Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Odgovori: 5224
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Zlatan Bajri jedan od najuspjenih poduzetnika u vedskoj

Uspjena pria iz vedske o proslavljenom devetnaestogodinjem poduzetniku bosanskohercegovakog porijekla Zlatanu Bajriu jo je jedan dokaz koliki je potencijal bh. dijaspore koji je zasad potpuno neiskoriten.

Zlatan Bajri je mladi porijeklom iz Brkog, koji je u vedsku doao s majkom i bratom '97.-'98. godine putem organizacije UNHCR kao izbjeglica. U osnovnoj koli je imao najbolje ocjene, potom je primljen u najbolju gimnaziju u vedskoj koju je zavrio odlinim rezultatima. Ima dvije stipendije za fakultet.

"Zbog loe ekonomske situacije u porodici radio sam od 14. godine. Bio sam raznosa novina, konobar, mehaniar, radio u pekari, pizzeriji" - poinje svoju priu Bajri, koji je sada jedan od najuspjenijih biznismena u vedskoj.

Prvu firmu je otvorio sa 17 godina. Pravio je reklame i manje stranice na internetu te jelovnike restoranima.

Trenutno ima dvije firme - kuglanu/restoran/kafi Aros Fun House koja zapoljava devet radnika i marketing agenciju GoPlus u kojoj je zaposleno estero ljudi.

"Moji klijenti u GoPlus su IKEA, ABB, Bombardier, ValboKem i tako dalje. Firma GoPlus je 100 posto moje vlasnitvo, a kuglana 50 posto "- objanjava Bajri u razgovoru za Fenu.

Dobitnik je i prestinih nagrada - 2011. je dobio nagradu "Swedens best service/product of the year", zatim 2012. nagradu "Swedens best entrepreneur 2012". Takoer, 2012. je dobio stipendiju od Andersa Walla, najuspenijeg poduzetnika ikad u vedskoj, a ove godine je proglaen kao 12. supertalent u vedskoj.

"Dokazao sam da se moe od niega neto napraviti. Kada sam doao s porodicom u vedsku, nismo imali nita, ali sam pokazao da se moe uspjeti samo kada se to hoe" - naveo je Bajri.

Kae da je u vedskoj poznat i kao veliki kritiar politiara, vedske vlade, ali i Evropske unije. Kritike je uputio i na raun vlasti u BiH, koje, kako je ocijenio, nita ne rade da bi iskoristili dijasporu na pozitivan nain.

Dodaje da druge zemlje imaju programe, trae talente iz dijaspore i ukljuuju ih u projekte, to nije sluaj s BiH, ali i drugim zemljama bive Jugoslavije.

Bajri istie da su njegove ambicije za budunost velike. eli svima pokazati da nita nije nemogue. Kae da bi elio investirati u region Balkana, posebno u BiH.

"Jednog dana elim pokrenuti neki projekt u BiH, ali se prvo mora promijeniti odnos vlasti prema dijaspori i moraju se zakoni prilagoditi investorima iz drugih zemalja" - poruuje mladi Zlatan Bajri.

09-03-2013 at 14:52 | Ukljui u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Odgovori: 5224
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Prie iz bh. dijaspore: Od volontera u izbjeglikom prihvatilitu do doktora nauka

Obrazovanje na prestinim svjetskim univerzitetima i zavidna karijera neto je to s ponosom moemo rei da su postigli mnogi bosanskohercegovaki graani u dijaspori.

Jedan od njih je i Dario Aganovi, koji je svoj uspjeh 'krunisao' titulom doktora nauka u oblasti industrijske proizvodnje na Kraljevskom tehnikom univerzitetu (KTH) iz tokholma, najveem tehnikom univerzitetu u sjevernoj Evropi, a sa samo 34 godine postao je lan industrijskog naunog savjeta pri Kraljevskoj akademiji nauka.

Aganovieva izbjeglika pria poela je 1992. godine, kada je svoj rodni grad Gorade zbog ratnih deavanja napustio i otiao u vedsku s roditeljima i mlaom sestrom.

-Nakon 18 mjeseci u izbjeglikom prihvatilitu, gdje sam volonterski radio kao prevodilac, dobio sam boravinu dozvolu i odselio u poznati univerzitetski grad Upsala - kae Aganovi u razgovoru za Fenu.

U Upsali je radio u restoranima, raznosio novine i prevodio, dok nije zavrio srednju mainsku kolu i upisao se na fakultet 1996. godine.

-Prvo zaposlenje kao ininjer sam dobio ve tokom studija - dodaje ovaj diplomirani ininjer mainstva.

Radio je u poznatim meunarodnim firmama, kao to su CPS Color, Accenture, Ericsson, a obavljao je i funkciju upravnika Naunog centra i naunog saradnika na Kraljevskom tehnikom univerzitetu.

-Poeo sam kao nauni saradnik u oblasti industrijske proizvodnje i na kraju zavrio kao upravnik naunog centra koji sam osnovao u saradnji s proizvoaem teretnih vozila Scania i proizvoaem mainskih alata Sandvik - kae Dario Aganovi.

Trenutno obavlja funkciju komercijalnog direktora firme ISS Facility Services, koja je najvea outsourcing firma na svijetu s 530.000 zaposlenih i djelatnou u 50 zemalja.

Aganovi istie da nai ljudi u inozemstvu mogu pomoi naoj zemlji samo ako BiH eli da prihvati tu pomo.

-Svi mi pomaemo svojim blinjima i to je za nas pomo BiH. Ne znam da li institucije i privreda u BiH ele ikakvu pomo iz inostranstva, ako se ta pomo ne daje u cash obliku? Svaki drugi oblik pomoi se jako lako obiljei kao pametovanje i uplja pria - smatra Aganovi.

Navodi da je u njegovom svijetu poslovni odnos obostran. Poslovni odnos se, kako istie, gradi na potovanju i povjerenju koje se teko dobija, a lako gubi, najlake neispunjavanjem datih obeanja.
-Kvalitet proizvoda i usluga, inovacije i razvoj, finansijska stabilnost - sve su to predispozicije za zdrav poslovan odnos. Svako ko moe iskreno rei da ispunjava te predispozicije, spreman je da primi pomo naih uspjenih ljudi u inostranstvu - kae Aganovi.

Takoer, miljenja je da BiH ima veliki industrijski potencijal koji je neiskoriten zbog nesposobnosti da dokae investitorima svoju poslovnu zrelost.

Njegova poruka mladima u BiH je da su oni ti koji dre sudbinu u svojim rukama. Neki su roeni u boljim okolnostima nego drugi i imaju prednost, ali niko nije bez anse. Bitka je izgubljena kad je pone smatrati izgubljenom - poruio je.

16-03-2013 at 13:20 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 14
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: bone, dz.g81, fuad_baaboy, FunkyG, latino, mirsadmimi, musti, ninjaS, ramones, red_baron, TuzlankA78, _truth_
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net