Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
momak
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-06-2006
Lokacija: u sevdahu
Odgovori: 2672
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
racionalna manjina wrote:
Dajdža, prvo da ti kažem da ja nisam Bošnjak, ja se izjašnjavam kao Ostali. Moj maternji jezik je onaj koji me je mati nauèila.
Ja ponekad koristim "motivacaiono" a ponekad i "motivirajuæe" , ponekad " utjeÈe" a ponekad "utièe" .
Meni je jezik sredstvo kumunikaciji a ne neka svetinja. U svom govoru ne koristim ni 'zrakomlat' a ni lahko, jer mi nekako nakaradno zvuèe.
Kad smo kod 'lahko' tu je prisutno silovanje"izgovora " je po zakonima nauke nije poželjno da se u jednoj rijeèi jedan do drugog naðu dva glasa kojin se tvore na istom mjestu. Glasovi 'H' i 'K' su mekonepèani (velari)i zato je potreban izuzetan napor da se izgovori rijeè 'lahko'.

Trebalo bi iæi na to da se se olakša izgovor, a ne da olaHkšavamo nacionalistima da zacementiraju podjele, time što æe nerazumno forsirati samo svoju varijantu zajednièkog nam jezika.




Da dodam i ovo: imao sam priliku da dozivim da je razgovoru jednog otocana sa Korèule i jednog iz Zagreba trebao prevodilac, ali bukvalno. Ni ja ga, naravno, nisam mogao razumjeti nego nam je jedan Zadranin prevodio.
Razgovoru Beograðanina i Zagrebèanina svakako nije potreban prevodilac i ako nemaju karakteristiène naglaske može se desiti da pomislite da su iz Sarajeva

[Edited by momak on 22-01-2012 at 13:29 GMT]
22-01-2012 at 13:27 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
racionalna manjina wrote:
Dajdža, prvo da ti kažem da ja nisam Bošnjak, ja se izjašnjavam kao Ostali. Moj maternji jezik je onaj koji me je mati nauèila.
Ja ponekad koristim "motivacaiono" a ponekad i "motivirajuæe" , ponekad " utjeÈe" a ponekad "utièe" .
Meni je jezik sredstvo kumunikaciji a ne neka svetinja. U svom govoru ne koristim ni 'zrakomlat' a ni lahko, jer mi nekako nakaradno zvuèe.
Kad smo kod 'lahko' tu je prisutno silovanje"izgovora " je po zakonima nauke nije poželjno da se u jednoj rijeèi jedan do drugog naðu dva glasa kojin se tvore na istom mjestu. Glasovi 'H' i 'K' su mekonepèani (velari)i zato je potreban izuzetan napor da se izgovori rijeè 'lahko'.

Trebalo bi iæi na to da se se olakša izgovor, a ne da olaHkšavamo nacionalistima da zacementiraju podjele, time što æe nerazumno forsirati samo svoju varijantu zajednièkog nam jezika.

Potpis Raco
22-01-2012 at 14:07 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
racionalna manjina wrote:
Dajdža, prvo da ti kažem da ja nisam Bošnjak, ja se izjašnjavam kao Ostali. Moj maternji jezik je onaj koji me je mati nauèila.
Ja ponekad koristim "motivacaiono" a ponekad i "motivirajuæe" , ponekad " utjeÈe" a ponekad "utièe" .
Meni je jezik sredstvo kumunikaciji a ne neka svetinja. U svom govoru ne koristim ni 'zrakomlat' a ni lahko, jer mi nekako nakaradno zvuèe.
Kad smo kod 'lahko' tu je prisutno silovanje"izgovora " je po zakonima nauke nije poželjno da se u jednoj rijeèi jedan do drugog naðu dva glasa kojin se tvore na istom mjestu. Glasovi 'H' i 'K' su mekonepèani (velari)i zato je potreban izuzetan napor da se izgovori rijeè 'lahko'.

Trebalo bi iæi na to da se se olakša izgovor, a ne da olaHkšavamo nacionalistima da zacementiraju podjele, time što æe nerazumno forsirati samo svoju varijantu zajednièkog nam jezika.


Ipak mislim da bi trebalo pustit ljude da prièaju kojim hoæe jezikom, pa ako treba da govore i lahko, mehko, kahva, a ne da ih se etiketira kao nacionaliste zato što govore na takav naèin i svoj jezik nazivaju bosanskim.

Stoga manite se te lažne neutralnosti i gotive.
22-01-2012 at 14:16 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

I Bošnjaci, Srbi, Hrvati i Ostali su Bosanci, odnosno Hercegovci. Neki æe to s ponosom istaæi, neki ne.

22-01-2012 at 14:40 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:


Kobajagi su svi Bosanci i Hercegovci. Slabo ja zamjecujem ovdje Bosance i Hercegovce, nekako mi je ovih Bosnjaka, Srba, Hrvata i Ostalih vise.


Ne treba se primjeæivati ni Bosanaca, a ni naroda koji spadaju u Bosance. Ne valja kad se busamo u prsa bilo èime, pa ni nacionalnom i etnièkom pripadnošæu.
22-01-2012 at 15:12 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
root wrote:
I Bošnjaci, Srbi, Hrvati i Ostali su Bosanci, odnosno Hercegovci. Neki æe to s ponosom istaæi, neki ne.

Upravo
manje me nervira kad nasi Spostovani gradjani koriste dijalekte jezika susjednih drzava ili cak Turske
neka izgovara kako ko hoce
ali je totalno frustrirajuce i nemogu podnijet' kada svojim izjavama Bosancima smatraju samo Muslimane,
ja je pitam a sta si ti ona kaze "pa srpkinja" ili "hrvatica"
mislim... dajte molim vas...
nije ovde vise niko budala, nema zajednickog niti pisma, niti skole, niti Boga u ovoj zemlji, kako ja vidim
22-01-2012 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:

Pretjerujes s tim busanjem u prsa!

Kad me neko pita sta sam po nacionalnosti, ja cu reci da sam Bosanka. Ako ti to smatras busanjem u prsa, tebe kad budu pitali sta si po nacionalnosti ti imas pravo reci da nemas nacionalnosti. Dakle stvar licnog izbora.

Meni tvoj izbor ne smeta, nebi ni tebi trebao smetati moj.




Osvræem se na izjave da si, ako si Bošnjak, automatski nacionalista. To je za mene busanje u prsa, tim Bosanstvom, i izigravanje neke gotive i višeg nivoa od nas koji se u etnièkom smislu smatraju Bošnjacima.

I ja sam Bosanac i Bošnjak, u isto vrijeme.
22-01-2012 at 17:19 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Ne govorim za tebe konkretno da si izjavila takvo nešto, govorim ono što se piše i može èuti od ljudi, ne svih ali od velikog broja onih koji se ne izjašnjavaju kao Bošnjaci.

Vidiš recimo kako to @racionalna manjina u isti koš (nacionalista) strpa sve one koji se usuðuju govoriti bosanskim jezikom. On ga naziva Naš jezik i haman pa jedino to smatra ispravnim, ostali su nacionalisti i oni koji žele podjele. O takvim ja govorim.

A što se mene tièe lièno mi ne smeta niti me interesuje kako æe se ko izjasniti. Po meni ovo ne bi trebala biti država konstitutivnih naroda, veæ graðanska država u kojoj æeš i ako se izjasniš kao Južnoafrikanac u etnièkom smislu imati ista prava kao i veæinski narodi.

22-01-2012 at 17:53 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Sama èinjenica da mi i dan-danas raspravljamo o tome kako bi se ko trebao izjasniti, te kojim bi jezikom trebao govoriti je dovoljan dokaz da smo mi još daleko od normalne države.

22-01-2012 at 18:13 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Ja sam da se Srpski, Bosanski, Hrvatski i Crnogorski jezik nazovu zajednièkim nazivom Jugoslovenski. Ko je za taj prijedlog nek' glasa za mene

22-01-2012 at 18:48 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice