Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

de, ti, dajdza opet procitaj sta si pis'o, pa opet sta sam ja... kazes "bosnjaci su zaboravili svoj jezik", a navodis primjer dzenaze... je l' ti znas kojem jeziku spada rijec dzenaza? o cemu ti pricas, u stvari?

ako govorimo o jeziku koji se govorio na prostorima bosne (jer ne mozemo hercegovinu jezicki mijesati s bosnom), onda pricamo o jeziku koji se zove bosanski, a dzenaza je posudjenica ili tudjica u tom jeziku, dakle, njemu ne pripada kao jeziku na koji ti pokusavas da se pozivas!

halo, de malo konzistentnosti u svojoj prici

blackout - i mene isto nerviraju hrvati sto su veci od pape, sve goli seljak! isto je i sa srbima sto su svi svetiji od hilandara, goli seljak. a isto tako i sa bosnjacima, sto im reis nije ni do koljena, prema tome, jednako seljastvo!

vrlo se radujem sto nije puno "hrvata" u bih izaslo ni na izbore u januaru, niti na ovaj referendum o eu. izgleda da polako svijet dolazi tobe?

24-01-2012 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
primus inter pares wrote:


moram da te sj***m,taj mehki bosanski nije oduvijek,nego tek od dolaska turaka...



Tako isto neki kazu da smo do dolaska turaka svi bili srbi

Povraca mi se od ulizica koji odbacuju svoje da bi se uvukli u analni otvor drugih
24-01-2012 at 12:31 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:


Tako isto neki kazu da smo do dolaska turaka svi bili srbi

Povraca mi se od ulizica koji odbacuju svoje da bi se uvukli u analni otvor drugih


mislim da je sa turcima doslo do naglog povecanja i broja srba,u bosni..tako kazu neki evo da ti ugodim Historiæari...
al jaro stas onda sa franjevcimahorvatima,bogu milijema

opet povracas sta ti je da nisi sta lose pojeso
24-01-2012 at 12:35 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

statebriga

citat:
de, ti, dajdza opet procitaj sta si pis'o, pa opet sta sam ja... kazes "bosnjaci su zaboravili svoj jezik", a navodis primjer dzenaze... je l' ti znas kojem jeziku spada rijec dzenaza? o cemu ti pricas, u stvari? ako govorimo o jeziku koji se govorio na prostorima bosne (jer ne mozemo hercegovinu jezicki mijesati s bosnom), onda pricamo o jeziku koji se zove bosanski, a dzenaza je posudjenica ili tudjica u tom jeziku, dakle, njemu ne pripada kao jeziku na koji ti pokusavas da se pozivas! halo, de malo konzistentnosti u svojoj prici


Opet pricas iste porice. Izrazi: dzenaza, abdest, ahiret, dzehenem, ezan itd, spadaju samo u leksiku muslimanskog religijskog zivota. To nisu rijeci koje koriste Hrvati Srbi u BiH u svom svakodnevnom govoru. Da nije bilo i ono malo upraznjavanja vjere kod Bosnjaka muslimana i to bi davno zaboravili, kao sto smo zaboravili jos mnogo toga.

Naravno da su Bosnjaci zaboravili svoj jezik, jer ga nisu ucili od OS do univerziteta vise od 100 godina. Da li znas nekog profesora ili doktiora bosanskog jezika ili knjizevnosti. Bas zbog toga ti i pricas price kakve pricas, sto je i bio osnovni cilj ukidanja bosanskog jezika i nacionalnog odredjenja Bosnjak.

Kratko receno.Ti ili slabo razumijes procitano ili namjerno izvrces cinjenice. Lijepo ti je receno, da ja ne ocekujem da neki Hrvat ili Srbin u BiH kaze "idem na dzenazu Jovi", ali ti opet po svom starom obicaju, samo da nekom uputis kritiku.
24-01-2012 at 17:23 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

MelMel,
To sto ti tvrdis, ja nigdje nisam tvrdio.Vrati se i pocitaj moje predhodne komentar. Bilo bi smijesno tvrditi da je bosanski jezik ono sto govore Bosnjaci. Bosanski jezik je morao imati nesto zajednicko sto su koristilila sva tri naroda u BiH, ali i neke posebne rijeci vezane za religijski zivot svakog od naroda.Ni jedan Hrvat ili Srbin nece kazati "idem Jovi na dzenazu".Izraz dzenaza ranije su koristili iskljucivo Bosnjaci,a danas mozemo Bosnjaci kazu i dzenaza i sahrana. Zasto?

[Edited by Dajdza on 24-01-2012 at 18:17 GMT]

24-01-2012 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

dajdza, totalni si pogrijesio temu

a) tema se zove kroatizacija BOSANSKOG jezika

b) pricas o tudjicama u BOSANSKOM jeziku

c) pogresno ga zoves JEZIKOM BOSNJAKA

d) znam dosta profesora i doktora bosanskog jezika, sto pitas? treba ti lektor ili ?

e) melmel je potpuno u pravu

et, necu ti vise odgovarat, isti si k'o blentava...

24-01-2012 at 19:05 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Aferim Statebriga. Najbolje je tako, da prestanes sa zlonamjernim tvrednjama, koje su kao i obicno uopstene, a posebno sa laznim tvrdnjama kao "znam dosta profesora i doktora bosanskog jezika". A gdje je to na prostorima bives YU bila katedra bosanskog jezika i knjizevnosti. Za tebe su tudjice u bosanskom jeziku, sve ono sto se ne uklapa u standardf srpsko-hrvatskog jezika. Tako si vec zreo ili zrela za kroatizaciju. Kao sto vidis, poslednjom tvrdnjom ti ukazujem, da nisam poromasio temu. Oni koji te pokusavaju kroatizirati znaju da imaju pogodno tlo, zbog cega te i kroatiziraju, samo ti to jos i ne primjecujes.

MelMel

citat:
Pa dobro, znaci zakljucili smo da bosanskim jezikom pricaju svi Bosanci, s tim da ne koristi svako iste rijeci za pojedine nazive, kao sto su dzenaza, sahrana ili pogreb. Bas lijepo, ja ne vidim problem.


Danas ne pricaju ali su ranije pricali.Danas te nastoje kroatizirati. Tvoje su ukinuli, svoje ostavili, a sad svoje namecu tako tvoje. Izgleda da ti volis o ozbiljnim stvarima pricati na neozbiljan nacin.
24-01-2012 at 19:30 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
statebriga wrote:
et, necu ti vise odgovarat, isti si k'o blentava...


Mogla bi ti malo oladiti od blentave, kad izgubiš sve moguæe argumente koje imaš, onda ti preostaje jedino da kažeš:

Dosta sam s tobom prièala, dosta sam ti vremena posvetila, neæu više (do sledeæe prilike). I keru si dala ime blento, stvarno si se pokazala kao pravi èovek. Šta još treba dodati na tvoje forumske raspre. (Ovo mu biva kao kroatizacija jezika). E heto, mene taj problem uopšte ne muèi jer oduvek govorim SH ili HS a pomalo i SHB. I uopšte me ne brine da li to kome smeta. A sa Dajdžom se slažem u svemu pa i u prièi oko jezika. Ima tu dosta istine.
24-01-2012 at 19:52 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Dajdza wrote:
a posebno sa laznim tvrdnjama kao "znam dosta profesora i doktora bosanskog jezika".

u tuzli, kao i u mnogim drugim bh gradovima, ima katedra bosanski jezik i knjizevnost. kad student diplomira na tom fakultetu, stice zvanje "profesor bosanskog jezika i knizevnosti"... daljim usavrsavanjem, studijskim ocito, sticu zvanje magistra, a zatim doktora, a ako je to zvanje steceno na katedri bosanskog jezika, to je onda magistar ili doktor navedenog.

u tuzli ih ima kao u prici, sigurna sam da ih i ti poznajes, dakle nije lazna tvrdnja!

ponavljam: jezik je bosanski, ne bosnjacki!

izrazi koje ti pominjes, se podvode pod dvije grupe: narodni jezik i tudjice...

mogla bih ti analizirati svaku od rijeci koju si dao, al' to mozes i sam uraditi, uzmi neki rjecnik i opleti
24-01-2012 at 20:26 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!


Tako je, moja snaha je prof. bosanskog jezika i knjizevnosti (nezaposlena kao i mnoge kolege).

Daidza pise iz daljine, malo ga nostalgia ubi , a mogu reci da mi je nekada i zlo koliko hoce nazor da uguraju mnoge izraze a sve zbog nazovi brige za ove i one, a iza svega politika i nista drugo pa se sve lomi preko ledja naroda. Sto se toga tice dijasporo uzivajte.

I jos da kazem da u Tuzli mnogi, u zavisnosti kome idu na posljednji ispracaj kazu i sahrana i dzenaza.

24-01-2012 at 20:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice