Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Sport : ribarenje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
Nadimak wrote:
nedjelja modrac
ulov:
7 somiæa prosjeèna težina 120 gr
3 koštra prosjeèna težina 80 gr
2 deverike od po 300 gr
bjelica i crvenper na plovak ide dobro
moguèa amputacija po dva prta na rukama od hladnoæe ne pomaže ni vatrena voda ni kisela èorba po dolasku kuæi


Kake su ovo tezine, nosi li se ovo kuci ili se vraca I na sta si ovo zakacio (som, kostro,deverika)

05-11-2007 at 09:53 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
Nadimak wrote:
nedjelja modrac
ulov:
7 somiæa prosjeèna težina 120 gr
3 koštra prosjeèna težina 80 gr
2 deverike od po 300 gr
bjelica i crvenper na plovak ide dobro
moguèa amputacija po dva prta na rukama od hladnoæe ne pomaže ni vatrena voda ni kisela èorba po dolasku kuæi

Da te nije bocnuo "crni djavo" iliti americki somic?
05-11-2007 at 10:22 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
kokobil wrote:

Da te nije bocnuo "crni djavo" iliti americki somic?

ponesem ja sa sobom kištru sa raznim klještima da ga lakše skidam i porim  


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
05-11-2007 at 11:48 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
Nadimak wrote:

ponesem ja sa sobom kištru sa raznim klještima da ga lakše skidam i porim


Sve to, isto tako ponesem,al bez brusilice nema nista.
05-11-2007 at 12:05 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
kokobil wrote:


Sve to, isto tako ponesem,al bez brusilice nema nista.

od sada æu ostaviti one bodje sa strane da imam umijesto èaèkalice  


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
05-11-2007 at 12:08 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
Nadimak wrote:

od sada æu ostaviti one bodje sa strane da imam umijesto èaèkalice

Ona na grbi je prikladnija.....
05-11-2007 at 12:55 | Ukljuèi u odgovor
Coa
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 28-08-2007
Lokacija: Dzindic Mahala
Odgovori: 359
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Bistro drugovi. Drago mi je da ima ribara na ovom foumu. Katastrofa sa ovim Akerikancom somicem. Nemozes ga skinuti, treba sikira.Unisti nam i ono malo ribe sto ima na Modracu.Ko ga donese,? Ipak, kazu da je ukusan, a ja ga nisma jeo (valjda smo mi se zgadio). Dva puta se mrijesti pa realno je ocekivati da cemo za 2 godine imati samo njega u Modracu-ukoliko neko ne smisli nesto konra njega...

05-11-2007 at 13:42 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Kakav je to som, sta je to, ja ne znam??

05-11-2007 at 13:49 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

citat:
Abulafija wrote:
Kakav je to som, sta je to, ja ne znam??

SOMIÆ - MADE IN USA
UKUSNA ALAVA DOSADA
Jedni hvale njegovo meso, a drugi ga preziru jer uništava svaku šansu da ulovite ciljanu ribu

(odlomak)

Tek što proljetno sunce zagrije hladnu vodu, meðu prvima spremnim "na akciju" zasigurno je patuljasti somiæ (Ictalurus nebulosus). To može biti veæ polovicom ožujka ako vrijeme posluži. Gotovo cijelu godinu, sve do kasne jeseni, on je u "pogonu". Iako grize tokom cijelog dana, više šansi imat æete ujutro i predveèe, za vrijeme ljetnih pljuskova (ako ne pada barometar), kada voda malo poraste i zamuti se. Dok jedni hvale njegovo meso i relativno brz ribolov, kojim æete za nekoliko sati napuniti manju èuvarku, drugi ga preziru zbog toga što uništava svaku šansu da ulovite ciljanu ribu, osim ako, naravno, nije u pitanju patuljasti somiæ. On nemilosrdno proždire svaki mamac na koji naiðe, bilo da se radi o tvrdom ili mekom kukuruzu, glistama, kederu, pijavicama, kruhu, mesnim crviæima, boilama...




Oni koji ga ne podnose, imaju još razloga za to. Na veæini voda je mali i zakržljao, a skidanje sa udice, zbog oštrih bodlji èiji je ubod neugodan i bolan, prièinja muke i iskusnom ribolovcu. S druge strane, njegovi simpatizeri cijene još i njegovo ukusno meso, gotovo bez kostiju, i sam ribolov koji se odvija u stilu "i kada ništa neæe on hoæe". Na nekim vodama toliko se uzoholio da napada manje varalice, osobito ako se vode vrlo sporo pri samom dnu.

DONET IZ AMERIKE

Patuljasti somiæ donešen je iz Sjeverne Amerike i brzo se

proširio našim vodotocima. Za život mu ne treba puno kisika u vodi, pa može preživjeti u vodotocima gdje voda cirkulira tek u proljeæe ili jesen. Tijelo mu je golo, sluzavo, bez ljusaka, a kako živi na vodenom dnu oèi su mu zakržljale i male pa se više služi brèiæima kao pouzdanim osjetilom. Velikom glavom rije po dnu gotovo neprekidno u potrazi za hranom. Štetan je za druge riblje vrste jer proždire njihovu mlað i ikru. Prirodnih neprijatelja gotovo da i nema izuzev njegovog daljnjeg roðaka soma ili nekih ribljih bolesti. Veoma je otporan, pa i na suhom ugiba tek za nekoliko sati. Ova svojevrsna "persona non grata" naših voda nerijetko se, uz proždrljivu i brzorazmnožavajuæu babušku, ubraja u riblji korov. Kako je druga vrsta donešena upravo iz Rusije, to je jedna od rijetkih, ako ne i jedina, amerièko - ruska saveznièka kombinacija. Bar u ribljem svijetu.


Cvergl, rogan, bodljan, glavonja, patuljasti somiæ, amerièki somiæ neki su od naziva za ovog proždrljivca.

GRIZE NA SVE

Kako ne postoji ni jedan mamac na koji neæe zagristi, tako gotovo da i nema ribièke tehnike kojom se ne može uspješno loviti.

Ako mislite da æete specijalnom kupovnom prihranom postiæi bolji efekt, upotrijebite francuski Sensas koji pravi tamnu smjesu intenzivnog mirisa namijenjenu baš ovoj vrsti.




Stajaæice, sporotekuæice, nizinska jezera, kanali, bare, grabe, ribnjaci su mjesta gdje ih treba potražiti. Najbolje je saznati za destinaciju gdje grizu krupniji primjerci, a ne gubiti vrijeme jalovim ribolovom. Pod pojam "krupniji" podrazumijevam somiæe od bar èetvrt kilograma. Iako može narasti preko dva kilograma, na veæini voda jedva da dostiže desetak dekagrama. Ako se odluèite loviti krupnije komade (druge vam nema), dobar uspjeh imat æete postavom na dnu (grunt). Za ovakav naèin odgovarat æe štap dužine do 3 metra težine bacanja do 40 grama, obièan kotur, struna do 0,20 mm i olovo od 10 grama, vrtilica s kopèom i udica dužeg vrata. Sistem napravite tako da ispod olova napravite dupli èvor (ako vidite da æe kliziti preko strune dodajte gumeni stoper ili tvrdu kuglicu olova) na koji montirajte manju vrtilicu s kopèom ispod koje æe biti predvez dužine 40-ak centimetara sa udicom uskog vrata (za ribolov smuða ili jegulje). Za mamac upotrijebite bezribice, gavèice ili repiæ veæe uklije. "Sitnariju" za mamac najlakše æete nabaviti pri proljetnom ispuštanju konzumnih ribnjaka. Ispusne šahte vrve sitnim bezribicama, gavèicama... Samo požurite da vas ne preduhitre èaplje, rode, divlje patke...
http://www.ribolovacki-magazin.co.yu/rm/rm33/rm33-txt6.htm



[Edited by Nadimak on 05-11-2007 at 14:13 GMT] 


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
05-11-2007 at 14:04 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

U p**** materinu, hoce li se kod nas ikad ista lijepo desiti, nago nas bas mora svakio belaj snaci

05-11-2007 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Sport : ribarenje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice