Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Epizoda u životu beraèa željeza
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Epizoda u životu beraèa željeza

citat:
hurija wrote:

Amidža ba zašto bi aktuelni ministar podnio ostavku zbog nekih zajednièkih odluka koje se, u globalu, donose ad hoc, ne razmišljajuæi da li je nešto izvodljivo, primjereno i, na kraju krajeva, racionalno. Svi ovi zakoni su jedna kombinacija "onog truHlog komunistièkog" i ovog kapitalistièkog sistema. Dobijemo buækuriš koji je nejasan za graðane koji se ionako ne snalaze u svojim pravima, a kamoli kad je u pitanju zdravlje i korištenje zdravstvenih usluga.
Ono što mene iritira u èitavoj ovoj prièi je udar na dušu èitaoca/gledaoca. Zakon o zdr. zašt. ima moduse osiguranja, ali treba biti ZAINTERESOVAN na koji naèin ga ostvariti. Tako je mogla i gospoða u pomenutom filmu. Da ne spominjemo korištenje tuðe zdr. knjižice i sam postupak od "èovjeènih" u Doboju. To veæ pripada kriviènom zakonu, ako koga baš zanima.
Ponavljam, iz UKC niko nije vraæen, a da je bio vitalno ugrožen. Nakon pružene pomoæi se ukljuèuje pravna služba koja opet ima svoje uzuse za potraživanje.
Zar stvarno mislite da bi bilo koji dr vratio takvog pacijenta, ne zbog humanosti (budimo realni), veæ zbog straha od kriviène odgovornosti?
Jednostavno, prièa je novinska, neprovjerena, ali živimo onako kako živimo gdje je trend prièati i vikati - ugroženost!! po bilo kom osnovu. Na žalost.





Vjerovatno znas puno bolje nego mi ostali, sta se u pomenutom slucaju radilo i zasto.
Ako je javnost zavedena napisima iz medija, onda je sve ovo, bespredmetno, sto smo ovdje pisali.
Ako ljudi, ciji je zivot ugrozen, dobijaju adekvatnu pomoc, u UKC-u, bez obzira na zdravstvenu knjizicu, vjersku, nacionalnu itd., pripadnost, a ti kazes da dobijaju, onda smo vam "mi" kao javnost duzni izvinjenje, svima.
Onda je i ovaj film, jedna velika prevara, koja je, ocigledno, uspjela.
Ako je zamisljen kao provokacija, uspio je itekako, evo pokazuje nam da i nije sve tako strasno u Bosni, kako nam se cini.
U svoje ime vam se izvinjavam, kolektivno svima.

19-02-2013 at 19:17 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Epizoda u životu beraèa željeza

Dobro,sad ovu temu prebaci tamo dole.

19-02-2013 at 19:19 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Epizoda u životu beraèa željeza

Da mu barem bi malo tezhi onaj medvjed pa ga tushne za lijepe pare, shteta!

19-02-2013 at 20:34 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Epizoda u životu beraèa željeza

citat:
hurija wrote:

Zakon o zdr. zašt. ima moduse osiguranja, ali treba biti ZAINTERESOVAN na koji naèin ga ostvariti.



ok ako je tako,evo meni kao osiguraniku nije baš potpuno jasno zašto se plaæa(la) ona yebena markica ako svaki dan ispred sebe imam humatarne zahtjeve za operacije svega i svaèega najèešæe za bolesnu djecu ,a tu smo svi osjetljivi...ja koliko znam u ovoj državi ne postoji "obavezni vid osiguranja " odnosno nema kategorije stanovništava koja je potpuno zdravstveno i socijalno zaštiæena...razumijem da ja moram kupiti lijek bez obzira da li je na esecijalnoj listi ili ne,ali mi nije jasno da taj isti lijek mora platiti i onaj ko nema apsolutna nikakva primanja....i da ponovimm pitanje iz jednog svog komentara od prije:kako je to moguæe da neke žene mogu da se poradjaju carskim rezom na vlastiti zahtjev (jer se ima štela ili novaca) ,a neka xy žena nema šanse da se prikuèi savjetovalištu za trudnice jer nema tih yebenih 10 eura za specijalistièki pregled....
znam da veæina zdravstvenih radnika nije i ne bi iz UKC-a vratili nikoga ko je u vitalnoj opasnosti,ali boim se da je ona doktorka što je htjela pomoæi Senadi ipak morala da konsultuje nekoga iz te pravne službe...a taj neko ( koga sasvim nedužno nazivaju " direktorom") kaže da o tome nema pojma...malo mi je ta prièa o pravnim uzusima koji se koriste za namicanje novaca i lijeèenje socijalno nezbrinutih posumnjiva .
razumijem i da su politièke igre moguæe,jer direktori javnih ustanova se postavljaju prema politièkoj i stranaèkoj pripadnosti ,a struku niko ne zarezuje ni za suhu šljivu...

19-02-2013 at 21:00 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Epizoda u životu beraèa željeza

citat:
soraya wrote:

ok ako je tako,evo meni kao osiguraniku nije baš potpuno jasno zašto se plaæa(la) ona yebena markica ako svaki dan ispred sebe imam humatarne zahtjeve za operacije svega i svaèega najèešæe za bolesnu djecu ,a tu smo svi osjetljivi...ja koliko znam u ovoj državi ne postoji "obavezni vid osiguranja " odnosno nema kategorije stanovništava koja je potpuno zdravstveno i socijalno zaštiæena...razumijem da ja moram kupiti lijek bez obzira da li je na esecijalnoj listi ili ne,ali mi nije jasno da taj isti lijek mora platiti i onaj ko nema apsolutna nikakva primanja....i da ponovimm pitanje iz jednog svog komentara od prije:kako je to moguæe da neke žene mogu da se poradjaju carskim rezom na vlastiti zahtjev (jer se ima štela ili novaca) ,a neka xy žena nema šanse da se prikuèi savjetovalištu za trudnice jer nema tih yebenih 10 eura za specijalistièki pregled....
znam da veæina zdravstvenih radnika nije i ne bi iz UKC-a vratili nikoga ko je u vitalnoj opasnosti,ali boim se da je ona doktorka što je htjela pomoæi Senadi ipak morala da konsultuje nekoga iz te pravne službe...a taj neko ( koga sasvim nedužno nazivaju " direktorom") kaže da o tome nema pojma...malo mi je ta prièa o pravnim uzusima koji se koriste za namicanje novaca i lijeèenje socijalno nezbrinutih posumnjiva .
razumijem i da su politièke igre moguæe,jer direktori javnih ustanova se postavljaju prema politièkoj i stranaèkoj pripadnosti ,a struku niko ne zarezuje ni za suhu šljivu...




Ne moraš plaæati markicu, niko te ne tjera na to, niti je zakonski obavezno.

Nije mi jasno kako joj je neko mogao dati da uplati 980KM, mislim na osnovu èega?
Svi troškovi sve svode tek kad se SVE obavi, niko sem Boga, ne zna šta æe se desiti u samom procesu i tretmanu, a sve ima svoju cijenu: vaðenje krvi, infuzija, nalazi, operacija, anestezija, doze krvi itd. A šta tek u sluèaju komplikacija?
E upravo iz tih razloga niko pogotovo ljekar NE SMIJE avans tražiti.
Ko je bio tako vidovit da joj tek tako, ad hok, na paragon bloku ispiše cijenu?
'alo!? pa nije pijaca.

Da se razumijemo, ne branim ja nikoga, niti u džep nit' iz džepa, veæ onako iskreno kažem i kontam da sam UKCe tužio bih Danisa .
19-02-2013 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Epizoda u životu beraèa željeza

citat:
soraya wrote:

ok ako je tako,evo meni kao osiguraniku nije baš potpuno jasno zašto se plaæa(la) ona yebena markica ako svaki dan ispred sebe imam humatarne zahtjeve za operacije svega i svaèega najèešæe za bolesnu djecu ,a tu smo svi osjetljivi...ja koliko znam u ovoj državi ne postoji "obavezni vid osiguranja " odnosno nema kategorije stanovništava koja je potpuno zdravstveno i socijalno zaštiæena...razumijem da ja moram kupiti lijek bez obzira da li je na esecijalnoj listi ili ne,ali mi nije jasno da taj isti lijek mora platiti i onaj ko nema apsolutna nikakva primanja....i da ponovimm pitanje iz jednog svog komentara od prije:kako je to moguæe da neke žene mogu da se poradjaju carskim rezom na vlastiti zahtjev (jer se ima štela ili novaca) ,a neka xy žena nema šanse da se prikuèi savjetovalištu za trudnice jer nema tih yebenih 10 eura za specijalistièki pregled....
znam da veæina zdravstvenih radnika nije i ne bi iz UKC-a vratili nikoga ko je u vitalnoj opasnosti,ali boim se da je ona doktorka što je htjela pomoæi Senadi ipak morala da konsultuje nekoga iz te pravne službe...a taj neko ( koga sasvim nedužno nazivaju " direktorom") kaže da o tome nema pojma...malo mi je ta prièa o pravnim uzusima koji se koriste za namicanje novaca i lijeèenje socijalno nezbrinutih posumnjiva .
razumijem i da su politièke igre moguæe,jer direktori javnih ustanova se postavljaju prema politièkoj i stranaèkoj pripadnosti ,a struku niko ne zarezuje ni za suhu šljivu...



pokušaæu da ti kažem najjednostavnije-
SVI koji su zaposleni (naravno, oni prijavljeni, po zakonu) izdvajaju u FOND SOLIDARNOSTI (naèin finansiranja) za lijeèenje SVIH graðana. E, pa sad, uzmi omjer nezaposlenih i zaposlenih, vidjeæeš gdje i kako su usmjerena sredstva.
I ne možeš porediti cijene u dva razlièita, potpuno dijametralna vida zdravstvene zaštite- primarne i tercijarne. Navela si primjer lijeèenja teško oboljelih za koje se traži finansijska pomoæ. Para NEMA dovoljno iz razloga koji na poèetku navedoh.
Nema razloga da ti bude sumnjiva prièa o uzusima iz prostog razloga - to neko MORA platiti, mislim na utrošena sredstva za intervencije bilo kojeg nivoa. To plaæamo ja, ti, neko drugi zaposlen itd. za sve one koji nemaju osiguranja i koji su socijalno nezbrinuti.
Uplesti politiku u ovakvu životnu prièu je, po meni, neukusno, ali eto, nužno je. Prije mislim da se radi o politikantstvu, nego o politici, èim se vežu termini "pomoæ" i svaka druga "pripadnost".
19-02-2013 at 23:25 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Epizoda u životu beraèa željeza

citat:
hurija wrote:

pokušaæu da ti kažem najjednostavnije-


 


<br /><br /><br /><br />

19-02-2013 at 23:32 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Epizoda u životu beraèa željeza

citat:
daleko wrote:

Da se razumijemo, ne branim ja nikoga, niti u džep nit' iz džepa, veæ onako iskreno kažem i kontam da sam UKCe tužio bih Danisa .

pa ako navedeni "pravni uzusi" ferceraju za deset onda bi to bilo zaista poželjno.Tanoviæ je bacio rukavicu UKC-u i njegovima uposlenicima.Red bi bio da novèano nadoknadi sve one neplaæene raèune za pružene zdravstvene usluge.I da vrati leteæeg mehmediæa
20-02-2013 at 08:11 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Epizoda u životu beraèa željeza

citat:
daleko wrote:

Da se razumijemo, ne branim ja nikoga, niti u džep nit' iz džepa, veæ onako iskreno kažem i kontam da sam UKCe tužio bih Danisa .


iskreno... ne obaziruci na @sorayine i @Melmel kontradiktorne ispade na ovoj temi, u potpunosti afirmisem citiranu konstataciju,
pitam se sta ce sada doktori i ugledne klinike sirom svijeta da pomisle za UKC Tuzla,
koja vrijedi za jednu od boljih u regionu i najbolju u BH

dali Danisov film, koji ne govori nista novo o jednom teskom nacinu zivota, kako na ovim prostorima tako i sirom svijeta, vrijedi rusenja ugleda jednog ovakog klinickog centra
20-02-2013 at 08:37 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Epizoda u životu beraèa željeza

Sin Nazifa Mujiæa ima problema s bronhitisom

UKC Tuzla: Oboljeli djeèak na medicinskom tretmanu


Na Kliniku za djeèije bolesti Univerzitetsko-klinièkog centra Tuzla u èetvrtak je zbog problema s disanjem smješten maloljetni D. M., sin Nazifa Mujiæa, dobitnika "Srebrenog medvjeda" za najbolju mušku ulogu na nedavno završenom Filmskom festivalu u Berlinu.

Problemi Roma

S obzirom na to da film u kojem glumi Mujiæ govori upravo o problemu Roma koji nemaju zdravstveno osiguranje, upitali smo odgovorne na UKC-u Tuzla " ima li Mujiæevo dijete zdravstvenu zaštitu i kakav æe njegov tretman biti na klinici na kojoj je smješten".

Lijeèenje kao i mnogih drugih

- Dijete D. M. smješteno je na Klinici za djeèije bolesti zbog bronhijalne opstrukcije. Ukljuèen mu je medicinski tretman, kao i svakom drugom bolesniku, i njegovo zdravstveno stanje se poboljšava.

Taèno je da porodica Mujiæ nema zdravstvenu zaštitu, ali to kao i u stotinama drugih sluèajeva nije razlog da ne bude primljeno i medicinski tretirano u našem klinièkom centru - kazao nam je juèer prof. dr. Nešad Hotiæ, v. d. direktora UKC-a Tuzla.

Profesor Hotiæ nam je još kazao da na UKC-u Tuzla godišnje lijeèenje zatraži veliki broj pacijenata koji nemaju riješeno pitanje zdravstvene zaštite te da za njihovo lijeèenje troškove snosi budžet Tuzlanskog kantona.

02-03-2013 at 10:44 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adisa, Amelaaaa, anqilan456, Asjaaa, asja_m, aurora, con, edin_messi, fake, fare, grande, indyy, jaaaaaa, kunisch, majaaa, necko1972, nuhbeg, schousgeben, speedy07
FORUM : Politika : Epizoda u životu beraèa željeza New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice