Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Povijest našeg odnosa u nepravilnim razmacima išla je ovim redom....bili smo najprije znanci , potom prijatelji , pa ljubavnici! Oduvijek me strahovito privlaèio , ludo me privlaèi i danas...Bez obzira na dugu ljubav , bio je jedini muškarac prema kome me ponio impuls , trenutak , nagon , èista strast...
S njim je sve poèelo brzo , trajalo relativno kratko i bilo divno! Željela sam mnogo više , samo nikad ništa nisam tražila glasno.Sve je bilo uzajamno , samo ja izgleda nisam uspjela realizirati postojeæe moguænosti u svoju korist...

Utopili smo jedno drugo u ljubavi.U životu me impresioniralo malo muškaraca , on me bacio na koljena!
Vrijeme koje dolazi , ne donosi mi ravnodušnost , samo sjeæanje...Postoje fatalni muškarci i žene. To traje cijeli život , poput migrene.Muèi , boli , prestaje , vraæa se...Sasvim malo , jedva èujno , jedva naslutljivo.Tako malo da možete èasno uzmaknuti ili ga posve opisati..i to je nešto!!

[Edited by andjela on 24-04-2009 at 17:54 GMT]

24-04-2009 at 17:53 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...




"Onda je otac rekao: pamti, nesreæa je što kod nas niko ne misli da je na pravom mestu, i svako svakome je moguæi suparnik; ljudi preziru one koji ne uspeju, a mrze one koji se uspnu iznad njih; navikni se na prezir ako želiš mir, ili na mržnju ako pristaneš na borbu.
Ali ne ulazi u okršaj ako nisi siguran da æeš oboriti protivnika.
Ne upiri prstom na tudje nepoštenje ako nisi dovoljno jak da to ne moraš dokazivati."



Meša Selimoviæ, Derviš i smrt




24-04-2009 at 21:34 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

’’Ljubavnici su najveæi utopisti, a ljubav je najveæa utopija. U ljubavi se osjeæa više nego što treba, pati više nego što se misli, sanja više nego što se živi, a kaže i ono u šta ni sami ne vjerujemo. U ljubavi nema nièeg razumnog. Ljubav je jedino duševno stanje bez ravnoteže i bez razabiranja. Zato su antièki Grci smatrali ljubav bolešæu, a zaljubljene bolesnicima... Samo u ljubavi i u smrti ljudi mogu da se izjednaèe, i da poslednji stiže prvog...’’ (Jovan Duèiæ)

"Vi ste svakako bili zaljubljeni, zar ne? I to više puta, jesam li u pravu? Ali još uvijek ne znate šta je to ljubav. Ne znate, tvrdim Vam! Desilo Vam se da plaèete cijelu noæ? I da loše spavate cio mjesec? Možda ste pisali pjesme i pomalo se igrali idejom o samoubistvu? Naravno, znam kako je to. Ali, to nije ljubav, ljubav je nešto drugo..." (Hese)

24-04-2009 at 22:46 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...



Covjek nije drvo - Meša Selimovic

Covjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreca, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežuci se za jedno mjesto, covjek prihvata sve uslove, cak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvješnošcu koja ga ceka. Promjena mu lici na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi ce zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce pocinjati iznova. Ukopavanje je prvi pocetak starenja, jer je covjek mlad sve dok se ne boji da zapocinje. Ostajuci, covjek trpi ili napada. Odlazeci cuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametnute uslove. Meša Selimovic

24-04-2009 at 23:07 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...



Ideali - Albert Einstein

Svaki covjek ima svoje ideale koji ga usmjeravaju u njegovim stremljenjima i sudovima. U tom smislu mi uživanje i sreca nisu nikad bili sami sebi svrhom. Moji ideali, koji su mi obasjavali put i uvijek me iznova ispunjavali radosnom voljom za životom bijahu dobrota, ljepota i istina. Bez osjecaja slaganja s istomišljenicima, bez bavljenja s ciljevima, vjecito nedostižnim, na podrucju umjetnosti i istraživanja, život bi mi izgledao prazan. Banalni ciljevi ljudskih stremljenja: posjedovanje, moc, vanjski sjaj i uspjeh bijahu mi mrski vec od najmladih dana. Albert Einstein

24-04-2009 at 23:09 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

"Mi smo nièiji. Uvijek smo na nekoj meði, uvijek neèiji miraz. Vjekovima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro neæemo znati ko smo. Živimo na razmeðu svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi historije kao na grebenu. Otrgnuti smo, a neprihvaæeni. Ko rukavac što ga je bujica odvojila od majke pa nema više ni toka, ni ušæa, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Drugi nam èine èast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo. Mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo. Nesreæa je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i neæemo iz nje, a sve se plaæa pa i ova ljubav. Svako misli da æe nadmudriti sve ostale i u tome je naša nesreæa. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamršeniji ljudi na svijetu, ni skim se istorija nije tako pošalila kao sa Bosnom. Juèe smo bili ono što danas želimo da zaboravimo, a nismo postali ni nešto drugo. S nejasnim osjeæajem stida zbog krivice i otpadništva, neæemo da gledamo unazada, a nemamo kad da gledamo unaprijed. Zar smo mi sluèajno tako pretjerano meki i surovi, raznježeni i tvrdi. Zar se sluèajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodreðenosti, zašto? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno znaèi da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka èast našoj ludosti!"

Derviš i smrt

25-04-2009 at 16:05 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...


"Postoje tri velike strasti: alkohol, kocka i vlast.
Od prve dve se nekako mogu izleèiti, od treæe nikako.
Vlast je i najteži porok.
Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik.
Neodoljiva je kao èarobni kamen, jer pribavlja moæ..
Èoveka na vlasti podstièu kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvek je ljepša nego istina.
Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna, i ljudi to prihvataju.
Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni ubrzo izgube razbor, i niko trpeljiv, jer mrze promjenu.
Odmah stvaraju veène zakone, veèna naèela, veèno ustrojstvo, i vežuæi vlast uz boga, uèvršæuju svoju moæ.
I niko ih ne bi oborio, da ne postaju smetnja i pretnja drugim moænicima.
Ruše ih uvijek na isti naèin, objašnjavajuæi to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, i izdajom prema vladaru, a nikome to ni na um ne pada.

I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast, kao noæni leptiri na plamen sveæe."

Iz knjige Tvrðava.

27-04-2009 at 20:15 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...



"Htio sam da sastavljanje što duže traje i da zauvijek ostanemo tu u toj sobi, na tom æilimu i da cijeli svijet èeka kad æemo završiti i da se ništa ne dogaða prije nego što tata sastavi to nešto, da vrijeme isto tako stane i da svi pogledaju na svoje satove vjerujuæi kako svemu doðe kraj i kako æe na kraju vidjeti što je on to sastavio i da tako bude i traje baš zauvijek i da se više nikad ništa ne dogodi."

M. Jergoviæ – Mama Leone



"Osim ljubavi, s Hadžirom ga je vezivao taj rat. Mogli su o njemu prièati, mogli su i šutjeti. A lijepo je kad imaš nekoga s kime možeš šutjeti o istoj stvari."

Miljenko Jergoviæ, "Jilduz"



Katkad nam doista nema spasa dok davimo ono posljednje što nam je preostalo i što æe nas muèiti više od svakog straha i svake buduæe patnje.
Miljenko Jergoviæ


28-04-2009 at 21:00 | Ukljuèi u odgovor
mimaaa
Nivo: Forumski doajen
pouzdana

Registriran(a): 24-12-2008
Lokacija: tu negdje
Odgovori: 1157
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

"Na dan moje smrti,dok bude nosen moj tabut
ne mislim da cu osjecati bol za ovim svijetom.
Ne placi i ne govori :“Steta,Steta“.
Kad se mlijeko pokvari, veca je steta.
Kad vidis da me poloze u grob,ja necu nestati.
Zar mjesec i sunce nestanu kad zadju?
Tebi se cini smrt,a to je radjanje.
Grob ti se cini tamnica,a to je radjanje.
Koje to zrno ne nikne kad se stavi u zemlju?
Pa zasto da sumnjas u zrno covjekovo? "


Mesa Selimovic-Dervis i smrt

29-04-2009 at 02:23 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

OVDJE SAM POSTAO, OVDJE CU NESTATI

Ovdje sam postao, ovdje æu nestati.
Ovdje sam ugledao i nebeski beskraj i puèinu na kojoj mi se oko odmara, i ovo ne bih zamijenio ni za jedan kraj na svijetu.

Ljepših možda ima, dražih nigdje.
Ovaj kraj, to sam ja, to je moj život i moja ljubav, to je moja kolijevka i moja grobnica, moj poèetak i moj svršetak.

Znam svaki prevoj, svaki ugib, svako uzvišenje na ovom vidokrugu, znam svaki miris što se javi od proljeæa do zimske bure.
Znam svaki preliv svjetla, od ružièastih jutara do crvenih sunèevih zalazaka, od pamuènih oblaèiæa do tmastih oblaèina što najavljuju nevrijeme.

A sve je to moje, kao moje vlastito tijelo, i još više i još važnije, jer je to nešto vjeèno što me je prihvatilo, privezalo, obilježilo, sebe sa mnom, mene sobom.

Zato ne mogu reæi: Volim svoj zavièaj.
Kao što ne mogu reæi: Volim svoje tijelo.

Mnogo je taènije ako kažem:
Živim s njim, bez njega moj život ne postoji...


Mesa Selimovic, Ostrvo

29-04-2009 at 20:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 58
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice