Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2010.godina This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

U Tuzli otvorena knjižara islamske literature

Medžis Islamske zajednice Tuzla otvorio je prije nekoliko dana u Tuzli knjižaru vjerske literature u kojoj se može pronaæi preko 360 naslova i više od 6 500 knjiga.



Opus knjiga obuhvata razne oblasti od hadisa, tevsira, rijeèi i životopisa Poslanika Muhammeda a.s, te djeèijih slikovnica. Uglavnom, ovdje graðani mogu naæi veliki broj naslova islamskog karaktera.

Knjižara se nalazi u Tuzli u ulici Trgovaèka br. 10 u blizini Kapije. Radno vrijeme je svakim danom osim nedjelje, od 8 do 15h.

(Tuzlarije.net)

12-04-2010 at 13:42
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Magazin "Bosanska Sumejja" obilježio 10 godina aktivnog rada

Magazin za ženu i porodicu Bosanska Sumejja je obilježio deset godina aktivnog rada, te je tim povodom u Džamiji princ Abdullah u nedjelju poslije podne namaza održan sveèani program posveæen ženama Srebrenice.

U programu su uèestvovali: hor Behram-begove medrese, hor Asocijacije žena Medžlisa Islamske zajednice Tuzla, te èlanovi redakcije Bosanske Sumejje, Azra Fazloviæ, Azra Hasanoviæ, Asima Tulumoviæ i Emina Muratoviæ.

Program je bio organiziran u dva dijela: sveèani program i ruèak-druženje bosanskih hanuma iz mnogobrojnih gradova koje su došle da daju podršu radu magazina Bosanska Sumejja.

(E.M.)

12-04-2010 at 17:57
dokanjac
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-09-2008
Odgovori: 29
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PLANINARSKI IZLET U BRÈKO-DISTRIKT
Bez chatanja molim

citat:
:



Stevo i Sejfo sa zenama, a ostali muskarci sami, mogo sam i mislit !
Lijepo, svaka cast
12-04-2010 at 19:26
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

U toku upis prvaèiæa u školsku 2010./2011.

Do drugog upisnog roka oèekuje se upis sve djece koja su roðena 2004. i 2003. godine, a koja 1. septembra treba da imaju navršenih šest godina. Termin upisa razlikuje se od škole do škole tako da je negdje veæ okonèan. Prema preliminarnim rezultatima upisa, u ovom upisnom roku, ne oèekuje se poveæanje broja upisane djece.

- U ovoj godini, po rijeèima predsjednika Aktiva direktora OŠ opæine Tuzla Rešada Merdiæa oèekuju upis jednakog broja djece kao i lani. U aprilskom roku prošle godine radilo se o upisanih 850 prvaèiæa, s tim da se taj broj do septembra poveæao na više od 1.000 upisane djece. Uoèeno je da, na naknadno poveæanje broja upisanih prvaèiæa, utièe i povratak brojnih porodica iz dijaspore usljed recesije, navodi Merdiæ.

Iz Aktiva direktora OŠ poruèuju roditeljima da ne žure s nabavkom knjiga, jer je i ove godine planirana podjela besplatnih udžbenika prvaèiæima, ali i drugim kategorijama školske djece. U školama su, napominju, na snazi novine uvedene još prošle godine - strani jezik u prvom razredu devetogodišnje škole i uvoðenje drugog stranog jezika u 6. razredu.

(Fena)

12-04-2010 at 22:09
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

IN MEMORIAM

Šemsa Mehinoviæ

Mnogima od nas koji smo preživjeli rat u Tuzli, krik Šemse Mehinoviæ nakon masakra na Kapiji, ostao je urezan u pamæenje. Tužna, pretužna prièa porodice Mehinoviæ. Sin Damir poginuo na sarajevskom ratištu, kæerka Amira poginula 25 maja na Kapiji, otac umro na grobu kæerke...a kako smo saznali, danas 12.04.2010.godine oko 13h iz stana je izneseno tijelo mrtve Šemse Mehinoviæ.

- Šemsa je živjela na prvom spratu u b4, ulaz 3. Živjela je sama. Zadnjih par dana je nisu viðali pa se i ne zna kad je umrla, tek danas je neko prijavio, valjda se osjetio neugodan miris iz njenog stana - prièaju komšije.


Krik Šemse Mehinoviæ nakon masakra na Kapiji

- Upozorenje radi se o teškim snimcima



"Iz knjige "Ubistvo svitanja" autora Fatmira Alispahiæa.

Amira Mehinoviæ 21 godina

U jednom ratnom zapisu, sarajevskom, proèitala sam da otisak koji granata iza sebe ostavi, na asfaltu, ljudi su nazvali ruža.

Kakva li ironija, zar ruža nije potvrda za ljubav i ljepotu? Ruža od pocijepanog asfalta samo je jedna bezazlena slika u odnosu na onu koja potom slijedi; pored ruže je pas koji liže led od prolivene ljudske krvi, dok sluèajni prolaznik nemoæno pokušava da ga liši tog zadovoljstva.
Zbog ove i bezbroj drugih mraènijih slika koje su naša stvarnost, brecnem se danas i ja (kao i autor spomenutog zapisa) pred svakodnevnim normalnim stvarima, kojih je danas i suviše malo ili skoro da ih uopšte i nema.

Posljednja tragedija koja je mnoge potresla je smrt i drugog djeteta, Nasudina i Šemse Mehinoviæ, koja je to veèe, sluðeno, smogla snage da kaže svijetu: "Ljudi, èetnici mi ubiše i drugo dijete!"

Snimak kada majka Šemsa prepoznaje svoju kèer u mrtvaènici u tuzlanskoj bolnici Amira je ubijena to veèe, a sin - vojnik 1992. negdje na sarajevskom ratištu. Ne mogu da vežem tragedije ali znam da je ova toliko teška i bolna, jer za majku Šemsu i oca Injeta (kako ga ona zove i njegovi prijatelji) život je stao.

Postoje porodice u kojim granice izmeðu djece i roditelja nema. Tako je bilo i u porodici Mehinoviæ, koju su èesto pratili teški dani, al´ ljubav i slabost koju su nosili jedno za drugo, štitila ih je od nepravdi i zla. Nakon Damirove smrti Inje i Šemsa nisu smjeli izgubiti snagu, imali su Amiru.

Amira je bila njihova desna ruka, djevojèica koja je željela postati sudija, vjerujuæi da æe tako biti na pomoæi svim obespravljenim.
Amire više nema, uzeli su i nju. Inje i Šemsa danas su sami. Smrt svoje djece vidjeli su i, više ništa ne može da im se desi.

- Znala sam da æe moja Amira poginuti. Majke vam, bolan, instinkt imaju. Te veèeri znajuæi da je granata pala na centar grada izbezumljeno sam ponavljala: Amira i Edisa su mrtve, Amira i Edisa mrtve, Amira i Edisa... Edisa je bila drugarica moje Amire, posestrile su se, poginule su zajedno. Eto. Dragi bože, neka se na glavama ovih evlada nesreæa završi... Al` bože, zašto mi uze oboje!?

Tako je zapoèeo naš razgovor o Amiri, sa majkom Šemsom Mehinoviæ. Dok razgovaramo, prelistavam album s fotografijama primjeæujuæi da i onaj mali broj fotografija sa zaustavljenim Amirinim osmijehom veæ je uramljen i izložen pogledima roditelja i prijatelja. Sve Amirine stvari su na starom mjestu: okaèene igraèke na zidu, koje se godinama èuvaju, kasete, Agata Kristi, Preveri... i Amirin duh.

- U moj san došao Amirin Duh i isprièao mi je kako je umrla: kada je granata pala pogoðena sam bila u nogu, lijevom rukom oslanjala sam se da ne bi glavom udarila o granitnu kocku, onda sam se pridigla i drugi geler pogodio me u vrat. Pala sam -veli majka Šemsa.

Vjeruj Allahu, Amira nije mrtva, njen duh sada živi u nekom cvijetu i sigurno æe ponovo doæi u Šemsin san. Roditelji Amirini, jaki su ljudi i to je ono što ih danas izdvaja od obiènih. Dragi Bože saèuvaj u njima snagu, a podari je svim drugim majkama i oèevima, koji danas unesreæeni nose golemu tegobu."

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 12-04-2010 at 22:26 GMT]

12-04-2010 at 22:21
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Silajdžiæ: Ne mogu nas ovdje etnièki èistiti, ali mogu presretati po Londonu i Beogradu

Predsjednik Srbije Boris Tadiæ otvorio je danas 13. meðunarodni sajam privrede Mostar 2010. koji se do 17. aprila održava u slobodnoj zoni Hercegovina.

Tom prilikom Tadiæ je rekao kako mu je èast biti u hali gdje se nekada proizvodilo, a danas se trguje. Izjavio je da je kao predsjednik Srbije došao s jasnom odlukom da "suraðujemo u doba ekonomske krize koja je pogodila sve zemlje i svakog èovjeka bez obzira na vjeru i nacionalnu pripadnost".

Tadiæ je govorio o problemima srpske ekonomije unazad 50 godina, istièuæi kako oni danas u Srbiji rješavaju te probleme. Takoðer, kazao je kako je spreman posjetiti svaki grad u BiH gdje ga pozovu jer, kako istièe, ne treba se optereæivati prošlošæu veæ treba gledati u šansu za buduænost, iako ne treba, kako navodi, "gurati stvari pod tepih".

Inaèe, zemlja partner ovogodišnjeg sajma je Srbija iz koje æe se na sajmu predstaviti oko 50 tvrtki.

Prilikom sveèane ceremonije otvaranja sajma gostima i zvanicama obratio se predsjednik Predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ, koji se posebno osvrnuo da odnose BiH s Hrvatskom i Srbijom.

- Naši odnosi s RH su veæ dugo dobri i prijateljski i uz neriješene probleme. Razumijemo brigu Hrvatske za položaj Hrvata u BiH. Hrvati u BiH su dijelili prošlost s njihovim sugraðanima i mnogi se nisu vratili svojim kuæama i to je osnovni problem - istaknuo je Silajdžiæ.

On je naglasio kako to nikome ne daje za pravo da spori jednakopravnost Hrvata u njihovoj domovini BiH, a to se dogaða.

Što se tièe odnosa sa Srbijom Silajdžiæ ja kazao kako je bilo ohrabrujuæih pomaka i sporazuma koji su potpisani, ali da neke èinjenice unose zebnju u srce graðana BiH,navodeæi primjer tome kako Ilija Jurišiæ nevino osuðen i nevino optužen leži u zatvoru u Beogradu i sluèaj hapšenja bivšeg èlana Predsjedništva RBiH Ejupa Ganiæa na osnovi zahtjeva državnih organa Srbije.

- Ovo unosi ozbiljnu sumnju u naše odnose - kazao je Silajdžiæ.

- Ako nas ne mogu etnièki èistiti ovdje, onda mogu po Londonu, mogu nas presretati po Londonu i Beogradu - kazao je Silajdžiæ na otvaranju privrednog sajma u Mostaru.

On je dodao da je "èuo da je predsjednik Srbije Boris Tadiæ rekao da "to nije u intersu Srbije" i upitao "koja Srbija to onda radi'".

(FENA/TANJUG)

13-04-2010 at 16:10
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Akcije dobrovoljnog darivanja krvi se nastavljaju na podruèju grada Tuzla.

14.04. - Gimnazija "Meša Selimoviæ" i Muzièka škola
20.04. - Mješovita srednja škola
21.04. - Hemijska škola
29.04. - Centralno grijanje i Radnik Mramor

Budite humani i pridružite se ovoj humanitarnoj akciji!

13-04-2010 at 21:23
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Dženaza identifikovanim Vlasenièanima, koji su ubijeni okupacijom Vlasenice 21. aprila 1992. godine, biæe obavljena 24. aprila 2010. godine na Memorijalnom kompleksu "Rakita" u Vlasenici.
Na plakatu su raspored i satnica za organizovani prijevoz do Vlasenice.

13-04-2010 at 21:24
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Dom mladih Tuzla

Otvorena izložba kreativne fotografije Fotokluba Osijek

U utorak naveèe, u Galeriji Doma mladih, otvorena je izložba kreativne fotografije Fotokluba Osijek, koji je utemeljen davne 1938. godine. Izložbu je otvorio Faruk Ibrahimoviæ, voditelj Foto radionice Doma mladih Tuzla.



- Veèeras imamo posebnu priliku i èast da po treæi put predstavimo fotografe iz našeg grada pobratima Osijeka. Njihov klub je jedan od najaktivnijih u Hrvatskoj i ima veliki broj dobrih autora. Pred nama je predivna kolekcija fotografija i nadam se da æete veèeras, kao i u nekoliko narednih dana uživati u izložbi. U buduænosti æemo nastaviti uspješnu saradnju izmeðu Fotoradionice Doma mladih i Foto kluba Osijek – rekao je Faruk Ibrahimoviæ.

Èlanovi Foto kluba Osijek Tuzlacima su se predstavili sa 41 fotografijom od 32 autora.



- Cilj nam je bio da se predstavimo sa što više autora, meðu njima je dosta dobrih fotografa i biæe lijepo da svi oni imaju uspomenu da su izlagali u Tuzli. Posebno hvala gospodinu Faruku Ibrahimoviæu koji nam je omoguæio da ponovo gostujemo u vašem gradu – rekao je Miroslav Adam, predsjednik Foto kluba Osijek.



Svaka fotografija govori za sebe, tako da se na slikama mogu vidjeti pejsaži, portreti , jednom rijeèju raznolikosti fotografisanja. Meðu autorima je i dvadesettrogodišnja Marina Filipoviæ, koja je za sliku "Porcelain Doll" 2008.godine osvojila prvu nagradu francuskog èasopisa "PHOTO" i tako osigurala naslovnicu u jednom od najpoznatijih fotografskih èasopisa.



O Foto klubu Osijek

U dugoj historiji hrvatske fotografije, èvrsto i neizbrisivo utkao je svoje mjesto i Fotoklub Osijek utemeljen davne 1938. godine. Klub je uspješni organizator mnogih izložbi umjetnièke fotografije razlièitog karaktera. Najznaèajnija je tradicionalna nacionalna takmièarska izložba pod nazivom “Salon fotografije OSIJEK”, koja se s prekidima održava od 1939. god. Druga po važnosti jeste “ Izložba umjetnièke fotografije autora Osjeèko-baranjske županije”, koja pruža afirmaciju autorima kluba, grada i cijele županije. Fotoklub Osijek posjeduje svoju Fotoart galeriju u centru Osijeka u kojoj organizuje mjeseène samostalne izložbe zanimljivih autora i recentne kolekcije fotografije klubova prijatelja iz zemlje i inostarnstva, pružajuæi èlanovima, graðanima i posjetiocima grada Osijeka uvid u svjetsko recentno klupsko i autorsko fotografsko stvaralaštvo.

(Tuzlarije.net)


Vise slika sa izlozbe http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=856721&page=67

____________

[Edited by cupo on 13-04-2010 at 23:15 GMT]

13-04-2010 at 23:09
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Kuæa plamena mira, 15.april u 19h

Projekcija filma Fucking Amal (Show me love)

15.aprila sa poèetkom u 19 sati u Kuæi plemena mira æe biti prikazan film Fucking Amal (Show me love).



Amal je grad u kome se tinejðerka Elin (Alexandra Dahlstrom) smrtno dosaðuje i govori: “Za sve je kriv taj prokleti Amal.”

Ona i starija sestra Jessica (Erica Carlson) rade sve ono što rade hormonima pune djevojke iz cijelog svijeta, a jednog dana se upute do usamljene školske kolegice Agnes (Rebecka Liljeberg) koju Elin radi oklade poljubi u usta. Šala u roku od nekoliko dana prijeðe u znatiželju te si cure priušte nekoliko strasnih poljubaca.

Agnes se suoèi s istinom te se u Elin zaista zaljubi, dok Elin naðe deèka, izgubi nevinost te se zbog okoline pravi hladna.



Projekcije filmova radi blog www.movieholocaust.blogger.ba u saradnji sa Kucom plamena mira. Projekcije filmova se održavaju svakog èetvrtka.

(Tuzlarije.net)

14-04-2010 at 00:04
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2010.godina This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice