Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Jasno je meni to sto pricate, kad covjek pazi na to, vjerovatno je moguce ostati svjestan svega o cemu vi pricate. Ja govorim vise o podsvjesnim stvarima, znam dvojicu doskorasnjih tinejdzera, djeca govorili bosanski sasvim normalno, otisli iz Svedske na studije u dansku, ja ih sreo neki dan i sokiro se, njihov bosanski je katastrofa postao, valjda nemaju s kim govoriti pa zaboravili, sta li, gramatika 0 bodova
To je samo jedan od primjera.

17-01-2008 at 09:23 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:
Jasno je meni to sto pricate, kad covjek pazi na to, vjerovatno je moguce ostati svjestan svega o cemu vi pricate. Ja govorim vise o podsvjesnim stvarima, znam dvojicu doskorasnjih tinejdzera, djeca govorili bosanski sasvim normalno, otisli iz Svedske na studije u dansku, ja ih sreo neki dan i sokiro se, njihov bosanski je katastrofa postao, valjda nemaju s kim govoriti pa zaboravili, sta li, gramatika 0 bodova
To je samo jedan od primjera.


Mozda i malo preseravanja
U tim godinama mislim da je malo teze zaboravit nesto sto znas od rodjenja, zar ne...  


18-01-2008 at 08:31 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Lion_1 wrote:
Mozda i malo preseravanja
U tim godinama mislim da je malo teze zaboravit nesto sto znas od rodjenja, zar ne...


Kako ba preseravanje, to su fina djeca, znam im roditelje godinama. To u stvari i nije nista neobicno, ogroman broj ljudi zaboravlja rijeci na svom jeziku nakon sto provedu puno godina vani. A da ne govorim o nama koji smo dosli mladi , i koji se nismo susretali u vlastitom jeziku sa rijecima iz pojedinih strucnih oblasti. Pa porez i svi ti ekonomski izrazi, kompjuteri, ja kad sam 95´ odlazio moglo se na prste nabrojati koliko je compova u TZ bilo. Koliko samo ima rijeci iz te oblasti koje ja nemam pojma kako se kazu na bosanskom, itd....

Pa se narod smije po tuzli kad dodju iz inostranstva i mijesaju jezike A ja u Tuzli imam jarana koji rade za strance pa govore "Overtime" umjesto prekovremeno i sl. Njima se niko ne smije, oni su frajeri, uspjeli u zivotu

18-01-2008 at 08:48 | Ukljuèi u odgovor
Trucker
Nivo: Forumski doajen
azrail bosanski
Registriran(a): 07-11-2005
Odgovori: 10159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

90setih sam isao u Tursku....tamo sam susreo velik broj nasih ima jedan dio Instambula u kojem su nasi...
-zadrzali su nas jezik (meni jako simpatican naglasak koji datira bas iz onog vremena kad su se iselili iz nasih krajeva)
-cak su zadrzali i nas folkolor

18-01-2008 at 14:44 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Trucker wrote:
90setih sam isao u Tursku....tamo sam susreo velik broj nasih ima jedan dio Instambula u kojem su nasi...
-zadrzali su nas jezik (meni jako simpatican naglasak koji datira bas iz onog vremena kad su se iselili iz nasih krajeva)
-cak su zadrzali i nas folkolor


Pohvalno. Meni je zao sto nece biti bosanaca koji ce govorit svojim jezikom u skandinaviji, na primjer, ako se nesto ne promijeni.
18-01-2008 at 14:59 | Ukljuèi u odgovor
Denci
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-08-2006
Lokacija: daleko
Odgovori: 24424
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

ja jos nisam srela ni jednog naseg covjeka koji ne prica bosanski A i njihova djeca pricaju isto tako,onako ubace koju norvesku rijec(ubacim je i ja kad zabrzam ),ali bogami fino pricaju.Ide se u Bosnu redovno svako ljeto i svi sretni.Ima i onih mamlaza koji pricaju sa svojom djecom norveski,to su kompleksasi,njih ne racunam  


Keep your eyes on the stars and your feet on the ground.
18-01-2008 at 15:54 | Ukljuèi u odgovor
Havaji
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-10-2007
Lokacija: U Raju
Odgovori: 2046
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Ma moze se desit ako koju rijec zaboravim da ubacim koju na engleskom al vecina je na nasem i bilo bi sramota da se ne prica maternji jezik ma gdje da je covek.  


It's not where you came from, it's where you are going.
20-01-2008 at 20:40 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Ja samo hocu da kazem, ce nam djeca puno losije govoriti bosanski nego mi. Prije je valjda bilo vise tih nasih klubova, skola ili jednostavno druzenja medju nasim ljudima, barem takav ja imam utisak. Govorim o dobu Jugoslavije i radnika na "privremenom radu"

21-01-2008 at 09:39 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:
Ja samo hocu da kazem, ce nam djeca puno losije govoriti bosanski nego mi. Prije je valjda bilo vise tih nasih klubova, skola ili jednostavno druzenja medju nasim ljudima, barem takav ja imam utisak. Govorim o dobu Jugoslavije i radnika na "privremenom radu"



---------------------------------------------
Pa sta ja znam, bilo je klubova, ali ja koliko znam, tipicna slika nije bila da su se djeca masovno radjala u inostranstvu i odrastala tamo...u odnosu na sada, to je bio mali broj...
To je jedno...Drugo da ce nam djeca puno losije govoriti bosanski nego mi, pa to je jasno ko bijeli dan..ne samo da CE, nego oni SAD govore puno losije, i ne samo losije, oni se jezikom u vecoj ili manjoj mjeri uglavnom sluze, bez da se po nekim kriterijima znanja jezika moze reci da bas znaju...To sad opet zavisi o kome govorimo, koliko su djeca stara, ko im je u okruzenju, i potpuno ODLUCUJUCA stvar, da li im se u kuci govori bosanski ili jos bolje samo bosanski, a on se govori SAMO onda ako im oba roditelja govore bosanski.

Ali hajde, djeca govore i govorice kako-tako,ali tu je negdje kraj bojim se, bez puno pameti, jel...moje unuce ce po svim zakonima vjerovatnoce prije biti pola stranac nego 100% Bosanac, eh sad racunajte, moje djeca koja bolje govori norveski, i njihov zivotni saputnik, stranac koji naravno nece znati bosanski, kojim ce se to jezikom u kuci mog zeta/snahe pricati...i tako to...zalosnoj prici je kraj..a ja cu pokusavati ko nena da koju rijec utuvim u glavu..ihiiii, i rezultat... zna mi unuce 5 rijeci na bosanskom...ali sta insan da radi... Znala djeca nasa bolje ili losije, njihova djeca ce znati jos losije ili nikako a djeca njihove djece, ce mozda znati reci Dobar dan...jedini nacin da se to "stopira" je da se samo zene i udaju sa nasima, a tog "modela" se bogami danas vise ne drze ni Jevreji, i oni su "popustili" i sta sad, ja na svu muku koja nas/me je snasla necu bogami mojoj djeci stajati na putu, nek se brate zene i udaju za koga god hoce..Ja sam ucinila sta sam ja mogla...a sto su dusmani ucinili meni i mojoj djeci i djeci njihove nerodjene djece koja nece mozda ni znati bosanski neka im Uzviseni presudi...a bosanski nece time nestati samo sto ce ga govoriti neki novi klinci dole gdje nam je dusa, u BiH, pa zdravi nam i zivi bili i oni dole i ovi ovdje, svako sa svojom sudbinom i svako sa svojim hisetom bosanskog kojeg mu/joj je sudbina namijenila...tako ja mislim...
21-01-2008 at 22:17 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Evo,gledam ovu malu i nesta mi godra...

Ono nasa faca,a ubi ih sinoc pjesmom...

Iako,nikako ne mogu smislit ovog Bohlena moracu gledat do kraja i navijat za malu Moniku





„Ich will DSDS gewinnen“, erklärt Monika zielstrebig beim Casting. Die 18-jährige Verkäuferin wurde in Gradacac (Bosnien Herzegowina) geboren. Ihre Familie flüchtete wegen des Krieges nach Österreich. Jetzt jobbt Monika als Verkäuferin in einem Drogeriemarkt. Für DSDS zog sie nach Stuttgart, wo ihre Tante wohnt. Auch ohne musikalische Ausbildung dreht sich alles bei ihr um Musik. Sie schreibt Texte, singt in Bars, produziert eigene Songs, hat in einer Schulband gesungen und sogar bei einem Schulwettbewerb den 1. Platz belegt. Ihre musikalischen Vorbilder sind Xavier Naidoo, Beyonce Knowles und Mariah Carey.



[Edited by Rodjeni on 09-03-2008 at 10:21 GMT]

09-03-2008 at 10:07 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice