Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : FILMOVI
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sretno dijete
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-11-2005
Odgovori: 3393
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: filmovi

citat:
m-v wrote:
Armenski film "Vodka Lemon"(2003). Dobio je nekoliko nagrada, u Torontu, Palm Springsu, Seattlu, Veneciji. Film je neobican, fotografija odlicna, i rezija zanimljiva, kao i potezi u kojima je portretirano sve. I duhovit na momente, iako uglavnom strahovito tuzan. Podsjetio me na to kako se brzo zivot moze iz temelja promijeniti zbog ekonomskih promjena. Nisam raspolozena za pisanje veceras, pa cu ovdje stati, spomenuvsi samo da je zaista dirljiv prikaz ljudskog kapaciteta za ljubav i opstanak u situacijama gotovo nemogucim za prihvatiti. Ipak mislim da je toliku popularnost stekao dijelom i zato sto je reditelj Iracanin.

Drugi film, meni jos bolji, je njemacki film "Nowhere in Africa" (Nirgenwo in Afrika, 2001.), koji je dobio Academy Award nagradu za najbolji strani film za 2002.
Rijec je o jednoj jevrejskoj porodici, koja 1937. uspijeva prebjeci u Keniju, i njihovom zivotu tamo u iducih 10 godina. Ne sjecam se kad sam zadnji put gledala film koji ima tako stvarnu atmosferu i karaktere. Ljubav i brak i poteskoce koji dolaze s njima ( i naravno, situacijama u koje se zivot pobrine da nas stavi povremeno ) rijetko sam kad bolje i jasnije vidjela opisane. Visoko preprucujem. Prica je kvalitetna, i rezija dobra, i film zacinjen africkom mudroscu i mjesanjem razlicitih kultura i jezika.


[Edited by m-v on 31-05-2006 at 23:07 GMT]


Prvi gledao nisam, drugi jesam...

"Nowhere in Africa" dobar je film. Uvijek se fasciniram prikazom Afrike, makar to bilo i kroz kameru igranog filma. Iskonska borba za opstanak...covjeka i prirode.
Ako tome dodamo tesku zivotnu pricu, kao sto ovaj film ima sebi, Afrika se cini personifikacija ljudske izdrzljivosti i patnje...

Sjecas li se M-V, lik iz filma, crnac, radi kao kuhar na farmi, kad ga zena moli da joj pomogne oko nekih teskih fizickih poslova, a on zacudjen, sirom otvorenih ociju odgovara:"...but I´m only a cook..." .

Kakva recenica...dodiruje zivot, razmisljanje...sazima filozofiju zivljenja...I´m only a cook...
01-06-2006 at 06:37 | Ukljuèi u odgovor
Djura
Nivo: Forumski doajen
SKOJEVAC

Registriran(a): 15-04-2004
Lokacija: Sydney
Odgovori: 5232
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: filmovi

Vesna Tuzlanka  


Idealna defnicija sexa: OOP,PRC,AAH,STRC!!!









01-06-2006 at 14:39 | Ukljuèi u odgovor
Dr.Larsen
Nivo: Novi forumaš
Ja sam starac od 21 godinu

Registriran(a): 27-05-2006
Lokacija: Bec, Planeta Zemlja
Odgovori: 28
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: filmovi

Stvarno, da postoji vremenska masina, sad bi pobjego makar u osamdesete ili pocetak devedesetih. Danas covjek nema sta vise gledati. Evo zadnji put u kinu sam bio proslog tjedna, jer je trajala retrospektiva David Lynch-a a i to su filmovi od kraja 70-ih do kraja 90-ih... nazalost, samo sam gledao Eraserhead i Wild At Heart, ali i to je bolje nego nista...

Kao i u muzici, prije je sve vec bolje uradjeno. Danas nista ne moze biti bolje od filmova kao sto su Eraserhead, Solaris (od Tarkovskog), Killer´s Kiss, Birdy, Kiss of the Spiderwoman, Pisma mrtvog covjeka, Hélas pour moi, 1984, The Killing, Metropolis itd...

I prijeratni bosanskohercegovacki kino je kvalitetniji od danasnjeg, mada mozemo (a nazalost i moramo) biti ponosni na Grbavicu, Niciju zemlju, Ljeto u Zlatnoj dolini itd... problem je pak, sto nasi ljudi vole samo filmove ako su vezani za rat u BiH ili uopce BiH, negledajuci na kvalitete insceniranja redatelja podrijetlom iz BiH. Nitko ne govori o majstorskom djelu Danisa Tanovica "Pakao" koji je snimio po scenariju pokojnog poljskog redatelja Krzysztofa Kieslowskog, koji je poznati po svojoj trilogiji "Tri boje" ili serijalu "Dekalog" koji je sniman za poljsku televiziju.

Najbolji bh. redatelj ce za sva vremena izgleda ostati nazalost mlad preminuli Ivica Matic iz Vares, koji je uspio samo snimiti jedan film, naime, "Zena sa krajolikom" i poslije umro u 27 godini.

pozdrav

01-06-2006 at 21:43 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: filmovi

Kako je to zalosno. A od cega je umro?

Jeste gledali "Good bye, Lenin!" Meni je bio haos dobar!!!

12-06-2006 at 01:26 | Ukljuèi u odgovor
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: filmovi



Najbolji bh. redatelj ce za sva vremena izgleda ostati nazalost mlad preminuli Ivica Matic iz Vares, koji je uspio samo snimiti jedan film, naime, "Zena sa krajolikom" i poslije umro u 27 godini.

pozdrav


Nevjeste dolaze 1978
 


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
12-06-2006 at 03:30 | Ukljuèi u odgovor
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: filmovi

citat:
Djura wrote:
Vesna Tuzlanka

govorimo djuro o obicnim filmovima ,a ne o remek djelima 


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
12-06-2006 at 03:31 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: filmovi

citat:
jalijas wrote:
citat:
Djura wrote:
Vesna Tuzlanka

govorimo djuro o obicnim filmovima ,a ne o remek djelima


A zar su njih dvoje GLUMILI u onom filmu?
Ja mislio oni ONO rade zaprave... 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
16-06-2006 at 18:53 | Ukljuèi u odgovor
Anna
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 03-06-2004
Odgovori: 7792
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: filmovi

Gledala "Underworld 2" sa vampirima i vukodlacima i isprepadala se

Ponovo (po ko zna koji put ) pogledala "Pulp Fiction" i "Blow"

19-06-2006 at 18:42 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: filmovi

citat:
samo ti... wrote:
film uz koji placem...Lovac na jelene

sjeti se nadrealista i djure kad hoda po carsiji s puskom i kaubojskim sesirom ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
27-06-2006 at 16:57 | Ukljuèi u odgovor
samo ti...
Nivo: Forumski vuk
ja sam lokal patriota

Registriran(a): 31-05-2006
Lokacija: diznilend
Odgovori: 493
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Re: filmovi

eh tu placem od smjeha
 


OZNA sve dozna!
02-07-2006 at 21:54 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Umjetnost : FILMOVI New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice