Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
senzualna wrote:

i sto bi to bila glavna bit integrisanja
,stranca u tudoj zemlji ,
ja koliko znam na prvom mjestu stoji
nauciti jezik u zemlji u kojoj zivis,
a tko je to nama zabranio nas jezik pricati u tudoj zemlji ili rekao da ga moramo izgubiti,?
pored jezika i prije neg dodemo u tudu zemlju trebali bi se
upoznati sa kulturom zemlje u koju si stigao,i ,vidjeti kako okolina dise da bi se po tome orijentisao i sagledao mogucnost da li se mozes tu prilagoditi ili ne mozes,,,#

,mnogi juzniji temperamenti,
sa hladnim zapadom nisu kompatibilni ...

,zasto bi se netko bespotrebno emocionalno mucio godinama ,
,i na kraju zivota priznao i spoznao da ga inostranstvo duhovno ubilo?




Niko nam nije zabranio bilo sta, al jaran mi neki dan kaze kad je dosao po malu u obdaniste, da se sokiro kad mu je dijete reklo da prica svedski a ne bosanski, jer je nju sramota.
Znaci mala, vec sad postaje svjesna svoje razlicitosti i izbjegava svoj jezik. Hoce li se to promijeniti ne znam, ima valjda more faktora koji ce na to uticati.....


Dalje, ja nisam ni misljenja da je neophodno nauciti jezik zemlje u koju dolazis, evo i zasto.
Ako govoris neki od svjetskih jezika, ako si financijski nezavisan od drzave u kojoj zivis, zasto bi ti morao uciti taj jezik ako ne zelis? Naravno neces se integrisati potpuno, ali ako te to ni ne zanima onda je valjda ok.

Danci su uvijek palamudili o integraciji, a realno zahtijevali asimilaciju.
Danas hoce da zaposljavaju bus sofere iz njemacke i vise ne govore da moraju govoriti jezik. Ne, ne, oni mogu i njemacki (koji by the way malo ko govori u ovoj zemlji) a u slucaju nesporazuma, sjedit ce covjek, prevodilac u centrali i sofer samo nazove mobitelom, pa ce ovaj preuzeti komunikaciju.
Pa mamu im j***m, a Mustafa nedje iz Kurdistana nije mogo mogo ni djerize cistiti dok de dobi diplomu da zna danski.

To da temperamenti nisu "kompaktibilni" stoji naravno, Bio je negdje tekst naziva "svako ima svoje juznjake"
Skandinavci, uglavnom nijemce smatraju debelim nesarmantnim kobasicarima, koje je dragi Bog poslo na zemlju da zavrcu sarafe i ne pametuju puno. I jos im itekako pamte onih 1100 (slovima hiljadu i sto) zrtava u WW II. Pa kod nas je od uboda krpelja vise ljudi pomrlo u tom vaktu, pa im jos malo ko sta zamjeri.
Toliko o toleranciji i razumijevanju


25-07-2008 at 08:53 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Integracija

Pa ljubavi, znaš da ja tebi nikad ne proturijeèim, ali ne mora znaèit da je malu sramota svog porijekla, možda joj je samo blam što su joj roditelji seljaci, a hudnica ne zna da se izrazi. ;datisapnem

25-07-2008 at 09:21 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
senzualna wrote:

i sto bi to bila glavna bit integrisanja
,stranca u tudoj zemlji ,
ja koliko znam na prvom mjestu stoji
nauciti jezik u zemlji u kojoj zivis,
a tko je to nama zabranio nas jezik pricati u tudoj zemlji ili rekao da ga moramo izgubiti,?
pored jezika i prije neg dodemo u tudu zemlju trebali bi se
upoznati sa kulturom zemlje u koju si stigao,i ,vidjeti kako okolina dise da bi se po tome orijentisao i sagledao mogucnost da li se mozes tu prilagoditi ili ne mozes,,,#

,mnogi juzniji temperamenti,
sa hladnim zapadom nisu kompatibilni ...

,zasto bi se netko bespotrebno emocionalno mucio godinama ,
,i na kraju zivota priznao i spoznao da ga inostranstvo duhovno ubilo?







Ja kako mislim, nije tema kako se integrisati u zemlji u kojoj zivimo,nego da li cemo mi i nasa djeca izgubiti totalno bosanski identitet,poslijije odredjenog perioda,Abulafija je naveo 10-15 god, zivota u istoj.
Moj odgovor je bio, kada covjek zaboravi svoj jezik i jos gore kad se pocne stidjeti svog jezika a poznajem ih masu, izgubio je svoj identitet.
Ti asociras na pojedine strance, mozda Turke u Njemackoj, koji ne znaju ili nece da nauce dovoljno jezik zemlje u kojoj zive...Ja im ipak ne bih porucila:idite svojima kucama.Svako zna svoj razlog dolazenja a mozda se zbog politicke ili ekonomske situacije, neki nemaju gdje ni vratiti.
Sreca pa su Nijemci tolerantan narod i jos ih ne tjeraju nazad odakle su dosli i ako se i takve parole mogu ponegje cuti, one u glavnom dolaze od nacista.
25-07-2008 at 09:50 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
besmir wrote:
Pa ljubavi, znaš da ja tebi nikad ne proturijeèim, ali ne mora znaèit da je malu sramota svog porijekla, možda joj je samo blam što su joj roditelji seljaci, a hudnica ne zna da se izrazi.



Ma imam ja tih primjera jos. Mozda si i u pravu za ovog, konkretno, samo sam primjetio neku stidljivost i nelagodnost kod dosta naseg svijeta, kad trebaju nesto reci na svom jeziku, a pred dancima. Pogotovo omladina.
25-07-2008 at 10:05 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:




Niko nam nije zabranio bilo sta, al jaran mi neki dan kaze kad je dosao po malu u obdaniste, da se sokiro kad mu je dijete reklo da prica svedski a ne bosanski, jer je nju sramota.
Znaci mala, vec sad postaje svjesna svoje razlicitosti i izbjegava svoj jezik. Hoce li se to promijeniti ne znam, ima valjda more faktora koji ce na to uticati.....


Dalje, ja nisam ni misljenja da je neophodno nauciti jezik zemlje u koju dolazis, evo i zasto.
Ako govoris neki od svjetskih jezika, ako si financijski nezavisan od drzave u kojoj zivis, zasto bi ti morao uciti taj jezik ako ne zelis? Naravno neces se integrisati potpuno, ali ako te to ni ne zanima onda je valjda ok.

Danci su uvijek palamudili o integraciji, a realno zahtijevali asimilaciju.
Danas hoce da zaposljavaju bus sofere iz njemacke i vise ne govore da moraju govoriti jezik. Ne, ne, oni mogu i njemacki (koji by the way malo ko govori u ovoj zemlji) a u slucaju nesporazuma, sjedit ce covjek, prevodilac u centrali i sofer samo nazove mobitelom, pa ce ovaj preuzeti komunikaciju.
Pa mamu im j***m, a Mustafa nedje iz Kurdistana nije mogo mogo ni djerize cistiti dok de dobi diplomu da zna danski.

To da temperamenti nisu "kompaktibilni" stoji naravno, Bio je negdje tekst naziva "svako ima svoje juznjake"
Skandinavci, uglavnom nijemce smatraju debelim nesarmantnim kobasicarima, koje je dragi Bog poslo na zemlju da zavrcu sarafe i ne pametuju puno. I jos im itekako pamte onih 1100 (slovima hiljadu i sto) zrtava u WW II. Pa kod nas je od uboda krpelja vise ljudi pomrlo u tom vaktu, pa im jos malo ko sta zamjeri.
Toliko o toleranciji i razumijevanju




odlican primjer,
,male i spoznaje razlicitosti,,
,,sada su roditelji na redu,bas ti koji su dijete odveli u svijet..
(smatram jako pozitivnim ovu promjenu )
jer djeca uce brzoo sa pozitivnim roditeljima i prilagode se ruck zuck,svim novim situacijama ,)
,ee taj tata sto se sokira na ovu izjavu on je sada na redu da pojasni svom djetetu zasto su dosli u tudu zemlju ,i da je sretan sto se mala prilagodila i na jos jedan jezik vise ali ujedno treba da pojasni ,
sta je to glavni razllog prelaska u zemlju zivljenja ...
i da se pobrine o informativnim kanalima zemlje porijekla djeteta i neka si uvijek uzme vremena za prepricavanje dozivljenog iz zemlje porijekla to djeca obozavaju,,i treba im dati do znanja da oni znaju vise od djece koja imaju uvid zivljenja u mono kulturama
,,praviti vidio snimke kad god se ode u zemlju porijekla ,prelistavanje fotoalbuma,,i pozivanje djeteta na druzenje sa ostalom familijom koji su u zemlji porijekla telefonskim ili internetskim kontaktima ,
tolerancija,,je bitna da se ljudima pruzi sansa da zivotno prosperiraju,
,to sto jedni o drugima misle;)
to je zbilja nebitno,,
dat cu ti primjer sa mog radnog mjesta,,,
svim arapskim zenama je priusten privilegij da dodu u ,,zenske ruke" terapeuta ..
jer je po njihovom zakonu rukovanje sa muskarcima ili ne daj boze pregled kod muskog ljekara bez prisustva muza zabranjen..
bez obzira sto se u ovakvoj situaciji sukobi eticcki i islamski zakon ,
,omogucuju im se ipak da se taj narod sa svojim potrebama u evropi ugodno osjeca ..
znas li tko najvise voli njemce,odnosno ima respekta prema njima ?
kinezi i japanci,,;)
obozavaju njihovu automobilsku industriju i smatraju da je njemacka tehnologija ,
najjaca u cijeloj evropi...
i sve germanske zemlje su na neki nacin konkurentice jedna drugoj,,,
nesto slicno je i sa nasom zemljom,
,osjeca se bezvezna konkurencija izmedu slovenije i hrvatske,,
makedonije i kosova ...
bosne i ,,hercegovine."..
ali gdje god da dodemo,,nitko nas ne dira,,



[Edited by senzualna on 25-07-2008 at 10:15 GMT]
25-07-2008 at 10:06 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Shiva wrote:


Ja kako mislim, nije tema kako se integrisati u zemlji u kojoj zivimo,nego da li cemo mi i nasa djeca izgubiti totalno bosanski identitet,poslijije odredjenog perioda,Abulafija je naveo 10-15 god, zivota u istoj.
Moj odgovor je bio, kada covjek zaboravi svoj jezik i jos gore kad se pocne stidjeti svog jezika a poznajem ih masu, izgubio je svoj identitet.
Ti asociras na pojedine strance, mozda Turke u Njemackoj, koji ne znaju ili nece da nauce dovoljno jezik zemlje u kojoj zive...Ja im ipak ne bih porucila:idite svojima kucama.Svako zna svoj razlog dolazenja a mozda se zbog politicke ili ekonomske situacije, neki nemaju gdje ni vratiti.
Sreca pa su Nijemci tolerantan narod i jos ih ne tjeraju nazad odakle su dosli i ako se i takve parole mogu ponegje cuti, one u glavnom dolaze od nacista.


e pa o tome se i radi ne treba se gubiti svoj idenditet bez obzira gdje se ode,,
treba naci nacina kako zadrzati svoj identitet i biti sretan u toj sredini gdje zivis,,
25-07-2008 at 10:09 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
senzualna wrote:

e pa o tome se i radi ne treba se gubiti svoj idenditet bez obzira gdje se ode,,
treba naci nacina kako zadrzati svoj identitet i biti sretan u toj sredini gdje zivis,,



E tu i dolazimo do "tanke crvene linije" i balansiranja po istoj.
Niti postati nezainteresovani konzervativni stranac, nazadnih pogleda ma "moderno evropsko drustvo", niti postati, so bi ovi rekli "kokos", s vana crn a unutra bijel ko kapuljaca KKK.
25-07-2008 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:



Ma imam ja tih primjera jos. Mozda si i u pravu za ovog, konkretno, samo sam primjetio neku stidljivost i nelagodnost kod dosta naseg svijeta, kad trebaju nesto reci na svom jeziku, a pred dancima. Pogotovo omladina.

--------------------------------------------
Odrasle koji se stide govoriti svoj jezik sam imala priliku vidjeti, i to ne razumijem nikako, to su osobe s nekim cudnim kompleksima i nesigurne i inace u sebe, tako ta je to meni skroz strano...Djece sto se tice, poruci tom svom prijatelju da se ne brine, nego da prica s djetetom koje ce vremenom to shvatiti i bolje "pobjedjivati" situaciju u kojoj mora biti drugacije od ostalih...ako se ne dize nepotrebna uzbuna to djeca sasvim lijepo savladaju i sto su starija takvo ponasanje je rjedje...Ja sam mama onih sto su ovdje odrasli, nisu nikad izjavili da se stide, ali se desavalo da kad dodjem u obdaniste ili u skolu po njih da me vuku za rukav da se sto prije odatle izgube, ja to nisam odmah kontala, jer je ovo i za mene jedno novo iskustvo, ali sam to mislila i posmatrala, djeca u toj nekoj predpubertetskoj dobi samo hoce da budu u bocu isto sto i njihova okolina, to nije nista tragicno, samo se mora "upravljati" time da bi se djeca pravilno formirala i kasnije bila u stanju da se izgrade u toliko jake osobe da potpuno pravilno balansiraju sa svoja dva jezika, sa svojim identitetom koji obavezno sacinjava i treba sacinjava i njihov maternji jezik...
03-08-2008 at 23:59 | Ukljuèi u odgovor
samson
Nivo: Forumski doajen
Krotim lafove...

Registriran(a): 02-07-2008
Lokacija: Niskozemska...
Odgovori: 6666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

imam prijatelja koji je ozenjen francuskinjom a zive u americi
on prica sa djecom samo bosanski,ona samo francuski a djeca bez problema shaltaju jer izvan kuce moraju da govore engleski
to je milina slusati kad dodzu u tuzlu

05-08-2008 at 16:02 | Ukljuèi u odgovor
Isabella
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 10-08-2008
Lokacija: Skandinavija
Odgovori: 3
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

Imala sam priliku vidjeti iste stvari. I slazem se potpuno sa tobom.
Moj muz je norvezanin tako da mi uglavnom govorimo norveski kod kuce. Ali nasa jedanaestogodisnja kcerka govori bosanski. Naucila ga je jos sa tri godine. Poslali smo je dva mjeseca u Tuzlu u obdaniste i tako je i naucila. Ali imala je jedan period u skoli kada se stidila ako bih je ja nesto pitala na nasem jeziku pred drugom djecom. Cak mi je znala i reci da moram pricati norveski jer je ona norvezanka. Ali ja nisam odustajala. Cak sam joj nekoliko puta i rekla da je ona samo 50% norvezanka i da treba da joj bude drago sto vec sada govori dva jezika. Ali taj period je srecom brzo prosao. Kad je presla u drugu skolu upoznala je svoju najbolju prijateljicu iz Mostara. Sada se cak njih dvije i foliraju pred drugom djecom pa pricaju nas jezik i ponosne su. Cak im je i jedna mala norvezanka rekla da bi i ona voljela da je iz Bosne.

A moj sin od 6 godina je posebna prica. On tek ponesto zna na nasem jeziku. Kasno sam ga pocela uciti. Ali on je svima vec rekao da nije norvezanin. On je bosanac. I nema teorije da ga moze neko ubijediti u suprotno. Pravo se naljuti i uvrijedi. Samo slusa nasu muziku. Za drugu i ne zna. Neki dan me zvala mama od njegovog najboljeg prijatelja (norvezanina). Kaze dosao joj sin kuci i pjeva neku cudnu pjesmu na nasem jeziku pa ona ne razumije. Kad mali naucio od mog sina "lagala nas mala" od Toseta. I ja sam malom morala nabaviti jedan DVD jer me zena zamolila posto joj je bilo simpaticno. Tome smo se pravo smijali.

Djecu treba pustiti da budu djeca. Vazno je da nauce oba jezika. I da budu ponosni zbog toga. A na sto ce se opredijeliti kada odrastu to ce vrijeme pokazati. Vazno ih je pravilno usmjeravati i uciti da ne treba da se stide svog porijekla.

--------------------------------------------
Odrasle koji se stide govoriti svoj jezik sam imala priliku vidjeti, i to ne razumijem nikako, to su osobe s nekim cudnim kompleksima i nesigurne i inace u sebe, tako ta je to meni skroz strano...Djece sto se tice, poruci tom svom prijatelju da se ne brine, nego da prica s djetetom koje ce vremenom to shvatiti i bolje "pobjedjivati" situaciju u kojoj mora biti drugacije od ostalih...ako se ne dize nepotrebna uzbuna to djeca sasvim lijepo savladaju i sto su starija takvo ponasanje je rjedje...Ja sam mama onih sto su ovdje odrasli, nisu nikad izjavili da se stide, ali se desavalo da kad dodjem u obdaniste ili u skolu po njih da me vuku za rukav da se sto prije odatle izgube, ja to nisam odmah kontala, jer je ovo i za mene jedno novo iskustvo, ali sam to mislila i posmatrala, djeca u toj nekoj predpubertetskoj dobi samo hoce da budu u bocu isto sto i njihova okolina, to nije nista tragicno, samo se mora "upravljati" time da bi se djeca pravilno formirala i kasnije bila u stanju da se izgrade u toliko jake osobe da potpuno pravilno balansiraju sa svoja dva jezika, sa svojim identitetom koji obavezno sacinjava i treba sacinjava i njihov maternji jezik...



10-08-2008 at 19:54 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice