Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Lion_1 wrote:


Mozda i malo preseravanja
U tim godinama mislim da je malo teze zaboravit nesto sto znas od rodjenja, zar ne...


i meni se cini
koja ba integracija, Iranci i ja zivimo jedni pored drugih, kad treba i skupa smo no njima njihovo a meni moje.
sta bi trebala onda moja djeca da zavijaju ko koze ako koze ikako zavijaju, idu u iransku skolu, drustvo su im iranci, sve sto znaju o nasim obicajima kulturi, nekulturi naucili od mog muza i mene
10-03-2008 at 19:28 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:
Ja samo hocu da kazem, ce nam djeca puno losije govoriti bosanski nego mi. Prije je valjda bilo vise tih nasih klubova, skola ili jednostavno druzenja medju nasim ljudima, barem takav ja imam utisak. Govorim o dobu Jugoslavije i radnika na "privremenom radu"


ja znam o cemu govoris,i mislim da je to neminovno.recimo,moj sin je ovdje bio tek nekih 10-ak mjeseci,posao u skolu(a dva prva razreda zavrsio u bosni,dakle odlicno govori nas jezik),i naravno sve na njemackom,u skoli,na treningu....i dosli mama i tata,i govore kako je on promijenio naglasak,kako cudno izgovara slovo L....ja se iznenadila,nisam to ni primjetila,ali kad sam obratila paznju-fakat!a cinjenica je da se u kuci samo bosanski govori,i da je mala progovorila bosanski.on s vremena na vrijeme ubaci koju njemacku,ali ja kazem ne razumijem te,pa on slozi recenicu na bosanskom kako treba.nevjerovatno,ali za godinu dana je puno rijeci zaboravio,one koje se ne koriste svaki dan.ja ne znam sta bih drugo radila nego da pricam nas jezik s njima,i da citamo knjige na nasem jeziku,kao sto sam i dosad radila,ali izgleda da to nije sasvim dovoljno. 


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
23-03-2008 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
halosvabija wrote:

ja znam o cemu govoris,i mislim da je to neminovno.recimo,moj sin je ovdje bio tek nekih 10-ak mjeseci,posao u skolu(a dva prva razreda zavrsio u bosni,dakle odlicno govori nas jezik),i naravno sve na njemackom,u skoli,na treningu....i dosli mama i tata,i govore kako je on promijenio naglasak,kako cudno izgovara slovo L....ja se iznenadila,nisam to ni primjetila,ali kad sam obratila paznju-fakat!a cinjenica je da se u kuci samo bosanski govori,i da je mala progovorila bosanski.on s vremena na vrijeme ubaci koju njemacku,ali ja kazem ne razumijem te,pa on slozi recenicu na bosanskom kako treba.nevjerovatno,ali za godinu dana je puno rijeci zaboravio,one koje se ne koriste svaki dan.ja ne znam sta bih drugo radila nego da pricam nas jezik s njima,i da citamo knjige na nasem jeziku,kao sto sam i dosad radila,ali izgleda da to nije sasvim dovoljno.


O tome ja govorim. pravo da ti kazem nije mi jasno kako su generacije "gastarbajterske" djece uspjele nauciti svoj jezik, odnosno jezik zemlje roditelja, a djeca koja su dosla u ratu ga tako lako zaboravljaju.

PS. Orbsevi su mlada ovdje
http://izmo-ekspert.blogspot.com/
24-03-2008 at 09:07 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:


O tome ja govorim. pravo da ti kazem nije mi jasno kako su generacije "gastarbajterske" djece uspjele nauciti svoj jezik, odnosno jezik zemlje roditelja, a djeca koja su dosla u ratu ga tako lako zaboravljaju.

PS. Orbsevi su mlada ovdje
http://izmo-ekspert.blogspot.com/


ma ne znam,ali nadam se da ce to sto pricamo kod kuce pomoci da bolje znaju nas jezik.
a imam ja ovdje neke rodjake,koji mi brw,ne izlaze iz kuce.mala ima 6 godina,i sad mati s njom prica njemacki.ja joj govorim ne pricaj njemacki s djetetom,pricaj nas,a ona meni pa ne pricam.kad god je djete nesto pita ona njoj na njemackom,kaze bolje me razumije.ja se iznerviram ko luda,a ona kaze:pa zna dovoljno da se sporazumije.
j***m ti mozak nasih ljudi i kad svako misli da je najpametniji.a i ja glupaca sta se imam nervirati,kao da je moje dijete.
za dvije godine se nece moci ni sporazumjeti,kad pocne u skoli non stop pricat njemacki,ona kod kuce isto,al boli me 


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
24-03-2008 at 19:02 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Djeca u Njemackoj tvrde da nije COOL govoriti bilo kakav jezik osim njemackog.
Mali Hasan nece ni kod kuce da govori nas jezik. Sve razumije i kad odgovara ocu i majci on odgovara na Njemackom. Jednostavno djeca se stide da budu Auslanderi. Djeca se zele integrirati i tu im smetaju roditelji. 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
24-03-2008 at 20:58 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Moods wrote:
Jednostavno djeca se stide da budu Auslanderi. Djeca se zele integrirati i tu im smetaju roditelji.

ne bih se uopste slozila s tobom.naravno,ako su im roditelji neki jadni kompleksasi da ce ih se djeca stiditi,stidila bi se i u bosni.
mislim da je to tvoje misljenje  


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
24-03-2008 at 21:01 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

U Danskoj je stvorena atmosfera ignorisanja svega sto nije dansko pa tako i jezika. Malo malo pa se na tv-u izmedju redova moze procitati da bi oni najradije da roditelji i u kucama govore danski izmedju sebe i sa djecom . Ko biva bolje ce se djeca integrisati u dansko drustvo, kulturu i obicaje, a i odrasli. Pazi sad, to govori zemlja koja je na ZADNJEM MJESTU, po integraciji stranaca u drustvo.
I ja preselim u Svedsku, gdje u vrticima, roditeljima govore da insistiraju kod djece na maternjem jeziku, jer po njima, samo djeca sa odlicnim poznavanjem maternjeg jezika, mogu imati samopouzdanja dovoljno da se uspjesno integrisu u svedsko drustvo.
Svedska je na PRVOM MJESTU sto se tice integracije stranaca. (Govorim naravno o zapadnoevropskom, razvijenim zemljama).
E sad, to sto roditelji kad jednom nauce jezik nove "domovine" smatraju da nije problem ako se rijeci dva jezika mijesaju, svjesno ili nesvjesno, je vec druga stvar.
Onda to s vremenom preraste u recenice tipa "komenzi bitte da ti nesto zagen " ili kako se vec pise
Pa ti budi pametan.

25-03-2008 at 10:13 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Svabo ode u Spaniju pa otvara kafane i pusta njemacku muziku i

Odu u Ameriku pa normalno pricaju njemacki,odu tam odu vam al njemacki braco se prica...kaka integracija...

To je stvar kulture a ne integracije...

Zna se gdje ja moram deutsch schprechat,poso-banka-sa kolegama-prijateljima itd a u mojoj kuci samo maternji bosanski i to gramaticki

Dovoljno od mene sto se EU tice
a druga je stvar sto u istoj ovoj EU,susjedi nece da pricaju nekim zajednickim jezikom..npr Danac uci djecu engleski od 10-e
a njemacki ako hoce moze ucit iako je Danska vezana za Njemacku i kopneno i vako i nako vise neg za Englesku al inat je inat

Il nece ljudi da se integrisu u EU sistem,nase krune,nasa Kraljica i


[Edited by Rodjeni on 25-03-2008 at 15:42 GMT]

25-03-2008 at 15:39 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:
U skandinaviji, gdje zivim, prica se puno o integraciji stranaca u drustvo. Ja sam se u pocetku i sam zalagao, i uradio sve sto je u mojoj moci bilo da postanem dio tog drustva, tj. naucio jezik, stekao obrazovanje, nasao posao, tako da nisam na ledjima drzave itd... E tad sam shvatio da prodje po 10-15 dana, a da ja svojim jezikom ne progovorim, jer nemam s kim (uglavnom mi prijatelji bili danci), da nisam jeo nista od bosanske hrane mjesecima, i da nemam pojma sta se u mojoj domovini trenutno desava. Ta spoznaja me prilicno uzasnula, jer sam shvatio da sam blize asimilaciji nego integraciji i da gubim samoga sebe, polako ali sigurno. Tad sam i okrenuo plocu. Poceo traziti vijesti iz Bosne po internetu, poceo se vise druziti s nasim ljudima, imao srece da se zaljubim u djevojku iz Tuzle itd...
Danas primjecujem masu bosanaca oko sebe, koji su ostali negdje u medjuprostoru izmedju dvije kulture, ni tamo ni ovamo, umjesto i tamo i ovamo.
Kad s njima razgovaram o Bosni, primjecujem stavove od prije rata, kad sjedimo na gidama, slusamo muziku od prije 20 i vise godina i to me nervira. Kad im pokusam pokazati nesto novo, bosansko, ne djeluju mi zainteresovano uopste. Njihova djeca iako govore nas jezik (bolje ili losije, zavisi od roditelja) su potpuno nezainteresovani za Bosnu. Nemaju pojma ni o cemu u zemlji iz koje su porijeklom.
Hocemo li mi to stvarno za sledecih 10-15 godina izgubiti taj nas bosanski identitet potpuno. Ja mislim da bi to bila ogromna steta za obje drzave ali najvise za nas same.
Sta vi mislite?




pa kako vidim to tvoje integrisanje 1:1 je poput moga...
za tu bojaznost da cemo izgubiti bosanski identitet ja mogu reci da sam ga vec izgubila,ali nisam 100%zaboravila jer nisam imala vrem,ena za ponavljanje i druzenje sa bosancima,,a u neku ruku kada intenzivno razmislim pocetnicko ponasanje nekih oko mene su me i sami diskriminirali,
,cestom izjavom ona ti je ba
,,za svabu udata"
pa sam im zbilja danas zahvalna da su mi olaksali put da sto prije naucim njemackiii,
,i poplocam si put za sigurnije sutra..

za djecu od nasih ljudi o inostranstvu ,znaju oni skoro svi poprilicno dobro gdje je Bosna,nagadajuci neke rijeci koje sigurno izuste jezicno,,a znaju i vrlo dobro gdje su im pradjedovi ,,kako se u Bosni zivi ,,
ali oni nemaju tu povezanost sa Bosnom kao sto smo je mi imali,,na kraju svatko od nas tko je krocio bar jednom u inostranstvo ne moze biti vise samo bosanac,,u nama zive i prelamaju se uvjek dva bica a takoder i u mozgu se stvori emocionalna centrala sa dva jezika ,pitanje je samo koliko je potrebno toj novoj centrali i da li smo obje centrale podjednako nahranili istim brojem rijecii.
aemigrantna djeca ne moraju znati svaku rijec najkasnije kada stignu u Bosnu trude se da sto vise rijeci zapamte moji se cak igraju i gradova na nasem jezikuu..takoder i ostala djeca se brzo uklope u sve sredine gdje zive pa kako su naucili norveski,danski,njemacki tako ce opet i svoj jezik ponovno nauciti samo im dajmo sansu da odlaze i dolaze podjednako i tamo i ovamo,,ako vec nemamo vremena da sa njima dovoljno razgovaramoo
26-03-2008 at 23:57 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Ne znam, mozda to tako biva, kad covjek napusti domovinu.
Jos nesto je jako interesantno, obrazovaniji ljudi, i njihova djeca zaboravljaju brze, koliko sam ja uspio primjetiti.
Baustelac neobrazovani zivi za onih mjesec dana kad cu u novom audiu i sl. banuti u rodnom selu. On moze biti gedzovan, i jeste vjerovatno, al ON DOLAZI SVAKE GODINE I NJEGOVA DJECA GOVORE ISTIM ONIM NAGLASKOM ko i on ali govore.
I ne zaboravljaju.
Svaka im cast, makar na tome

27-03-2008 at 08:15 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 63
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice