Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Vremeplov Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Iznad Kafane Majevica
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Vremeplov Tuzle

Suncica...mislim da nismo odrastali daleko. Poplave koje opisujes su i bile razlog zasto je tok i jale i Soline ukrocen u ta betonska korita...Hm...da li je bilo moguce uciniti nesto drugo i zadrzati izvorne oblike je pitanje koje moze biti predmetom diskusija.Moje osobno misljenje je da smo odvec bili optereceni provincijalizmom kada je Sarajevo bilo u pitanju i da se jednostavno postupilo po uzoru kako je Miljacka bila ukrocena...
Opet reminiscencija...kada se samo sjetim koliko je truda svojevremeno Aid Silajdjic bio ulozio da gradjevinski materijal za potrebe izgradnje Mejdana ne zavrsi u rukama Sarajlija za potrebe ZOI...

23-07-2003 at 17:13 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vremeplov Tuzle


Iznad Kafane Majevice ,

jesam li ja dobro shvatila da su mijenjali prirodni tok Jale i Soline ?
Ja sam mislila da su samo betonirali njihova korita a da su se drzali prirodnog toka rijeka a izgleda da su ih prilagodjavali gradskim ulicama .

A prije te poplave ,koje se ja sjecam ,cini mi se da su betonska korita vec bila, jer smo se mi kao djeca spustali do rijeka i igrali se ,pravili brane ,preskakali vodu ,a bile su i tada dosta plitke .
Ja sam svega par godina stanovala u staroj Pecari a sjecam se da osim onih starijih bijelih zgrada kod skole ,i nije bilo puno zgrada ,nije bilo ni Sjenjaka ,Stupina ,onih sivih nebodera ,super bloka ,samo livade .

P.S. mozda smo se zajedno igrali u pijesku (i tamo je bila jedna vrba iza zgrade ).

24-07-2003 at 08:44 | Ukljuèi u odgovor
drlja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 29-07-2003
Odgovori: 77
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Vremeplov Tuzle

citat:
Kikac wrote:
Zdravo svima,
posebno fala ili hvala Rafi za fotke jednog i drugog "Partizana". Ja pripremi cijelu stranicu daljnjih sjecanja ili "Vrijemeplovijada", kako ih ja volim nazvati, jer su mahom vezane za sport ili sto je bio sport za mene kao dijete, ali pocet cu sa slikama koje Sunce postavi.Jedan od crteza pokazuje zgradu Velike Gimnazije( zveli su je i ´Realka")i Okruzne Poste. Ta Okruzna Posta je ustvari zgrada Narodne Biblioteke( neko je napomenuo da su skele oko zgrade)ili Gradske Biblioteke( neznam joj sadasnji naziv). Biblioteka se jedno vrijeme nalazila u ulici Vikica, mislim da se tako zvala, a to je ulica od Kina Centar do Pravoslavne Crkve( stara "Srpska Varos"). U istoj je bila i poznata Tuzlanska Djecija Bolnice. Niko od nas nije volio tu zgradu, mogu reci da smo se je i plasili, ali smo volili dvoriste iste i cesto visili na zeljeznoj ogradi kojom je bila ogradjena. Razlog su bili paunovi i fazani kojih je dvoriste bilo puno.Sunce nam pokaza i sliku Katolicke crkve, eee, taj parking sa lijeve strane Crkve je mjesto gdje je bila Centralna Posta( izgradjena poslije II sv. rata),a odmah do Poste je bila zgrada Kamenog Suda( moze se vidjeti na crtezima D. Trifkovica). Sa druge strane, ulice Mose Pijade(tako se zvala),nalazio se divan park sa fontanom i crvenim ribicama, a u sredini Discobolo(bacac diska), mislim da je Franjo Leder napravio taj kip.Sjecam se da su nam govorili da lovu(dinare,cvoke i petake) ne diramo iz fontane, jer ribice su otrovne. Nista nije pomoglo jer smo mi uzimali lovu i igrali "Burdelja".A kad smo kod "Burdelja" starija raja se mora sjetiti prostora iz Vatrogasnog medju vrbama. Taj prostor od Vatrogasnog pa do Pozorista bio je za mene popriste vise zgoda i nezgoda a evo par takvih.Nekada,kada sam je bio u Tuzli, izgradise "Pasarelu", e sa suprotne strane od Pozorista, uz brdo je isle jedna veoma strma ulica, zvali smo je Talijanusa i u zimsko vrije smo se tu sankali. Bio sam srecko, tako da sam dva puta zavrsio u Jali u po zime. Odmah do Pasarele bio je i jedan drveni mostic"most uzdisaja", nikad ne skonta zasto su ga tako zvali. Mozda zbog mladih, koji su se tu cesto ljubakali, a mozda i zbog same Jale, jer si morao, ljeti, duboko udahnuti pa preci preko mosta. U svakom slucaju, kada se ovo dogadjalo na tom mjestu je bio Zeljeznicki most, a mi se kupali ispod mosta i fatali ribe. Jedan dan moj otac naidje i vidje me kako skacem u dubljan i to na mjestu gdje se velika kanalizaciona cijev uljevala u Jalu(.." ko to kaze da je Jala mala od Tuzle do Kreke Hiljau kanala") Otac me isprati do kuce, a mati me doslovno izriba "Kabasem" i "Ribacom cetkom. Na Rafinoj fotki je kapija Behram-Begove Medrese. Nekada je tu bio Muzej Sjeverno-istocne Bosne i grada Tuzle.Mogla se vidjeti maketa Tuzle iz Austro-ugarskog perioda, ali i mozaik "Butum Tuzlu opasala guja".Kasnije taj muzej prebacise na Gradinu u "Barutanu"(evo Rafo jos jednog objekta koga se sjecam, pa ako je u zivotu pokazi ga slijedeci put,ako se mognes popeti do njega). U "Barutani" je u jednoj strani(zgradi) bio muzej a u drugoj kahvana i cevapcinica "Bure". Sjedilo se na minderima i malim buricima, a sluzilo se na ogromnim tepsijama, koje su sluzile kao stolovi. Posluzivale su "Tuzlanke djevojke" u bosanskim nosnjama.No vratimo se Medresi za kratko. Moj tetak Brajko, je isao u istu od 1936 do 1939,isprica mi ovu pricu. On dosao sa sela(Ribnica)u carsiju i prvi put "vidio" struju. Kao i svugdje(npr. preskakanje preko koze-na Rudarskom) i u Medresi su uvodili novake u skolu.Poredaju se "gusteri" i uhvate jedan drugog za uho, a prvi u liniji uzme kasiku( u Bosni smo jeli kasikama i viljuskama prije mnogih u Europi)i dodirne zice na prekidacu, jah, moj tetak bio zadnji u liniji. Kaze, ne sjeca se kad je udario u zid na kraju hodnika, ali se sjeca kako ga je nesto udarilo i odbacilo prema zidu, nosao modricu na lijevoj strani glave i lica tri hefte. Eto toliko za sada, a slijedeci put o bazenima ili kafanama,sve zavisi hocu li operisati ACL na lijevom koljenu. Bazeni za fizikalno a kafane da proslavimo, jer sam se ovaj puta provukao.
Sretno svima Kikac

Zdravo svi tuzlacima ,aposebno tebi Kikac ,a poseban pozdrav za Sunce koja mi je omogucila da se divim ovako lijepom foromu iz lijepog Toronta.
Kada sam dosao kuci sa koncerta Roling Stonsa,nisam mogao da odolim da se ne javim svim mojim dragim tuzlacima ,jer dok sam zivio i rastao umom divnom gradu i uzivao u muzici Terusa, Roling Stonsa,Bitlsa, Pro Arta,Indeksa,i svih ostali pop grupa 60´ i 70´god,neznam sto ali ovo me sve posjetilo na moje dijetinstvo.Dok sam rastao i mastao kao dijete da gledam RolingStonse uzivo u Tuzli, to mi se ostvarilo ovde u Torontu poslije 35 godina. Bez obzira sto se sve ovo desavalo u Torontu ,ja sam svojim mislima bio sa vama tuzlaci.(nije suplja).
Pokusacu Drugi put da se javi sa moji malim prilogo i sjecanjma , kao i slikama Tuzle iz mog perida.Samo mala napomena to radim jer je Kikac opisa seve ono sto sam ja prosao,Kikac Ja te neznam ali svu raju koju si imenovao i sva mijesta kuda si se kretao ja sam dozivio ka da sam ja to.Pocevsi o prvog plivanja na Jali,Talijanuse i skijanja i sankanja,prve televizije u Vatrogasnom domu,Banje ,Partizana ,Skripi bara,Majevice,Pivnice,Prvih podrumski disko klubova,Kindjeta, Abije,Serije, Rode,Sake,Sulc,Hega,Sale,Baja Sisi Mazalo Milak,Lola,Sefik,Hare,Aco Stankovic,Lela,Milenka,Jaca,Beba,Dina,MocaZlatko,Miro i svi znani i neznani medju tuzlacima ,pokusacu drugi put , ako mi vrijeme dozvolo da ti Kikac pisem omojim dozivljajim .Svima Tuzlacima od srca pozdrav od DRLJE i Toronta
31-07-2003 at 07:09 | Ukljuèi u odgovor
flaki
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Vremeplov Tuzle

Daj malo da se i mi ukljucimo,a ne samo ovi iz istocnog bloka.Pa iz naseg naselja su Damir Mrsic,Damir Mulaomerovic,R.Nurkanovic,legenda RAZA MUJANOVIC je prvi put vidjela kos u OS."Jusuf Jakupovic",Svjetlana Kitic,Mustafa Hukic(rahmetli),itd.Inace mislim da su ljudi sa slatine bili specificni(ne mislim bolji od drugih).
Volim Slobodu.

06-08-2003 at 19:31 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vremeplov Tuzle


Listam ja neke stare brojeve Fronta Slobode ,bila je rubrika "Galerija tuzlanskih legendi" (Mirza Mukic) i stvarno sam se iznenadila kada procitah da je postojao Pindo Grasak .

A za Antu Olovku , izmedju ostalog ,pise :

"Kad je umro ,na posmrtnici je pisalo Anto Mekic zv.Olovka .Na sahrani su bili njegov brat ,pop i jos dvoje troje ljudi .A,znala ga je cijela Tuzla ,sa sirom okolinom..."

Zalosno .

Nego ,flaki spomenu Slatinu ,pa Slatina je priznali to neki ili ne uvijek bila nekako kultno naselje ,bilo je tu a i sada ima bas dobre raje .

11-08-2003 at 11:15 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vremeplov Tuzle


Sjetih se profesora fizickog Seleta ,ne znam mu puno ime ,onaj stari,mrsavi covjek .
On je legenda sa "setnjom do zdravlja " ,sta li je s njim ?

22-09-2003 at 23:16 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vremeplov Tuzle

Gdje se Seleta sjeti. On je bio prijatelj sa mojom tetkom, pa smo moja rodica i ja vazda ucestvovale u tom hodanju do zdravlja. Pa poslije sjednemo i najedemo se. 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
23-09-2003 at 17:21 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vremeplov Tuzle

citat:
sunce wrote:

Sjetih se profesora fizickog Seleta, ne znam mu puno ime, onaj stari, mrsavi covjek .
On je legenda sa "setnjom do zdravlja ", sta li je s njim ?

Profesor Seleskoviæ, Sele, takodjer sa Slatine, i dalje hoda, i voda druge, svake nedjelje, do zdravlja.
U nedjelju sam, po lijepom suncanom vremenu, prosetao do Vrsana i gore sreo dio Seletove grupe. Krenuli zajedno, njih tridesetak, ujutro, preko Ilincice. Sele, kazu, ostade da vrati vecinu grupe u grad, a ovih 7-8 (planinara) produze do Vrsana, gdje su zapoceli gradnju planinarske kuce (koga zanima, pokazacu je na Putopisima, na Miminom topicu "od Slavinovica do Vrsana").
Sele je, inace, jos uvijek ccio, pjesice ide na 15. sprat, a zadnjih 3-4 ustrci.
Elem, ja se vratih ovdje, na Vremeplov, vise radi Miminih Vrsana, koje je na forumu tako nostalgicno opisala, a i radi emisije FTV-a "Pozitivna geografija" (rekao bih "...i povijest"), snimljene skoro u Vrsanima, sa nekolicinom preostalih domacina i ekipom tuzlanskih umjetnika (na celu sa pokojnim Acom Adamovicem), koju sam vidio krajickom oka.
Cuh, Mima to potvrdi, a u nedjelju se i uvjerih, da su Vrsani staro i lijepo bosansko selo u nestajanju.
Umjetnici ce, kazu, pokusati sacuvati i konzervirati mekteb i dio starih kuca, ali selu nedostaje zivot. Ne vjerujem ni da cemo, u ovoj sirotinji, materijalnoj i duhovnoj, naci sredstva za tako nesto. A volio bih.
Pa, radi svega toga, evo 2-3 slike iz Vrsana:
vec pomenuti mekteb:

staro mezarje:

jedna od kuca:

19-11-2003 at 21:18 | Ukljuèi u odgovor
Dejavu
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Vremeplov Tuzle

citat:
medic wrote:
Joldo sinter postojao,jasta.Mislim da mu je ovaj Joldic,fudbaler,koji sada igra u Rusiji sin.Tako sam barem ja cuo.

Ne mislis dobro,Joldic je iz Linice i po godinama mogao bi mu biti unuk ali nije.Znam momka dobro jer je proveo dva mjeseca kod mene u CA.
22-11-2003 at 04:08 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Vremeplov Tuzle

citat:
rafo wrote:
citat:
sunce wrote:

Sjetih se profesora fizickog Seleta, ne znam mu puno ime, onaj stari, mrsavi covjek .
On je legenda sa "setnjom do zdravlja ", sta li je s njim ?

Profesor Seleskoviæ, Sele, takodjer sa Slatine, i dalje hoda, i voda druge, svake nedjelje, do zdravlja.
U nedjelju sam, po lijepom suncanom vremenu, prosetao do Vrsana i gore sreo dio Seletove grupe. Krenuli zajedno, njih tridesetak, ujutro, preko Ilincice. Sele, kazu, ostade da vrati vecinu grupe u grad, a ovih 7-8 (planinara) produze do Vrsana, gdje su zapoceli gradnju planinarske kuce (koga zanima, pokazacu je na Putopisima, na Miminom topicu "od Slavinovica do Vrsana").
Sele je, inace, jos uvijek ccio, pjesice ide na 15. sprat, a zadnjih 3-4 ustrci.
Elem, ja se vratih ovdje, na Vremeplov, vise radi Miminih Vrsana, koje je na forumu tako nostalgicno opisala, a i radi emisije FTV-a "Pozitivna geografija" (rekao bih "...i povijest"), snimljene skoro u Vrsanima, sa nekolicinom preostalih domacina i ekipom tuzlanskih umjetnika (na celu sa pokojnim Acom Adamovicem), koju sam vidio krajickom oka.
Cuh, Mima to potvrdi, a u nedjelju se i uvjerih, da su Vrsani staro i lijepo bosansko selo u nestajanju.
Umjetnici ce, kazu, pokusati sacuvati i konzervirati mekteb i dio starih kuca, ali selu nedostaje zivot. Ne vjerujem ni da cemo, u ovoj sirotinji, materijalnoj i duhovnoj, naci sredstva za tako nesto. A volio bih.



Rafo ,ja sam ovo tek sada vidjela ,hvala ti na odgovoru .
Nego ,gdje su momci sa ovog topica ,Kikac i Drlja ,ne vidjam ih nesto, a bas su mi dragi .Ako je ko u kontaktu s njima neka ih puno pozdravi od mene .
15-12-2003 at 10:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Vjeène teme : Vremeplov Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice