Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : I Bog stvori covjeka i zlo
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
borbeni wrote:

može li nužda da promijeni razmišljanje, svakako da može, ali ta osoba i dalje smatra da je napravila loš potez i pokušaæe da ga ispravi, jer je morala da bira izmeðu dva zla, pa je izabrala manje. takvoj osobi uvijek ostaje moguænost priznanja, a ljudima je dobro prirodnije od zla (bolje se osjeæaju kad èine nekome dobro) pa æe se u najveæem broju sluèajeva naiæi na razumijevanje.


pa, dobro, krenuli smo od hljeba
to je bila kraða, u svakom sluèaju za samoosudu ili osudu društva. a šta reæi ili misliti kad se iz istog razloga to pretvori u naviku radi koristi? ne mislim na prosjaèenje koje je neko veæ isprièao, ne mislim ni na neke aktuelnosti koje možemo do besvijesti preprièavati, mislim prije svega na sam osjeæaj sebièluka i èovjeèjeg iskona za boljim. je l' to zlo što vuèe za još više il' bi trebalo biti onako - oprostiæe mi se jer znam da je pogrešno ali èinim to iz opravdanih razloga? dokle je ta "tolerancija" kad nužda prerasta u zlo ili je to predodreðeno, a na nama je da se borimo s tim?
21-04-2013 at 09:51 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
Aidatuzla wrote:



pa dokle god je covjek svjestan da mora ukrasti iz nuzde. kao sto borbeni rece, kad mora birati manje od dva zla. cim dobije treci izbor, on ce krenuti za njim i nece vise krasti. tu granicu prestanka nuzde prepoznaje i sam taj covjek a i drustvo. nece ljudi nikada covjeka koji je ukrao hljeb staviti na lomacu al one koji redovno kradu i unistavaju ovo sto imamo, mnogi bi kaznili.

sve je to u redu, a šta ako prepozna a i dalje ga tjera nužda u još veæe zlo? zar ne bi trebao raditi po ubjeðenju, bez obzira na sve? poèeti od sebe mijenjati na bolje ili nastaviti i to se pretvara u nešto sasvim drugo- zlo, a toga je svjestan.
21-04-2013 at 10:04 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: I Bog stvori covjeka i zlo

joj, hljebe ukradeni..
sve mi se cini da sam ja i ovdje, ostao neshvacen.. ;hanka

21-04-2013 at 10:10 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
hurija wrote:

pa, dobro, krenuli smo od hljeba
to je bila kraða, u svakom sluèaju za samoosudu ili osudu društva. a šta reæi ili misliti kad se iz istog razloga to pretvori u naviku radi koristi? ne mislim na prosjaèenje koje je neko veæ isprièao, ne mislim ni na neke aktuelnosti koje možemo do besvijesti preprièavati, mislim prije svega na sam osjeæaj sebièluka i èovjeèjeg iskona za boljim. je l' to zlo što vuèe za još više il' bi trebalo biti onako - oprostiæe mi se jer znam da je pogrešno ali èinim to iz opravdanih razloga? dokle je ta "tolerancija" kad nužda prerasta u zlo ili je to predodreðeno, a na nama je da se borimo s tim?



meni je to vrlo jednostavno. osoba koja krade vrlo dobro zna zbog èega to radi. pohlepe je bilo i biæe je, a na nama je da shvatimo šta je, u stvari, dobro za nas.


vjerujem da æe svako naše djelo da se vidi onakvo kakvo jeste i da æe da dobije adekvatnu sankciju ili æe da bude oprošteno, ako se potrudimo da bude.
21-04-2013 at 10:20 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: I Bog stvori covjeka i zlo

ne mislim ja Aida na nužnost luksuza koje si navela, mada mi treba jedno dobro auto
mislim, prije svega, na nužnost opstojnosti na ušrb ubjeðenja koje se "prodaju" za sitno. to prerasta u zlo kad se granica izbriše, a navodi se samo razlog - preživljavanje.
po meni, glad pojedinca se može riješiti. ali glad grupe u kojoj pojedinac krade da bi opstao..to je zlo, bez obzira što mu je razlog samoodržanje.
i ne prièamo baaa samo o hljebu

21-04-2013 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
Aidatuzla wrote:

ubejdjenja padaju u vodu kad ti je egzistencija ugrozena .......

ja mislim da samo velika nuzda tipa rata, prirodnih nepogoda, teske bolesti zbog koje ne mozes raditi i sl. dovede u situaciju da nemas da jedes. ostalo vala nije nuzda.



znam èovjeka,ljekara...u vrijeme rata se zatekao u BG...zbog adekvatnog imena i prezimena vrlo lako je dobio posao u struci u jednoj bolnici u unutrašnjosti Srbije..svo vrijeme rata je bio èlan jedne antiratne i antimiloševiæevske grupe i bukvalno se bavio kradjom lijekova ,koji su pakovani i svakojakim kanalima slati za borce ranjenike AR BIH na podruèju Tuzle...da li je on lopov i nemoralan ,zao èovjek?On nikakve koristi od te kradje nije imao u materijalnom smislu.Jedino možda neku unutrašnju satisfakciju da pokaže dozu patriotizma spram BIH i svojih sunarodnika.Nikada ga nisam èula da se deklariše Srbinom ili pravoslavcem,samo Bosancem.
21-04-2013 at 10:41 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
Aidatuzla wrote:



aaa pa da... sta je zapravo glad ove grupe u kojoj pojedninac krade da bi prezivio? kakva je to glad? za cim?


maj ti
glad za boljim, okom vidljivim, uz pasku da je borba za samoodržanje. sumnjam da je bog ili neka sila predvidjela negativan ishod ove unutrašnje borbe, al' je stavila more iskušenja da bi se opravdalo sve to. sve ovo se može stavit' u kontekst religioznog, a i ne mora. biti dobar i gorljiv u pravednom je valjda unutarnji sud svakog od nas, bio religiozan ili ne.
21-04-2013 at 10:41 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
soraya wrote:


znam èovjeka,ljekara...u vrijeme rata se zatekao u BG...zbog adekvatnog imena i prezimena vrlo lako je dobio posao u struci u jednoj bolnici u unutrašnjosti Srbije..svo vrijeme rata je bio èlan jedne antiratne i antimiloševiæevske grupe i bukvalno se bavio kradjom lijekova ,koji su pakovani i svakojakim kanalima slati za borce ranjenike AR BIH na podruèju Tuzle...da li je on lopov i nemoralan ,zao èovjek?On nikakve koristi od te kradje nije imao u materijalnom smislu.Jedino možda neku unutrašnju satisfakciju da pokaže dozu patriotizma spram BIH i svojih sunarodnika.Nikada ga nisam èula da se deklariše Srbinom ili pravoslavcem,samo Bosancem.


odlièan primjer ali..opet ali..taj èin je opravdan, pravedan, moralan..ali da li je moralno govoriti o tome ako nešto dobro uèiniš? materijalnu satisfakciju nije imao, jedino liènu, ali zar nije time zadovoljena lièna potreba i nužnost èinjenja dobra, bez da se javno govori o tome?
21-04-2013 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
Aidatuzla wrote:

i odosmo mi jos dalje...


a gdje æemo neka, vidi kako lijepo svi prièamo
21-04-2013 at 11:00 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
hurija wrote:

odlièan primjer ali..opet ali..taj èin je opravdan, pravedan, moralan..ali da li je moralno govoriti o tome ako nešto dobro uèiniš? materijalnu satisfakciju nije imao, jedino liènu, ali zar nije time zadovoljena lièna potreba i nužnost èinjenja dobra, bez da se javno govori o tome?



mi nismo mjerodavni da ocijenimo djelo tog èovjeka (pod uslovom da je istina) jer smo vrlo emotivni za takve situacije. za nas je ispravno, ali za drugu stranu, svakako nije.

21-04-2013 at 11:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : I Bog stvori covjeka i zlo New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice