Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Federacija sabrani primitivizmi...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Federacija sabrani primitivizmi...

Ratni zloèin: Dani u Uzdolu, osamnaest godina poslije



Mrtva usta ne govore

U straviènom zloèinu pripadnika ARBiH 14. septembra 1993, za koji još niko nije odgovarao, Kazo Zelenika je izgubio kæerkicu, majku, oca i još troje bliskih roðaka. Danas kaže: “Nema pravde bez suda i krivaca... Moglo bi to mnogo bolje da vlasti hoæe. Ali vlasti hoæe nešto drugo.” Dani su tražili odgovor na pitanje šta?



“Sve oni znaju i da hoæe da pokrenu oni bi to pokrenuli. I Hrvati, i Bošnjaci. Ali neæe”
Danas, nakon što proðe cijelom teritorijom župe Uzdol, èovjek odlazi noseæi dvije slike ovog brdovitog dijela BiH, gdje završava Bosna i poèinje Hercegovina, ili pak obratno. Prva se odnosi na bajkoliki krajolik satkan od mnoštva visova okruženih beskrajnim šumama okiæenim mnoštvom izvora i pašnjacima ispresijecanim rjeèicama.

DJELA I NEDJELA – Svaka pomisao na vizuelni melem za oko i dušu, meðutim, nestaje pri susretu oka s tragovima èovjekovih djela i nedjela na ovom komadu ramskog kraja. Sve njih je obilježio stravièan ratni zloèin koji se dogodio 14. septembra 1993. godine. O onome što se dogodilo u zoru istog onog dana kada su daleko od Uzdola, u Ženevi, Alija Izetbegoviæ i Franjo Tuðman poèeli još jednu rundu pregovora o buduæem zajednièkom životu u uniji srpskih, bošnjaèkih i hrvatskih ratnih steèevina, nema nikakvog spora. Zna se naime, da se zloèin dogodio, nema spora o tome ko su njegovi poèinitelji, a ko žrtve, ali do dana današnjeg za to nikada i niko nije odgovarao.

O uzdolskom zloèinu napisana su brda svjedoèanstava i na poèetku veæine njih èitaocu i gledaocu na internetskim portalima skreæe se pažnja na vizuelni užas koji slijedi. Po tom kriteriju i ja sam eliminirao “Izvješæe Centra za ljudska prava Meðugorje o obdukciji i pokopu 19. rujna u zajednièku grobnicu na gradskom groblju u Prozoru”, kao i “Zapisnik u Prosekturi Klinièkog centra Split, saèinjen dana 17. 9. 1993. prilikom vanjskog pregleda tijela, smrtno stradalih 14. 9. 1993.”, kojeg su potpisali sudski vještaci mr. sc. dr. Šimun Anðeloviæ i prim. dr. Jakša Ivanoviæ.

ZLA SUDBINA – O izuzetnoj brutalnosti ovog zloèina govori i knjiga Ivice Milivonèiæa Zloèin s peèatom, iz koje posuðujem samo jedno svjedoèenje. Evo ga:

“Svjedokinja A. Z. (1922.) isprièala je zlu sudbinu, svoju i djeèaka, o kojem se brinula, malog Milana Zelenike roðenog 1981. godine. Ona kaže: ’Negdje oko pola šest poèelo je pucati. Isprva, onako još pospana, odmah sam izišla pred kuæu da vidim što je. A imala sam što vidjeti. Moj sinko, na sve strane gore kuæe i štale. Vidila sam njih sedmoricu kako pretrèavaju put. Odmah mi je bilo sve jasno. Utrèala sam u kuæu da probudim Milana. U zadnje vrijeme brinula sam se za njega, jer znate, mater mu je u Splitu na dijalizi, a æaæa dole u Prozoru. Dijete odmah skoèi i poðe se oblaèiti. Ja istrèah van da vidim odakle su došli. Odjednom iza sebe èuh jaku detonaciju. Ne znam odakle ubaciše bombu. A onda zaèuh Milanovo zapomaganje: Pomozi, ranjen sam, boli!. Utrèala sam u kuæu, uzela dijete i poðoh bježati. Trèala sam do prve kuæe u kojoj je živjela susjeda Doma. Dok sam trèala, zvala sam – Dome moja, bižimo! Dome, biži dok nisu sve poklali!”

ŽUPNIKOVA PREPORUKA – Ekskluzivno svjedoèenje Kaze Zelenike za Dane, meðutim, na neki je naèin drugaèije od svih ostalih. Pokazuje, naime, kontekst u kome su jedinice Armije BiH izvršile zloèin nad hrvatskim civilima u Uzdolu, ali i svekolike teške i dugoroène posljedice nekažnjenog zloèina koji se dogodilo u Uzdolu.

Kazu Zeleniku kao sagovornika preporuèio mi je don Miljenko Džalto, župnik Župe sv. Ivana Krstitelja Uzdol. Razgovarali smo 5. januara 2012. u kancelariji Mjesnog ureda i na Memorijalnom groblju u Uzdolu. Evo šta je Kazo Zelenika u diktafon isprièao samo za Dane:

“Ja sam toga dana izgubio oca Ivana Zeleniku, roðena 1930. Pa sam izgubio majku Ružu, ’31. godište, mlaða godinu od oca. I izgubio sam kæerku, najstarije dijete moje, Jadranku. Ona je roðena ’81. godine. Imala je 12 godina. Još sam izgubio roðaka... Šestero Zelenika je na groblju. Najstarija je moja strina Luca, ona je bila 1906. godište. A najmlaða moja Jadranka. Ovi Zeliæi, od komšija iznad mene, Marija i Stjepan, i oni su isto bili djeca. Marija je osamdeseto godište, Stjepan je tri godine mlaði.

Veæina ubijenih ljudi su bili stariji. Ivka Rajiæ je bila nepokretna, u kolicima.

KRV I OGANJ – To su uèinili ljudi iz Armije BiH. Bilo je tu nekih jedinica sa strane, bilo je domaæih. Kad je HVO uzeo Prozor, nešto prije, Here su ostale neosvojene. Napad je došao iz Hera. Bilo je to èetrnaestog devetog devedeset treæe u zoru. Sve redom su palili i ubijali. Ostala je živa Ruža Stojanoviæ, tamo u potoku kod zadruge s njom je ostala i Cvita, one su preživjele. I danas su žive. Jedna je u Prozoru, druga u Uzdolu.

Ja sam bio logistièar HVO-a. U trenutku napada bio sam u Prozoru. Moja žena Marica mi je rodila dijete malo prije toga, 28.8. u Prozoru, u izbjeglištvu. Dan prije 14. devetog i ja sam otišao u Prozor. Došao mi je kum. Bile su babine, kako se to kaže. U nas je bio obièaj da kad ti doðe kum taj dan ne moraš iæi u jedinicu.

Ujutro u šest sati èuli smo da Uzdol gori. Ja sam krenuo tamo, sa mnom je bio roðak Slavko Zelenika, pa Pero Ivanko, prijatelj. Došli smo ovamo. Jedan je mali, Ivan Stojanoviæ, bježao i samo vièe: ’Ubili su moju mamu!’ Bio je dijete. Ubili su mu mamu Anicu Stojanoviæ, roðenu Perkoviæ. A ubili su mu i babu Katu Perkoviæ. On je uspio pobjeæi iz sela. Drugi su ostali na tavanu.

Kad sam ušao u moju kuæu vidim mala leži na hodniku, majka i otac u jednoj sobi. Materi mi odnijelo glavu, mozak odletio gore na plafon. Pokopali smo ih, a poslije smo našli još materinih kostiju.

PREPOZNAVANJE – Je li iko prepoznao nekog od vojnika? Bila je neka žena u Austriji, pa ova Ruža i ona druga, one su navodno prepoznale neke od njih.

Teško je znati ko je sve to bio i gdje su ti ljudi danas. Ljudi u uniformi, pa okrenuto lice... Mnogi su se raselili. U Bugojno, Konjic, šta je znam.

Prošlo je osamnaest godina i koliko još mjeseci a još niko nije odgovarao. Ne znam šta bih vam rekao. Je li me zvao neko od istražnih organa? Zovu oni, pitaju ovo i ono, dolazili su, snimali nešto... Kad su zadnji put dolazili? Pa, bili su u Prozoru, ima i dvije godine, tri. Jesam li ja uspio koga vidjeti? Mi smo došli kad je sve bilo gotovo. Kako æeš ga vidjeti! Da si ga vidio, ubio bi ti njega il’ on tebe.

A ovi istražitelji, oni tako nagaðaju, imaju neka saznanja, neæe to oni nama govoriti.

To što se tièe odgovornosti, to i sada stoji sve nekako mutno. Mislim da su to neke politièke igre. Da se to nešto krije. Jedni neæe da traže ove, drugi neæe one i tako to godinama. Prebijaju meðusobno. Nemojte vi nas, neæemo ni mi vas i tako osamnaest godina. Oni stariji ljudi što su preživjeli, oni su pomrli, a od onih od ’25. do ’40. godišta i njih je više od pola pomrlo.

PREBIJANJE ZLOÈINA – Šta ja znam preko kog zloèina oni prebijaju ovaj u Uzdolu. Sve oni znaju i da hoæe da pokrenu oni bi to pokrenuli. I Hrvati, i Bošnjaci. Ali neæe. Evo, sad nešto rade oko Trusine, ali ima Grabovica, imaju Doljani, to sve èeka. Sad nešto kao hoæe i sa Mlaæom i ministrom, ovim Cikotiæem. Tamo je, u Bugojnu, još teže nego ovdje. Mi smo svoje barem pokopali, a oni za svoje i ne znaju gdje su.

I kod nas su dvije žene izgorjele. Ništa od njih nismo našli. Izgorjela je ova jedna Grubeša, Mara joj ime. I Jela Džalto. Maru su zapalili u štali, a Jelu na tavanu kuæe Pere Prskala. Jelinih dvoje djece ostalo je s tetkom i nekim èudom su preživjeli.

Pitaš me èemu je zloèin u Uzdolu bliži? Nekakvom sudskom epilogu, ili pak prepuštanju zubu vremena?

Ne znam, nisam više siguran ni u što. Eto, bili su optužili Sefera Haliloviæa, on je išao u Haag, ali se izvukao. Kao, nije on tada bio glavni nadreðeni. Pa ko jeste bio? Neko je morao biti glavnokomandujuæi, je li tako! A ovaj je dokazao da nije i na tome je ostalo.

LJUDI I STRANKE – Radim u Matiènom uredu MZ Uzdol. Sa mnom je u istoj ovoj sobi radio Salem Hero, ali je od nove godine prebaèen u Matièni ured u Šæipama. Ovaj momak što mi pomaže oko unosa podataka, on je Josip Kovèalija, nije mu ovo posao, ali tako odraðuje pripravnièki staž da se može zaposliti.

Dolaze ovdje i Bošnjaci. Imam tu matiène knjige za Here, Kute, Šæipe... I još neka sela, sve je to mješovito bilo. I mi normalno prolazimo kroz Here, odemo tamo. Sad je teško i njima k’o i nama. Posla nema, ne radi se. Kad oni doðu ovdje u Uzdol, poslom u Matièni ured, ili ’nako, odemo tu, u prodavnicu, blizu je, popijemo pivo ili nešto žešæe. Šta æeš, valja živjeti. Kažu, i njih je zeznula politika k’o i nas. Ko je kriv ne znaju, k’o što ni mi ne znamo.

CRNO NA BIJELO – Uzdol za deset godina? Šta ja znam... Slab je povratak, a nema se više ko ni vratiti. Mnogo je ljudi otišlo u grad, nešto je kupilo kuæu il’ stan tamo i ’vamo. Gdje god je ko bio manjina prodavao je svoje i odlazio. Tako su i Bošnjaci prodavali svoje. Od deset sela, pet-šest ih je nestalo. Pogledaj knjige za pojedina sela, od rata do danas na kraju svake godine na praznoj strani upisujem NIJE BILO UPISANIH. Potpuno su odumrla hrvatska sela Ivanci, Pale, Pajiæi, Banja Luèica, Škarice. Odumrle su i Èelice, mješovito selo, do tamo više nema nikakvog puta.

Evo pogledaj knjige, sve u njima piše. Uzdol je 1948. imao 308 duša, pedeset treæe 392, a sedamdeset prve 491. Te godine je poèelo iæi ono koliko je Hrvata, Muslimana, Srba, Jugoslovena... Devedeset prve godine, kad je bio zadnji popis, Uzdol je imao 484 duše, od kojih 483 Hrvata i jednog Ostali. Od toga je u Hrvatskoj živjelo 172 Uzdoljana.

Danas, to jest na kraju prošle godine, Uzdol je imao 32 kuæe, od kojih devet sa jednom osobom. Ukupno je imao 91 osobu, od kojih 14 momaka, 16 djevojaka i 18 djece.

Sada u školi u Uzdolu imamo pedeset i nekoliko uèenika, a pred rat smo imali sedam stotina. Sedam stotina! To su bila hrvatska i muslimanska djeca, a danas su samo hrvatska. Muslimanska djeca idu u školu u Šæipe, ovdje idu Hrvati, a u Prozoru ima mješovita škola. Od Muslimana koji su se ovdje vratili, nema niko djece.

Ima nešto obnovljenih kuæa, ali njihovi vlasnici žive u Prozoru, a ovdje doðu samo ljeti. Neki su u Austriji, neki u Njemaèkoj.

Vodim matiène knjige za osam sela. Ja sam 56. godište i te godine je u matiène knjige upisano 157 roðenih. Godinu ranije 132. Prošle, 2011. godine, roðeno je samo troje: Mihaela Brajko, Kristijan Maðar i Nikola Ratkiæ.

A prošle godine kojekuda je umrlo 36 Uzdoljana s mojega podruèja. Ovdje je umrlo samo èetvero Uzdoljana, najmanje u posljednjih 15 godina. Jedni umiru u kuæi, a drugi u Mostaru u bolnici. Za ove što umiru vani, Vukovar, Vinkovci i šta ti ja znam gdje sve, oni samo pošalju izvješæe da je taj i taj umro. Tamo se ukopava i uvodi u njihove knjige umrlih.

ÈEŠNJAK I MED – Da ima posla možda bi se ljudi i vraæali. Sada se sadi mnogo voæa i bijelog luka. Bijeli luk nam je postao trend. Cijela Rama je zasaðena èešnjakom, prošle godine se prodavao po osam, deset maraka kilo. To je onaj zimski, luk, saðen je jesenas u zemlju, a kakav æe biti na ljeto vidjet æemo. Ljudi su poèeli malo da se bave pèelarstvom pa malinom, ali nemaš ti tu hladnjaèe, treba to neko otkupljivati, da ljudi mogu da se organizuju, da planiraju, ovako biæe problema. Ne možeš sve prodati, a ne možeš sve ni u rakiju.

PRAVDA – Nema pravde bez suda i krivaca. Krivci, krivci, krivci! Teško je to i poznati. Bilo je vidi ovoga, vidi onoga, al’ de mu ga sad budi siguran. Ili, kako æeš ti danas poznati nekoga ko je prije 18 godina bio momak? Oni stariji Muslimani su i pomrli. Bilo je i toga da stave na sebe oznaku HVO-a pa se pokušavalo prièati da su Hrvati sami pobili svoju djecu.

Ispade – nikome ništa! Oni kriju svoje, mi krijemo svoje i tako dok ljudi ne pomru i tragovi ne nestanu.

Danas oni normalno dolaze ovamo, mi normalno idemo kod njih. Patimo i mi i oni, oni još gore nego mi. Naših je bilo u Njemaèkoj gdje su zaradili lijepe penzije pa se i od toga može živjeti, a oni slabo toga imaju.

Moglo bi to mnogo bolje da vlasti hoæe. Ali vlasti hoæe nešto drugo. Malo, malo pa izmisle da æe ih neko napasti u Stocu, neko u Mostaru, neko u Sarajevu i šta ti ja znam gdje. Sve samo da raspire narod koji pati, al’ opet za njih glasa. Zato su na vlasti sve jedni te isti, samo se vrte ukrug. A država propada, od nje ovakve nema ništa. A bogata država. Imamo vode, rude, zemlja zdrava, nezagaðena, ljudi radini...”

Tako govori Kazo Zelenika, èovjek na èijem licu možete vidjeti sve osim mržnje. A nje se ovaj otac jedanaestero djece najviše boji. Osveta pripada Bogu, reæi æe, a na državi je da krivca za bilo što, pa i uzdoljanski pokolj, kazni najpraviènije što može. Ne uèini li to, ranjenog èovjeka izlaže strašnom iskušenju.

“Svi smo mi u ovoj državi izranjavani, a pogledajte šta nam ona radi”, kaže Kazo Zelenika, opæinski službenik u èiji matièni ured gotovo svakodnevno dolaze i Bošnjaci iz Hera. “Ne, sigurno meðu tim što mi dolaze po ovo ili ono nema onih koji su u Uzdolu okrvavili ruke. Takvi su ili pomrli, ili pobjegli daleko odavde”, uvjeren je Zelenika.





Rimska i druga pravila puta



Filipinac u bosanskom bespuæu



Okružno vojno tužiteljstvo u Mostaru je 18. aprila 1994. godine podnijelo kriviènu prijavu, a Vojno tužiteljstvo u Livnu je 23. maja 1995. godine donijelo rješenje o pokretanju istrage protiv odgovornih za ratne zloèine u selu Uzdol. Na temelju rimskih Pravila puta Viši sud u Mostaru 3. maja 1999. godine èitav kazneni predmet uputio je na razmatranje Uredu tužiteljstva Meðunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u Den Haagu. Krivièna prijava obuhvaæa 47 osoba odgovornih za zloèin ili neposrednih izvršitelja zlodjela.

Zbog komandne odgovornosti za zloèine u Uzdolu i Grabovici tokom operacije Neretva 93, meðutim, optužen je prvi komandant Armije RBiH general Sefer Haliloviæ (Prijepolje, Srbija, roðen 6. januara 1952). On æe 16. novembra 2005. postati jedini general sa prostora bviše Jugoslavije osloboðen pred Meðunarodnim kriviènim sudom za bivšu Jugoslaviju u Den Haagu. Dvije godine kasnije, Apelaciono vijeæe Haškog tribunala pravosnažno je oslobodilo Haliloviæa optužbe za komandnu odgovornost za zloèine poèinjene nad ukupno 63 Hrvata u Uzdolu i Grabovici 1993. godine.

Na džinovskom križu u Memorijalnom centru u Uzdolu nalazi se 41 manji križ s imenima isto toliko žrtava masakra, a hrvatski izvori odreda navode broj od 29 civila i 12 pripadnika HVO-a stacioniranih u uzdolskoj školi. U oslobaðajuæoj haškoj presudi za generala Haliloviæa, meðutim, u kontekstu žrtava govori se iskljuèivo o 28 hrvatskih civila i jednoj zarobljenoj osobi.

Danas niko od Uzdoljana s kojima smo razgovarali više nije siguran da sluèaj Uzdol za pravosudne organe BiH uopšte postoji, bez obzira na razlièit tretman ubijenih Hrvata. Stoga su Dani 6. januara 2012. zamolili Tužilaštvo BiH za odgovore na sljedeæa pitanja:

– Da li je u Tužilaštvu BiH podignuta optužnica protiv bilo koga zbog zloèina u selu Uzdol, opæina Prozor/Rama, koji se dogodio 14. septembra 1993. godine?

– Da li se u Tužilaštvu BiH vodi bilo kakav postupak protiv bilo koga zbog istog dogaðaja?

Tri dana kasnije, s potpisom više struène saradnice Selme Heæimoviæ, iz Tužilaštva je stigao sljedeæi odgovor:

“Poštovani Dragane, povodom zloèina poèinjenih u selu Uzdol u opæini Prozor, Tužilaštvo BiH sprovodi istragu protiv više osoba.”

U telefonskom razgovoru iz Tužilaštva je potvrðeno da istragu protiv više osoba sprovodi Jude Romano, Filipinac s oreolom meðunarodnog tužioca, sada veæ èuven i po istrazi sluèaja Dobrovoljaèka.




13-01-2012 at 13:00 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Federacija sabrani primitivizmi...

Dossier: Ratni zloèini na podruèju Konjica i Jablanice



Istraga opasna za – istražitelje

Istraga Tužilaštva BiH za ratne zloèine na podruèju Konjica i Jablanice, poslije gotovo tri godine, od istrage sluèaja masovnog zloèina u Trusini prerasta u moguæe novo dokazivanje udruženog zloèinaèkog poduhvata na strani Armije i vlasti Republike BiH, nakon bugojanskog sluèaja. Dani otkrivaju kakav je status istraga protiv kljuènih ratnih politièara i vojnih komandanata na ovom podruèju: Ko je sve pod istragom, zašto i koje sve zloèine istražuje Tužilaštvo BiH na ovom podruèju?



Nedavna smrt Miralema Maciæa, optuženog za ratne zloèine u Bradini, svega par dana nakon što je, u sklopu pripreme Sporazuma o priznavanju krivice sa Tužilaštvom BiH, svjedoèio o svojim saznanjima o ratnim zloèinima na podruèju Konjica, obnovila je interes javnosti za niz povezanih istraga za ratne zloèine koje Tužilaštvo BiH vodi na podruèju Konjica i Jablanice. Unutar samog Tužilaštva i javnosti izražavana su potpuno opreèna stajališta o tome da li je rijeè o jednoj ili više sumnjivih smrti koje mogu ugroziti ili otežati istragu, da li je nužna obdukcija umrlih ili je nedopustivo dodatno uznemiravanje porodica i umrlog i žrtava zloèina.

Teorija odmazde Kako Dani saznaju, Maciæev iskaz je ipak moguæe koristiti u preostalim istragama i suðenjima. Moguæe je da njegov zadnji iskaz bude proèitan na glavnom pretresu tokom suðenja za one ratne zloèine o kojima je Maciæ svjedoèio, ali naravno, takvo èitanje iskaza ne bi imalo dokaznu snagu, kakvu bi imalo da je sam Maciæ svjedoèio pred sudskim vijeæem i da je bio unakrsno ispitan od strane odbrane. Poslije obustavljanja istrage protiv Maciæa nastavlja se istraga za zloèine nad civilima srpske nacionalnosti u Bradini koji su poèinjeni u maju i junu 1992. godine.

Ovi dogaðaji u Bradini su bili samo poèetak serije zloèina. Zloèin u Bradini se desio 25. i 26. maja 1992. godine. U Tužilaštvu BiH i dalje se vodi istraga za ubistva 18 civila srpske nacionalnosti u selu Blace kod Konjica. U svojim usmenim i pisanim iskazima, Miralem Maciæ je govorio o povezanosti ubistava devet pripadnika vojne policije Armije BiH u Repovcima koja su se dogodila 12. jula 1992. godine sa novom serijom ubistava u Bradini i Konjicu. “Bradina je spaljena jer su nam rekli da su Srbi krivi za ubistvo naših ljudi u Repovcima. Sada znamo da ih nisu ubili Srbi, nego naši. Ali, tada nismo znali. Nama su rekli da su krivi Srbi iz Bradine i mi smo krenuli na Bradinu, lovili smo ih, oni su bježali, skrivali su se i u tunel, a mi smo ih pronalazili i ubijali. Ko je više ubijao, više je i napredovao”, navodi se u Maciæevom dnevniku koji je njegov advokat Duško Tomiæ takoðer predao Tužilaštvu BiH. Poslije ubistva u Repovcima istog dana su se desila i ubistva srpskih civila u selu Zukiæi, za šta je ranije osuðen Redžo Baliæ. U javnosti je obnavljan interes za ovu istragu poslije hapšenja i potom puštanja na slobodu u junu 2006. godine Midhata Novaliæa, ali istraga nije dovela do optužnice. Kako saznaju Dani, i dalje je aktivna istraga u odnosu na najmanje trojicu osumnjièenih u sluèaju Repovci koji su bili visoki vojni i politièki zvaniènici na podruèju Konjica i Federacije BiH. Pod istragom su i dalje Zejnil Delaliæ, Sead Rekiæ i dr. Ahmo Jusufbegoviæ. Iako je prethodnih godina u istragama za ratne zloèine, kao i u Maciæevom svjedoèenju, bila veoma popularna tvrdnja o seriji ubistava Srba na podruèju Konjica zbog odmazde za ubistva u Repovcima, sada se o tome ne govori. Ubistva Srba u samom gradu Konjicu i okolnim selima prestaju biti u središtu policijskih i tužilaèkih istraga. Poslije hapšenja i potom puštanja na slobodu u toku 2009. godine dvije osobe koje su bile osumnjièene za sluèajeve ratnih zloèina u Èelebiæima i mjestu Raziæi, istraga se okreæe ka zloèinu u Trusini.

Pretresi u policiji Za ubistva ratnih zarobljenika i civila u Trusini optuženi su u toku 2010. godine Mensur Memiæ, Dževad Salèin, Senad Hakaloviæ, Nedžad Hodžiæ, Nihad Bojadžiæ i Zulfikar Ališpago, ratni komandant Specijalnog odreda za posebne namjene Zulfikar pri Štabu Vrhovne komande Armije BiH. Ova istraga omoguæila je ulazak istražitelja i tužitelja u osjetljivo podruèje ispitivanja komandne odgovornosti i moguæeg postojanja udruženog zloèinaèkog poduhvata bošnjaèkih politièkih i vojnih zvaniènika na podruèju Konjica i Jablanice, ali u vrhu Armije BiH i vlasti Republike BiH.

Bojadžiæ se tereti da je nareðujuæi napad na Trusinu 16. aprila 1993. godine naredio da “u selu Trusina niko ne smije ostati živ”. “Po okonèanju napada, u okviru navedene naredbe koju je izdao optuženi Bojadžiæ, pripadnici odreda Zulfikar uèestvovali su u ubistvima civila iz sela Trusina i strijeljanju pripadnika Hrvatskog vijeæa obrane (HVO) koji su se prethodno predali. Ubijeno je 17 civila hrvatske nacionalnosti i pet pripadnika HVO-a, koji su se prethodno predali, a ranjeno je više osoba, meðu kojima i dvoje djece.” Bojadžiæ se izjasnio da nije kriv.

U sluèaju Trusina, Tužilaštvo i dalje vodi istragu protiv moguæih sauèesnika koji se nalaze na slobodi. Zbog ove istrage u Trusini veæ 32 mjeseca pod stalnom policijskom zaštitom je tužiteljica Vesna Budimir, šefica Posebnog odjela za ratne zloèine Tužilaštva BiH. Tužiteljici Budimir “prijete da æe je silovati, ubiti”, nazivaju je “ustašom, lažovom, falsifikatorom, organizatorom politièkih procesa, sljedbenikom Tuðmanove politike i politike Herceg-Bosne”. Tužiteljica Budimir je, takoðer, zbog voðenja istrage protiv Sefera Haliloviæa dobijala prijetnje i bila izložena razlièitim pritiscima. Istraga protiv Haliloviæa nije ni do danas obustavljena, saznaju Dani.

Sluèaj Trusina dobija meðunarodnu dimenziju, kada Tužilaštvo BiH 2011. godine uspijeva da osigura izruèenje bivših pripadnika Odreda Zulfikar Edina Džeke i Raseme Handanoviæ iz Sjedinjenih Država. Istražitelji su sada u moguænosti da osim Trusine, prošire krug odgovornih i za zloèine kao što su ubistva dvojice i ranjavanje jednog talijanskog humanitarca na Radovan planini kod Gornjeg Vakufa u maju 1993. godine. Rasema Handanoviæ zvana Zolja je od 2001. godine bila tražena od strane Kantonalnog tužilaštva u Travniku u toku suðenja pred Kantonalnim sudom u Travniku Hanefiji Prijiæu Paragi, ali je bila nedostupna vlastima, usprkos potragama preko Nacionalnog ureda Interpola u Sarajevu.

U decembru prošle godine, Tužilaštvo BiH izdaje naloge da SIPA izvrši pretrese u zgradama policijskih stanica i zgradama opæina Konjic i Jablanica, a potom su uhapšene još tri osobe. Da li je razlog za takve pretrese u zgradama policijskih stanica i opæina Konjic i Jablanica to što tužilaštvo vodi istragu o udruženom zloèinaèkom poduhvatu, koji ukljuèuje policijske i politièke zvaniènike sa ovog podruèja ili je samo tražilo neke dokaze koji su možda još bili u ovim zgradama? Takvi pretresi u policijskoj stanici u Donjem Vakufu, naprimjer, u istrazi protiv osumnjièenih za ratne zloèine u Bugojnu, doveli su do izricanja presude za dva udružena zloèinaèka poduhvata u bugojanskim procesima pred Vijeæem sudija Suda BiH. U konjièkom sluèaju postoji od ranije predmet protiv dr. Safeta Æibe i drugih, ali kako saznaju Dani, istraga u ovom predmetu još nije aktivna.

Tužilaštvo je u ovom sluèaju ponovo osumnjièilo Nihada Bojadžiæa, zamjenika komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene Zulfikar Štaba vrhovne komande ARBiH. U meðuvremenu, podignuta je i druga optužnica protiv Bojadžiæa za ratne zloèine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika u logoru u objektu Muzeja Bitke na Neretvi u Jablanici. Optuženi Nihad Bojadžiæ se tereti da je “lièno i sa drugim osobama muèio, neèovjeèno postupao, prisiljavao na prinudni rad, nanosio teške fizièke ozljede, seksualno zlostavljao i silovao osobe hrvatske nacionalnosti zatoèene u objektu muzeja u Jablanici”. Bojadžiæ se na prvom pojavljivanju pred sudijom za prethodni postupak izjasnio da nije kriv.

Da li i druga optužnica protiv Bojadžiæa kao zamjenika komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene pri Štabu Vrhovne komande Armije Republike Bosne i Hercegovine Zulfikar ukazuje da su na podruèju Konjica i Jablanice poèinjeni ratni zloèini uz znanje vrha vojne i politièke vlasti Republike BiH? Posmatraèi istraga koje vodi Tužilaštvo BiH na podruèju Konjica i Jablanice vjeruju da više nije moguæe govoriti o izolovanim sluèajevima zloèina, niti o incidentima koji su suprotni od generalne politike, nego o udruženom zloèinaèkom poduhvatu unutar kojeg su poèinjeni masovni ratni zloèini nad Srbima i Hrvatima na podruèju Konjica, uz znanje vrha vojne i politièke vlasti Armije BiH i Predsjedništva i Vlade Republike BiH.





Dani u posjedu SIS-ovih depeša o Ahmiæima, Jajcu i Lepenièkoj dolini



Zekine depeše



Odbrana Nihada Bojadžiæa na suðenju za ratne zloèine u Trusini službeno je otvorila pitanje statusa Mate Zeke, istražitelja za ratne zloèine u Uredu hrvatskog èasnika za vezu u istrazi Tužilaštva BiH koja je prethodila podizanju prve od dvije optužnice protiv Bojadžiæa.

Arhiv za curenje Kako saznaju Dani “stav Sudskog vijeæa je za sada pozitivan, jer naèelno ne postoje nezakonite istrage, nego samo nezakoniti dokazi”. “Prvo su pokušali da Zekino navodno uèešæe u istrazi predstave kao politièki uticaj na istragu, jer je Zeko predstavljen kao politièki zvaniènik u kabinetu Željka Komšæa, hrvatskog èlana Predsjedništva BiH. Ali, kada se ispostavilo da to nije taèno, upotrijebili su druga sredstva”, objašnjava izvor Dana. Iz Tužilaštva BiH je od Ureda hrvatskog èasnika za vezu tražena samo operativna pomoæ i podrška istrazi, dok sam istražitelj Zeko nije uèestvovao u izvoðenju dokaza, tvrde u Tužilaštvu BiH.

Nakon neuspjeha da se u sudnici ospori zakonitost istrage za ratne zloèine u Trusini, uslijedilo je veæ curenje povjerljivih arhivskih dokumenata iz istraga voðenih u Haagu, s ciljem javne diskreditacije i kompromitacije istražitelja Mate Zeke, koji je prikazan u nizu èlanaka kao “ratni SIS-ovac koji je koordinirao kako i gdje premještati masovne grobnice, te prikrivao ubistva”.

Novinar Dana je u javnoj arhivi dokaza prezentiranih u Haškom tribunalu i iz izvora upoznatih sa Zekinim agažmanom u SIS-u uspio da provjeri informacije o okolnostima i sadržaju Zekinih depeša koje su sada objavljene u medijima, kako bi se osporila istraga za Trusinu. Jedan bivši visoki oficir SIS-a i HIS-a, u izjavi za Dane, detaljno objašnjava kako su u nizu operativnih akcija, kao što je Pauk, koje su voðene 1994. i 1995. godine, operativci SIS-a na podruèju srednje Bosne dokazivali ratne zloèine i kriminal unutar Hrvatskog vijeæa odbrane. Mato Zeko je uèestvovao u ovim akcijama SIS-a. Tada su, izmeðu ostalog, po prvi put uhapšeni Ivica Rajiæ i Dominik Ilijaševiæ zvani Como.

Bez suda ništa Zloèini HVO-a u Ahmiæima i zloèini Armije BiH u Trusini dogodili su se 16. aprila 1993. godine. U Tužilaštvo BiH je, nakon što sud nije osporio istragu za Trusinu zbog Zeke, stigla anonimna dojava da je Zeko uèestvovao u napadu na Ahmiæe, ali se pokazalo da je bio 50 kilometara dalje od Viteza.

Depešu o masovnoj grobnici u Vitezu Zeko je uputio 4. aprila 1996. godine nakon sastanka koji je održan u hotelu Vitezu 26. marta te godine. U jednoj masovnoj grobnici su se nalazila 22 tijela, a u drugoj još 6 tijela. “U obje ove grobnice ima tijela žena i djece, kao i jedan broj vojno sposobnih muških osoba. Navedena grobnica nalazi se nedaleko od sela Ahmiæi i njen taèan lokalitet zna veoma mali broj ljudi”, pisalo je u ovoj depeši.

Jedan bivši general Hrvatskog vijeæa odbrane, upoznat sa ratnim i poratnim angažmanom Mate Zeke objašnjava da je i u sluèaju masovne grobnice u blizini sela Ahmiæi kod Viteza, Zeko pokušavao da sprijeèi dislociranje tijela iz masovne grobnice. “Kada je saznao da se priprema dislociranje ove masovne grobnice, Zeko je posredovao u organizovanju sastanka na kome je kao uslov izmještanja tijela postavljeno pribavljanje sudske saglasnosti, te prisutnost kriminalistièkih inspektora i sanitarne inspekcije. Na sastanku je jasno reèeno šta znaèi uklanjanje dokaza o ratnom zloèinu. To je bio veoma hrabar èin, jer su u tom trenutku neki od zagovornika izmještanja grobnice došli na sastanak sa otkoèenim oružjem, spremni da pucaju. Neodgovorno curenje informacija iz haških arhiva, kao što su ove depeše, veoma opasno se poigrava sa sigurnošæu hrvatskh istražitelja ratnih zloèina, kao da neko želi da se ponovo obnove unutar-hrvatski sukobi po ovom pitanju”, kaže ovaj bivši general HVO-a.

Na kraju depeše se kaže da “za sada nije dogovoreno ništa znaèajno, a nakon stjecanja sudske saglasnosti i izvršenih ostalih priprema potrebito je izvršiti dislokaciju masovne grobnice”. Naravno, sudska saglasnost i prisutnost kriminalistièkih inspektora izmještanju masovne grobnice neminovno vodi do dokumentovanja ratnog zloèina.



02-03-2012 at 14:03 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Federacija sabrani primitivizmi...

cujem na radiju: zatvoren put olovo - ribnica zbog izljevanja krivaje.

tako i treba, kad se nisu htjeli dogovoriti oko malih hidroelektrana, koje bi ne samo regulirale tok i kolicinu vode, nego bi donijele i privredni napredak ovom podrucju.

neka, s nasim (federalnim i kantonalnim, a posebno opcinskim) politicarima je uvijek bolje da je na stetu naroda!

06-03-2012 at 10:35 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Federacija sabrani primitivizmi...

citat:
statebriga wrote:
cujem na radiju: zatvoren put olovo - ribnica zbog izljevanja krivaje.

tako i treba, kad se nisu htjeli dogovoriti oko malih hidroelektrana, koje bi ne samo regulirale tok i kolicinu vode, nego bi donijele i privredni napredak ovom podrucju.

neka, s nasim (federalnim i kantonalnim, a posebno opcinskim) politicarima je uvijek bolje da je na stetu naroda!


Uh nisam bas siguran da su te hidroelektrane spas, naprotiv.
Ima ih i koji misle o flori i fauni, pa se zabrinu, itekako.
Meni je drago sto ih nema.
06-03-2012 at 10:43 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Federacija sabrani primitivizmi...

citat:
Abulafija wrote: Ima ih i koji misle o flori i fauni, pa se zabrinu, itekako.

za ovaj slucaj, koji pominjem, znam da nije u pitanju ni ekologija, ni flora i fauna, ni bilo sta drugo, do tersa! radi se o malim protocnim HE, sa pratecim ribljim stazama, rafting prolazima i slicno, koje su predlozene za mjesta koja ne ugrozavaju stanovnistvo (stambene objekte) i prirodna mrijestilista.
06-03-2012 at 11:30 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Federacija sabrani primitivizmi...

Dogovorili bi se oni lako o malim hidroelektranama ali ne mogu o profitu za vlastiti dzep. Ja mislim da je tu problem?

06-03-2012 at 22:41 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Federacija sabrani primitivizmi...

citat:
Dajdza wrote: Dogovorili bi se oni lako o malim hidroelektranama ali ne mogu o profitu za vlastiti dzep. Ja mislim da je tu problem?

a, jok! nisu o mom mogli da se dogovore

naravno da je to u pitanju, nebulozni zahtjevi, miniranje procesa i ubacivanje trecih strana gdje im nije mjesto.

no, tako ste glasali, gospodo (ne ti dajdza, nego svi redom), pa sad uzivajte u plodovima njihovog "krada".
07-03-2012 at 08:54 | Ukljuèi u odgovor
AnonBlack
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 08-03-2012
Lokacija: BA
Odgovori: 156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Federacija sabrani primitivizmi...

Premijer nam objašnjava vrijednost prijatelja u ovim teškim vremenima.

http://youtu.be/AqZGaS2s2vA

08-03-2012 at 21:25 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Federacija sabrani primitivizmi...

Nova ljubav na vidiku... Samo im fali DOdik DOdik zacin i da budu kompletni...

Èoviæ i Tihiæ potpisali zajednièku izjavu o saradnji na svim nivoima vlasti

Predsjednici HDZ-a BiH i SDA-a Dragan Èoviæ i Sulejman Tihiæa usvojili su zajednièku izjavu u kojoj se istièe njihova spremnost da osnaže svoje partnerstvo, koje, kako smatraju, treba usmjeriti u pravcu bolje saradnje izmeðu bošnjaèkog i hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini na osnovama, principima i naèelima jednakopravnosti tri konstitutivna naroda u BiH s mehanizmima kojima se to može ostvariti.

Takoðer, dvojica èelnika HDZ-a i SDA iskazali su spremnost da se njihova saradnja prakticira na svim nivoima vlasti u BiH, kroz koordinacije koje æe se uspostaviti.

Dvije stranke su dosljedne u opredjeljenju zajednièkog traženja rješenja za BiH na njenom euroatlanskom putu, racionalnog unutrašnjeg ureðenja koji æe u potpunosti osigurati ustavnu jednakopravnost bošnjaèkog, hrvatskog, srpskog naroda i svih njenih graðana.

Takoðer, zajednièki je stav kako su ovo pretpostavke politièke stabilnosti BiH, bez koje se neæe moæi ostvariti ekonomska i socijalna stabilnost zemlje.

Èelnici ovih stranaka dogovorili su se da æe saèiniti sporazum o dugoroènoj saradnji na rješavanju najvažnijih pitanja za BiH i njene narode, stoji u zajednièkoj izjavi Dragana Èoviæa i Sulejmana Tihiæa.

08-03-2012 at 21:30 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Federacija sabrani primitivizmi...

Povratak neotpisanih



Inzko pomilovao i Nikolu Lovrinoviæa

Otkako su 1997. godine dobili i bonska ovlaštenja, visoki predstavnici su u BiH smijenili 175 dužnosnika, od èlanova Predsjedništva BiH (Dragan Èoviæ, mart 2005.) pa naniže. Jedan broj smijenjenih je u meðuvremenu rehabilitovan, a najnoviji na tom spisku je aktuelni Èoviæev zamjenik Nikola Lovrinoviæ.

Naime, Valentin Inzko ukinuo je zabranu uèestvovanja u vlasti kao i kandidovanja na izborima, koju je Nikoli Lovrinoviæu izrekao bivši visoki predstavnik Paddy Ashdown. U trenutku izricanja zabrane, takoðer 2005. godine, Lovrinoviæ je bio ministar obrazovanja Srednjobosanskog kantona, a kao razlog smjene Ashdown je naveo njegovo protivljenje integraciji dviju škola pod jednim krovom.

Za ovih sedam godina od smjene do pomilovanja Nikola Lovrinoviæ se zapravo nikad nije ni odmicao od vlasti, s koje je udaljen samo formalno. Naprotiv, i danas je neprikosnoveni Èoviæev èovjek u centralnim dijelovima BiH, a ojaèao je i uticaj u stranaèkom vrhu, ukljuèujuæi i hijerarhijski uspon.

A i kad su škole i krovovi u pitanju nije se promijenilo ništa; škole su jednako udaljene jedna od druge, s tim što im je krov sedam godina stariji pa samim tim i trošniji.

Inaèe, Lovrinoviæ je vrlo popularan meðu hrvatskim novinarima, koji ga vole usporeðivati sa Miloradom Dodikom. Razlog: Lovrinoviæeva “drènost, bezobraznost, otresitost i odluènost. Napokon netko sa stavom u hrvatskoj politici. Iz dana u dan, bez truna kuknjave, uporno je ponavljao da Zlatko Lagumdžija neæe moæi u središnjoj Bosni provesti ono što je proveo u Federaciji BiH”, napisao je jedan od njih.

Takav Lovrinoviæ javno se zalaže za hrvatsku federalnu jedinicu, nije se libio da organizuje proteste pred Uredom visokog predstavnika u Sarajevu, a srednjobosanske i ostale Hrvate pozvao je na bojkot OHR-a.

Na sve to Inzko mu je uzvratio nekako baš isusovski: ko tebe bojkotom, ti njega – pomilovanjem. (D.S.)

09-03-2012 at 13:51 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : Federacija sabrani primitivizmi... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice