Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Šta èitate?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sta citate?

citat:
Bosniacus wrote:
Visental, tamo negdje si spomenuo Bukovskog da ti je veliki pisac.
Mozes li to malo obrazloziti, sta bi posebno od njega izabrao?
Pozdrav.

Ja dnevno citam tri knjige, jednu na poslu, drugu onako usput po kuci i trecu koja nema vjerskih sadrzaja nosim u wtc ( vanjski toaletni centar ).
Evo da vam i ja predlozim od ovih koje citam i ponavljam.
"Crna knjiga komunizma" (kriminal, teror represija) napisalo ju je 6 autora, preko 800 stranica.
"Bosanski Muslimani u Andricevu svijetu", Muhsin Rizvic, Allahrahmetejlosum.
"Moj bijeg u slobodu", Alija Izetbegovic, Allahrahmetejlosum.
"Nad ponorima", Ivan Supek.
"Zemlja bez rodnog lista", Mustafa Spahic.
"Devetnaest stoljeca Bosne", Dzemaludin Alic.
I cesto otvaram rjecnike: Bujasov, Klaicev i Isakovicev.


Mogu ti reci da mi se tvoj izbor cini bas ozbiljan i znam da bi me takva literatura pravo opteretila.Trenutno mi treba nesto jako jako lagano .Nisam dugo sta fino procitala a bas bih nesto da me opusti.Sto se tice Bukovskog je li ima veci razvratnik medju piscima.

A mi ovdje u Tuzli kad ce necega docepamo onda hajde svi na ho ruk citati isto,tako sada svi pricaju i kupuju Da Vincijev kod i Dekodirani da Vincijev kod pa eto i ja kontam da procitam .


01-06-2005 at 19:55 | Ukljuèi u odgovor
Anna
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 03-06-2004
Odgovori: 7792
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Kad vec spominjes Da Vincijev Kod, da samo kazem da je Spilberg kupio prava na film, i imali su veoma velikih problema u pregovorima sa Vatikanom oko odredjenih stvari. Film bi trebao izaci u Jesen 2007.

Posto volim poeziju, u zadnje vrijem mnogo citam Americku Klasicnu Poeziju.

01-06-2005 at 20:36 | Ukljuèi u odgovor
Anna
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 03-06-2004
Odgovori: 7792
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

"Purpose Driven Life" by Rick Warren.
Dosla sam do pola, a knjiga je o trazenju svrhe zivljenja kroz saznanje o Bogu, i u njoj je puno citata iz Biblije.
Takodje je bila na listi bestsellers i dobila sam je na poklon. Zanimljivo je procitati i saznati vidjenje svrhe zivota religioznih ljudi.

08-06-2005 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
Bosniacus
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 04-11-2004
Odgovori: 518
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Kopajuci po mojoj sehari pronadjoh nesto zanimljivo sto cuvam desetak godina.

Deset najznacajnijih djela sjetske knjizevnosti odabrao je svojedobno talijanski knjizevni kriticar Pietro Citati.
Ta djela, po njegovu misljenju, mogu svakom prosjecnom covjeku osigurati potrebnu razinu knjizevne kulture.

To su:

Dickensov "David Coperfield",
"U trazenju izgubljena vremena" M. Prousta,
Collodijev "Pinocchio",
Homerova "Odiseja",
Manzonijevi "Zarucnici",
Goetheov "Faust",
Platonova "Gozba",
Tolstojev "Rat i mir",
"Zlocin i kazna" Dostojevskog i
"Otok s blagom" R. L. Stevensona.
Citati preporucuje da se sve te knjige prvi put procitaju oko osamnaeste godine zivota, a zatim oko dvadeset i osme, pa oko trideset i pete i onda svakih pet godina ponovo.

Moram priznati da pola od ovog nabrojanog nisam procitao, a godina imam, skoro, kao Ahmed Nurudin.

23-06-2005 at 06:59 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

:lol :lol pa dje ti bas Ahmed Nurudin pade napamet! :lol :lol

Ja sam opet procitao "Uhode" od Dervisa Susica i stvarno je ;hail ;hail ;hail Svaki put se odusevim kad je procitam, jer mi dodje da je prevodim na engleski, ali sad sam stvarmo naumio da nadjem kako bi to mogao odradit!

Procitao sam danas "Dobar dan tugo" od Fransoaz Sagan, za ruckom, strasno fina knjizica ako hocete mozak na pasu da bacite i da ni o cemu ne razmisljate.

25-06-2005 at 01:38 | Ukljuèi u odgovor
Bosniacus
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 04-11-2004
Odgovori: 518
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Sta citate?


Svaka cast exelencijo tvoja napredna inteligencijo.
Ja sam ti vec jednom napomenuo to da ja sa nekim ljudima imam telepatske veze.
Pa gdje bas "Uhode", a jooooj, a prije nekoliko noci cujem se ja sa svojim prijateljem telefonom i tako smo se dotakli nekih tema i on meni komparira jedan slucaj tog nekog lika iz "Uhoda".
Neznam ti reci njegovo ime, jer ja imena skroz lose pamtim, nisam dakle matematicki um.
"Uhode" sam procitao 1992, tek mi je to ostalo u sjecanju.
Ja sam sebi neke stvari u zivotu lose rasporedio, tek ovo vidim nekon nekoliko godina.
Od kako sam poceo zrelije citati i iscitavati, uvijek sam se vise povodio za stranim knjizevnicima, hajde, rekoh sebi, ovi nasi su blizu ima vremena za njih.
A neko je vec rekao, da li Hesse, "Covjek odlazi u svijet da nadje nesto i vrati se razocaran kuci da bi pronasao to isto."
Eto neku vece poslije posla nadjoh sebi vremena pored svog lijenstvovanja da odem u public library (isao sam dakako i prije) i isprintah oko 200 stranica sa jednog linka koji je Djuro postirao (hvala mu a i autoru) i tamo uzmem jos dvije knjige Mese Selimovica i Alije Nametka. Hocu nase covjece.
Drago mi je kad u americkim bibliotekama mogu naci hrpu nasih knjiga i drugih stvari audio i video opreme.
Ovih dana citam Nametkovu "Trava zaboravka" i to me razgali.
Nego Besmire de ti meni nabroji sve likove koji se pojavljuju u "Braci Karamazovima", rakoh vec da se toga najlosije sjecam.
Taj roman sam procitao prvi put 1987 i drugi put 1992, ali likova nikako da se sjetim, znam samo tri ili cetiri. Treba mi zbog neke komparacije sa Kantovim djelima.
Sve sto crpim iz knjizevnosti je Psihologija, ostalo brzo zaboravim.
Pozdrav.

26-06-2005 at 04:46 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Hej, evo ti ovaj link za "Bracu Karamazove" tamo ti je sve uradjeno onako kako smo mi prije radili lektiru. Ja, pravo da ti kazem, se plaho cuvam te ruske bijede i siromastinje. Meni se cini da mi je deset najgorih dana u zivotu bilo citanje "Idiota" i "Zlocina i kazne" :lol :lol :lol Jesu oni genijalni, i jest on najbolji poznavalac ljudske duse, ali tezak je ko tuc! :lol :lol :lol Mislim, mogu ja citat, ali kad sam beli raspolozen.

A, da ti kazem, sto malo ne bi poceo citat sta arapsko? Evo ti neka arapska "klasika" dvadesetog stoljeca sto se ja na nju otkidam, prevedena na engleski, pa de malo i to pogledaj jer filozofiraju i rezonuju na nacin na koji mi to radimo.

- Hanan Al-Shaykh: Women of Sand and Myrrh i Story of Zahra (pise o gradjanskom ratu u Libanu),
- Mahmoud Darwish: Memory for Forgetfulness i Diary of a Palestinian wound (i on pise o gradjanskom ratu u Libanu, a ako ces se sjetit kako je nama u ratu prije bilo pa se svako kleo da ce ako ikad u zivotu nesto napise, onda ce napisat kako je tesko bez kahve i cigare, e, pa on ima citavo poglavlje o njegovoj zudnji za kahvom i cigarom!).

Eto, to su ti moji libanski miljenici, procitaj malo, ako ti se svidi imam ti jos puno preporucit iz arapske knjizevnosti. Ja njih volim zato sto imaju nase, bosnjacke senzibilitete i sklonosti.

Hej, a da tebe pitam, kad vec pricamo o knjigama na bosanskom. Prije rata je izdata edicija knjiga 100 bosnjackih pisaca: knjige zelenih korica, divno uradjene, nama prije toga ili nedostupne ili nepoznate; morao si se susresti makar sa jednom od njih, pa me zanima da ti nisi cuo kako se one mogu narucit?

26-06-2005 at 19:17 | Ukljuèi u odgovor
Bosniacus
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 04-11-2004
Odgovori: 518
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Besmire, da ti ne ostanem duzan jer si ti tako fin i ljubazan uvijek prvi priteknes u pomoc kad nesto treba.
Sto se tice tih porudzbina knjiga ja sam za sve ove godine koristio prilike kad neko od mojih poznanika putuje za Bosnu ja ih zamolim za neke knjige.
Prije jedno tri godine imao sam jednu malu garavu sarajku koja je zivila u New Jersey i ona mi je ucinila istu uslugu.
Sto se tice internet pretrage, pogledaj ova dva linka: www.bosanskarijec.de
www.interliber.com
I jos jedna napomena.
Mislim da su im knjige skuplje za duplo u odnosu na americke knjizare, ja sam prosle godine platio jednu knjigu u Sarajevu 56 km, i poslije vidim u Barnes & Noble ta ista kosta $14. Al´ nema veze, KUPUJMO DOMACE.

29-06-2005 at 08:46 | Ukljuèi u odgovor
Mostarka!
Nivo: Forumski doajen
duni vjetreee opaaaaa

Registriran(a): 02-04-2004
Odgovori: 2547
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Pretty Birds by Scott Simon
For Simon´s first work of fiction, he drew on his experiences reporting on the war in Sarajevo in 1993.
The story centers on a young Muslim woman who becomes a sniper during the height of the siege of Sarajevo in the early 1990s.

Neznam dali je neko od vas imao priliku da procita ovu knjigu, ako jeste kakvi su vam utisci
Hvala  


17-07-2005 at 18:00 | Ukljuèi u odgovor
Quebec
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 09-06-2005
Odgovori: 374
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Shadows of the Pomegranate Tree - Tariq Ali

Knjigu sam dobio prije par mjeseci, ali me naziv odbio (ne znam zbog cega) pa sam je procitao tek prosle sedmice.

Izgleda da imam dobru intuiciju, knjiga mi je prisjela, bolje da sam je ostavio da skuplja prasinu.


[Edited by Quebec on 18-07-2005 at 22:36 GMT] 


Ne mozes ti mrziti BiH, koliko je ja mogu voljeti.
18-07-2005 at 22:35 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Umjetnost : Šta èitate? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice