Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : KUPUJMO DOMAÆE !
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
Shaban wrote:


Zlaja svaka èast na ukljuèivanju
Prvo da obavijestim naše forumaše da od slijedeæe sedmice AOD povisuje osigurani iznos u banka na 15.000,00 KM!! Konaèno prva prava reakcija na atuelnu krizu!!!



To bi mogla biti ("Varka, Mlinarica Marka!). Kucnuo je cas da bankari- zelenasi plate ceh!
13-10-2008 at 10:00 | Ukljuèi u odgovor
KlOn
Nivo: Forumski doajen
Bošnjator i Dr.za Reisofobiju

Registriran(a): 29-04-2003
Lokacija: Candy Shop
Odgovori: 8528
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
Shaban wrote:


Zlaja svaka èast na ukljuèivanju
Prvo da obavijestim naše forumaše da od slijedeæe sedmice AOD povisuje osigurani iznos u banka na 15.000,00 KM!! Konaèno prva prava reakcija na atuelnu krizu!!!



Poredeci sa susjednom Hrvatskom koja daje 50 000 eura ,taj iznos je sramotno mali,ali ipak je to vise psiholoski faktor,da raja ne dize svoje ustedjevine
13-10-2008 at 10:04 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
PLAYBOY wrote:

ok jarane ti to vjerovatno bolje znaš pošto je tvoj fah
nego mene nešto drugo interesuje, iako nije vezano konkretno za ovu temu:
pošto si ti tamo u Švici, reci nam kako su kod njih rješena preduzeæa koja se kod nas vode kao "javna" tj. u èijem je vlasništvu elektoprivreda i distribucija, komunalno za smeæe, zatim "grijanje", "vodovod"...da li su u privatnom vlasništvu ili u državnom ili mješovito ?

predlazem da otvoris posebnu temu za to jer to nije za ovaj topic, ok?
13-10-2008 at 16:18 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
Shaban wrote:
E sad da se vratimo diskusiji.
Sve si dobro objasnio za banke i njihovu poziciju unutar aktuelne krize!
Èinjenica da mi deponenti držimo sudbinu banki u BiH u svojim rukama nije ni malo obeæavajuæa pošto su se mnogi graðani opekli te stoga je dovoljan i mali mig koji pokreæe niz negativnih lanèanih reakcija!
Oko jedne stvari dvojim! Naime sa sigurnošæu ti tvrdim da kæerke banke u BiH šalju novac majkama van zemlje i to ne samo profit koji ostvare! Bez obzira na autonomiju ove banke su isuviše povezane sa majkama da bi drmanje majki prošlo bez posljedica za njih! Pa jedan od osnovnih problema BiH privrede je 100% vlasništvo nad bankarskim sektorom od strane stranih banki! Recimo RSB Austije ima u svom protfoliju dionice RSB-a BiH. Ako propadne RSB AT sva njena imovina ide "pod led" tako da je i njen ulog u RSB-u BiH takoðer "zaleðen"! Neminovno dolazi do panike štediša! Po mojoj procjeni visina štednog uloga koji graðani BiH drže u njoj je oko 1 mijarde KM! Plasmani ove banke su oko 1,2 milijardi KM sa rokovima dospijeæa od 1 mjeseca do 30 godina! I imamo problem!!!
Ali mi nije jasno u našem zakonodavstvu koja je posljedica ukoliko propadne matièna banka šta se dešava sa kæerkom? Njoj nedostaje titular tj.vlasnik odreðenog broja dionica pogotovo što su to udjeli od preko 51% vlasništva! Da li Agencija za bankarstvo može i mora proglasiti i bankrot kæerke?
Ako znaš nešto više o ovom molio bih da mi pojasniš!
Inaèe problemi svih ino banaka se i ogledaju u tome što su razbacane na puno nacionalnih tržišta te su stoga "over exposed" na sve turbulencije!



U sustini ovo sto si naveo je jako kompleksno i za objasniti i zavisi od zemlje do zemlje a ja da budem iskren ne poznajem pretjerano zakone u BiH da bih mogao sa 100% nesto tvrditi. Ipak, s obzirom na to da mi je magisterij bio vezan za reviziju finansijskih institucija(pa i banaka) mislim da mogu iznijeti par principa po kome stvari funkcionisu a koji su vjerovatno na snazi i u BiH.

Dakle, na nasem primjeru, sta se desava sa depozitima koje banka u BIH posjeduje odlucuje Treasury banke. Obicno, ako je ekonomija u BiH slabija nema dovoljno prostora za plasman i dio tog novca se deponuje u strane banke pa cak i u "banku majku".
Ali pazi, revizorski gledano omjer postoji (znaci ne sva jaja u istu kosaru) ali je banka "majka" od ovoga izuzeta. Koliko % ne znam tacno, zavisi od zakona u BiH. To deponovanje teoretski moze biti i za dzaba medjutim u praksi se to ne desava jer kad bi se to desilo radilo bi se o izuzimanju dobiti a time bi porez drzave BiH bio u gubitku tako da ja npr kao revizor gledam iznos novca i gledam njegovu interbankarsku vrijednost/stopu i gledam da se na to obracuna porez. To rade svi i u praksi se posudjivanje medju svim bankama vrsi na "trzisni nacin" bez obzira kako one bile povezane upravo zbog ovih "poreskih" obaveza. Da li taj novac kasnije RZB austrija ulaze u Kazahstan ili sl manje je bitno ali su u kombinaciji "svi dobri" a jedini novac koji RZB Austrija zaista nepovratno izvuce iz BiH jeste ono sto ostane kao osnova za isplatu dividende sto je sasvim ok jer niko ne ulaze i ne gleda poso "na lijepe oci i zbog niceg" nego zbog profita.
Trenutno, uzimo za pretpostavku, ponavljam radi se samo o PRETPOSTAVCI, da Raiffeisen Österreich stoji pred konkursom. Ja da sam na njihovom mjestu( ne znam da li oni to cine ili ne) ali bih ja gledao da, suprotno misljenju ovdje na forumu, upravo uradim suprotno. Znaci izvucem novac iz Austrije i da povecam osnivacki kapital svojih kcerki tj da izvezem novac iz Austrije tj iz pravnog lica pred konkursom.
13-10-2008 at 16:32 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

Clanak preuzet s Dnevnik.hr...

Evo kako Slovenci docekuju krizu:

´Delo´ na osnovi ankete navodi da 45 posto Slovenaca najveæim dijelom štedi u domaæim bankama, a vrijednosnice investicijskih i uzajamnih fondova posjeduje tek svaki peti štediša. Slovenski tisak navodi da su mjere o poveæanju jamstava za štednju u domaæim bankama smirile štediše, jednako kao i uvjeravanja ministra financija Andreja Bajuka da je ´lokalni optimist, ali i globalni pesimist´ kad je rijeè o izgledima za rješenje sadašnje novèarske krize i nadolazeæe recesije.

Slovenski mediji istièu i izjave premijera Janeza Janše kako æe Ljubljana mjerama slijediti poteze Europske unije i zemalja eurozone te da domaæe slovenske banke nemaju riskantnih kreditnih plasmana koji su izazvali velike teškoæe u bankovnim sustavima nekih velikih zemalja. Slovenski tisak najavljuje da æe se posljedice krize i recesije vjerojatno osjeæati nekoliko godina te da su zbog smanjenih narudžaba iz inozemstva i oèekivana pada domaæe potražnje najugroženija proizvodnja luksuzne robe i široke potrošnje.

Tisak navodi da se u teškoæama mogu naæi velika domaæa poduzeæa, koja su najviše ´globalizirana´, odnosno okrenuta svjetskom tržištu, te banke koje su u zadnjih nekoliko godina servisirale menadžerske otkupe u tvrtkama putem hipotekarnog uloga njihovih dionica, èija je vrijednost u meðuvremenu jako pala.

Jaèanje potencijala banaka kako bi se osigurala njihova sposobnost davanja zajmova gospodarstvu mogla bi biti jedna od iduæih mjera sadašnje Vlade u odlasku još prije nego se sastavi nova Vlada lijevog centra, navode slovenski mediji.


Ovaj text sam postavio samo kao prilog o tome da se vidi bolja slika vezana za ovu nasu temu ovde, i sluzi samo u svrhu boljeg razumijevanja situacije.

13-10-2008 at 17:26 | Ukljuèi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
kokobil wrote:


To bi mogla biti ("Varka, Mlinarica Marka!). Kucnuo je cas da bankari- zelenasi plate ceh!

________________________

Banka kada propadne, finansijskim malverzacijama državnih mešetara štediše æe morati odustati u startu od odredjenih procentualnih iznosa,

steèajni upravitelj i sudija, a pod patronatom Vlasti æe pokloniti banku nekome drugom, i narednih 15 godina isti sudija i upravitelj æe ostalim procentualnim iznosom lagodno upravljati,

i nema šanse da ih pronadjete na bilo kojoj adresi, jer æe djelovati de facto u poluilegali.
13-10-2008 at 18:51 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
ledo wrote:

________________________

Banka kada propadne, finansijskim malverzacijama državnih mešetara štediše æe morati odustati u startu od odredjenih procentualnih iznosa,

steèajni upravitelj i sudija, a pod patronatom Vlasti æe pokloniti banku nekome drugom, i narednih 15 godina isti sudija i upravitelj æe ostalim procentualnim iznosom lagodno upravljati,

i nema šanse da ih pronadjete na bilo kojoj adresi, jer æe djelovati de facto u poluilegali.



Koji bi korak bio najdjelotvorniji? Kako doci do glavnice?
13-10-2008 at 19:25 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
kokobil wrote:


Koji bi korak bio najdjelotvorniji? Kako doci do glavnice?


Treba pitati onog sto je skoro "podigao" glavnicu na Slatini... 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
13-10-2008 at 19:53 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
bosnian972 wrote:


moje ne cekaju kazu samo da onaj kafic pored nikad nije bolje radio. likovi sjede i snimaju ko je s parama


Slabe su nafake.

Mozda za jeno dobro sijelo!
15-10-2008 at 14:23 | Ukljuèi u odgovor
Zmaj
Nivo: Forumski vuk
ni na nebu ni na zemlji

Registriran(a): 23-04-2003
Odgovori: 743
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki - Bankarska kriza

Moj dida je došao sa Solte kod nas doma kod kuce. On je dogibao jer posto da u roku hitno mora na banku. Samo prvo je njemu moja mama dala marendicu sa malo pancete i kapule. Dida je rekao: „Svjecki kapitalizam ide u trok****, ja ocu dignit svoju lovusu sa banke!” Moj tata je njemu rekao: „A tebi je ka mrsko sta kapitalizam propada, a?” Dida je rekao: „Dobro ga djava odnija! Skupa sa cilim bankarskim sustavom!” Tata je rekao: „Ako ti je tako gadljiv, šta si drza solde na banki?” Dida je zamahnijo kazimprstom i rekao je: „Mosa Pijade je reka – nije lupez oni koji pljacka banku, nego oni koji je ima!” Tata je pitao: „A sta je onda oni koji drzi lovu na banki?” Dida je rekao: „He-he, taj je bogati pemzijoner!” Ja sam pitao: „A ko je Mosa Pijade?” Mama je meni rekla: „Ma pusti, to je jedan didin frend sa Solte!” Onda je tata nagnijo se prema didi i rekao je: „Aj priznaj posteno, kolko imaš djengi na banki?” Dida je gledao u njega i mumao je pancetu. Onda je on rekao: „Dosta!” Tata je dignijo ombrve i pitao je: „Koliko dosta?” Dida je ubacijo novi komad pancete u usta. Onda je on rekao: „Prilièno dosta!” Tu su se moji mama i tata znacajski pogledali. Onda su oni odgibali u hodnik nešto se dogovorit. Onda su se oni za dvi minute vratili. Dida je baš finisira sa marendicom i srknijo je guc bevande. Mama je njemu rekla: „Cako, mi æemo isto poc sa tobom u banku! Zbog sigurmosti!” Dida je rekao: „Sta vas kuri bolac za moju sigurmost?” Tata je rekao: „Kako nas nece, covice, opasna su vremena!” Dida je rekao: „To vi ocete vidit kolko æe vam ostat soldi kad ja krepucnem, a?” Mama je hitno zlamenovala se i rekla je: „Ujme oca isina iduha, cako, namoj govorit gluposti!” Tata je rekao: „Idemo ti samo malo pravit drustvo, covice, ono, pomoc ti da predjespreko semafora i to...” Onda je dida slegnijo ramenima kao da okej da kuri njega bolac.

Dida je u banki cekao red ispred saltera. Mama i tata su stajali malo dalje da sve mogu cut i vidit. Onda je moj dida dosao na red. Iza saltera je sidila jedna teta sa frckavom frizurom. Dida je njoj rekao: „Sinjorina, tija bi dignit cilu svoju ustedjevinu! Dvajs iljada dinara!” Teta je pitala: „Cega?” Dida je rekao: „Dinara!” Teta je pitala: „Kakvih dinara?” Dida je rekao: „Kako kakvih? Pa nasih dinara!” Teta je rekla: „Nema nikakvih nasih dinara! Ima samo kuna!” Dida je pitao: „Kakvih kuna?” Teta je rekla: „Kako kakvih? Pa nasih kuna!” Dida je pitao: „Ali di su dinari? Jesu mozda na drugom salteru?” Teta je podviknila: „Ama koji dinari, covice bozji?!” Dida je viknijo: „Pa nasi, zenska glavo, nasi jugoslavenski dinari!” Svi u banki su gledali u dida. Mama i tata su rumenkili se po facama i gledali su u luster. Oni su zaglumili pred ruljom da dida je neki nepoznati covik. Onda je teta sa frckavom frizurom nagnila se prema didi preko saltera i rekla je: „Sjor, nema više Jugoslavije!” Dida je nagnijo se prema unazad i rekao je: „Molim?” Teta je rekla: „Kazem, nema vise Jugoslavije!” Dida je rasirijo oci i rekao je: „N bava kua? A di je?” Teta je rekla: „Ne znam ja, ja sam bankarska službenica! Nema je vise!” Didi je uletilo cudilo: „Nema vise Jugoslavije? A sta je onda ovo sad?” Teta je rekla: „Ovo je Hrvacka!” Dida je rekao: „N bava kua? A ja mislijo da je ovo banka!” Teta je rekla: „Mislim, ovo je banka u Hrvackoj, razumite! A Jugoslavija je propala!” Dida je rekao: „Propala? Pa kad je propala, j***mu jarca?” Teta je rekla: „Ima skoro dvajs godina!” Dida je fljasnijo se po celu i viknijo je: „Dvajs godina?! Pa ja cu ispalit! Pa ne mogu virovat, jebate jarac!” Teta je dignila livu ombrvu i rekla je: „Nemojte mi samo reæ da to niste znali!”
-.--.-



Dida je rekao: „Kako bi zna, zenska glavo? Pa ne navracam ja svako malo u banku!” Onda je moj dida okrenijo se prema mami i tati i dreknijo je: „Zete, ne mogu virovat da mi se ovo dogadja! Ja dodjem dignit ustedjevinu jerbo me vuna da ce propast banka, a onda u banki saznam da je propala Jugoslavija! Pa to je kompletno ludilo!” Samo mama i tata su piljili u luster i okrenili su didi ledja. Oni su setkali po banki kao da razgledavaju jer posto su strani turisti. Plus su mrmorili: „Ou veri najs, veri najs...” Drugi rulja u banki su gledali u dida sa zinutim ustima. Onda je teta sa frckavom frizurom didi rekla: „Sjor, ako je to sve, ocetel molimvas pustit sljedeæog klijemta...” Dida je njoj rekao: „Cekaj malo, Cekaj... Ako je propala Jugoslavija, di su moji dinari?” Teta je rekla: „To ja ne znam!” Dida je podviknijo: „Kako ne znaS, jebate jarac? Ko Ce znat?” Teta je rekla: „Pa ne znam! Valjda su propali skupa sa Jugoslavijom!” Dida je viknijo: „Propali?! Skupa sa Jugoslavijom?! Jel ti to, mala, mene zajebavaS?! Ocel meni neko objasnit koji se k**** ovdi dogadja?!” Teta je skarpunila se po faci i rekla je: „Nista vas ja ne zajebavam, sjor! Ako ocete mogu vam zovnit sefa!” Dida je pitao: „Sta, ali on zna zasto je propala Jugoslavija?” Teta je rekla: „Pa ne znam, mozda zna, bijo je ratni dragovoljac...” Dida je uletijo: „Di je bijo? U partizanima? U kojoj brigadi?” Teta je zakolutaèila ocima i rekla je: „Ma kakvim partizanima, covice!” Dida je podviknijo: „Znaci u ustasama? Nemoj mi reæ da ti je sef ustasa?!” Teta je skupljala usne i rekla je: „Sjor, vidite da imam posla, nemojte me molimvas vise...” Dida je rekao: „I sad bi meni neki ustasa triba objasnjavat zasto je propala Jugoslavija sa mojim dinarima?!” Teta je zarezala: „Sjor, ocetel molimvas pustit sljedecog klijemta, red se iza vas napravijo...” Onda je dida naperijo kazimprst prema njoj i rekao je: „Ovako kad te gledam, i ti mi slicis na ustasicu, znas!” Teta je dignila bradu i podviknila je: „Gospodine, ja sam bankarska sluzbenica!” Dida je rekao: „Je, je, sluzbenica, kako ne... Vidim ja sta je to! Te ovo je Hrvacka, te imamo samo kune... Ne bi se cudijo da negdi imate i sahovnicu!” Tu je teta sa livim okom trznila prema zidu. Dida je ubra trzaj i u roku munja se isto okrenijo prema zidu. Na zidu je bila velika sahovnica. Dida je urliknijo tuta forca: „Jebate jarac!!! Jebate dragi isus jarac!!! Pa ovo je ustaska banka!!!” Onda je on okrenijo se prema mami i tati i drecao je: „Zete, pa ovo je ustaska banka! Pa di sam ja ovo dosa, jebate dragi irud?! Pa ovdi sve vrvi od ustasije!” Samo mama i tata su veæ bili opalili bris kroz banku prema izlazu. Onda su oni otvorili vrata i kimba vanka. Rulja u banki su gledali prema didi sa stravom i hororom. Barba iz sikjuritija je drzao se za pistolj. Dida je gledao kroz staklo kako mama i tata trce priko ceste. Onda je on okrenijo se prema teti iza saltera i rekao je: „Mala, aj daj mi sad onih mojih dvajs iljada!” Teta je zarežala: „Lipo sam vam rekla, nema više dinara!” Dida je njoj mignijo i rekao je: „Tako mi na Solti zovemo eure!”

Robi K. (IIIa)

izvor e-Novine



 


Biti Bosanac i Hercegovac nije geografski pojam veæ unutrašnje stanje èovjeka .

Siðimo meðu ljude i vratimo se sebi.

POGLEDAJTE MOJ BLOG
15-10-2008 at 15:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 31
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Ekonomija : KUPUJMO DOMAÆE ! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice