Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : ŠTRAJKOVI ALL ABOUT
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Abulafija wrote:



Ma znam ja to, ne mislim ja na to.
Nego ja npr. sad otvaram firmu.
I pri registraciji, moram potpisati nekakvu "klauzulu" da cu postovati prava po kolektivnom ugovoru, mijih buducih, eventualnih uposlenika, da im necu braniti da budu clanovi sindikata itd.....



sve to u zakonu veæ ima, a zakon je valjda obaveza svima.



pazi rimovanja


[Edited by borbeni on 09-03-2012 at 10:38 GMT]
09-03-2012 at 10:37 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
borbeni wrote:
èujem neki dan na radiju, da se trgovaèki radnici organizuju u sindikat, moram da priznam da sam bio oduševljen.

prvo što treba da traže je, da po zakonu primaju se radnici u trgovaèke firme koji imaju završenu trgovaèku školu. poslije toga traže da pri zapošljavanju imaju prednost èlanovi sindikata i eto velike i organizovane snage.

kod nas je vrijeme tranzicije iz jednog u potpuno drugi sistem, ap moramo svi da uèimo kako se snalaziti u ovoj situaciji, a najbolji naèin je prepisivanje od ljudi koji su veæ prošli ovo sve.




Hebi ga, to je onda diskriminacija malo
Zaposljavati se mora prema znanju a ne po sindikatu kojeg si clan ili skoli koju su zavrsio
09-03-2012 at 10:37 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Abulafija wrote:




Hebi ga, to je onda diskriminacija malo
Zaposljavati se mora prema znanju a ne po sindikatu kojeg si clan ili skoli koju su zavrsio


osim ako je velika veæina èlanovi sindikata, a svima je u cilju valjda, da mu se poštuju prava.

i zašto ne biti èlan neke organizacije koja ti ta prava "potražuje" od poslodavca.

09-03-2012 at 10:41 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
borbeni wrote:


osim ako je velika veæina èlanovi sindikata, a svima je u cilju valjda, da mu se poštuju prava.

i zašto ne biti èlan neke organizacije koja ti ta prava "potražuje" od poslodavca.




Ja licno nisam clan sindikata, zato sto (obzirom da zivim u svedskoj a radim u Danskoj), istog dana kad dobijem otkaz, moram se prijaviti u svedsku, tako da po automatici vise nemam nista sa danskom.
U slucaju "nepravednog" otkaza, meni danski sindikat svakako ne moze pomoci, jer prestajem biti njihov clan, obzirom da se moram prijaviti u svedskoj.
A svedski sindikat mi ne moze pomoci po pitanjima iz druge drzave.
Na svu srecu, dvije drzave su napisale ugovor, po kojemu mozemo dobijati pomoc za nezaposlene u roku od godinu dana, bez obzira sto idemo u drugu zemlju.
Tako da ima slucajeva, kad ljudi ne zele biti u sindikatu.
Imas i ljudi koji kazu necu u sindikat, ja imam posao u kojem sam dobar, ako me poslodavac bude zajebavo, dajem otkaz i idem u drugu firmu.
Sto cu placati sindikat, sebi sam najbolji sindikat.
Ovo je bila jako aktuelna prica u zadnjih 10-ak godina, jer je bila nestasica kadrova.
09-03-2012 at 10:49 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
borbeni wrote:


sve to u zakonu veæ ima, a zakon je valjda obaveza svima.



pazi rimovanja


[Edited by borbeni on 09-03-2012 at 10:38 GMT]



Pa dje problem onda?
09-03-2012 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Abulafija wrote:
Ma znam ja to, ne mislim ja na to.
Nego ja npr. sad otvaram firmu.
I pri registraciji, moram potpisati nekakvu "klauzulu" da cu postovati prava po kolektivnom ugovoru, mijih buducih, eventualnih uposlenika, da im necu braniti da budu clanovi sindikata itd.....


potpises ti sve i ti stojis iza toga, al kad ti npr. neki uzorni sindikalista slucajno vari bez maske, ti njemu das otkaz zato sto ne postuje ono sto si ti potpiso za sigurnost i zastitu na radu.. ovo ja kazem za privatni sektor, za drzavni je drugacije..
09-03-2012 at 10:51 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
camac wrote:

potpises ti sve i ti stojis iza toga, al kad ti npr. neki uzorni sindikalista slucajno vari bez maske, ti njemu das otkaz zato sto ne postuje ono sto si ti potpiso za sigurnost i zastitu na radu.. ovo ja kazem za privatni sektor, za drzavni je drugacije..



Ja, dam mu otkaz i sta?
Mislim niko nece odmah dobiti otkaz, prvo ide usmeno, pa pismeno upozorenje pa tek onda otkaz valjda.
I na kraju krajeva sto bi vario bez maske, nije nenormalan?
09-03-2012 at 10:56 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Abulafija wrote:


Ja licno nisam clan sindikata, zato sto (obzirom da zivim u svedskoj a radim u Danskoj), istog dana kad dobijem otkaz, moram se prijaviti u svedsku, tako da po automatici vise nemam nista sa danskom.
U slucaju "nepravednog" otkaza, meni danski sindikat svakako ne moze pomoci, jer prestajem biti njihov clan, obzirom da se moram prijaviti u svedskoj.
A svedski sindikat mi ne moze pomoci po pitanjima iz druge drzave.
Na svu srecu, dvije drzave su napisale ugovor, po kojemu mozemo dobijati pomoc za nezaposlene u roku od godinu dana, bez obzira sto idemo u drugu zemlju.
Tako da ima slucajeva, kad ljudi ne zele biti u sindikatu.
Imas i ljudi koji kazu necu u sindikat, ja imam posao u kojem sam dobar, ako me poslodavac bude zajebavo, dajem otkaz i idem u drugu firmu.
Sto cu placati sindikat, sebi sam najbolji sindikat.
Ovo je bila jako aktuelna prica u zadnjih 10-ak godina, jer je bila nestasica kadrova.



posao sindikata je da ti obezbjedi da ne dobiješ otkaz.

ukoliko ti je stalo da radiš u toj firmi biæeš èlan, a ako ti je svejedno ili misliš da bi mogao da budeš vrlo brzo zaposlen u nekoj drugoj, onda je to drugi par cipela.


09-03-2012 at 11:18 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Abulafija wrote:



Pa dje problem onda?


problemi su višestruki. opet strah prvenstveno, jer ako i dobiješ parnicu na sudu, sigurno bi mogao da oèekuješ skori otkaz za prvu sitnicu koju ti naðu. šefovi bi sigurno dobili instrukcije da ti zagorèavaju život dok sam ne daš otkaz itd.


e sad zakonom je predviðeno i da se ne smije uposlenik maltretirati na radnom mjestu, ali koliko je sudstvo kod nas uèinkovito ne pada nikom na pamet da talasa bure sa g***ima.






09-03-2012 at 11:29 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
camac wrote:

potpises ti sve i ti stojis iza toga, al kad ti npr. neki uzorni sindikalista slucajno vari bez maske, ti njemu das otkaz zato sto ne postuje ono sto si ti potpiso za sigurnost i zastitu na radu.. ovo ja kazem za privatni sektor, za drzavni je drugacije..



ali onda nije uzorni sindikalista i radnik, ako nije ispoštovao sve što se ugovorom o radu traži od njega. moramo da znamo da mi kao radnici moramo obavljati radne dužnosti savjesno i odgovorno, da bi imali pravo tražiti da se sva naša prava, zakonom zagarantovana ispoštuju.




09-03-2012 at 11:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Politika : ŠTRAJKOVI ALL ABOUT New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice