Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : KUPUJMO DOMAÆE !
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
Hyde wrote:



Nije bilo AOD tada, AOD je osnovana 2002. godine. AOD je recimo tek dosla kad je Universal banka preuzela dio Komercijalne.



Lapsus! Nisam mislio na AOD
09-10-2008 at 10:10 | Ukljuèi u odgovor
bosnian972
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-08-2005
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4160
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
Shaban wrote:


Ta ista agencija godinama je pratila i vršila kontrole u Komercijalnoj banci dd Tuzla pa nas još uvjeravala da nema razloga za zabrinutost! E onda je trebalo napraviti prostor za raznorazne uvozne banke pa su ovi aminovali kriminal Željke &Co unutar banke pa ih preko noæi stavili pod led zajedno sa našim depozitima po viðenju kao i štednim ulozima!
Ja njima više ništa ne vjerujem a isto savjetujem i vama


Agencija za osiguranje depozita i Agencija za bankarstvo su razlicite ustanove
09-10-2008 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
bosnian972 wrote:


Agencija za osiguranje depozita i Agencija za bankarstvo su razlicite ustanove

Jah znam sad ja gore napisa da je LAPSUS
09-10-2008 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

„SAN“
VIJESTI
09-10-2008 02:00

Za Brankoviæa je izolacija BiH prednost!

Dok se cijeli svijet hvata za glvu zbog nezapamæene finansijske krize, u Bosni i Hercegovini se lideri samo smješkaju, uvjereni da æe potresi na tržištu kapitala zaobiæi našu zemlju. Ekonomski struènjaci to uzimaju dokaz neupuæenosti i neodgovornosti prema bh. graðanima ovdašnjih vlasti na svim razinama uz akcenat da æe se posljedice svjetske krize neminovno i ovdje osjetiti.

Posljedice postoje
Juèer je meðu ekonomskim struènjacima posebno odjeknula izjava Nedžada Brankoviæa, premijera Federacije BiH. Oni su je primili sa iznenaðenjem pitajuæi se „da li je rijeè o šaljivom premijerovom komentaru izuzetno dramatiène krize“.
- Nema razloga za zabrinutost. U globalnom finansijskom poremeæaju možda je naša prednost ova mala izolovanost BiH da preživimo ove talase finansijskih udara i u našem modelu oporavka zaista možemo biti jedno lijepo i prosperitetno društvo – prenijele su agencije Brankoviæevu izjavu. Ekonomski struènjaci se pitaju da li premijer Brankoviæ uopæe zna šta se dogaða u svijetu i o kakvom modelu prièa.
U BiH posljedice finansijske krize veæ postoje kroz poveæanje kamatnih stopa i èinjenicu da su uslovi davanja kredita pooštreni i da æe ih biti sve teže dobiti. Jednostavno, ovdašnje banke se osiguravaju.

Bankari i brokeri
Kriza koja æe se ovdje osjeæati bit æe posljedica smanjene ponude novca na svjetskom tržištu. Drugim rijeèima, tržište kapitala i ekonomija u BiH æe itekako osjetiti smanjene moguænosti kreditiranja. Izvjesno je da svjetska kriza utièe i i na inostrane i na domaæe investitore pa æe i ulaganja biti manja. Osim toga, izvjestan je i rast kamatnih stopa po kojima se bh. preduzeæa zadužuju – kažu ekonomski eksperti.

- Likvidnost na finansijskom tržištu pada. Cijena kapitala, to znaèi kamatnih stopa, æe rasti, a banke æe biti opreznije prilikom odobravanja kredita tako da æe se smanjiti njihova aktivniost u smjeru kreditiranja ekonomije – upozoravaju bankari.

- Trend cijena dionica na Banjaluèkoj i Sarajevskoj berzi je u silaznoj putanji. Rijeè je o tome da akcije gube na vrijednosti, a osnovni razlog takvog trenda je globalna finansijska kriza – objašnjavaju brokeri.
S.N.

09-10-2008 at 14:14 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

Hrvatska: HNB vratila novac bankama
13:22 | Izvor: business.hr
Zagreb -- Hrvatska narodna banka (HNB) je ukinula primena Odluke o graniènoj obaveznoj rezervi, èime vraæa taj novac poslovnim bankama na raspolaganje.

HNB: Novac od rezervi banke treba da iskoriste radi smanjenja pritiska na tržište
HNB: Novac od rezervi banke treba da iskoriste radi smanjenja pritiska na tržište
Ukupno æe HNB bankama vratiti približno 355 miliona evra i 129 miliona dolara kako bi im osigurala dodatnu deviznu likvidnost i nesmetano ispunjavanje obaveza prema svim klijentima, saopšteno je iz HNB-a.

"Bankama se na raspolaganje stavlja 450 miliona evra, za koje pretpostavljam da æe iskoristiti da smanje ili ogranièe moguæi pritisak na tržište", objasnio je odluku o ukidanju stope obavezne rezerve guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski.

Odluka o graniènoj obaveznoj rezervi se primenjivala èetiri godine da bi se usporilo vrlo intenzivno inostrano zaduživanje banaka, a obavezivala je sve banke da deo sredstava pribavljenih u inostranstvu deponuju na poseban raèun kod Hrvatske narodne banke.

Na taj naèin interes banaka za posuðivanje u inostranstvu i visina njihovog inozaduženja su postupno smanjivani (bruto inostrani dug banaka opao je sa 10,2 milijarde evra krajem 2006. na 7,8 milijardi krajem avgusta ove godine).

Istovremeno, kod centralne banke su time akumulirane znatne dodatne devizne rezerve banaka, koje omoguæavaju potrebnu likvidnost u nepovoljnim okolnostima.


Sve zemlje u okruženju intezivno donose mjere da suzbiju negativne efekte krize koji se prelijevaju sa zapadnog tržišta sem naše vlade tj Centralne banke BiH! Samo povremeni smirujuæi vapaj Kemala Kozariæa nam sugerira da imamo CB BiH! Aferim

11-10-2008 at 22:51 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

eh da se i ja malo javim.....ovih dana je puno posla tako da sam rijetko stigao citati uopste forum a tek sada primijetih i novi podforum milina.......

Procitao sam par tema, zanimljiva razmisljanja. Sigurno ne postoji niko ko sa sigurnoscu moze reci kako ce se stanje razvijati. Medjutim, da bi smo razumjeli krizu treba razumjeti njene uzroke koji leze u 2007 godini (barem su prosle godine manifestirani a lezali su na bilancama banaka dugo vremena)....neke banke su preventivno djelovale, tako je Citi, UBS i neke druge, prosle godine otpisivali preko USD 20 Mld pojedinacno, neke su jos tada dokapitalizirane vladama Singapura itd.....
tadasnji subprime i ono sto je kod nas nazivano hipotekarnom krizom jeste zapravo uvod u ono sto je nastupilo i kulminiralo sada.
Ja ne znam kako jednostavno sve napisati i razumljivo jer ni meni samom nisu sve stvari jasne ali je jedno sigurno. Prednost BiH u ovakvim prilikama je da ona malo ili nikako korilira sa svjetskim ekonomskim tokovima vezano za Market Values. Ovdje ne govorimo o obicnoj ekonomiji jer su cifre u vecini djelatnosti prilicno ok.

Dakle, realan problem, sam po sebi, NE POSTOJI. Postoji samo problem sa povjerenjem u finansijske institucije koje se u jednoj dimenziji odrazava i berzanskim pokazateljima. Ako su svi short, dolazi do problema likvidnosti s jedne strane a s druge strane dolazi do problema value onoga sto banke drze u svojim bilancama( po principu realnog prikaza ja ne mogu drzati u knjigama jedan produkt po 100 novcanih jedinica ako ga realno mogu prodati za 50).

I sad konkretno moj licni pogled na BIH.....Mislim da banke u BiH nemaju problem, osim u slucaju likvidnosti ako svi polete podici svoje depozite. Isti problem je prisutan u Njemackoj (pa tako i Merkelka deklarativno daje garancije za nesto sto realno ne moze dati , ali to je upravo zbog tzv psiholoske pilule za siroke narodne mase). Sklon sam misljenju da ce BH banke proci bez vecih direktnih poteskoca.

Indirektne se ogledaju na svjetskom nivou i u okviru realne ekonomije s cime ce biti zahvacena i BIH.
1. dolazi Bozic. skoro pa 30% godisnjeg prometa se ostvari u ovom svijetu. Ako je svijet u panici i krizi, naravno da ce manje trositi. S tim u vezi i obustava proizvodnje automobila jer je taj posao dobar samo ako je dobra ekonomija. Kratko, kupujes auto samo ako mislis da ces ga otplatiti i sl a ako banke ne mogu odobriti kredite, ili povisuju kamatu, naravno da je i prodaja slabija.

2. Realna cijena energenata ce ici vjerovatno kratkorocno na dole( vec ide) po elementima rolling futures.

Toliko kratkorocno od mene. sa sigurnoscu ce malo moci nesto definitivno reci, ali vecina vas nije exposed na svjetskim berzama tako da mislim da je i problem manji. U poredjenju sa realnim problemima u smislu efikasnosti bh ekonomije i drugih makroekonomskih pokazatelja naseg drustva je problem i zanemariv.

12-10-2008 at 00:00 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

i da jos jedna napomena.

Banke iz BIH ne izvlace novac i ne predaju ga maticnim bankama tek tako. Jedini novac koji banke realno izvuku jeste ono sto ostane kao cisti profit.

Svako drugo prebacivanje novca je na ekonomskim osnovama. U konkretnom slucaju Raiffeisenbank BH i Raiffeisenbank Österreich su dva razlicita pravna lica. Jedno ima udio u drugom ali osim vlasnistva i nekih drugih povlastica koje pristicu iz vlasnistva od preko 50% (tj odnos kcerka-majka) nemaju.

Teoretski gledano, kad bi RAiffeisenbanka u Austriji propala, Raiffeisenbank BH bi mogla najnormalnije nastaviti sa svojim radom ukoliko nije imala depozite na racunima "majke". Vlasnicka struktura bosanskog raiffeisena bi mozda bila promijenjena ali posao bi se odvijao najnormalinije, i jos uz uslov da klijenti RAiffeisenbank BH ne dodju u paniku pa pocnu u trenutku povlaciti depozite zbog straha.

12-10-2008 at 00:07 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

Lijepo izlaganje zlaja... ...malo sad stvari izgledaju jasnije, a vjerujem da ce mnogima pomoci u iznalazenju rjesenja i osjecaja ´ugrozenosti´...na kraju, sopstvene odluke svako ce donijeti sam...

Neke banke vec imaju izgovore kada im se trazi izuzimanje novca, i podatak je da novac maltene nemoguce podici, bez ranijeg dogovora o terminu kada se to moze obaviti, sto se ogleda u tome da pokusavaju kupiti vrijeme, a s druge strane, klijenti koji su vec nepovjerljivi zbog cjelokupne situacije u zemlji i dalje, bivaju iziritirani ovakvim odnosom banki prema njima....

12-10-2008 at 10:23 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pouzdanost banki

citat:
zlaja wrote:
i da jos jedna napomena.

Banke iz BIH ne izvlace novac i ne predaju ga maticnim bankama tek tako. Jedini novac koji banke realno izvuku jeste ono sto ostane kao cisti profit.

Svako drugo prebacivanje novca je na ekonomskim osnovama. U konkretnom slucaju Raiffeisenbank BH i Raiffeisenbank Österreich su dva razlicita pravna lica. Jedno ima udio u drugom ali osim vlasnistva i nekih drugih povlastica koje pristicu iz vlasnistva od preko 50% (tj odnos kcerka-majka) nemaju.

Teoretski gledano, kad bi RAiffeisenbanka u Austriji propala, Raiffeisenbank BH bi mogla najnormalnije nastaviti sa svojim radom ukoliko nije imala depozite na racunima "majke". Vlasnicka struktura bosanskog raiffeisena bi mozda bila promijenjena ali posao bi se odvijao najnormalinije, i jos uz uslov da klijenti RAiffeisenbank BH ne dodju u paniku pa pocnu u trenutku povlaciti depozite zbog straha.


Zlaja svaka èast na ukljuèivanju
Prvo da obavijestim naše forumaše da od slijedeæe sedmice AOD povisuje osigurani iznos u banka na 15.000,00 KM!! Konaèno prva prava reakcija na atuelnu krizu!!!
12-10-2008 at 17:16 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pouzdanost banki

E sad da se vratimo diskusiji.
Sve si dobro objasnio za banke i njihovu poziciju unutar aktuelne krize!
Èinjenica da mi deponenti držimo sudbinu banki u BiH u svojim rukama nije ni malo obeæavajuæa pošto su se mnogi graðani opekli te stoga je dovoljan i mali mig koji pokreæe niz negativnih lanèanih reakcija!
Oko jedne stvari dvojim! Naime sa sigurnošæu ti tvrdim da kæerke banke u BiH šalju novac majkama van zemlje i to ne samo profit koji ostvare! Bez obzira na autonomiju ove banke su isuviše povezane sa majkama da bi drmanje majki prošlo bez posljedica za njih! Pa jedan od osnovnih problema BiH privrede je 100% vlasništvo nad bankarskim sektorom od strane stranih banki! Recimo RSB Austije ima u svom protfoliju dionice RSB-a BiH. Ako propadne RSB AT sva njena imovina ide "pod led" tako da je i njen ulog u RSB-u BiH takoðer "zaleðen"! Neminovno dolazi do panike štediša! Po mojoj procjeni visina štednog uloga koji graðani BiH drže u njoj je oko 1 mijarde KM! Plasmani ove banke su oko 1,2 milijardi KM sa rokovima dospijeæa od 1 mjeseca do 30 godina! I imamo problem!!!
Ali mi nije jasno u našem zakonodavstvu koja je posljedica ukoliko propadne matièna banka šta se dešava sa kæerkom? Njoj nedostaje titular tj.vlasnik odreðenog broja dionica pogotovo što su to udjeli od preko 51% vlasništva! Da li Agencija za bankarstvo može i mora proglasiti i bankrot kæerke?
Ako znaš nešto više o ovom molio bih da mi pojasniš!
Inaèe problemi svih ino banaka se i ogledaju u tome što su razbacane na puno nacionalnih tržišta te su stoga "over exposed" na sve turbulencije!

12-10-2008 at 17:32 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Ekonomija : KUPUJMO DOMAÆE ! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice