Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : ŠTRAJKOVI ALL ABOUT
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
borbeni wrote:
problemi su višestruki. opet strah prvenstveno, jer ako i dobiješ parnicu na sudu, sigurno bi mogao da oèekuješ skori otkaz za prvu sitnicu koju ti naðu. šefovi bi sigurno dobili instrukcije da ti zagorèavaju život dok sam ne daš otkaz itd.


e sad zakonom je predviðeno i da se ne smije uposlenik maltretirati na radnom mjestu, ali koliko je sudstvo kod nas uèinkovito ne pada nikom na pamet da talasa bure sa

evo @abulafija, rece cojk ovako.. ja sam pokusao malo slikovito, al nisu nam svima tranzistori podeseni na radio Luxemburg, izgleda..
09-03-2012 at 11:39 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
borbeni wrote:


problemi su višestruki. opet strah prvenstveno, jer ako i dobiješ parnicu na sudu, sigurno bi mogao da oèekuješ skori otkaz za prvu sitnicu koju ti naðu. šefovi bi sigurno dobili instrukcije da ti zagorèavaju život dok sam ne daš otkaz itd.


e sad zakonom je predviðeno i da se ne smije uposlenik maltretirati na radnom mjestu, ali koliko je sudstvo kod nas uèinkovito ne pada nikom na pamet da talasa bure sa g***ima.










Vjerovatno je malo i do sudstva, ali ja mislim da je u vecem broju do neinformisanosti radnika, i predrasuda koje imaju, straha, kao sto si sam rekao....
09-03-2012 at 11:43 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
borbeni wrote:
ali onda nije uzorni sindikalista i radnik, ako nije ispoštovao sve što se ugovorom o radu traži od njega. moramo da znamo da mi kao radnici moramo obavljati radne dužnosti savjesno i odgovorno, da bi imali pravo tražiti da se sva naša prava, zakonom zagarantovana ispoštuju.



sve to stoji druze, samo kako cesto se zakoni i sluzbene novine mijenjaju, trebalo bi svakog dana makar po sat vremena citat izmjene i dopune zakona u kojima cesto ispadne da si do juce radio nesto na skroz pogresan nacin.. sad ako ti ne znas da se to promijenilo, ti i dalje radis savjesno i odgovorno, ali po novom zakonu, pogresno..
09-03-2012 at 11:46 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Abulafija wrote:



Vjerovatno je malo i do sudstva, ali ja mislim da je u vecem broju do neinformisanosti radnika, i predrasuda koje imaju, straha, kao sto si sam rekao....



ma znam, sve je k'o što kažeš.

ja poèesto uvjeravam kolege da se nemaju èega bojati i stalno tražim da mi navedu barem jedan primjer, da je èlan sindikata bio na bilo koji naèin sankcionisan. naravno da mi ne navedu, ali teško je narod bosanski prevaspitati.
09-03-2012 at 11:51 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
camac wrote:

sve to stoji druze, samo kako cesto se zakoni i sluzbene novine mijenjaju, trebalo bi svakog dana makar po sat vremena citat izmjene i dopune zakona u kojima cesto ispadne da si do juce radio nesto na skroz pogresan nacin.. sad ako ti ne znas da se to promijenilo, ti i dalje radis savjesno i odgovorno, ali po novom zakonu, pogresno..


ja sam u prvom mom postu na ovoj temi naveo, da sindikat UKC-a plaæa advokatsku kancelariju od koje dobija pravne savjete
09-03-2012 at 11:52 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
borbeni wrote:


ja sam u prvom mom postu na ovoj temi naveo, da sindikat UKC-a plaæa advokatsku kancelariju od koje dobija pravne savjete


dobri su ako je tako ali i ja rekoh da govorim za privatni sektor.. znam da je drzavni puno organizovaniji, bar po nekim pitanjima..
09-03-2012 at 11:59 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

inaèe je za sindikalnu borbu i rad bitna i ukljuèenost i u politiku.

zakone i sve ostale podzakonske akte kreiraju politièari.

predsjednik našeg sindikata se kandidovao na izborima za kantonalni nivo, ali nažalost nije dobio dovoljno glasova.

zamislite kolika bi snaga bila kad bi jedan predsjednik sindikata bio u skupštini kantona, koja je osnivaè UKC - a, zanèi sindikat bi direktno uèestvovao u kreiranju svih akata vezanih za UKC. da ne govorim da bi èovjek, koliko ga ja poznajem, sigurno radio i u korist èitavog kantona. ali otom - potom, valjda jednom i skontamo.

09-03-2012 at 11:59 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
camac wrote:

dobri su ako je tako ali i ja rekoh da govorim za privatni sektor.. znam da je drzavni puno organizovaniji, bar po nekim pitanjima..



opet da napomenem za prepisivanje od ljudi, koji su prošli ove stvari



društvenom sektoru je sigurno lakše, jer su veæ postojali kakvi takvi sindikati. to u privatnom sektoru treba pokrenuti i to je, mora se priznati jako teško. uvijek mali broj ljudi treba da potegne sav teret.

kod nas je takav sluèaj, od 2300 èlanova sindikata, ukljuèenih u rad ima, ne više od 7-8. tako ti je i šta æeš. sad je jako teško imati entuzijazam.


[Edited by borbeni on 09-03-2012 at 12:07 GMT]
09-03-2012 at 12:04 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Abulafija wrote:



Pa dje problem onda?

rekoh ja tebi da problema na papiru nema,ali ima u praxi...evo ti jedan jednostavan primjer:
gazda isplaæuje uposlenicima samo neto platu( od volje mu da ti plati prevoz i topli obrok,a da ti ne prièam da ni u jednoj gradjevinskoj firmi nije veæi od 3 KM),a ne uplaæuje doprinose za zdravstveno i penziono...pare za topli obrok i prevoz se ne oporezuju pa se isplaæuju preko blagajne(zavisi od gazdine dobre volje hoæe i najèešæe služe za gazdinu reprezentaciju ili da podmiti inspektora rada kad mu dodje u kontrolu( to jest da zažmiri na radnike koji rade "na crno"):Radnici se sami odjavljuju i prijavljuju se na Biro da bi bar za neki period ostvarili zdravstveno osiguranje i eventualno materijanu pomoæ.Pri tome poslodavac može prst u uho,niti ga država tjera da uplaæuje doprinose,niti ga inspektor gnjavi sa prijavama,a na radniku je da tuži ako hoæe da natjera poslodavca da reguliše te obaveze.Sudski procesi traju po nekoliko godina ,a više ih je nerješenih nego rješenih.Ovo ti pišem i navodim primjer iz firme u kojoj sam radila.Bivši gazda mi nije uplatio 5 godina staža i ništa mu ne mogu.Sklopio dogovor za PIO-m da sukcesivno uplaæuje samo onim radnicima koji odlaze u penziju.Ostali su morali da podnesu grupne ili pojedinaène tužbe.Te tužbe su stavljenje u stanje mirovanja jer je on potpisao sa PIO-m taj Protokol.Kakav quratc i sindikat,inspekcija i kolektivni ugovor.
09-03-2012 at 12:13 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

Lako je meni pametovati odavde gdje jesam, ali je tu nesto nelogicno.
Sve zakone imate, a niko ih se ne pridrzava i nikom nista??
Mislim kako se moze desiti (znam da se itekako desava, ali kako i zasto, ko je zakazo) da poslodavac 5 GODINA NE UPLACUJE DADZBINE, i da to niko ne primjeti?
Ni ti, kao radnik, ni "drzava" ni sindikat, ni moja kona Delfa..........
Mislim halo, 5 GODINA!!
KO ne radi svoj posao pa je tako kako je?

09-03-2012 at 12:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : ŠTRAJKOVI ALL ABOUT New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice