Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Vremeplov Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
RazeR
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 01-06-2003
Lokacija: Australijetina
Odgovori: 581
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vremeplov Tuzle

sunce sad si mi potvrdila ta medresa je bila pretvorena u medicinsku skolu ali i gimnaziju u kojoj je Mesa Selimovic prvo zavrsio skolu a kasnije i predavao.

11-06-2003 at 13:09 | Ukljuèi u odgovor
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vremeplov Tuzle

citat:
RazeR wrote:
sunce sad si mi potvrdila ta medresa je bila pretvorena u medicinsku skolu ali i gimnaziju u kojoj je Mesa Selimovic prvo zavrsio skolu a kasnije i predavao.

A da Mesa Selimovic nije zavrsio gimnaziju mnogo prije te `49,kada je medresa prestala sa radom? Ta "njegova" gimnazija je bila smjestena u drugoj zgradi,ne u zgradi medrese,nego u zgradi pokraj nje
(simbolicnog naziva "zgrada gimnazije").
 


11-06-2003 at 17:34 | Ukljuèi u odgovor
RazeR
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 01-06-2003
Lokacija: Australijetina
Odgovori: 581
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vremeplov Tuzle

Iskreno receno nisam siguran

12-06-2003 at 02:24 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vremeplov Tuzle


Prvi o medresi ,spominje se Mesa kao predavac ,mozda je kratko predavao ,a drugi link ,biografija ,kazu da je predavao u realnoj Gimnaziji .

Wink ,cekaj da skontamo gdje je Selimovic radio pa cemo i o kcerkama

http://www.medresatz.edu.ba/historijat.php

http://www.xs4all.nl/~eteia/kitabhana/Selimovic_Mehmed_Mesa/Biografija.html

12-06-2003 at 08:24 | Ukljuèi u odgovor
Kikac
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Vremeplov Tuzle

Evo mene ponovo,
Izgleda da sam poprilicno zakuhao sa mojim predhodnim pricama, te su mnogi u nedoumici o cemu pisem.Evo, sada cu da razjasnim neke stvari, koje nisam zelio ranije da pisem, smatrajuci da ne treba ulaziti u detalje.Pocet cu sa Tuzlanskom Gimnazijom; zgrada Gimnazije je porusena,koliko se sjecam 1963 ili 1964 godine. Ostala je dvorana za fizicko vaspitanje nesto duze( u toj zgradi sam odigrao prvu zvanicnu utakmicu za OK"Jedinstvo", a protiv Interpleta iz Brckog, u jesen 1969g.). Eto vidis Sunce, ne treba se roditi prije sto godina pa se sjecati nekih stvari, za mene moj prijatelj Balta kaze, da se sjecam stvari kojih se niko ne sjeca iz nasih generacija .Nemoj da se ljutis!Zato si u pravu,da raja,koja je rodjena prije pedeset moze vise toga da se sjeti. Posljednja generacija koja je izasla iz stare Tuzlanske Gimnazije je zavrsila skolu 1961 godine(jedna moja rodica je maturant-posljednje generacije). Nakon toga Gimnazija se preselila u zgradu bivseg Klostera, preko puta stadiona "Slobode" ili mozda poznatijim kao stadion kod Expresa. U tu Gimanziju sam i ja krenuo,a negdje u oktobru smo preselili u novu zgradu, onu preko Jale. Zgrada Tuzlanske Gmnazije se nalazila neposredno do danasnje zgrade Muzicke skole ili Muzicka Akademija.Na vanjskom terenu Gimnazije, u vrijeme kada sam otisao iz Tuzle, podigose montazne gradjevine gdje je bio smjesten Zavod za Urbanizam i Komunalne poslove Tuzle, to znam jer su, rahmetli otac, a i moja sestra radili u tim barakama( nikad je ne upita dali jos radi u istim zgradama, a morat cu). Sada za one koji su u Tuzli ili se sjecaju Muzicke skole, znate da sa desne i lijeve strane skole vode dvije ulice. Sa desne strane,preko puta Muzicke skole bila je, sve do pocetka ´70 zgrada, koje se sjecaju kao zgrade "Kulturno-umjetnickog Drustva Mitar Trifunovic-Uco" ali i Djecijeg Pozorista,ja se pak sjecam te zgrade, kada je bila Doma JNA.Dalje, ako ste nekada bili u basti stadiona "2 Oktobar", a zvala se basta "SD Jedinstva", ta basta je dio baste- restorana Doma JNA.Na prostoru izmedju baste i ulice Mose Pijade, gledajuci prema "Lovcu" bio je park sa "Fontanom, discobolom i famoznim ribicama". Sto se tice Gimnazije i Mese, Mesa je predavao jedno vrijeme u Realnoj Gimnaziji i to pred pocetak II sv. rata. Evo sada nesto vise o zgradi Medrese.Ta zgrada je izgradjena izmedju 1885 i 1888 godine, i kao sto Sunce rece, u Murskom stilu,to vazi samo za portal nad ulazom zgrade.Kao sto ranije napisah, to je jedno vrijeme bio Muzej sjevero-istocne a mozda i istocne Bosne. Prije toga u toj zgradi je bila i Ekonomska skola, ali isto tako i Srednja medicinska skola. Medicinari zatim predjose u zgradu danasnjeg "Doma mladih" a tu su bili zajedno sa Hemicarima.Mnoge djevojke iz moje generacije ili dvije ispred sjecaju se i trojice najljepose obucenih Tinejdjera koji su isli u te skole: Mede Mirascica,Cose Ikinica i rahmetli Nedjada Secerbegovica. Niko se u to vrijeme nije oblacio kao njih trojica, po posljednjoj modi, a bili su misomor za djevojke, naravno, dok ja malo ne narastoh i ne ojacah( u prvi razred Gimnazije se upisah sa visinom od samo 143 cm., ali zato po onoj narodnoj" otrov se u male flasice pakuje") i ja docekah svoje vrijeme. Evo sada,jos jedna zgrada mi pade na pamet a nalazila se uptavo izmedju Gimnazije i Medrese. Well, to je pitanje za Forumase: kako se zvala, odnosno sta je bilo u zgradi izmedju Medrese i Stare Gimnazije? Hajde hajde Sunce nema pitati amidze i dajdze, nego nadji u tim tvijim knjigama staro-slavnijem.
Eto od mane toliko za sada, moram probuditi djecu da idu u skolu, a danas im je najdrazi dan skole, zavrsava se godina.
Vozdra svima KIkac

12-06-2003 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vremeplov Tuzle

citat:
Kikac wrote:
.Na prostoru izmedju baste i ulice Mose Pijade, gledajuci prema "Lovcu" bio je park sa "Fontanom, discobolom i famoznim ribicama".


E, sjecam se ja i parka i fontane ali ribica se sjecam .

Kikac wrote

, Evo sada,jos jedna zgrada mi pade na pamet a nalazila se uptavo izmedju Gimnazije i Medrese. Well, to je pitanje za Forumase: kako se zvala, odnosno sta je bilo u zgradi izmedju Medrese i Stare Gimnazije? Hajde hajde Sunce nema pitati amidze i dajdze,


haha ja nemam ni amidze ni daidze samo tetke .
Preko puta bivse biblioteke pa jos malo gore prema Skveru je bio Dom Zdravlja ..je li tako ?

Pozdrav Kikac ,i nadam se da ces nam jos sta pisati ,samo nemoj pitati
13-06-2003 at 08:25 | Ukljuèi u odgovor
Kikac
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Vremeplov Tuzle

Sunce, Sunce,
ti si mnogo sretnija nego mnogi koji nemaju tetaka. Nas narod kaze da:.."ko nema tetaka, taj ne zna sta su dobre vile". Eto vidis sada srecko jedan. Jah u pravu si, bio je to Dom zdravlja( u vecoj zgradi) ali i zgrada Hitne pomoci(u manjoj).Uostalom ta ulica pored vrata Medrese, prema Kojsinu( cini mi se,ulica Druge Krajiske)bilo je skoro kompletno Tuzlansko zdravstvo.Kazem skoro,jer dok sam ja bio ucenik, Djacko je bilo, gdje je sada zgrada Muzicke skole( doktorica Biba,davala je ispricnice u to vrijeme).Bio sam ja gost i drugih odjeljenja, jer "sejtan hodza", kako me je moj tetak zvao u to vrijeme,nije mario sta ce se dogoditi, bilo je vazno uraditi ili napraviti.E, evo jedne od mojih dogodovstina.Plazamo se ispred "Komande Grada"( bila je to zgrada na istom mjestu gdje je sada kosarkasko igraliste na stadionu"2 Oktobra". Bile su to one male plaze po kojima je Tuzla bila poznata, plaze na trotoarima. Ja padoh nezgodno na moju lijevu ruku, zaboli me strasno, ali nastavih sa plazanjem.Nako 3-4 sata vratih se kuci i pravim se nije mi nista, ali moja nena, ko nena,pita stati je i ja rekoh da sam pao. Da skratim pricu, otac me odvede na Otorinu, koja se u to vrijeme nalazila u Kreki, da mi stave gips, jer sam slomio lijevu ruku( obje kosti pukle ulna i radius). Cekao sam skoro 4 sata, jer u medjuvremenu dovedose neke rudare iz "Delica potoka"(mozda Rafo zna gdje je taj rudnik bio), na koje se obrusila jalovina, trojca sa slomljenim rukama, nogama i rebrima.Napokon i ja dodjoh na red, medecinar me gleda i pita:"dobro sejtane sta si radio"?, a ja kazem:"nista".Ubaci mi ruku u nekakav metalni lonac i zalijepi sa nekakvim mokrim gazama, koje se vrlo brzo stvrdnuse i ja skonta da imam gips na ruci. A sada glavna stvar. Pita me covjek:"Koliko dugo hoces da nosis gips, 21 dan,3 nedelje ili 3 hefte"? Ja ko iz topa odgovorih:"3 hefte". Ja, ja, tada mi je bilo pet godina.Bilo je tesko samo prva dva dana, ali odmah poslije toga,bio sam glavni u ulici, jer,nije mi trebao stit za macevanje i uvjek sam bio Princ Valijant.Bilo je toga jos ,ali u zbirnom izgleda ovako: 9 puta iscasio Lijevi skocni zglob,10 puta desni, slomio 3 lijeva i 4 desna rebra, slomio jednom prilikom obje ruke u isto vrijeme,5 puta razbio glavu itd. O operacijama necu ni da govorim, ali evo posljednje moje srece: prije dvije godine,lijeva noga smrskana(Tibia na pet mjesta) i lijeva ruka(Ulna na tri mjesta), da ne nabrajam druge povrede.Kad sam nakon 10 mjeseci dosao na skijaliste, ljudi iz Ski-skole nisu vjerovali, jer su svi mislili da nikad vise necu hodati(doktori htjedose da mi amputiraju lijevu nogu,jer nije mogla kost da zaraste).Sreca moja,pa mi sestra posla"Gavez"( ni magneti nisu pomogli prije toga).Ljekar koji me je lijecio, nije mogao da vjeruje( ni presadjivanje kostane srzi nije pomoglo), pitao me ja sta sam napravio, a ja rekoh "Gavez".Eto,Tuzlanska medicina pomoze bolje nego ova ovde.Toliko o Tuzlanskoj medicini,koja se kasnije razvi u jednu od najboljih u BiH,a u vrijeme kada sam ja bio u Tuzli, neka odjeljenja su bila u Evropskom vrhu,zahvaljujuci ljudima koji su radili u Tuzli i voljeli Tuzlu, kao sto je i ja volim.Sada jos jedna na kraju, ja mozda nikad necu imati moju domovinu iz koje sam otisao,ali ce uvijek ostati moj grad u kome sam rodjen(na onom brdu "Drekavaca" iznad starog Internog)i odrastao, proveo najljepse trenutke moje mladosti,plakao za mojim prijateljima kojih vise nema,ali isto tako slavio svaki terenutak i dan uspjeha nasih Tuzlanki i Tuzlaka. Tuzla je uvijek bila carsija koja je omogucila dobrim ljudima da budu jos bolji.Moja supruga Jeckie, rece da brine zbog mene,jer uvijek pricam o Tuzli. Ja pricam i ponosim se njome. Do daljnih Vremeplovijada, "Sretno" Kikac

14-06-2003 at 11:54 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vremeplov Tuzle

citat:
Kikac wrote:
Sunce, Sunce,
ti si mnogo sretnija nego mnogi koji nemaju tetaka. Nas narod kaze da:.."ko nema tetaka, taj ne zna sta su dobre vile". Eto vidis sada srecko jedan. Jah u pravu si, bio je to Dom zdravlja



Pa da znas da i jesam ,evo sad kada procitah sta si sve lomio pa ja sam imala pravu srecu ,sta sam puta pala ,na snijegu ,s grede ,kozlica ,vratila ,bicikla ... a nikad nista nisam slomila ni uganula ....ne urekla se ..kuc kuc kuc

A sjecam se da me uzasavala ulica prema Drugoj Kraiskoj zbog injekcija i sjecam se kad je zubar bio gdje je sada medicina .

Reci mi Kikac ,sjecas li se podvoznjaka ,kada je srusen ? Da iskoristimo tvoju memoriju i cuvaj se ba
15-06-2003 at 08:44 | Ukljuèi u odgovor
Iznad kafane Majevica
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Vremeplov Tuzle

Surfam vec duze vrijeme net-om i kako netko vec primjeti ovo je prvi topic na kojem su me zasule reminiscencije koje se polako jedna za drugom nizu cak i u ovom trenutku dok ovo pisem...
..........
Sto se tice bazena na Banji, stvarno je postojao, cak je postojao i vaterpolo klub. Skakali smo sa skakaonice ili ti tramboline, a starija raje: Serija, Rade, Zico i ostali su igrali ganje u cosku.
..........

Vjerojatno mislis na Ahmeta Seriju ali nisam siguran jer ne spominjes Rodu......Jos uvijek mi je u sjecanju njihova tuca sa milicijom u kafani Majevica kada su ih onako pijane uspjele savladati tek novopridosle dvije marice. ... Tocno je za bazen kojeg spominjes samo moja sjecanja dopiru do razvaline istoga sa ogromnim pukotinama zbog tonjenja.No moglo se okupati u fontani sa labudovima na slanoj banji nesto malo iznad.Bar je u moje vrijeme tamo jos bilo vode.. ...

Evo upravo se prisjecam neprekidnih ratova sa Bankerovom oko teritorija u parku jer nam nisu davali igrati nogomet.Uzeli bi nam loptu pa bi nas potjerali kuci...Tek nakon mojih dovodjenja jalijasa iz Si-Sela koji jednom od njih sa kockom od kaldrme slomise nogu konacno ovladasmo teritorijom i osnovasmo FK Centar o cijem postojanju mozda jos svjedoci natpis ispisan bijelom bojom na zidu iza kina Centar...Posebna atrakcija bilo je igranje sa pravim vukom kojega je donio "ludi Brane" koji je stanovao sam u potkrovnom stanu Stamparije.Da to je onaj isti sto je znao gol protrcati tuzlanskim korzom a mi djeca za njim.Komsije iz straha otrovase vuka...a ubrzo nakon toga i Brane umro.Na sahrani je jedan od njih samo prosaputao...otrca Brane za vukom...

Toliko za sada...zurim.Mozda drugi put vise..

29-06-2003 at 11:01 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vremeplov Tuzle

Prenosim post od Iznad Kafane Majevica

"Hm...Da vidimo dokle mi sjecanje dopire...

Po meni najbolja mjesta za kupanje su bila na potezu od starog mosta preko Jale od strane Brcanske malte prema Si Selu pa do negdje na samim prilazima Slavinovicma.Tesko je Sunce objasniti tocno stari tok rijeke koja je jednostavno nestala u betonskom kanalu...no recimo bas na tom potezu bilo je poprilicno dubokih virova koji su se pravili kako sami od sebe tako i vadjenjem sljunka za potrebe gradjenja kuca.Ne znam da li si ikada setala i ovim betonskim koritom no na jednom dijelu imas jedan podzemni tunel kojim je rijesen tok jednog potoka koji tece negdje iza brda na samom izlazu iz Tuzle prema Slavinovicima.E pa negdje nekako bas na tom danasnjem mjestu utoka tog potoka nalazio se jedan prekrasan vir pod vrbama... "



Evo da ovdje odgovorim ,vise odgovara temi .

Ma ne mogu Jalu i Solinu nikako zamisliti kao rijeke u kojima je bilo i ribe i virova .Znam da su se kupali gdje je sada RK Obega (Tuzlanka),gdje je bio Lager. Pricali su mi da je Jala bila dosta hladna .
Bas je zalosno kako sada ta rijeka izgleda .
Sjecam se jedne poplave ,bilo je to ´74 ili ´75 . ,izlila se Solina ,nivo vode je bio jako visok.
E sada ,mozda se to meni tako cini jer sam tada bila dijete ,ali sjecam se panike , ljudi su zurili da sklanjaju kola ,koja su bila u blizini stare Pecare .

Iznad Kafane Majevica ...ovaj tvoj prekrasni vir pod vrbama nekao romanticno zvuci ,mada mi je prva asocijacija na vir nesto strasno .


22-07-2003 at 12:22 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 49
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Vjeène teme : Vremeplov Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice