Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : KUPUJMO DOMAÆE !
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KUPUJMO DOMAÆE !

citat:
primus wrote:
cuj stari,nista to,men je najvaznije poslje rucka zaklat sovu makar na jedno po sata-45 min.i onda vise nema spavanja hahahaha






OK!
17-09-2008 at 09:45 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Pouzdanost banki


Pomalo nas zapljuskuje kriza americkih banki.

Nakon informacije da Vlada u Njemackoj spasava jednu banku koja daje ljudima kredite, i kod nas neki dizu pare iz banki.

Oni koji su deviznom stednjom opceni raspadom Jugoslavije, ne vjeruju bankama ikako su cesto neminovnost.

06-10-2008 at 19:53 | Ukljuèi u odgovor
saljefura
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-10-2001
Odgovori: 760
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

Bas me zanima da li nasa vlada garantuje povrat odredjene svote novca u slucaju da neka od banki propadne? U usa, FDIC garantuje $250.000 (do prije neki dan $100.000) u slucaju kraha banke.

[Edited by saljefura on 06-10-2008 at 14:00 GMT]

06-10-2008 at 19:59 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
saljefura wrote:
Bas me zanima da li nasa vlada garantuje povrat odredjene svote novca u slucaju da neka od banki propadne? U usa, FDIC garantuje $250.000 (do prije neki dan $100.000) u slucaju kraha banke.

[Edited by saljefura on 06-10-2008 at 14:00 GMT]

Zavisi šta smatraš pod NAŠA jer mi nemamo NAŠIH banaka više!
Trenutno se farantuje samo za štednju koja je deponovana kod banaka koje imaju onaj znak OD tj.osiguranje depozita kod agencije za depozite! Vlada nema novca da finansira svoj rad a kamoli da ima neke crne fondove! Ostaje nam da se pouzdamo u rad
Agencije za bankarstvo i CB BiH!
06-10-2008 at 20:03 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
saljefura wrote:
Bas me zanima da li nasa vlada garantuje povrat odredjene svote novca u slucaju da neka od banki propadne? U usa, FDIC garantuje $250.000 (do prije neki dan $100.000) u slucaju kraha banke.

[Edited by saljefura on 06-10-2008 at 14:00 GMT]


7500 Km je limit u BiH... 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
06-10-2008 at 20:05 | Ukljuèi u odgovor
Hyde
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 168
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

Prije svega mi imamo visok stepen nepovjerenja u banke, ali dosta toga lezi i u neznanju. Nepovjerenje nije novog datuma, pogotovo u Tuzli, znamo šta je bilo sa Komercijalnom bankom, prije organizovanja Agencije za osiguranje depozita. Pošto domicijelne banke više nisu u domaæem vlasništvu, upravljanje depozitima je u suštini otišlo negdje daleko, i praktièno ne znamo ko su to ljudi koji se u krajnjoj mjeri, uslovno receno "kockaju" nasim depozitima, bilo direktno ili indirektno. Ipak zainteresiraniji ulagaci uvijek mogu znati kakvu investicionu politiku imaju vrhovne banke, koje prenose i na svoje banke u nasoj zemlji. Sad je pitanje kome vjerovati? Tradicija govori da su talijanske banke ipak konzervativnije po pitanju investicionih politika i ne ulaze u prevelike rizike koji bi ih mogli mnogo kostati, odatle i doza povjerenja prema tim institucijama. (U BiH UniCredit kao veliki igraè, i SanPaolo Intesa, tj. bivša UPI banka). To je razlog zasto bih u ovom slucaju, barem jos neko izvjesno vrijeme drzao svoje novce u tim bankama. Uz to je UniCredit grupa danas od Italije dobila finansijsku injekciju od 6,6 mlrd. € kako bi nesmetano prebrodila krizu.

S druge strane, potezi Hypo banke, kojim se dizu kamate na stednju, alarmiraju da se nešto ozbiljno dešava, svjesni su i tihog juriša na banke (postepeno povlaèenje depozita, odnosno nepovjerenje za nove depozite), a negativnu reklamu im èini i problem Hypo Real Estate grupe iz Njemaèke, koja i nema veze sa Hypo bankom na našem tržištu.

Neznanje igra veliku ulogu u krizi upravo zbog tog povlaèenja depozita, èak i iz banki koje nisu pogoðene krizom. Tada banke ostaju bez sredstava, problem se javlja jer su dati krediti u prosjeku vezani na nesto duzi period nego depoziti, tako da se vracanje glavnice i kamata ne ostvaruje dovoljno brzo kako bi se isplatili depoziti, banka upada u krizu, kriza se na slièan naèin širi dalje, cijeli sistem pada u krizu i sve oèi budu uprte u nadležne institucije. FDIC u Americi umnogome može uticati na ponašanje deponenata, ali naša agencija za osiguranje depozita nema reputaciju i ugled dovoljan da naše ljude zadrži od povlaèenje depozita. Ako imate štednju do 7.500 KM i nemate potrebu stalne dostupnosti sredstava preporuèujem ostavljanje depozita u bankama. Za veæe iznose vam niko ne može garantovati, tako da se svodi na istraživanje i procjenu rizika koje nosi držanje sredstava u bankama, baš kao što bi se angažovali i informisali kada bi ta sredstva ulagali na bilo kom drugom segmentu finansijsko-bankarskog sistema.

Napisah ja referat

06-10-2008 at 21:53 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

Èinjenica je da ovi veliki igraèi Hypo, Unicredit ... koriste zemlje Balkana da ubiru extra profit kojim finansiraju gubitke matiènih banaka! Kada se pogledaju zadnji šestomjeseèni izvještaji o poslovanju jasno se vidi da su sve banke završile obraèunskim period sa netto profitom od 2 do èak 23 miliona KM! Znaèi da nema apsolutno nikakvog opravdanja kada dižu kamatne stope na kredite jer mogu izgubiti samo dio profita a nikako doæi u gubitak! Meðutim oni su sve svoje izvore za plasmane uzimali sa tržišta kapitala koje danas presušuje radi poznate krize u svijetu! Tako da su prinuðeni "ganjati štednju" od domicilnog stanovništva i zato podižu kamatne stope na štednju ali istovremeno podižu i kamate na kredite tj.plasmane!

06-10-2008 at 23:37 | Ukljuèi u odgovor
Trucker
Nivo: Forumski doajen
azrail bosanski
Registriran(a): 07-11-2005
Odgovori: 10159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
Shaban wrote:


Znam da je Ljubljanska banka na sudu (ne znam gdje)
znas li sta se tu desava?
07-10-2008 at 00:59 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
saljefura wrote:
Bas me zanima da li nasa vlada garantuje povrat odredjene svote novca u slucaju da neka od banki propadne? U usa, FDIC garantuje $250.000 (do prije neki dan $100.000) u slucaju kraha banke.

[Edited by saljefura on 06-10-2008 at 14:00 GMT]


Stroza zakon, a danas ispod parketa!
07-10-2008 at 09:05 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
Trucker wrote:

Znam da je Ljubljanska banka na sudu (ne znam gdje)
znas li sta se tu desava?


Ljubljanska i njena nasljednica NLB banka su na sudovima od nemila do nedraga Šalim se! Zadnji poznati spor koji se vodio je onaj pred Sudom za ljudska prava u Strazburu gdje je troje starih deviznih štediša LB izgubilo spor zbog veæ ranije riješenog pitanja! Inaèe Hrvatska CB veæ godinama odbija dati saglasnost za rad istoj zbog neriješenog pitanja stare devizne štednje! Inaèe jedini naèin da se riješi ovo pitanje je taj da BiH uðe u EU i tada pokrene sve pravne mehanizme protiv Slovenije!
07-10-2008 at 09:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Ekonomija : KUPUJMO DOMAÆE ! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice