Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : PRAVDA ZA DENISA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

Draga Nevenka,

Hvala što dijelite svoja najdublja osjeæanja s nama.

Denis neæe biti zaboravljen.

28-02-2008 at 00:42 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

draga Nevenka.... teško je otvoriti ovaj topic.... ali uvije proèitam, uzdahnem jer je pisan s ljubavlju koju samo roditelj može napisati... teško je i nama koji ga nismo poznavali,,,

želim Vam reæi ne posustajte i tražite zajedno s nama PRAVDU ZA DENISA ....da se nebi ponovilo nekom drugom djetetu...

28-02-2008 at 10:17 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

Hvala svima na podrsci.

Evo tri slike sa 8. i 9. strane knjige "IN MEMORIAM"

Image and video hosting by TinyPic

Tuluz, Francuska, VIII 1997.god.

Image and video hosting by TinyPic

Tuzla, ETŠC, V 1998.god.-matura

Image and video hosting by TinyPic

Split, VII 2000.god.


[Edited by nevenkagaragic on 11-10-2014 at 22:09 GMT]

28-02-2008 at 20:17 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

2 od 5 preporuka - 11-ta i 13-ta stranica knjige "IN MEMORIAM"

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic


[Edited by nevenkagaragic on 11-10-2014 at 22:11 GMT]

28-02-2008 at 20:37 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

inserti iz 15.-19. stranice knjige "IN MEMORIAM"

Image and video hosting by TinyPic
_____________________________________________
(Posle napustanja elektrotehnike, Denis 2002.godine upisuje na Filozofskom fakultetu engleski jezik.
19.07.2005.godine na 30-godisnjicu braka roditelja i on slavi uspesno polozen ispit i uslov za poslednju 4-tu godinu.
Sest dana kasnije Denis nas je zauvek napustio.
Bambus iz buketa mami od 19.07.jos uvek stoji u vazi).
_____________________________________________
Image and video hosting by TinyPic

Nedostaju mi Tvoje oèi biserne,
Tvoj mili glas,
Tvoj užurbani korak...
NEDOSTAJEŠ MI TI!

Image and video hosting by TinyPic

«...više uzme no što daje,
ali ipak kratko traje,
život moj...»
(«Život moj» - Josipa Lisac)

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Hobi

Jedna od mnogih lampi koje je Denis pravio u podrumskoj «radionici» i poklanjao dragim osobama

[Edited by cupo on 01-03-2008 at 18:10 GMT]


[Edited by nevenkagaragic on 11-10-2014 at 22:19 GMT]

28-02-2008 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

Sa 19-te i 20 stranice knjige "IN MEMORIAM"

Image and video hosting by TinyPic

1.maj 2004.godine

Image and video hosting by TinyPic

16.08.2004.godine, «KLUB 65» - Tvoj poslednji roðendan

«Noæu kad gledaš nebo,
i ti namigni meni.
To neka bude tajna.
Uprkos danima sivim,
kad vidiš neku kometu
da vidik zarumeni,
upamti : to ja još uvek
šašav letim i živim.»

(«Besmrtna pesma»)

[Edited by cupo on 01-03-2008 at 17:53 GMT]


[Edited by nevenkagaragic on 11-10-2014 at 22:20 GMT]

29-02-2008 at 20:38 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

Sa 21 stranice knjige "IN MEMORIAM"

...
«Prepoznaæeš me po æutanju.
Veèni ne razgovaraju.»

(«Besmrtna pesma»)

Image and video hosting by TinyPic

[Edited by cupo on 01-03-2008 at 17:51 GMT]


[Edited by nevenkagaragic on 11-10-2014 at 22:22 GMT]

29-02-2008 at 20:47 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

Strana 22. do 29. iz knjige "IN MEMORIAM"

Image and video hosting by TinyPic


GARAGIÆ (PAŠAN) MEHMED
ul. Rate Dugonjiæa br. 4
75000 Tuzla


JZU UKC TUZLA
N/R Direktoru
Dr.med.sci Nedret Mujkanoviæ


PREDMET: Zahtjev za pokretanje istrage povodom smrti Garagiæ Denisa, dana 25.07.2005.godine na INTERNOJ KLINICI


Danas je 20. 09.2005.godine 55 dana od kada sam sahranio svog sina Garagiæ Denisa, koji je iznenada, pred oèima ljekara, umro na Vašoj klinici 25.07.2005.godine u 13,15h u 26-oj godini života.
Ovo navodim iz razloga što sam, kao roditelj, oèekivao da æe neko sa klinike naæi snage i ljudskog razumijevanja, te pozvati nas, roditelje, i reæi koju rijeè utjehe, izvinjenja za ono što je uèinjeno, odnosno što NIJE uèinjeno od strane Vaših ljekara : da im pred oèima umre mladiæ od 26 godina koji se nalazio 37 sati na Vašoj klinici. Za toliko vremena oni nisu bili sposobni utvrditi pravu dijagnozu i pružiti odgovarajuæu pomoæ našem sinu. Oèekivanje da se oglasite je bio razlog što ranije nisam podnio zahtjev za pokretanje istrage vezane za smrt sina Denisa. Shvatio sam da sam se prevario i da je za Vas to sluèaj, kao i svi drugi sluèajevi, sasvim normalan, bez obzira na okolnosti i naèin na koji se desio i da æe se voditi samo kao jedan od statistièkih podataka umrlih. Shvatio sam da se Vaši ljekari postavljaju iznad božije moæi i da su uzeli sebi za pravo, iz samo njima poznatih razloga, da odluèuju kome æe oni dati pravo na život. Samo se pitam kako se ti ljudi osjeæaju poslije smrti našeg sina i mogu li mirno spavati, mogu li gledati u oèi drugim pacijentima i svojim radnim kolegama?

Dana 23.07.2005. godine oko 16,00h mom sinu Garagiæ Denisu je pozlilo u stanu, osjetio je gušenje u grudnom košu i hitno je sa bratom otišao na INTERNU KLINIKU gdje su ga primili dežurni ljekari. Utvrdili su preplašenost, hipertenziju, visok pritisak, te mu dali odreðene lijekove, što je navedeno u nalazu koji je protokolisan pod brojem 6694 od 25.07.2005. Ja sam došao na kliniku nešto kasnije, jer su sinovi brzo otišli ne èekajuæi mene, a mislio sam da su u Hitnoj službi na Slatini. Kad sam stigao na INTERNU KLINIKU na prijemu sam našao sina preplašenog i pitao ga šta se desilo. Objasnio mi je da ga guši u prsima, da ima osjeæaj kao da ga je bumbar ugrizao, kao i to da ne osjeæa zube, da mu je sva glava utrnula. Na prijemnom smo ostali još jedan sat da bi mu kasnije izmjerili pritisak. Kad su to uradili, rekli su da je sve u redu i da možemo iæi kuæi. Meni, kao roditelju, nisu ništa rekli, odnosno objasnili o èemu se radi. Navodno, nisu mi htjeli reæi da se ne bih uvrijedio kao roditelj, jer su oni sumnjali u korištenje narkotika ili apstinenciju od narkotika, a za tu sumnju ja doznajem tek u noæi 24.07. u 00,30h. Moram napomenuti da mi je umrli sin rekao da je u toku popodneva 23.07. oko 14,00h pojeo èetiri kugle sladoleda, pa se sam pitao da mu nije sluèajno to naškodilo. Po povratku kuæi stanje se malo smirilo, vjerovatno od primljenih inekcija (1 u ruku, 1 u debelo meso i 1 tableta pod jezik-nije nitroglicern), ali se stalno žalio na teškoæe u disanju i bolove u grudima, odnosno pritisak u obliku kugle, kako mi je znao reæi. U 20,30h pozvao sam i zamolio dr Kesera, koji stanuje u istom ulazu, da siðe i pregleda sina što je on odmah i uèinio. Kada ga je pitao o èemu se radi, sin je sve objasnio kako je napred navedeno, a to je : gušenje, bol u prsima i utrnulost kompletne glave, kao i da je pojeo 4 kugle sladoleda. Kada ga je poslušao, dr Keser se zaprepastio i rekao : «Denise, ti imaš ogromne šumove na srcu i aorti». Pitao ga je da li su ga doktori na klinici to popodne poslušali, a Denis je odgovorio da jesu, ali sa leða, a ne sa grudne strane. Dr Keser je preporuèio, zbog konzumiranja sladoleda, da uzme nešto antialergijsko uz kalcij, te sam u dežurnoj apoteci na Slatini to nabavio. Preporuèio je Denisu da odmah u ponedjeljak, 25.07. od svog doktora uzme uputnice za ultrazvuk srca, pluæa, spirometriju, te da sa nalazom ultra zvuka srca doðe kod njega na kliniku u Slavinoviæe, a da odmah poène zapisivati stanje pritiska i otkucaje srca tri puta dnevno, u isto vrijeme. Zapisano je samo jedno : 23.07. u 23,00h 122/66 (66 otkucaja).

Oko 23,30h sin je poèeo plakati i ponovo se žaliti na bol u prsima, guši ga, ne može disati, utrnuli mu zubi i vruæe mu je. Ponovo smo pozvali dr Kesera, koji je, vidjevši u kakvom je Denis stanju, odmah rekao da se zovu kola hitne pomoæi za prevoz u bolnicu. Doktor se vratio u svoj stan da se obuèe, jer sam na njegovo pitanje : «hoæeš Meho da i ja idem s tobom» rekao da bi mi bilo drago. U meðuvremenu, dok smo èekali doktora, a to je bilo par minuta, sin je ponovo zaplakao da ga boli, ne može disati i vruæe mu je i odjednom se prevrnuo na desnu stranu ležaja, pocrnio, oèi je prevrnuo na gore i nije više davao znake života. Uz pomoæ majke i doktora koji se brzo vratio položili smo ga boèno i ja sam nakon više pokušaja uspio otvoriti vilicu i izvuæi jezik, nakon èega se iz dubine grudnog koša èuo težak uzdah i tek tada je poèeo disati i obilno se znojiti. Hitno smo ga na rukama, uz pomoæ komšija, iznijeli u kola uz stalno traženje da pokaže jezik što je on i èinio uz rijeèi «tu sam». U kolima je stalno pokušavao da se podigne iz ležeæeg položaja da bi mogao da udahne vazduh jer ga je gušilo. Za 2-3 minuta smo kolima sa komšijom Jahiæ Muhamedom i dr Keserom stigli na kliniku. Na ulazu u kliniku dr Keser je zvao da se dovezu kolica jer se radi o vrlo teškom kardiološkom sluèaju.

Kad smo ušli u prijemno dr Keser je doktorima koji su došli (isti oni od 16,00h) rekao da se radi o teškom kardiološkom sluèaju, i šta treba povodom toga hitno uèiniti, pogotovo što je pacijent doživio, odnosno preživio, klinièku smrt, te da ima velike šumove na srcu i aorti, a inaèe pati od visokog pritiska. Nakon prvih reagovanja i hospitaliziranja, dr Keser je tražio od dežurne sestre peškir da obrišemo sina jer je iz njega lila teènost-znoj iz cijelog tijela, bukvalno od glave do pete. Doktori koji su ga primili nisu bili baš puno uzbuðeni. I pored mog šoka, bola i uzrujanosti primijetio sam da su vrlo mirno reagovali na ono što im je dr Keser govorio i upuæivao ih šta bi trebalo uraditi. Kad su dr Kesera odveli u stranu, ja sam, i pored teškog stanja u kojem sam bio, primijetio da nešto nije normalno, jer sam oèekivao da æe mi sina odmah prebaciti na odjel, odnosno na mjesto kojem i pripada, imajuæi u vidu stanje u kojem je bio, te da æe mu se dati odgovarajuæi tretman. Meðutim, dežurni doktori su nešto «šaputali» dr Keseru. Kad sam ih pitao o èemu se radi, oni su bili suzdržani, ali na moje insistiranje da kažu istinu, rekli su mi da su dr Keseru rekli da je moj sin bio danas popodne kod njih i da oni sumnjaju da je koristio narkotike, te da takvih sluèajeva oni imaju 3-4 svaki dan. Povikao sam na njih zašto mi to danas nisu rekli kad sam bio kod njih sa sinom?! Dr Keser im je rekao da on sumnja u ispravnost njihove tvrdnje jer od malih nogu poznaje Denisa kao dobrog momka, ali priznaje da nije poznavalac opojnih sredstava i malo se povukao u stranu. Moram istaæi da su dr Keseru još rekli kako ne bi bilo lijepo da se spominje njegovo ime, jer ako Denisa prebace na odjel, a radi se o narkoticima, sluèaj moraju prijaviti policiji. To im je bio argument da ga malo odstrane, odnosno da im se ne bi uplitao u njihovu dijagnozu, dobrih poznavalaca, «struènjaka» za narkotike. S obzirom da u bolesnièkoj dokumentaciji koju smo dobili, nisam nigdje vidio peèat sa imenima doktora koji su bili dežurni, raspitao sam se i saznao da se zovu Salih Azapagiæ i Mario Križiæ. Moram priznati da sam se, a slušajuæi mnogo ružnih stvari oko prijema i odnosa medicinskog osoblja prema pacijentima, kod dežurnih doktora pozvao na prijateljstvo sa dr Barakoviæem i dr Sinanoviæem kako bi sinu pružili bolju pažnju.

Sina su smjestili u prostoriju tzv.»dnevne bolnice». Stanje mu je bilo veoma loše, stalno je povraæao zeleno-žuækastu teènost, boja lica je bila tamna-crna. Dr Keser je bio prisutan i vidio je to povraæanje i ogromne kolièine znoja. Ja ne znam koje su mu lijekove davali uz infuziju. Kad su ga pitali kako je, on im je vrlo teško ponovio sve ono što im je rekao još u 16,00h, isto ono što je rekao i dr Keseru, da ga guši, da ne može disati, da ima kuglu u prsima kao da ga je ugrizao bumbar!!!

I pored svega navedenog od strane sina, dr Kesera i mene- roditelja, doktori kao da su bili gluvi na sve to, ostali su pri svojoj sumnji - dijagnozi o korištenju narkotika, te su mi rekli da bi bilo dobro da saznam od sina šta je i kada uzimao «nešto» kako bi odredili «pravilnu» terapiju. Ušao sam u prostoriju gdje je sin ležao u polusvjesnom stanju, jer je prije toga imao napad povraæanja i gubljenja svijesti. Sjeo sam na krevet i pitao ga da li možemo razgovarati, na što je on klimnuo glavom. Ja sam mu objasnio sumnje doktora i pitao ga da li je danas uzimao nešto od narkotika. On je šutio jer nije mogao govoriti, a ja sam insistirao da mora reæi istinu. Pitao sam ga opet: «jesi li danas šta uzimao» (subota), on je odmahnuo glavom, «jesi li u petak»? Opet je odmahnuo glavom, tako za èetvrtak i srijedu. Kad sam pitao za utorak, ponedeljak, zastao je i gledao me duže u oèi. Kad sam pitao koji dan, jedva je rekao : utorak (19.07.) - ekstazi-voækica. Nije mi rekao, vjerovatno zbog stanja u kojem se nalazio, da je uzeo samo 1/3 tablete, što sam saznao kasnije kroz raspitivanje kod prijatelja s kojima je taj dan slavio upis na èetvrtu godinu engleskog jezika na Filozofskom fakultetu. Rekao sam za tu tabletu doktorima, na što su oni odgovorili da to «nije strašno», ali oni smatraju da je u pitanju APSTINENCIJA, s obzirom na «ponašanje pacijenta» : preplašenost, hipertenzija i šokantno stanje koje je imao u 16,00h, potpuno se oglušujuæi i zanemarujuæi sumnje dr Kesera da se oèito radi o teškom ošteæenju na kardio sistemu!!? Opet sam se vratio sinu i rekao mu da doktori sumnjaju u apstinenciju i pitao ga da li je prije uzimao nešto od narkotika. On mi je priznao da je još samo jednom to probao prije Nove godine. Smatram da ni jedan otac, roditelj, ne bi natjerao sina da u tako teškom, polusvjesnom stanju prizna tako nešto, nešto zbog èega se gubilo dragocijene vrijeme, a nije imalo veze sa bolešæu koja ga je tih trenutaka kosila. Boli me kao roditelja da se u izvještaju dr Hasiæ i Bijediæ navodi, a na osnovu onoga što sam rekao doktorima, da je «otac naveo da mu je sin povremeno uzimao ekstazi» i spominje rijeè «ovisnost» uz preporuku psiho pregleda. Znaju li ONI šta je ovisnik? I zašto pišu neistinu, kad ja to nisam izjavio? S kojim pravom lažu? Ako je ovisnost što sam izjavio za ekstazi u utorak (1/3) i jednu prije Nove godine, vjerovatno su to tretirali kao povremeno, iako je vremenska razlika od jednog uzimanja do drugog više od 9 mjeseci. Moram naglasiti da u bolesnièkoj dokumentaciji, barem koju sam ja mogao proèitati, nije napisan niti jedan lijek da su dali sinu, a koji se daje narkomanima ili ovisnicima, a niti su išta preduzimali u tom pravcu da bi pomogli pacijentu za kojeg su sumnjali da je ovisnik ili apstinent.

Tu noæ 23 na 24.07. ja sam bio uz krevet sa sinom, a više puta sam morao nositi uzorke krvi u laboratoriju, ostavljajuæi ga samog. Stalno je povraæao. Nije mi jasno zašto se u izvještaju, koji nije potpisan, navodi da je sin poèeo povraæati u jutarnjim satima? Pa kako ih nije stid tako nešto napisati?! Èemu laži? Tu noæ dva puta se poslije povraæanja ponovo gubio, što može potvrditi dežurna sestra koja je sve uradila da pomogne sinu. Još dok je bio prisutan dr Keser, dvojac doktora «znalaca za narkotike» pozvali su neurologa (Omer) da pregleda sina u onakvom stanju. On mu je postavljao takva pitanja da sam ja, kao roditelj, jednostavno poželio da ga nokautiram, ali sam se suzdržao i nisam uopšte komentarisao njegovo maltretiranje teško bolesnog sina. A pitanja su bila : «Denise, zašto èupaš obrve; voliš li što si muško; imaš li djevojku; kako se zove; jesi li imao s njom odnose»?! Vršio je i kontrolu praæenja prstiju i ostale glupusti. Ne znam koji je njegov zakljuèak-nalaz bio, jer mi ništa nisu rekli. Pregledajuæi, kasnije, preuzetu bolesnièku dokumentaciju nigdje nisam našao nalaz-mišljenje o izvršenom pregledu od strane neurologa dr Omera. Naknadno sam doznao da je svojim pitanjima pokušao da isprovocira sina, da govori. Ujedno sam saznao da je rekao : «momak je u redu, samo je u šoku». To dr Omer treba da potvrdi.

Cijelu noæ i ujutro 24.07. (nedjelja) do 9,30h sam bio sa sinom. Doktori su došli ujutro i pitali sina kako je, a on im je opet ponovio da ima gušenje u prsima i da je željan da udahne vazduha. Rekao sam da je sin cijelu noæ povraæao što se nastavilo i u nedjelju dok sam ja bio u bolnici. Doktore koji su ga primili i osoblje, zamijenilo je novo osoblje sa dr Samirom Hasiæ. Prvi put kad je došla da obiðe sina na njeno pitanje o èemu se radi, sin je opet objasnio da ne može da diše, da ima gušenje, da povraæa, te da nije imao stolicu i mokrenje. Ja sam u 9,30h otišao kuæi, a zamijenila me supruga, jer su nam rekli da neko mora biti uz pacijenta. Supruga mi je prenijela šta se dogaðalo u meðuvremenu, jer sam ja ponovo došao u 13,30h. I ona je nosila uzorke krvi u laboratoriju i vozila sina na rentgensko snimanje pluæa. Mokriti nije mogao, a stalno je povraæao zeleno-žutu teènost, èesto mu je bilo vruæe, pa hladno i tražio je da se pokrije. U jednom trenutku sin je zatražio žvaku da malo osvježi usta od povraæanja. Supruga mu je dala žvaku, pa ga ubrzo zamolila da je ispljune da mu ne bi pozlilo sa žvakom u ustima. Dok je on izbacivao žvaku majci u maramicu naišla je dr Hasiæ i brzo upitala «šta je to»? Supruga joj je pokazala žvaku, svjesna da je ova mislila na drogu!!! Posebno su je kao majku pogodile rijeèi dr Hasiæ kad se sin ponovo, po ko zna koji put, požalio da ga boli u prsima i da ne može da diše, odnosno da je ŽELJAN DISANJA, dr Hasiæ je rekla : «ne znam ja od èega tebe boli, nisam ja svemoæna». Ja znam da niko nije svemoæan, ali ako ne zna, mogla je pozvati nekoga ko zna, ljekara koji se više razumije u kardiološke bolesti od nje. Pa, zaboga, sin nije bio na ulici, ležao je na KLINICI koja se hvali da je prestižna, evropskog i svjetskog nivoa!

Od mog ponovnog dolaska na kliniku u 13,30h, sin je i dalje povraæao, nije mogao disati u ležeæem položaju, pa je èesto molio da mu podignem ležaj, jer mu je uspravan položaj više odgovarao. U popodnevnim satima 24.07. odveo sam sina u toalet, imao je stolicu, ali ne i mokrenje, što sam rekao dr Hasiæ kad je došla u obilazak. Iz nalaza se vidi da su mu popodne ukljuèili lijek, tako da je poèeo i mokriti oko 18h, u manjim kolièinama. Oko 21,00h sa dr Hasiæ sam odveo sina na pregled-ultra zvuk bubrega zbog visokog kreatina, sam je hodao. Doktorica mi je rekla da je nalaz dobar.

Dugo sam to veèe razgovarao sa sinom. Rekao mi je da se plaši, da zna da je bio mrtav (kod kuæe 23.07.) i da je vidio crne patke. Ja sam ga tješio i govorio da mu ne može biti ništa, sad je u bolnici, na klinici koja je poznata i cijenjena u cijelom svijetu, da je tu okružen ljekarima koji æe sve uèiniti da mu bude dobro. Na njegovo pitanje kako ne znaju šta mu je, zašto ga boli i guši, zbog èega ne može disati, ja nisam mogao dati odgovor, jer na sva moja pitanja nisu ni doktori znali odgovoriti iz razloga što su nalazi bili uredni. Naravno, nalazi za koje su oni smatrali da treba uraditi, samo se niko od njih nije «sjetio» glavnog, najvažnijeg nalaza : posmatranje rada srca 24h ili ultra zvuka srca. Danas i laici znaju da EKG srca malo šta pokazuje. Smatram vrlo bitnim ovdje istaæi da su kolegice umrlog sina, poslije sahrane donijele knjigu «Medicinska enciklopedija» u kojoj su na jednoj strani navedeni svi simptomi bolesti od koje je sin umro, a koju je utvrdila obdukcija. Sramota je da se studenti pitaju jesu li navedeni ljekari tuzlanske klinike preskoèili tu lekciju u svom obrazovanju za zdravstvene radnike i to ljekare-specijaliste!? Ne znam na koji su naèin stekli diplome. To samo oni znaju. Vjerovatno su djeca bogatih, moænih roditelja, ili djeca ljekara èija se porodièna tradicija morala nastaviti, bez obzira na njihovo znanje i cijenu koju plaæaju pacijenti (smrtnost). Što se takvi ljekari drže na klinici? Ko ih štiti i krije njihovo neznanje, neodgovornost i nehumano ponašanje? Oni sa svim tim nanose veliku štetu, sramotu i uništavaju ugled klinike i ugled poštenih i savjesnih zdravstvenih radnika zaposlenih na klinici koji svaki dan svojim znanjem i trudom spašavaju mnoge živote.

U razgovoru sa sinom izrekao sam tešku, pretešku laž, koju nikad sebi neæu moæi oprostiti : «ne boj se sine, sad si na sigurnom, u sigurnim si rukama». Kakva zabluda!

Oko 21,30h tog 24.07., na kliniku su došle Denisova djevojka Enisa i prijateljica Selma da me zamijene i dežuraju tu noæ. Kad sam ga upitao može li ostati s njima, sin je odgovorio da može, s obzirom da su djevojke studenti-apsolventi i poznaju medicinu.

25.07. (ponedjeljak) u 6,30h ponovo sam došao na kliniku i zamijenio Denisovu djevojku i prijateljicu koje su prethodnu noæ dežurale. Na moje pitanje kako je sin proveo noæ, odgovorile su mi da nije uopšte mogao zaspati od teškog bola u prsima i teškog disanja, te da su morale podiæi krevet za uspravan položaj tijela. Posebno su naglasile da niko od medicinskog osoblja nije ni «provirio» u sobu sa pacijentom od 02,00 do 6,30h!

Ovo sve navodim jer me strašno boli, kao roditelja, da se u izvještajima preuzetim iz klinike pišu GRUBE NEISTINE, a posebno što se vidi u drugom dijelu teksta-izvještaja, za koji ja sumnjam da je naknadno dokucan, a to je da pacijent:

- negira teško disanje - (o kojem to oni pacijentu pišu?)
- negira bol u grudnom košu - (nemam komentara)
- ima dobar apetit - (možda, ako se tako tretiraju one silne boce infuzije )
- ima dobar san - (ko, ako misle na sebe-doktore, onda sigurno nije laž)
- nema temperaturu - (ko je i kada mjerio?)
- ne puši duhan - (reèeno im je da je puno pušio).

Zakljuèak se nameæe sam po sebi : kad je sin preminuo okružen tolikim brojem medicinskog osoblja, onda su u trenu svi shvatili da su od samog poèetka totalno promašili dijagnozu, odnosno sve vrijeme išli u pograšnom pravcu u odreðivanju dijagnoze. S obzirom da smo podnijeli zahtjev za obdukciju i zahtjev za izuzimanje kompletne bolesnièke dokumentacije, vjerovatno su sa gore navedenim negiranjima «štimali» izvještaje, kako bi im koliko-toliko išli u prilog kod dokazivanja krivnje za smrt pacijenta èije stanje ni u jednom trenutku nisu prihvatili ozbiljno, niti profesionalno. Zašto u izvještajima nigdje nije navedeno da je pacijent došao u pratnji doktora-specijaliste, zašto ne piše šta je doktor izjavio, pogotovo zašto se ne spominje da je kod kuæe imao klinièku smrt? Važne èinjenice se nigdje ne spominju, ali zato su izvještaji puni neistinitih navoda .

To jutro 25.07. sam željno oèekivao svog prijatelja dr Barakoviæa i doèekao ga ispred bolnice. Ukratko sam mu objasnio o èemu se radi, njemu je sin godinama dolazio na preglede, a on je rekao da æe odmah sa ljekarima pregledati nalaze i vidjeti šta treba preduzeti. Poslije njihovog sastanka sišli su u prizemlje, u tzv.«dnevnu bolnicu» i dr Barakoviæ je poèeo pregledati sina i pitao je šta ga boli. Sin je dao isti odgovor, po ko zna koji put još od subote 23.07. u 16h, isti kao kada je stigao u prijemno u noæi 23.07., isti kao što je rekao dr Hasiæ 24.07., da je željan disanja, da ga boli u grudima i ne može disati, te se požalio i na bol u predjelu stomaka kad mu je doktor prstima opipavao stomak. Pritisak mu je izmjeren i bio je 140/85.

Potom me dr Barakoviæ pozvao u ordinaciju sa ostalim ljekarima i rekao : «Garaga, po svim ovim nalazima (spomenuo je i rijeè «opservacija») mi smatramo da on ne treba da ostane u bolnici, jer su svi nalazi uredni». Na moje pitanje, pa šta je sinu, oni - ljekari, nisu znali odgovor! Tada sam dr Barakoviæu rekao da se mi znamo dobro, prijatelji smo, da u mojoj porodici nema laži i da moj sin ne laže kad stalno ponavlja, veæ treæi dan, da ga boli grudni koš i da ne može da diše. Nastavio sam rijeèima : «pa dobro, ako tako smatrate», te sam izašao iz ordinacije i otišao kod sina. Rekao sam mu da idemo kuæi i javio supruzi da doðe po nas kolima. Na pitanja sina : pa dobro tata, što me onda ovo boli i supruge, njegove majke, šta je sinu, šta æe biti opet sutra, prekosutra kod kuæe, ako ništa nisu utvrdili, ja nisam znao dati odgovor.

Nakon 10-15 minuta ušla je jedna doktorica i rekla da æe sina ipak ostaviti u bolnici. Obradovao sam se smatrajuæi da su svi eminentni struènjaci, poslije vikenda, došli na posao i da æe pronaæi o èemu se radi (dijagnozu) i konaèno pomoæi sinu.

Uputili su nas na gastrologiju da se izvrši snimanje stomaka. Odvezao sam sina kolicima na gastrologiju i obradovao se kad sam tamo ugledao sestru Sabinu, suprugu mog prijatelja. Na gastrologiji nije bilo mjesta, ali nakon telefonskog razgovora reèeno je da jedan pacijent ide kuæi. Prièekali smo u sobi 419 da rodbina doðe po tog pacijenta, sin je sjedio u fotelji, a jedno vrijeme smo proveli sjedeæi na balkonu sobe. Kad je krevet bio spreman, sin je legao, ali je odmah ustao jer nije mogao disati u ležeæem položaju. Sestra Sabina mu je podigla uzglavlje, ali ni to nije pomoglo, pa sam je zamolio da potraži doktoricu da pregleda sina. Odmah je došla doktorica sa sestrama i aparatom za EKG. Nalaz je bio uredan, ali je pritisak bio 160/70. Doktorica je pitala da li je sin imao ranije smetnji, na što sam ja odgovorio da je dugo godina imao visok pritisak, što sam isto rekao i ostalim ljekarima, a dr Barakoviæ to isto zna jer ga je on stalno-godinama pregledao i imamo njegove nalaze kod kuæe. Zamolila je da, ako mogu, donesem tu dokumentaciju. Moram napomenuti da je to prvi put da neko zatraži raniju dokumentaciju. Gastroskopija se nije mogla uraditi jer je sin popio gutljaj vode. Tada ga je doktorica pitala da li bi mogao šta pojesti (od subote nije ništa jeo), jer je smatrala da velika kolièina infuzije optereæuje i poveæava pritisak. Sin je odgovorio da bi možda i mogao jesti.

Pošto je tog dana 25.07. isticala ovjera zdravstvene knjižice, a zbog vikenda nismo predali ni jednu uputnicu, pitao sam sina mogu li iæi da ovjerim knjižicu, donesem uputnice i raniju dokumentaciju, na što je on odgovorio da mogu. Iza mene je ostao sjedeæi u fotelji, jer mu je samo taj položaj odgovarao za lakše disanje i smanjenje pritiska u prsima. Taksijem sam otišao i ovjerio knjižicu. Ispred Doma zdravlja sam zastao, taèno u 12,03h mobitelom nazvao sina i pitao ga gdje se nalazi njegova doktorica. On mi je objasnio i još mi rekao da mu od kuæe ponesem punjaè za mobitel. Nakon dobijanja odgovarajuæih uputnica izašao sam iz doma zdravlja. Tada me nazvala supruga i rekla da joj je Denisova drugarica Ivana javila da je Denisu ponovo pozlilo, da je u šoku i da su doktori rekli da javi roditeljima da doðu u bolnicu. Sjeo sam odmah sa prijateljem u kola, pozvao dr Barakoviæa i zamolio ga da vidi šta mi je sa sinom. On mi je rekao da je veoma teška i komlikovana situacija i da sumnja u dobar ishod. Poèeo sam plakati. Vjerujte, istog tog trenutka sam znao da sam izgubio sina, da je mrtav i to sam i rekao prijatelju Kurbašiæu koji me vozio prema klinici.

Kad sam stigao na kliniku, nisam mogao odmah uæi na odjel intenzivne njege. Da, intenzivne njege. Na veliku našu žalost, a sramotu tuzlanske klinike, tek kad je umro, sin je konaèno stigao do «njege». Pred ulazom me doèekalo 7-8 prijatelja sina, svi su plakali i ja sam bio svjestan da mi je sin umro, pogotovo što sam kroz staklo ulaznih vrata vidio kako se medicinsko osoblje hvata za glavu. Kad su me pustili unutra, saopštili su mi vijest da mi je sin preminuo u 13,15h, da su pokušali sve uraditi, ali nisu uspjeli. Nakon par minuta došla je i majka koju sam doèekao na hodniku i na njeno pitanje kako je, ja sam rekao NEMA GA VIŠE. Nedaj bože nikoma tako nešto saopšiti, ni najgorem neprijatelju, a pogotovo majci. Ušli smo u prostorije intenzivne gdje nam je smrt sina saopštio dr Brkiæ, s njim je bila i jedna doktorica. Izjavili su nam sauèešæe i ponudili nešto za smirenje, što smo odbili. Na naše pitanje od èega je sin umro, dr Brkiæ nije znao, ali nam je pomenuo 2-3 moguænosti, crtao nam je na papiru i objašnjavao moguænost disekcije aorte. Rekao je da su 40-45 minuta vršili reanimaciju, bez uspjeha. Znaèi, sin je umro u 12,30h, 27 minuta poslije našeg zadnjeg telefonskog razgovora. Na naše traženje dozvolili su da vidimo sina, s kojim smo se na dostojanstven naèin oprostili i izljubili ga posljednji put.

Zahtijevali smo da se izvrši obdukcija i potpisao sam zahtjev. Prvi razlog je što i ja i majka želimo znati razlog smrti našeg sina, a drugi razlog je da dokažemo neznanje doktora i da speremo ljagu sa Denisovog imena zbog upotrebe rijeèi «ovisnost» u izvještajima, zbog preporuèivanja dr Hasiæ psihijatrijskog pregleda, te glasina koje su se odmah poèele širiti po gradu i to iz vaše ustanove, kako je umro još jedan narkoman.

37 sati, poslije klinièke smrti u stanu 23.07. oko 23,30h Denis Garagiæ je ležao na tuzlanskoj klinici okružen medicinskim osobljem + 8 sati ranije izgubljenih (od 16h istog dana popodne), da bi 25.07. jednostavno nestao kao da nije ni postojao, tretiran kao najobiènija stvar koju se može nabaviti bilo gdje i zamijeniti bilo kada. Zanima me, kao roditelja, i tražim da se ispita, kako je moguæe da pacijent sa teškom srèanom smetnjom i poslije klinièke smrti, leži na prijemu od subote do ponedjeljka kao neko ko nema pravo da se zbrine na odjel gdje mu je mjesto? Kako to da dežurni doktori nisu pozvali dr Brkiæa koji je isto bio dežuran, umjesto dr Omera-neurologa? Jesu li ti ljudi u svojoj praksi ikada vidjeli kako izgleda narkoman? Naravno da jesu, ali koga briga, vikend je, pacijenti treba da saèekaju radni dan?! Toliko izgubljenog vremena, toliko nehajnog «ne znamo šta mu je», toliko neljudskih manira zbog sumnji da je narkoman ili apstinent. Šta Vašim neodgovornim, nesavjesnim doktorima znaèi jedan pacijent, jedan ljudski život? Vidi se : samo najobièniji statistièki broj. A pogotovo kad im doðe mlad èovek najjednostavnije ga je obilježiti kao narkomana. Moj sin to nije!

Pitajte dr Sanu Šaboviæ i dr Gordanu Kovaèeviæ i mnoge njegove prijatelje, èime se Denis bavio u slobodnom vremenu. Saznaæete koliko se angažovao u borbi protiv droge, ovisnosti, držao predavanja omladini, uèio djecu u izbjeglièkom kampu «Duje». Proèitajte date mu preporuke meðunarodnih humanitarnih organizacija «EMAUS» i «UNICEF».

S obzirom da sad znate od èega je sin umro, da imate nalaz obdukcije, a to je : srèano zatajenje, tamponada srca, prsnuæe disecirajuæe aneurizme uzlazne aorte, obraæam se u ime majke i u svoje ime, mi, šokirani roditelji, koji još uvijek nisu svjesni da nikad više neæe zagrliti voljenog sina, dobrog i pametnog momka, da pažljivo i detaljno ispitate kompletan sluèaj. Do naše tragedije vjerovali smo u hvalospjeve da tuzlanska klinika nešto znaèi, ponosili se što baš naš grad ima kliniku «na glasu». Boli me što sam lagao sina u zadnjim trenucima njegovog života da mu se ništa ne može desiti, jer su tu vrsni ljekari. A ti vrsni ljekari, iz neznanja ili doktorske sujete, nisu dozvolili toliko vremena (37h) da sin bude zbrinut na odjel srèanih bolesnika i da bude tretiran kao srèani sluèaj, a ne kao narkoman. Da li im je bilo ispod èasti pozvati kardiologa, ako oni nisu znali? Ne, oni su odluèili da je to narkomanski sluèaj i tako su ga tretirali do kraja.

Nakon smrti sina direktno sam razgovarao sa dr Barakoviæ, koga smatram prijateljem i koji je primio sina na odjel tek kad je dobro razmislio, te odluèio da ga zadrži na ispitivanju, za koje, pokazalo se, više nije bilo vremena. Priznao mi je da su svi bili zateèeni i šokirani smræu moga sina. Prosto nisu mogli vjerovati šta im se to dogodilo pred njihovim oèima. Još je rekao da su shvatili o èemu se stvarno radilo kad im se «zavjesa podigla» i kad su «posložili kockice», te da su sve vrijeme lutali u pogrešnom pravcu u odreðivanju dijagnoze.

Svjestan sam da sam puno napisao, ali sam se trudio da ne propustim ni jedan detalj. Sve što je napisano je èista i gola istina. U interesu istine, mira naše porodice, imena Vaše klinike, sudbine sljedeæih Vaših pacijenta, pogotovo mladih ljudi, zahtijevamo prvo Vašu internu istragu, pismeni odgovor o rezultatima istrage i mjerama koje æete preduzeti na kažnjavanju odgovornih lica. Molim Vas, nemojte zaobilaziti istinu, nemojte biti sujetni, ne tražite olakšavajuæe okolnosti zbog lažnog prijateljstva ili nepotizma, ne štitite one koji nisu dostojni svoje profesije. Samo golu istinu hoæemo supruga i ja. Tražimo da detaljno proèitate izvještaje, uporedite protokole (redne brojeve u odnosu na datume), prekontrolišete date terapije i utvrdite imena koja stoje iza neèitkih potpisa. Uporedite èinjenice iz ovog zahtjeva sa izvještajima, pozovite svjedoke, a želio bih da i mene pozovote, kao roditelja koji je bio uz sina.

Ponoviæu još jednom, a ujedno Vas, kao roditelj, pitam : da li Vam je u istoriji postojanja klinike i jedan pacijent došao u polusvjesnom stanju, sa dijagnozom teških srèanih smetnji i poslije klinièke smrti (reèeno od vašeg kolege, doktora), a da ga držite da leži 37 sati na prijemu kao neko ko nema pravo da mu se pruži pomoæ i da se zbrine gdje mu je mjesto, odnosno kao neko ko nema pravo da živi.

Ja ne znam da li Vam je neko prije mene tražio pokretanje ovakvog postupka. Moram priznati da su i mene mnogi odgovarali uz objašnjenje : ne budi lud, uzalud trošiš energiju i vrijeme, od toga nema ništa, znaš da doktori neæe jedan protiv drugog. Ja se nadam da to u ovom sluèaju neæe biti istina. Ja znam da svako mora odgovarati za svoje postupke, odnosno greške, a to je još izraženije u Vašoj profesiji. Svaka greška ili neodgovoran postupak može biti koban za pacijenta. Ne mogu, a da Vam ne napišem i to kako smo zaprepašteni sluèajevima neodgovornog odnosa i propusta doktora, za koje smo èuli od ljudi koji su nam dolazili u kuæu nakon naše tragedije. Vjerovatno i do Vaših ušiju dopiru takve prièe, ali se ništa ne preduzima da se takve stvari otklone, prevaziðu u interesu klinike i pacijenata koji Vam dolaze, zbog kojih ste Vi tu da im pomognete. To je naroèito izraženo u danima vikenda. Izgleda da se u te dane rasporeðuju sluèajno oni neodgovorni i da se pacijent ne može primiti na lijeèenje ako to neko ne naredi, a taj neko nije na poslu. To znaèi da , bez obzira u kakvom je stanju pacijent, mora èekati ponedjeljak, ako do tada preživi, da bi bio primljen u bolnicu.

Nadam se da æete uèiniti sve da se ovakav sluèaj više nikada i nikome ne dogodi. Smatram da je poziv ljekara èastan, human, da za njih nema radnog vremena. Tu su da pomognu, na to su se zakleli.

I na kraju, bez obzira na Vaš odgovor, naš sin je izgubljen. Vratiti ga ne možemo, ali zbog uspomene, poštovanja, zbog ponosa što smo imali sina takvog kakav je bio (dobar, pametan, druželjubiv, omiljen u svakom društvu, starom i mladom), zbog prijatelja i poznanika koji su došli na posljednji ispraæaj (a kažu bilo ih je preko 2.000), zahtijevam da preduzmete sve u utvrðivanju odgovornosti neodgovornih doktora i same klinike. Pa valjda nije sramota priznati ako se pogriješi.

Naš gubitak niko ne može nadoknaditi, našu bol ništa ne može umanjiti, ali ostaje naš dug prema sinu da se utvrdi odgovornost konkretnih osoba i Vaše klinike za njegovu iznenadnu smrt.

Oèekujem Vaš pismeni odgovor. Nadam se da pravdu neæu morati tražiti na drugom mjestu, odnosno u drugim institucijama.

S poštovanjem!

Podnosilac zahtjeva : ______________
Tuzla, 20.09.2005. Garagiæ Mehmed
_____________________________________________


[Edited by cupo on 01-03-2008 at 17:48 GMT]


[Edited by nevenkagaragic on 11-10-2014 at 22:24 GMT]

29-02-2008 at 21:16 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

01-03-2008 at 01:34 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PRAVDA ZA DENISA
Bez chatanja molim

Po ko zna koji put citam za Denisa i srce me boli za njegovom prekinutom mladosti...Nadam se da cete istjerati pravdu i da ce krivci platit za ovaj zlocin.Njihova bahatost i bezosjecajnost je svima poznata..Valjda se samo takvi i skoluju za doktore..  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
01-03-2008 at 15:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : PRAVDA ZA DENISA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice