku noc na TV film About Schmith sa Jack Nickholsonom i siguran sam da ne bih mogao stvoriti tako jaku sliku situacija da sam citao knjigu, kao sto mi je film predstavio.
i sve sam vise siguran da je covjek mojih godina koji je u mladosti otvorio cevabdzinicu bolje prosao no ja.


8(*_*)8

Auu sto si mracan veceras. Pa ti kao da ces da gecrktnes.(pu,pu,pu)
Evo obecavam da cu ti kao epitaf staviti: "dos`o, vid`o, na ovom svetu i umro na onom!"

Sigurna sam da jos uvek ima "materijala za obradu" u tvojoj glavi, ali ne znam jos uvek sta bi ti tacno predlozila, jer ne znam ni kakva je selekcija u tvojoj glavi, vezano za izbor stiva.

Nego, vezano za tu pricu, film pa knjiga ili obratno,dugo sam sam imala osecaj da mi je posle procitane knjige,svaki film snimljen po toj knjizi, nekako "mlak", a onda se desilo sasvim suprotno.

Ekovu "Ime ruze", nisam ni "pod razno", mogla da "progutam", tako da sam posle 100 procitanih strana(jedva) i odustala od citanja te knjige, za "veeek i veeeekova".

Ali sam zato film odgledala "ne trepnuvsi".

A za cevape nikad nije kasno, mozes i ti u tim godinama da otvoris cevapcinicu, pa on za promenu tebi da zavidi na tvom deja-vue, koje je pocelo onda kada je i on otvorio cevapcinicu.A onda sednete u neku bastu, ti raspalis po rostilju,a on ti prica o svojim novim spoznajama u zivotu & takooo "mirna Backa".

E tako, dosta ti(a i drugima) od mene,na_Hukala sam za veceras dovoljno, ode sova da sklopi oci.

lNoc





kad vec spominjes Umberta evo mota mi se oko nocnog lezaja Foucaults pendulum, an enthralling mistery, a breathtaking rollercoaster ride through a world of ideas and aberrations, an adventure into the modern mind.
godinama se vec mota, a ja lutam mislima po proslosti i vidim prizemne kuce u tuzlanskoj mahali, vidim Mimine Vrsane i Slavinovice, kucu u Solini gdje mi je rahmetli mati rodjena, Hamze Hume " U orasju " , vidim sebe u Bosni u tom "stranom" svijetu za Evropu; ne mogu natrag, a ne mogu ostai ovdje.

in Ujevic bi rekao: " biti mlad, a biti tako star".......
 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
11-12-2003 at 07:56 | Ukljuèi u odgovor
klikOzovna
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
visental wrote:
citat:
klikOzovna wrote:
citat:
visental wrote:



ne citam nista vec godinama. naravno mislim na knjige. ne mogu da se koncentrisem na sadrzaj ili formu knjiz. djela. likovi mi postaju dosadni u proslosti, sadasnjosti i u buducnosti. zivim u svijetu " vec vidjeno" sto je naravno greska, al´ jebiga!
ponekad se pitam da li je potrebno procitati knjigu, ako mi je moze docarati dobro odradjen film. pogledam neku noc na TV film About Schmith sa Jack Nickholsonom i siguran sam da ne bih mogao stvoriti tako jaku sliku situacija da sam citao knjigu, kao sto mi je film predstavio.
i sve sam vise siguran da je covjek mojih godina koji je u mladosti otvorio cevabdzinicu bolje prosao no ja.


8(*_*)8

Auu sto si mracan veceras. Pa ti kao da ces da gecrktnes.(pu,pu,pu)
Evo obecavam da cu ti kao epitaf staviti: "dos`o, vid`o, na ovom svetu i umro na onom!"

Sigurna sam da jos uvek ima "materijala za obradu" u tvojoj glavi, ali ne znam jos uvek sta bi ti tacno predlozila, jer ne znam ni kakva je selekcija u tvojoj glavi, vezano za izbor stiva.

Nego, vezano za tu pricu, film pa knjiga ili obratno,dugo sam sam imala osecaj da mi je posle procitane knjige,svaki film snimljen po toj knjizi, nekako "mlak", a onda se desilo sasvim suprotno.

Ekovu "Ime ruze", nisam ni "pod razno", mogla da "progutam", tako da sam posle 100 procitanih strana(jedva) i odustala od citanja te knjige, za "veeek i veeeekova".

Ali sam zato film odgledala "ne trepnuvsi".

A za cevape nikad nije kasno, mozes i ti u tim godinama da otvoris cevapcinicu, pa on za promenu tebi da zavidi na tvom deja-vue, koje je pocelo onda kada je i on otvorio cevapcinicu.A onda sednete u neku bastu, ti raspalis po rostilju,a on ti prica o svojim novim spoznajama u zivotu & takooo "mirna Backa".

E tako, dosta ti(a i drugima) od mene,na_Hukala sam za veceras dovoljno, ode sova da sklopi oci.

lNoc





kad vec spominjes Umberta evo mota mi se oko nocnog lezaja Foucaults pendulum, an enthralling mistery, a breathtaking rollercoaster ride through a world of ideas and aberrations, an adventure into the modern mind.
godinama se vec mota, a ja lutam mislima po proslosti i vidim prizemne kuce u tuzlanskoj mahali, vidim Mimine Vrsane i Slavinovice, kucu u Solini gdje mi je rahmetli mati rodjena, Hamze Hume " U orasju " , vidim sebe u Bosni u tom "stranom" svijetu za Evropu; ne mogu natrag, a ne mogu ostai ovdje.

in Ujevic bi rekao: " biti mlad, a biti tako star".......



8(*_*)8

Pa dobro zasto onda "po Ujevicu", ne pokupis lepo mimu, pa nazad u tazbinu?:-)

Mozda pricam nasumice, jer ne znam vase privatne detalje(a i ne treba da znam), ali ako je po mome, ja bi ipak poslusala srce.
Mislim da nikada nije ni rano, a ni kasno "rusiti barijere".

Pozdravce od mene i tebi i njoj
11-12-2003 at 12:38 | Ukljuèi u odgovor
lili
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
Viski wrote:
citat:
klikOzovna wrote:
Ne znam tacno sta je sve napisao, ja sam citala:
1. Alhemicar
2.Na obali reke Pedre,sedela sam i plakala i
3.Peta gora

Nameravam da procitam i njegov poslednji roman "Djavo i gospodjica Prim"
Verovatno ima jos neki,ali ne znam tacno sada da ti kazem.

Eto, umalo osvanuh u Tuzli...ali sutra je subota pa mi se moze i ovako:-)

lNoc


Ja sam nedavno procitao njegov roman "Veronika je odlucila da umre". Knjiga mi se svidjela a simpaticno je sto se radnja desava u Sloveniji, u Ljubljani i sto autor jako dobro poznaje ovdasnje prilike. Siguran sam da je neko vrijeme zivio u Ljubljani. Zna li neko nesto o tome?


Sto se tice ove konekcije, znam samo da mu je zena iz Srbije. Slusala sam ga na radiju neki dan kad je govorio o sexu i njegovoj novoj knjizi.
Cutie, procitala sam i ja Life of Pi. Sjajno, divno, izvrsno.
11-12-2003 at 15:16 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Citala sam Foucault´s pendulum od Eka i zaista mi se svidjela knjiga.

Lili, drago mi je da si citala Life of Pi, nije neka poznata knjiga, ali ja sam je doslovno progutala za dva dana. Super je! 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
11-12-2003 at 17:47 | Ukljuèi u odgovor
lili
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Sta citate?

citat:
cutie wrote:
Citala sam Foucault´s pendulum od Eka i zaista mi se svidjela knjiga.

Lili, drago mi je da si citala Life of Pi, nije neka poznata knjiga, ali ja sam je doslovno progutala za dva dana. Super je!

Pa dobila je Life of Pi prosle godine Booker Prize.
Isto tako obozavam sve od Carol Shields. Je li jos neko citao nju?
11-12-2003 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Ima jedna predivna "mala velika" knjiga. Napisla je Natalija Ginsberg "Glasove veceri".
Knjizica, dzepna, neugledna, dosla mi pod ruke jednog vrelog istarskog ljeta, jednog od onih mojih lutalackih ljeta kad sam sanjala Onog sto ga nadjoh na obali vode.
Dugo sam je nosala u ruksaku, dok se nije jednostavno raspala poslije jednog pljuska. Prica tako divno ispricana o ljubavi i strepnji bas onako kako se sada osjecam dok osluskujem glasove zagrebacke veceri, tu na trgu cvjetova, dok se magla lagano uvija oko ljudi.

[Edited by mima on 13-12-2003 at 19:52 GMT]

13-12-2003 at 19:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 31
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Umjetnost : Šta èitate? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice