Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Turcizmi
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Turcizmi

...

[Edited by besmir on 02-11-2009 at 14:19 GMT]

08-11-2005 at 15:01 | Ukljuèi u odgovor
admin
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 10-09-2000
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1966
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Turcizmi

Koristim ih ali nema pravila. Nekad nikako a nekad cesto.
Najdrazi mi je BILVAKTILE

08-11-2005 at 15:33 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Turcizmi

Eh o ovome cu morati da razmislim, tj morat cu da obratim paznju, posto mi je to sastavni dio izrazavanja, ne radim to namjerno.

Medjutim, otkako mi je upotreba bosanskog postala ogranicena, upotrebljavam ih sa merakom, od nostalgije valjda.

Cuj beterniji znaci bolji, da im to nije doslo od engleskog "better"? 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
08-11-2005 at 15:38 | Ukljuèi u odgovor
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Turcizmi

Bezbeli da volim starinski bosanski govor sa upotrebom turcizama nasijeh starijeh ljudi, nena i djedova.Ponekad pomislim da te rijeci imaju dusu,dok ispijam fildzan kahve,dok sevdah cutim ,dok hanume po sokacima asikuju ili gledam kroz pendzer na nasu mahalu.

08-11-2005 at 15:57 | Ukljuèi u odgovor
Anna
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 03-06-2004
Odgovori: 7792
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Turcizmi

Ne znam je li "turcizam" ili "bosancizam" ali ja koristim ba jer mi to uvijek govori odakle sam

08-11-2005 at 16:26 | Ukljuèi u odgovor
komentator
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-09-2005
Lokacija: s' one strane bare
Odgovori: 124
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Turcizmi

Negdje sam procitao da je “Delija” turska rijeè i oznaèava turskog konjanika. Da li je onda i pjesma “Igrale se Delije” turska?
 


Posto imam velikih problema prestao sam da se nerviram zbog sitnica.
08-11-2005 at 16:52 | Ukljuèi u odgovor
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Turcizmi

Aferim za temu Besmire.

Moja nena Allahrahmetile je koristila rijec "fajn" za nesto lijepo.
fajne dimije
A nena mi pricala da se strancima u drugom svjetskom ratu svidjelo ime Hanija ,kaze da ne mogu da vjeruju kako je lijepo ime .

08-11-2005 at 16:59 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Turcizmi

Pa zar ima neko da ne koristi turcizme ? Kako ih ne koristiti kada su sastavni dio naseg jezika i ne samo naseg nego i hrvatskog i srpskog ,sto kaze Alija Isakovic do bubrega jer je i bubreg turcizam i bas volim te neke turcizme na koje svijet raskolaci oci kao pa zar je i to a jeste i majmun i bubreg i kat(sprat) za kojeg 99% ljudi misli da je hrvatska rijec.

08-11-2005 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Turcizmi


Zanimljivo je da se lako prihvataju strane rijeci,cak su dobrodosle,narod sam sebi moderno zvuci,rijeci koje vuku porijeklo iz raznih jezika,u hrvatskom jeziku posebno iz njemackog i talijansog jezika ali mnogima se kosa na glavi dize od rijeci koje vuku porijeko iz turskog jezika.

Ovaj spisak turcizama sam stavaljala na par tema ali evo ih i ovdje

"Ovo je samo kratak spisak nekih primjera: admiral, ajvar, alat, algebra, bakar, baklava, baksis, barut, basta, besika, boja, bor, boza, bubreg, cifra, carapa, carsaf, cekic, celik, cerga, cizma, coban, corba, celav, cevap, cilim, corav, cufta, ducan, dud, duhan/duvan, durbin, dzep, djon, ekser, ergela, galama, hapsiti, hasis, jarak, jaruga, jastuk, jatak, jorgan, jorgovan, jufka, juris, kais, kajgana, kajmak, kajsija, kalaj, kalemiti, kalup, kapak, kapija, karavan, kasika, kat, katran, kava/kafa, kavez, komsija, krec, kula, kundak, kutija, lakrdija, les, limun, makaze, majmun, majstor, mana, mangup, marama, meza, miraz, odaja, ortak, pamuk, papuce, pekmez, pirinac, pita, rakija, rusvaj, saksija, sanduk, sapun, sarma, sat, sirce, sundjer, sah, sator, secer, segrt, tambura, top, veresija, zanat, zavrzlama, zenit.)

Turske su rijeci i kat i boj ,sinonim turcizma lala je opet turcizam tulipan jer su ovaj cvijet upravo Turci presadili u Evropu (Tulpe) kao i imenica kifla (Kipferl)jer su Turci izmislili tu vrsu peciva.
Arapsko -perzijska rijec kavana ,koja je u turskom dobila oblik kahvehane a preko toga i kafana.To je zato sto su upravo Turci u Evropu donijeli mirisni napitak .S kafom je dosao i secer (turcizam),neizostavna rakija ,rijec za koju opet nema zamjene .U zelji da se razlikuju hrvatski su filolozi termin tobdzija zamijenili rijecu topnik ,zaboravljajuci da je opet korijen te rijeci top -turski .Najveca je ironija da osvjedoceni borci protiv svega sto je tursko u nas ,uglavnom nose turska imena -Karadzic ,Cosic,Coric,Pasalic itd."

08-11-2005 at 17:10 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Turcizmi

citat:
Mogadishu wrote:
Sunce, a sta je sa bezbeli i silte(na kojem se sjedi)?





pa to je ono ASCARE turcizam pa nije navedeno ,tamo su rijeci na koje se neko IBRETI da jesu.

Pricala mi prijateljica koja radi na aerodromu kada su dolazili Turci pa pricali nesto a ona od svega razumjela BASKA kada su govorili da odvoje kofere BASKA KOFERI a kofer opet od Svaba
08-11-2005 at 17:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Umjetnost : Turcizmi New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice