Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
samson
Nivo: Forumski doajen
Krotim lafove...

Registriran(a): 02-07-2008
Lokacija: Niskozemska...
Odgovori: 6666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

integracija ne znaci da se odrices svog identiteta (ko ga ima) vec da se jednostavno prilagodis obicajima i kulturi zemlje u kojoj zivis (jer nisi turist)i da se u javnom zivotu ne razlikujes(u negativnom obliku) od "domacih" sto opet ne znaci da treba nekom da se dodvoravas ili dokazujes kao "dobri" stranac

svoj jezik,kulturu i obicaje treba da cuvas i njegujes u prive sferi,znaci i ti to nikom ne nameces
a za djecu je mislim najbolje kao ovi nasi prijatelji u americi
sto vise jezika covjek zna to mu je lakse da se druzi i upoznaje sa drugim ljudima i kulturama

to je bilo samo moje licno,skromno misljenje po pitanju integracije(da ne postane dezintegracija
)

11-08-2008 at 16:47 | Ukljuèi u odgovor
apis_tz
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 03-01-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 25
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

dijaspora se sama asimilira u sredine u kojima žive.kao da se stide što su bosanci.imam osjeæaj da se grèevito bore da zaborave ko su ,da zaborave odakle su.ko vam brani da budete to što jeste.što trèite za novcem za snobovskim prestižem.a najsmješnije je èuti u po tuzle dijasporu kad prièa.prvo mi je bilo smiješno,a onda je došla spoznaja da je to zapravo žalosno.žalosno je da bosanka u bosni kupuje gemize za supu,da joj dijete uvijek vida u kindergartenu dobije gripu.zašto se trudite da budete nešto drugo a ne ono što jeste.zašto se stidite što ste bosanci i hercegovini.zašto su vam bolji prijatelji domicili nego vaši zemljaci.zašto su vam uvijek zemljaci zavidni ljubomorni pakosni, ljudi moji neka svoga makar i u gori vuka

25-01-2009 at 22:16 | Ukljuèi u odgovor
apis_tz
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 03-01-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 25
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

vi se ne trudite da se integrišete nego se borite da se asimilirate.žalosno je što i djecu uèite da se stide svojih korijena.èast i poštovanje izuzetcima.

25-01-2009 at 22:19 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
apis_tz wrote:
dijaspora se sama asimilira u sredine u kojima žive.kao da se stide što su bosanci.imam osjeæaj da se grèevito bore da zaborave ko su ,da zaborave odakle su.ko vam brani da budete to što jeste.što trèite za novcem za snobovskim prestižem.a najsmješnije je èuti u po tuzle dijasporu kad prièa.prvo mi je bilo smiješno,a onda je došla spoznaja da je to zapravo žalosno.žalosno je da bosanka u bosni kupuje gemize za supu,da joj dijete uvijek vida u kindergartenu dobije gripu.zašto se trudite da budete nešto drugo a ne ono što jeste.zašto se stidite što ste bosanci i hercegovini.zašto su vam bolji prijatelji domicili nego vaši zemljaci.zašto su vam uvijek zemljaci zavidni ljubomorni pakosni, ljudi moji neka svoga makar i u gori vuka


Sta li je tebe shebalo?...
25-01-2009 at 22:30 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Divno je zivjeti u sredini sa 32-ije pobrojane nacije i divan je osjecaj asimilirati se na kulturu i obicaje drzave u kojoj zivis.
Divan je osjecaj kad ti jedan zreli Njemac ( pomalo nacista ) kaze ja se ponosim sa tobom.

Ruzno je kad si hoces kupiti cipele pa sa sobom vodis prevodioce ili saljes djecu u pekaru po kruh ili za bilo koji posao u Opstini moras povesti sa sobom nekog prevodioca zaista ruzno ljudi koji su dosli ovdje 70 tih godina su sebi to dozvolili.

Samo to precrtajte kako bi bilo da udjete u Tuzli u Sarandu a oni svi govore Albanski i neznaju sta hocete a vi pokazujete prstom na Burek i pisete na listicu 1/2 kg. Ruzno jelde?

Dakle osnovna kultura je kad podjes u inostranstvo Jarane, ponesi barem Jezik sa sobom moze ti se desiti da usput sta liznes, ,bez jezika nebi islo.
Niko nije zaboravio korjene ali nemozes biti izvan svijeta.
Nema tu snobizma i slicnih stvari na koje vi obracate paznju, da precrtamo na Bosnu vi ne uspjevate zivjeti sa tri nacije kako treba a mi ovdje (naprimjer) u Njemackoj zivimo sa deset puta vise nacija i postujemo se.
More vam biti krivo ali trenirajte mozda stignete na ovaj nivo nekada ako ne onda vasa djeca ili unuci. 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
25-01-2009 at 22:49 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

citat:
apis_tz wrote:
dijaspora se sama asimilira u sredine u kojima žive.kao da se stide što su bosanci.imam osjeæaj da se grèevito bore da zaborave ko su ,da zaborave odakle su.ko vam brani da budete to što jeste.što trèite za novcem za snobovskim prestižem.a najsmješnije je èuti u po tuzle dijasporu kad prièa.prvo mi je bilo smiješno,a onda je došla spoznaja da je to zapravo žalosno.žalosno je da bosanka u bosni kupuje gemize za supu,da joj dijete uvijek vida u kindergartenu dobije gripu.zašto se trudite da budete nešto drugo a ne ono što jeste.zašto se stidite što ste bosanci i hercegovini.zašto su vam bolji prijatelji domicili nego vaši zemljaci.zašto su vam uvijek zemljaci zavidni ljubomorni pakosni, ljudi moji neka svoga makar i u gori vuka


u kojoj si inostranoj zemlji i kada
bio duze od godinu dana??

[Edited by senzualna on 25-01-2009 at 23:39 GMT]
25-01-2009 at 22:53 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Kralju ja sam vec kupio karte za Belgija - Bosna vec smo kupili dresove imamo zastavu idemo u Belgiju ti ces to gledati na TV toliko o tome ko bodri Bosnu.
 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
25-01-2009 at 23:19 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Kralju ja sam vec kupio karte za Belgija - Bosna vec smo kupili dresove imamo zastavu idemo u Belgiju ti ces to gledati na TV toliko o tome ko bodri Bosnu.
 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
25-01-2009 at 23:21 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Skoro, pa nevjerovatno koliko se ljudi žeste na prièu o ljudima koji žive vani ili rade i onima koji su u BiH.
Sigurno niko nije otišao tamo negdje, a da nije razmišljao kako se snaæi, šta raditi, kako uspjeti..i vjerovatno time se vodeæi, pokušao po dolasku naviknuti se na neki drugi sistem življenja koji tamo vlada. Koliko su to uspjeli, na njima je da prosude.
Hoæe li uèiti svoju djecu maternjem jeziku, održati obièaje i tradiciju, biti vezani za domovinu na bilo koji naèin je njihova stvar. Isto kao što je moja stvar ovdje u BiH da živim kako znam i umijem.
Kao što meni smeta što ljudi koji "žive u BiH na daljinu" prièaju kako i šta trebam raditi, tako, pretpostavljam smeta i njima kada doðu ovdje i budu tretirani kao "oni" koji se nešto rasipaju, glume ili slièno. Možda je i to vid integracije, ko zna, ali nije za osudu. To je najlakše.
U svakom sluèaju, lako je i nama i vama prièati, ali živjeti i tamo i ovamo nije.

25-01-2009 at 23:25 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

hurka drug vidi ovo kaze se da se zaradi na strani (zaradi se) al drug moj prosla su vremena kad se moglo jednom guzom na dvije stolice i u bosni i u njemackoj. Sad je il si ovdje il si dole. Moja je plata da ti se zavrti u glavi u odnosu na Bosansku platu. Ali moji su porezin i zdatci da umres popreko u odnosu na Bosanske. Stan primjer 600 eura plus voda struja, smece i grijanje 170 eura, hrana 4 sedmice puta 180 eura minimalno, cigare 150 eura, auto benzin, servisi i osiguranja 320 eura mjesecno (radim 50 km dalje od mjesta gdje zivim)
Moras nesto obuci nema farmerki za 20 eura i na to ode stoja mjesecno u prosjeku, crknes radecu nije ovo bosna svabo je ovo druze cijedi svaku kap iz tebe, moras na godisnji 1000-1200 eurica je to i to da se odmoris ko fukara nije ko pravi covjek. kad sve saberes puno je to druze moj puno se zaradi ali i veliki su rashodi.
Hvala bogu tako je kako je ne treba kukati sve se to moze ostvariti sa deset prstiju.
Jedino to je ono sto dize zivot na strani na nivo, dakle radis i ne kontas hoce li biti plate mora biti na kontu i idemo dalje 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
25-01-2009 at 23:39 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 34
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice