Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Der Begriff Diaspora (griechisch διασπορά diaspora = Verstreutheit) bezeichnet seit dem späten 19. Jahrhundert hauptsächlich religiöse oder ethnische Gruppen, die ihre traditionelle Heimat verlassen haben und unter Andersdenkenden lebend über weite Teile der Welt verstreut sind. Er kann aber auch einfach eine Minderheitssituation vor allem einer Religionsgruppe bezeichnen.




u pravu si Grcka rijec, mislio sam na to da se nije koristila u Bosni nesjecam se tek nekako rat je donio tu rijec. Prije smo koristili rijec Gastarbajteri mislim  


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
30-01-2009 at 20:49 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

citat:
apis_tz wrote:
želim da odgovorim senzualnoj i putniku.svako ima pravo izbora gdje i kako da živi.ništa me nije s... sasvim sam normalan i psihièki zdrav stvor.a šta znaèi biti dijaspora nažalost odlièno znam.i znam samo jednu stvar ,veliku, samo si svoj na svome.ne zavidim vam ni malo ne mrzim vas ni malo,i nikada ne bih željela biti na vašem mjestu.moj izbor je moj grad moja jedna i jedina.znam puuno vaših problema ,znam kakav vam je život.samo bilo bi lijepo da ostanete svoji da svoju djecu uèite ko su šta su i odakle su.da se organizujete i družite,a ne zavidite jedni drugima.da se takmièite ko æe više da zaradi,a ne znate da utoj trci za novcem za prestižom gubite svoju djecu svoj identitet.jednog dana æe te stati i pitati se ko ste što ste i odakle ste.uèite djecu našim igrama našim pjesmama, našim bajkama.pravite božiæne bajramske nebitno kakve zabave al nemojte praviti partije.kad vam dijete kaže to je cool recite mu ne,to je odlièno.znate li onu staru makedonsku pjesmu tuðinata pusta da ostana.integrirajte se, uèite penjite se ka zvijezdama,ali uvijek ponosno recite da ste bosanci i hercegovci.i kad ste ljuti divno se ispraznite kad nekog pošaljete u finu materinu a on pojma nema šta ste reklia tebi lakše na srcu.ostanite svoji makar i na tuðem.neka vam bog pomogne








jako si ti hrabra cura sa ovom svojom izjavom da znas kako ja zivim...?
nikada zbilja ni tada niti sada nisam imala potrebu biti ponosna na zemlju odakle dolazim jer ne predstavlja mene zemlja tu gdje zivim ,
nego moj goli individium sa svojim imenom,djelima,i snalazenju u svakodnevnici sa novim stanovnistvom ....
u toj zemlji za koju sam se ja osobno jos 1984 godine poslovno odlucila..
meni se nije bilo tesko integrisati i uci u sfere njemackog mentaliteta jer sam svoj jezik i svoju kulturu volila
(citaj Jugoslavija )
i dobro poznavala zato i glad za jos jednim jezikom i jos jednom novom kulturom se jos davne 1984 godine rodio..toplo srce stranca me tada privuklo ..
i upravo ta ljubav prema strancu je bio pocetak te nove spoznaje bratske ljubavi
i taj ..dozivljaj ljudske solidarnosti i ljudskog izmirenja je ekskluzivno svake godine sve vise u meni pokazivao rast u jedno ..
i na sto sam ja ponosna ,
ponosna sam na toleranciju i obavljanje ravnopravne svakodnevnice dva stranca sa dvije razlicite kulture sa dvoje odrasle zajednicke djece pod jednim zajednickim krovom u njegovoj zemlji,

i ,na nasem zajednickom zemljistu

na nasa dva zajednicka jezika ..

u Bosni je nazalost jos uvijek mrznja izmedu sopstvenih stanovnika prisutna
ja ne mogu biti ponosna na takvu Bosnu koja nema centralne povezanosti sa svim njenim stanovnicima i
u zadnje doba me takva BOsna sve vise samo rastuzuje jer je izgubila ljudsku bit koja je zajednicka svim ljudima od periferije do srzi i sto je postala cirkusni klovn povrsne prijatnosti..

i sada ja tebe pitam kome je bog potrebniji..?





[Edited by senzualna on 30-01-2009 at 23:18 GMT]

[Edited by senzualna on 30-01-2009 at 23:20 GMT]
30-01-2009 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Jesi limkad razmisljala o Jugoslovenima kao Naciji. Nije ih bilo pojavili se bilo ih milion i pol (naprimjer cijela Slovenija sada) i onda ih sad opet nema.

To je jedan fenomen nacija koja je nestala.

Mislim milion i pol stanovnika od 22 miliona koliko je zivilo u Jugoslaviji se izjasnjavalo kao Jugosloveni.  


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
30-01-2009 at 23:17 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

http://de.youtube.com/watch?v=hq9FT5mjCog




ovo je nekako 1988 bila lici mi text na danasnju bosnu 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
30-01-2009 at 23:22 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
30-01-2009 at 23:22 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Moods wrote:
Jesi limkad razmisljala o Jugoslovenima kao Naciji. Nije ih bilo pojavili se bilo ih milion i pol (naprimjer cijela Slovenija sada) i onda ih sad opet nema.

To je jedan fenomen nacija koja je nestala.

Mislim milion i pol stanovnika od 22 miliona koliko je zivilo u Jugoslaviji se izjasnjavalo kao Jugosloveni.


a sta reci,,,
ratova burnih je uvijek bilo i padova sistema na balkanu ..

moj djeda je zivio u jednom prelaznom sistemu ,
moj otac u drugom ,
a ja u trecem ,
moze li tko bilo sta reci za buducnost Bosne??

30-01-2009 at 23:31 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

ja se nadam da ce neko biti pametan i " izmisliti" naciju bosanac onda ce srbi hrvati i muslimani biti nacionalne manjine u bosni i tim cinom ce zaista bosna postati drzava bosanskog naroda a ne ovako drzava srba hrvata i bosnjaka to nevodi lijepoj buducnosti 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
30-01-2009 at 23:37 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Mislim bez obzira na broj koliko vas ima u parlamentu cete imati po jednog zastupnika, nemate udjela u izvrsnoj vlasti (ko je vidio da manjine vladaju) i to je to. 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
30-01-2009 at 23:39 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
senzualna wrote:








i sada ja tebe pitam kome je bog potrebniji..?





[Edited by senzualna on 30-01-2009 at 23:18 GMT]

[Edited by senzualna on 30-01-2009 at 23:20 GMT]

neka je meni dragi Bog na pomoci do sada mi je pomagao nadam se da me ni ubuduce nece zaboraviti ,a sto se tice integracije ja sam se integrisao (mada iskreno receno neznam sta se sve pod tim izrazom podrazumjeva posto vidim da ima mnogo tumacenja )i vjerujte da mi nepada na pamet nikome da se pravdam zbog toga niti me "grize savjest" i jos jedno necete vjerovati ali se neosjecam nimalo "manjim" bosancem od nekog koji zivi u Bosni i na kraju postavio bih pitanje pa ako neko zna neka mi odgovori zbog cega bi biti bosanac i osjecati se bosancem trebalo biti iskljucivo pravo onih koji zive u Bosni  


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
31-01-2009 at 00:02 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
pagny wrote:

neka je meni dragi Bog na pomoci do sada mi je pomagao nadam se da me ni ubuduce nece zaboraviti ,a sto se tice integracije ja sam se integrisao (mada iskreno receno neznam sta se sve pod tim izrazom podrazumjeva posto vidim da ima mnogo tumacenja )i vjerujte da mi nepada na pamet nikome da se pravdam zbog toga niti me "grize savjest" i jos jedno necete vjerovati ali se neosjecam nimalo "manjim" bosancem od nekog koji zivi u Bosni i na kraju postavio bih pitanje pa ako neko zna neka mi odgovori zbog cega bi biti bosanac i osjecati se bosancem trebalo biti iskljucivo pravo onih koji zive u Bosni

de, da ja tebe malo što se nerviraš
31-01-2009 at 00:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice