Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.

FORUM : Religija i filozofija : I Bog stvori covjeka i zlo
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
piknik wrote:

nije uvijek bilo zlo ono sto je danas nit je uvijek bilo dobro ono sto je danas , sve zavisi: sta , ko , gdje i kad
mada zlo je zlo .

po tome Anstajn nije tvorac teorije relativnosti.

20-04-2013 at 11:12 | Ukljui u odgovor
hurija

Registriran(a): 02-03-2004
Odgovori: 15602

citat:
piknik wrote:

ako je to slucaj , onda sam na strani gladnog , a ako imam para ja bi platio taj hljeb, tako da bude neka ravnoteza , al u svakom slucaju nije to neko veliko zlo ako je covjek gladan , problem su kradje kad nisu opravdane .

i ja sam na strani gladnog, i uinila bih isto kao i ti. Pitanje se vie dotie "zla" kao pojma, ako je kraa nedozvoljena onda ne bi trebalo biti bitno je l' mala il' velika i da li je opravdana ili nije.
20-04-2013 at 11:13 | Ukljui u odgovor
camac
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Odgovori: 5224

citat:
hurija wrote:

i ja sam na strani gladnog, i uinila bih isto kao i ti. Pitanje se vie dotie "zla" kao pojma, ako je kraa nedozvoljena onda ne bi trebalo biti bitno je l' mala il' velika i da li je opravdana ili nije.

na strani gladnog je i neki njegov ponos.. da on dodje i kaze, jbga nemam para da kupim ovaj hljeb, a crkoh od gladi jel ima nesto da uradim da ga zaradim, ima sanse da bi mu neko i argetu uz to zavint'o..
ovako ako ga ukrade, sutra ce doc opet, a vidjet ce ga neko drugi, kome su mozda kola ukrali, pa ce ga bas nasukat.. ovo ja, nesto povrsno, s neke moje tacke gledista..
20-04-2013 at 11:20 | Ukljui u odgovor
hurija

icon Re: I Bog stvori covjeka i zlo

Aida, pitanje je bilo vie ono hipo..kako ono bi
alim se, ali pojam krae zbog gladi je samo onako naveden. Ve rekoh, ako je kraa zabranjena, onda je svaki pokuaj opravdavanja tog postupka isto tako lo, bez obzira je l' mala ili velika. Da sad ne upliemo norme drutva i zakone, pitanje je - postupiti po savjesti ili zakonu, boijem ili svjetovnom?

20-04-2013 at 11:22 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13657

citat:
hurija wrote:
de da vas neto pitam, je l' dobro il' zlo ovo..
kraa je loa, nedozvoljena, zla. Svjedok si krae hljeba iz prodavnice. Ako zamiri, kriv si. Ako pomogne, kriv si. Ako ne pomogne, opet si kriv jer si nanio zlo gladnom ovjeku, a drao se zakona koje je zapisao ovjek.
Kako vagati i da li vagati odluku? Kome je pripisati, sebi samom ili neijem zakonu, boijem ili ljudskom?

Svaki sud e oprostiti mnogo u nekim sluajevima ako je to mizerna kraa da se podmiri potreba prehranjivanja ,ali ako neko krade svaki dan... ili da od ukradene(ih) stvari stie korist to je kriminal...

prosila ena na ulici(nije kraa ??) stalno i neki je bogata ,dovede kod sebe u veliku kuu...da se ne pati.ima ta jesti.presvue je,najede se napije a ona u oak sobe i isprui ruku...

ne jede pitu ko ima ve ko je nauio
20-04-2013 at 11:52 | Ukljui u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216

citat:
Azur wrote:

po tome Anstajn nije tvorac teorije relativnosti.

relativnost je vjerovatno postojala i prije ajnstajna , samo je on mozda prvi otkrio....

[Edited by piknik on 20-04-2013 at 13:45 GMT]
20-04-2013 at 13:37 | Ukljui u odgovor
hurija

citat:
Aidatuzla wrote:

pa, po zakonu bi se trebalo postupiti i to svjetovnom ili bozijem zavisi koji je na snazi u kojoj zajednici...
k tome, nije svaka kradja ista. kradja hljeba zbog gladi je ono sto se radi iz ocaja a ne iz obijesti. to je razlicito kao nebo i zemlja.

po boijem zakonu, u svim knjigama kae- ne ukradi, osuujui sam in krae, znai- zlo. po svjetovnom zakonu, ne vjerujem da ima neki podzakonski akt "nude" ili "obijesti", kraa je kraa i podlona kazni, kakvoj-takvoj. znai, nije nebo i zemlja..
tako ja mislim.
20-04-2013 at 19:26 | Ukljui u odgovor
borbeni
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Odgovori: 8575

citat:
hurija wrote:
Aida, pitanje je bilo vie ono hipo..kako ono bi
alim se, ali pojam krae zbog gladi je samo onako naveden. Ve rekoh, ako je kraa zabranjena, onda je svaki pokuaj opravdavanja tog postupka isto tako lo, bez obzira je l' mala ili velika. Da sad ne upliemo norme drutva i zakone, pitanje je - postupiti po savjesti ili zakonu, boijem ili svjetovnom?

ono, koliko ja znam, jako malo ljudi je ukralo ili krade zbog gladi. pa mogu slobodno rei, gotovo niko.

[Edited by borbeni on 20-04-2013 at 19:42 GMT]
20-04-2013 at 19:42 | Ukljui u odgovor
hurija

citat:
borbeni wrote:

ono, koliko ja znam, jako malo ljudi je ukralo ili krade zbog gladi. pa mogu slobodno rei, gotovo niko.

[Edited by borbeni on 20-04-2013 at 19:42 GMT]

sudei po odgovoru, onda ne zna da toga ima.
i ta ste se uhvatili hljeba, to je bio samo primjer. sutina pitanja je bila opravdana kraa, da li je za osudu ili ne? je l' zlo?
20-04-2013 at 20:14 | Ukljui u odgovor
borbeni
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Odgovori: 8575

citat:
hurija wrote:

sudei po odgovoru, onda ne zna da toga ima.
i ta ste se uhvatili hljeba, to je bio samo primjer. sutina pitanja je bila opravdana kraa, da li je za osudu ili ne? je l' zlo?

pa rekoh ve da ne znam nikoga da je opravdano krao. ja smatram da osoba koja je potena, tj. smatra da je kraa lo postupak, e da iscrpi sve druge mogunosti.

moe li nuda da promijeni razmiljanje, svakako da moe, ali ta osoba i dalje smatra da je napravila lo potez i pokuae da ga ispravi, jer je morala da bira izmeu dva zla, pa je izabrala manje. takvoj osobi uvijek ostaje mogunost priznanja, a ljudima je dobro prirodnije od zla (bolje se osjeaju kad ine nekome dobro) pa e se u najveem broju sluajeva naii na razumijevanje.

20-04-2013 at 22:35 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: 100% Tuzlanka, Ciko, dr_feelgood, karburator, pashah
FORUM : Religija i filozofija : I Bog stvori covjeka i zlo New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata