Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...



Da, na tebi je da odluèiš ne pasti, ali nije uvijek u tvojoj moæi, da zaista ne padneš.
Ako je Bog dopustio da padneš, On ima neki veæi cilj, veæi razlog zbog kojeg je to dopustio.
Na tebi je da ga upitaš zašto i kreneš u ono novo prema kojemu ti je otvorio vrata.


Padovi dokazuju da si samo èovjek.
A èovjek je ogranièeno biæe, ovisno o Bogu. Padovi ti dokazuju da je realnost života da možeš pasti.

Važno je, meðutim, ne ostati ležati nego se dignuti i iæi naprijed.
Padovi se tako popravljaju da im se nasmiješiš, oprostiš sebi i drugima i kreneš još odluènije naprijed."


Citat iz knjige: T.Ivanèiæ, ´Povratak nade´

08-05-2009 at 22:17 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

"Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje. Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti...
Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne uèiniš time..."

Herman Hesse

10-05-2009 at 12:20 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...



Nasa pamcenja su kao zamrzivac.
Znas kako izgleda hrana koja je dugo zaledjena?

Na pocetku je tvrda bez ukusa i mirisa...
Cim je stavis na vatru pocinje da dobija boju i ispunjava kuhinju svojim mirisom.

Tako i tuzne uspomene,dremaju godinama,decenijama,citav jedan zivot u nekoj od bezbrojnih supljina nase memorije.

Onda se jednog dana vrate na povrsinu i bol koji ih je pratio ponovo se javlja..."


Suzana Tamaro-"Idi kuda te srce vodi"

11-05-2009 at 22:20 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...



Plesala je, glave malo zabaèene nazad, plava kosa slobodno je lepršala oko njenog sitnog lica; ona se presijavala na suncu, a bijela bluza blistala je od svjetlosti; ali, više od njene kose, njene djetinje puti ili plavetnila oèiju, ono što joj je davalo sjaj bio je taj životni žar koji ju je tjerao prema buduænosti.

Njen pogled se spuštao na moje èelo, dizao se prema nebu, istraživao je horizont da bi iznudio sva njegova obeæanja, njene noge su podrhtavale od suzdržanog oduševljenja; svijet je pred tobom bio tako prostran, izgledao je kao lijep plijen.


(S.d B. , Tuða krv)

15-05-2009 at 20:55 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...




O tebi nisam dugo mislila.
Sad se tvoj duh vratio i uzdrmao me.
Što više pitaju,to sam nesigurnija što mi znaèiš.
Ipak,zapljusnuo me osjeæaj gubitka.
Da li sam naslutila zimu,koja mi je suptilno zatrovala kraj ljeta?
Ili je to beskrajna daljina koju si prešao od mog života?
Nakon toliko vremena,postao si mi opet stvaran.
Kao da si pritajeno spavao
u mojoj krvi.
Sad je uspomena na tebe izronila
i dotakla me sa èežnjom koja me zbunila i rastužila...

iz filma Sol na tvojoj koži

20-05-2009 at 21:19 | Ukljuèi u odgovor
nopop
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 08-03-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ... - Demijan

Ali tamo gdje smo ljubav i strahopostovanje prinosili ne iz navike,nego iz svoga najvlastitijeg nagona,tamo gdje smo svom svojom dusom bili ucenici i prijatelji-tamo nastaje gorak i uzasan trenutak ako nam se najedanput ucini da struja vodilja u nama hoce da nas odvede od voljene osobe.Onda se svaka misao koja odbija prijatelja i ucitelja upravlja s otrovnom zaokom u nase vlastito srce;onda nas svaki udar odbrane pogada u vlastito lice.Tada onome koji je mislio da u sebi samome nosi punovazan moral,uskrsnu imena "vjerolomstvo"i"zahvalnost"kao sramni dozivi i zigovi;onda uplaseno srce pobjegne zastraseno natrag u drage doline onih vrlina iz djetinjstva,i ne moze vjerovati da se mora uciniti i taj prelom,da se i ta veza mora presjeci. Hese  


"Besmrtni su smrtni,a smrtni Besmrtni,jer je život ovih Smrt onih,a smrt onih,Život ovih"
22-05-2009 at 01:16 | Ukljuèi u odgovor
nopop
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 08-03-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ... - Demijan

---Ono sto ce doci ne moze se ni zamisliti.Dusa Evrope je zivotinja koja je beskrajno dugo bila u okovima.Kada se ona oslobodi,njeni prvi pokreti nece biti najljupkiji.Ali putevi i stranputice su bez znacaja samo kad se ispolji prva nevolja duse,koja se vec tako davno neprestano nanovo obmanjuje i opija.Tada ce doci nas dan,tada cemo mi biti potrebni,ne kao vodje ili novi zakonodavci-nove zakone necemo vise dozivjeti-nego prije kao oni koji su voljeni,kao oni koji su spremni da podju i da budu tamo kad ih sudbina zove.Gle,svi ljudi su spremni da pocine nevjerovatne stvari kad zaprijeti opasnost njihovim idealima....Hese  


"Besmrtni su smrtni,a smrtni Besmrtni,jer je život ovih Smrt onih,a smrt onih,Život ovih"
22-05-2009 at 01:30 | Ukljuèi u odgovor
ayna
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 24-12-2007
Lokacija: moj grad
Odgovori: 168
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...


Dodirujem ti usta, prstom dodirujem rub tvojih usana i ocrtavam ih kao da izlaze iz moje ruke, kao da se tvoja usta prvi put malko otvaraju, dovoljno je da zažmurim pa da se sve raspline i sve ponovo pocne.
Svaki put stvaram usta koja poželim, usta koja moja ruka bira i crta na tvom licu, a koja se, pukom slucajnošcu, koju ne nastojim da shvatim, podudaraju baš sa ustima što se smeše ispod ovih koja ti crta moja ruka. Gledaš me, gledaš me izbliza, sve bliže me gledaš, zatim se igramo kiklopa, gledamo se iz sve vece blizine a oci postaju sve vece, približavaju se i pretapaju, kiklopi se gledaju i zbunjeno dišu, a usta se srecu, bore se u toplom, grickaju se usnama, jedva prislanjaju jezik o zube, igraju se po odajama gde težak vazduh struji donoseci znani miris i tišinu.
Tada moje ruke uranjaju u tvoju kosu, lagano miluju dubinu tvoje kose dok se ljubimo kao da su nam usta puna cveca ili riba, živih pokreta, tamnih miomirisa.
Ako se ujedamo, ta bol je slatka, ako se davimo u kratkom ali stravicnom i istovremenom uzimanju daha, ta trenutna smrt je lepa.
I samo je jedan sok iz usta i samo je jedan ukus zrelog voca, i ja osecam kako pored mene treperiš kao mesec na vodi…

Hulio Kortasar, Školice
 


"Nije misao koplje da joj sagledaš metu. A ni ljubav rijeka da joj u dno uroniš."
23-05-2009 at 12:37 | Ukljuèi u odgovor
ayna
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 24-12-2007
Lokacija: moj grad
Odgovori: 168
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...


Covjek ne podnosi saznanja koja nije predvideo.

Sakrivamo svoje istine da bismo ih posle pronasli kao tajne.
Zamisljamo da je Zlatno runo pozlacena koza ovna.
Ali, da bi ona to zaista bila, mi smo je morali prethodno u Kolhidu odneti pa to zaboraviti.
I sad, kad bismo tamo nasli o drvo obesenu kozu divljeg magarca, nas bi se svet srusio. Covjek ne podnosi saznanja koja nije
predvideo.

"Zlatno runo", Pekic
 


"Nije misao koplje da joj sagledaš metu. A ni ljubav rijeka da joj u dno uroniš."
23-05-2009 at 12:39 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Pred njim se prostirala prostrana avlija, siroka i gosposna kao i sve u velikoj Turhanijinoj kuci.
Duz zidova rasli su bujni simsiri, slicni velikim zelenim loptama, dok je stara loza natkrivala citav jedan kraj avlije.
Iza velikih zelenih listova vec su rudili krupni grozdovi.
Svud okolo po kao sir bijeloj kaldrmi nanizanoj od oblutaka, treperili su zeleni listovi sabljica.
Pa cvijece! Cvijece svih vrsta i boja.
Od zagasito crvenih karanfila i njeznih zambaka, sve do krupnih kao od kadife izrezanih glavica careva oka, u koje su se bumbari preko cijelog dana brundajuci uvlacili.
A na sredini avlije seftelija, puna rumenozutih plodova, nakicenih po onisku naizgled slabasnu stablu.

I sunce! Blistavo, nasmijano, siroko, zasljepljujuce.
Kao da je gorjelo na nizu kalajisanih ibrika, djuguma i demirlija, nakicenih pred samim ulazom u kucu.

I sve to pred Zaharisovim ocima radosno treperi i podrhtava, kao suncana pjesma koja se dize u visine uznoseci i njega, da bi se gotovo zagrcnuo od milja koje ga ispunjava. (...)


Resad Kadic, Baseskijin posljednji zapis

25-05-2009 at 20:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice