|
Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.
|
cupo Nivo: Moderator podforuma Registriran(a): 21-10-2003 Odgovori: 24024 IP: Maskiran
|
Re: Vijesti iz Tuzle 2013.godina
"Epitaf" Harija Ejuboviæa pred tuzlanskom publikom
U sklopu manifestacije „Ljeto u Tuzli 2013“, u Bosanskom kulturnom centru Tuzla otvorena je izložba pod nazivom „Epitaf“, autora Harija Ejuboviæa, tuzlanskog likovnog umjetnika i scenografa. Posjetioci su takoðer mogli pogledati fotografije Andree Tešanoviæ , kao i video projekciju „Epitaf“, autora Jasmina Jatiæa iz Tuzle. Izložbu je sveèano otvorio Semir Fejziæ, direktor BKC-a, koji je kazao da æe ova institucija i dalje pružati podršku svim tuzlanskim umjetnicima.
Hari Ejuboviæ je kroz svoje radove publiku odveo u svijet opipljive mašte i šetnje magiènim perivojem punim èudnovatih oblika koji se neobiènim preokretom rasuše u ptice na granama i ribe u slobodnom kretanju.
O izložbi “Epitaf”, eminentni pozorišni i likovni kritièar i publicista iz Sarajeva, Vojislav Vujanoviæ, je u pripremljenom katalogu zapisao:
- Njegov svijet je proistekao iz stvaralaèkog zaumlja i ponudio nam ga je kao sopstvenu tajnu, kao èudo koje se zbiva u njegovom duhovnom svijetu i koji on pokušava da oslobodi od zatvorenosti, da ga ospolji i predstavi kao slobodu govorenja sa sasvim drugaèijom sintaksom i sintagmatikom od one na koju smo navikli, pa èak i onda kada se suoèavamo sa svijetom nadrealnog. Hari u svijet umjetnosi uvodi arhaiène forme, koje on priziva iz primordijalnih sfera èovjekovog bivstvovanja, uvjeren da se njihov govor može uèiniti cjelishodnim i za naše vrijeme, vrijeme krajnje dezinetgracije savremene ljudske svijesti koja jedine obrasce suvislosti svoje može naæi u svijetu primordijalnih formi.
Otvaranje izložbe uvelièala je violonistkinja Maja Hadžimahoviæ. Radovi Harija Ejuboviæa zidove galerije BKC-a krasit æe narednih deset dana.
(Tuzlarije.net)
[Edited by cupo on 24-08-2013 at 03:58 GMT]
|
|
24-08-2013 at 03:52 |
|
|
cupo Nivo: Moderator podforuma Registriran(a): 21-10-2003 Odgovori: 24024 IP: Maskiran
|
Re: Vijesti iz Tuzle 2013.godina
Premijerno izvedena predstava "Krv i so"
U povodu obilježavanja deset godina uspješnog rada JKP “Pannonica“ Tuzla, veèeras je u Arheološkom parku Panonskih jezera premijerno izvedena predstava "Krv i so" u kojoj glavne uloge tumaèe mladi tuzlanski glumci Rusmir Krdžaliæ i Mirza Salihoviæ.
Fokus interesovanja glumaca, koji su i autori teksta u predstavi, jesu fašizam, nacizam, nacionalizam, evropske izdaje, progoni, ratovi, osvajanja, a sve sadržano u zajednièkom imenitelju: krvoproliæu. Kroz predstavu publika je imala priliku putovati od neolita preko bosanske kraljevske dinastije i svjetskih ratova do Tita, Ismeta Mujezinoviæa, Meše Selimoviæa pa sve do danas.
Ko smo? Gdje idemo? Odakle potièemo? Krv? So? Ljudi? Životinje? Atentati? Genocid? Slobodni ljudi? samo su neka od pitanja i problema na koja je autorski tim predstave pokušao odgovoriti.
Producent predstave je JKP “Pannonica“ Tuzla koja predstavom promoviše kulturno historijsko naslijeðe u okviru turistièke sezone 2013.Muziku potpisuju Dženan Jusufoviæ, prof.spec. i Senad Nurkanoviæ.
Rad na glasu, glasovnoj pripremi i songovima potpisuje vanredna profesorica na tuzlanskoj Akademiji dramskih umjetnosti i profesorica solo pjevanja u Srednjoj muzièkoj školi u Tuzli, Lejla Teskeredžiæ. Za video dizajn bio je zadužen Goran Brekalo, a dizajn plakata i promo materijala Armin Džiniæ.
Struèni saradnici autorskog tima predstave su Mr.Mirsad Bakaloviæ, prof.historije, Senad Begoviæ, prof.historije i Fra Mario Divkoviæ-Gvardijan Franjevaèkog samostana Sv.Petar i Pavao u Tuzli.
(Tuzlarije.net)
|
|
24-08-2013 at 21:42 |
|
|
cupo Nivo: Moderator podforuma Registriran(a): 21-10-2003 Odgovori: 24024 IP: Maskiran
|
Re: Vijesti iz Tuzle 2013.godina
Foto / Video reportaža
Poèela manifestacija „Srebrenik otvoreni grad umjetnosti 2013“
Srebrenik æe narednih sedam dana biti centar kulturnih dogaðaja na podruèju Tuzlanskog kantona, s obzirom da je u ovome gradu podno Majevice kao i svake godine organizovana sada veæ tradicionalna i prepoznatljiva manifestacija "Otvoreni grad umjetnosti Srebrenik 2013".
Prema rijeèima Sanela Buljubašiæa, naèelnika opštine Srebrenik, ova manifestacija se održava od 1977. godine i tokom sedam dana koliko traje, Srebrenik posjeti veliki broj kako domaæih tako i stranih turista.
- Stari grad Srebrenik je jedan od najoèuvanijih spomenika i predstavlja bitnu stavku kada je u pitanju turistièka ponuda našeg grada, na èijoj strategiji razvoja svakodnevno radimo. U buduænosti planiramo da pravimo sadržaje oko same trvrðave. Svi putevi koji vode do nje, govore da je život u ranijem periodu bio ne samo na tvrðavi, nego i oko nje. Zapravo, takva ponuda u svijetu je hit, zato i mi planiramo da se razvijamo u tom pravcu, kazao je naèelnik za naš portal.
Poseban umjetnièki i životni impuls Starom gradu Srebreniku dao je sam èin sveèanog otvorenja, koji je po prvi puta održan na lokalitetu „Èekrk“, koji daje novi ugao pogleda na tvrðavu, te novu dimenziju posjete Starom gradu. U sklopu otvorenja manifestacije uprilièena je muzièko-scenska izvedba pod nazivom "Mušanov san“, za koju scenario potpisuje Sadil Mehmedoviæ, koji je uz Dženanu Džaniæ dio režiserskog tima. Svemu tome je prethodilo mnogo zanimljivih sadržaja za sve goste. Tako su posjetioci bili u prilici da pogledaju zurlaše, sazlije, kulturno-umjetnièka društva, èlanove plesne škole „Rebus“, izložbu tradicionalnih zanata, te nadmetanja u raznim disciplinama.
Mirza Ibrišimoviæ, direktor Javne ustanove Centar za kulturu i informisanje opštine Srebrenik, kazao nam je nešto više o programskom sadržaju manifestacije koja je pred nama.
- Iako je teška finansijska situacija, uspjeli smo da ponudimo bogatiji kulturno-zabavni program. Novina je da smo ove godine manifestaciju otvorili na lokalitetu „Èekrk“, s ciljem da svima pokažemo da prostor kulturnog spomenika koji ima ovaj grad zavreðuje više pažnje, ali i pruža moguænost dužeg boravka oko Starog grada. Pored tradicionalne saradnje sa gradom Vinkovci (Hrvatska), Srebrenik ove godine otvara saradnju i sa Brèko Distriktom i Belim Manastirom, koji æe se u narednim danima publici predstaviti sa kulturno-zabavnim programom. Takoðer, biæe održan koncert sevdaha, zatim æe koncertom publiku poèastiti i estradna zvijezda u usponu Mirza Selimoviæ. Za svakoga po nešto, od likovnih umjetnosti, preko živopisnih narodnih rukotvorina, recitala, glume, muzike..., rekao je Ibrišimoviæ.
Program manifestacije „Srebrenik otvoreni grad umjetnosti 2013“
Nedjelja, 25.august - Predstava za djecu „Put po svijetu“ Beli Manastir, u 19 èasova.
Ponedjeljak, 25.august - Promocija knjige „Pamæenje života, ljudi i dogaðaja“ autora Ede Muftiæa. U 19 sati poèinje veèe sevdaha u organizaciji i izvedbi Udruženja „Sevdah koncept“ iz Srebrenika i njihovih gostiju.
Utorak, 27. august - Od 19 sati koncert Mirze Selimoviæa i prijatelja „Poklon svome gradu“.
Srijeda, 28. august - Od 19 sati koncert orkestra „Balsika“ Tuzla.
Èetvrtak, 29. august - Od 19 sati „Veèe Brèko distrikta BiH“.
Petak, 30. august - Od 18 sati izložba grafika iz fundusa galerije BiH (Dragulj, Tikveša, Hozo). Isto veèe od 19 sati „Vinkovaèko veèe“.
Subota, 31. august - Od 19 sati „Djeca pjevaju i slikaju svome gradu“.
Nedjelja 01. septembar - Od 19 sati veèe uz BZK „Preporod“ Srebrenik, KUD „Mehmed Ibrahimoviæ Srebrenik, „Gradski folklorni ansambl“ Srebrenik i Udruženje „Stara sinija“ Gornji Hrgovi.
Svi kulturni sadžaji održavaju se na ljetnoj pozornici Doma kulture Srebrenik.
(Tuzlarije.net)
[Edited by cupo on 25-08-2013 at 01:28 GMT]
|
|
25-08-2013 at 00:48 |
|
|
cupo Nivo: Moderator podforuma Registriran(a): 21-10-2003 Odgovori: 24024 IP: Maskiran
|
Re: Vijesti iz Tuzle 2013.godina
IN MEMORIAM 26.08.1990-26.08.2013.
Sjeæanje na 180 komorata
Na današnji dan, prije 23 godine, u straviènoj eksploziji ugljene prašine u Rudniku lignita "Dobrnja" u Mramoru poginulo je 180 Krekinih rudara. Iza njih su ostale porodice, meðu njima 365 djece. Stradanje u Rudniku „Dobrnja“ preživio je samo Smail Imamoviæ, koji je zadobio teške tjelesne povrede.
U cilju zbrinjavanja životnih pitanja porodica poginulih, u Rudnicima "Kreka" u Tuzli osnovan je Fond "26.august 1990.godine" za pomoæ porodicama poginulih rudara, èiji je osnovni zadatak rješavanje svih pitanja materijalne i finansijske prirode.
Èlanovi porodica poginulih rudara i brojne delegacije politièkog i društvenog života Federacije BiH, Tuzlanskog kantona, Opštine Tuzla, danas æe položiti cvijeæe na spomen obilježje u krugu Rudnika i prisjetiti se straviène nesreæe koja je odnijela živote 180 rudara.
POSLJEDNJA SMJENA
Tišina. Prozivka. Ima li? Ovdje!
Javi se! Tu je! I, tako redom...
A, ovaj drijema? Gdje je?
Veèeras nema spavanja pod gredom!
Prozvani?! - Svi smo. U jamu treba.
Tko nije došao - bez njega se može.
Sudbino, nesreæo; dolaziš li s Neba?
Da li, Ti, to tako, htjede, dragi Bože?
Jedan - po jedan, u srce tame.
èizama štropot. K¡svici noæu.
Silaze polahko, a rame nevoljko,
sjekiru nosi u mrklu samoæu.
Iznad glava, grede, stenju, muklo.
Stresaju prašinu na pospana èela.
Baš je, neumorno, svima srce tuklo.
Životu slalo, snagu sa vrela.
Izostanak je, tada, sretan bio.
Kakve li sreæe, ko kuæi osta!
Makar i otrov alkohola pio.
šejtana u kuæi imao za gosta.
Prolazi ponoæ. Radilišta dišu.
Crna utroba iz Zemlje mili.
Šejtani na stropu zovu dimnu kišu,
da bi komorati posljednju popili.
Prve mine se oglasiše, muklo.
Grabuljar pod tonama škripi i stenje.
Gore, na ulaz, kao da je palo,
olovno, teško, svemirsko kamenje.
Stravièno polahko, crna magla mili.
Tišina siðe. Sve presta da diše.
Tek se vapaji iz grudi izvili:
O, BOŽE; zar Sunca, za nas više nema?
Zar moje dijete bez mene da živi?
Zašto me, majko, nesretna, rodi?
Allahu dragi, zar su ljudi krivi?
Ako su, Ti nas - muka oslobodi!.
Nek jamu voda poplavi do grede!
Ako je prokletstvo, nek bude strahota!
O, BOŽE dragi! Tko li tako htjede?
Zar je na svijetu premalo sirota?
Sto i osamdeset - umriješe skupa.
Ogromna tuga prohuja, svuda.
Dobrnja jeèi. Smrt nad njom pupa.
A iz nje teèe krvava gruda.
Sretno komorati- Dženet vas èeka!
Vaše æe tone sinovi da vade!
Djelo vaše æe blistati dovijeka;
sjati kao Sunce kroz naše mlade!
Vaše snovi æe nastaviti drugi.
Zbogom rudari, komorati mili.
Imena vaša, s ponosom, u tugi;
pominjati æemo! Nevini ste bili!
Najmlaða smjena! Otkuda tako?
Allahu; kazni, dušmanina ljuta!
Toliko mladih! I kamen bi plakÿo!
Stigli su na kraj svojega puta!
Posljednja smjena u mezar siðe.
Èitaèe molim, pri zadnjem stihu:
neka im molitva iz srca iziðe.
Neka im tiho, prouèe Fatihu!
Pjesma iz knjige "Posljednja smjena", autora Muje Bjeliæa.
(Tuzlarije.net)
[Edited by cupo on 25-08-2013 at 21:45 GMT]
[Edited by cupo on 25-08-2013 at 21:46 GMT]
|
|
25-08-2013 at 21:34 |
|
|
cupo Nivo: Moderator podforuma Registriran(a): 21-10-2003 Odgovori: 24024 IP: Maskiran
|
Re: Vijesti iz Tuzle 2013.godina
Obilježena 23. godišnjica stradanja 180 rudara
U znak sjeæanja na 180 rudara koji su poginuli u teškoj rudarskoj nesreæi prije 23 godine, rudari Rudnika ½Kreka½, èlanovi porodica poginulih rudara, predstavnici federalne, kantonalne, opštinske vlasti, te brojne delegacije položile su cvijeæe na spomen obilježje ispred trajno zatvorenog ulaza u jamu ½Dobrnja-jug½. Minutom šutnje, uèenjem Fatihe, molitvom, ili na bilo koji drugi naèin odata je poèast tragièno nastradalim rudarima.
- Za nas u Rudniku „Kreka“, august mjesec je mjesec bolnih sjeæanja. Stradala je cijela jedna smjena od 180 rudara-komorata, prosjeène starosti 27 godina. Iza njih ostalo je 365 djece. Porodice su ostale bez sinova, muževa, braæe, a rudari su ostali bez prijatelja i komorata – reèeno je na današnjoj komemoraciji.
Svi rudari koji su to veèe sišli u jamu, izuzev Smajla Imamoviæa koji je zadobio teške povrede ali ipak preživio, su i izgubili živote, a tugu i saosjeæanje graðani Tuzle i okolnih mjesta su pokazali na njihovom ispraæaju, najbrojnijem kojeg je Tuzla vidjela. Zazidani ulaz u jamu „Dobrnja – jug“ i 180 borova u spomen-parku trajno je sjeæanje na noæ tragedije prije 23 godine.
U cilju rješavanja životnih potreba porodica poginulih rudara osnovan je Fond za pomoæ porodicama. Na lièni zahtjev 131 porodici je isplaæena otpremnina u novcu, a 49 porodica je izrazilo želju da ostanu èlanice Fonda 26.august 1990.godine. Te porodice su stambeno zbrinute, a posebna pažnja posveæena je školovanju djece, njihovom stipendiranju te zaposlenju nakon završenog školovanja. O njima se Rudnici „Kreka“ i danas brinu.
(Tuzlarije.net)
[Edited by cupo on 26-08-2013 at 12:23 GMT]
|
|
26-08-2013 at 12:17 |
|
|
cupo Nivo: Moderator podforuma Registriran(a): 21-10-2003 Odgovori: 24024 IP: Maskiran
|
Re: Vijesti iz Tuzle 2013.godina
Muftija Vahid Fazloviæ: Bošnjacima u RS se nanosi bol, ovo je alarmantno
Tuzlanski muftija Vahid ef. Fazloviæ ocijenio je u razgovoru za agenciju Anadolija (AA) ''krajnje uznemirujuæim i alarmantnim'' posljednje napade na Bošnjake u Republici Srpskoj (RS) kao i njihovu imovinu.
Fazloviæ je to kazao komentirajuæi posljednji sluèaj podmetanja požara na kuæi porodice Nožinoviæ u centru Zvornika, te ranije brutalani fizièki napad na Nezira Dardagana u Zvorniku na Ramazanski bajram, atak na studenta Fakulteta islamskih nauka (FIN) Elnura Mehmedoviæa, kao i javne pozive na genocid i ponovne zloèine nad Bošnjacima na srpskim slavljima u Bratuncu i Srebrenici.
Istakao je da se posljednjim dogaðajima ''nanosi bol'' Bošnjacima.
''Imamo nekoliko incidenata u posljednje vrijeme. To je doista uznemirujuæe. Naravno, u prvom redu za Bošnjake koji tamo žive, ali jako je to zabrinjavajuæe za sve nas. Ovi dogaðaji se tièu i fizièkih napada. Još uvijek nismo èuli da su poèinioci adekvatno sankcionirani. Imamo, takoðer, ovaj posljednjih dogaðaj koji predstavlja atak na imovinu Bošnjaka. Bošnjaci na nivou svih institucija trebaju diæi svoj glas i staviti pod lupu Zvornik, ali i neka druga podruèja s obzirom da imamo obnovljene atake na imovinu i živote Bošnjaka u RS'', kazao je muftija Fazloviæ za agenciju Anadolija, te naglasio:
''Mi se prema tome moramo ponijeti krajnje ozbiljno i odgovorno. Valja nam ustati, diæi glas i dati podršku ljudima. Najvažnije je da Bošnjaci u mjestima u kojima su se vratili i obnovili svoj život ostanu stabilni i istrajni, a na tom putu potrebna im je pomoæ i podrška svih nas''.
Prema dostupnim podacima, u Zvorniku boravi izmeðu 13 i 15 hiljada Bošnjaka. Ulice su ovog ljeta bile prepune Bošnjaka, mnogi obnavljaju svoje kuæe, život se vraæa...Mnogi vjeruju da to nekim snagama u RS itekako smeta.
No, muftija Fazloviæ je poruèio kako æe se Bošnjaci boriti za svoja legitimna prava.
''Borit æemo se za svako naše pravo zajedno sa našim ljudima koji su se vratili. Mi djelujemo kroz institucije Islamske zajednice. Nadamo se da æemo biti još snažniji i jaèi kad je rijeè o institucijama bošnjaèkog naroda'', tvrdi muftija Fazloviæ.
Nadalje, muftija Fazloviæ dodaje kako ''bismo svi više voljeli da ima više Bošnjaka (u RS) i da bošnjaèki predstavnici više brinu o njima''.
''Bili bismo jaèi, odvažniji i sasvim sigurno vitalniji'', naglasio je.
Prema rijeèima èelnog èovjeka Muftijstva tuzlanskog, Bošnjaci u Zvorniku, gdje su se u zadnje vrijeme dešavali napadi, treba da žive sigurno.
''To je i njihov grad u kojem žive stoljeæima, gdje imaju svoj jako dubok korijen, svoju bogatu tradiciju... Nije teško pojmiti šta znaèi Zvornik ne samo za Zvornièane veæ i za Bošnjake u Konjeviæ Polju, Bratuncu, Srebrenici, Vlasenici. Zvornik je bio i ostat æe, ako Bog da, znaèajan centar Bošnjaka koji povezuju unutrašnjost BiH sa Podrinjem. Zvornik je svojom snagom svjedoèio stabilnost u životu Bošnjaka, njihovoj egzistenciji, njihovoj duhovnosti, njihovom trajanju na tim podruèjima'', ocijenio je Fazloviæ za agenciju Anadolija.
Anadolija
|
|
27-08-2013 at 12:38 |
|
|
Pregled tema u posljednjih 24 sata Pregled poruka u posljednjih 24 sata (dva dana, sedam, 30 dana) Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata
|