Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Porez na dohodak - teme i dileme
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Jimmy wrote:

Do kad da sacekaju kada je rok za podnosenje 30 april, i sumnjam da ce ga pomjeriti, pomjeraju rokove samo kada je njima u korist.
Zasto mislis skuplja pita neg` tepsija?
Vec je bilo nekih tema vezanih za povrat poreza od kamata na stambene kredite, i tu treba 20-30 KM da se povadi dokumentacija.

Evo zašto mislim da je skuplja pita nego tepsija:

Uzmimo da ja uplaæujem neku vrstu osiguranja i za te namjene sam poèeo 1.1.2009 godine izdvajati 1000 KM godišnje!
Po toj pretpostavci ja imam pravo na povrat poreza u iznosu od 100 KM!!!
Ako pretpostavimo da sam ja potpisao ugovor sa NN osiguravajuæom kuæom na period od 10 godina sa osiguranom svotom cca 12000 KM nakom dospijeæa 1.1.2019 godine ja moram platiti porez od 10% taènije 1.200,00 KM zato što sam ranije koristio poreske olakšice!
Znaèi, za taj period dobijem 1.000,00 KM odbitka poreza, država nakon 10 dogina dobije 1.200,00 KM poreza natrag!
Eto vam vaša pita
21-04-2010 at 10:14 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

Suma sumarum kao što sam i ranije govorio- ovo je nehumani haraè koji treba da nam dodatno oteža život!
Ubleha o socijalnoj jednakosti se najbolje ogleda u tome da se našim novcima otetim putem famoznog Poreza na dohodak, isplaæuju znatno uveæana primanja državnih, entitetskih, kantonalnih i opæinskih parazita!
I dalje im novca fali jer su nerealnim obeæanjima izigrali borce, invalide i mnoge druge budžetske korisnike tako da sad imamo na našim ulicama Kažnjenièke odrede raznoraznih inspekcija koja imaju jedan jedini zadatak:
- Kazniti što više poslovnih subjekata u cilju prikupljanja dodatnih sredstava za potrebe krpljenja budžetskih rupa
Uputstvo:
- Ako koji poslovni subjekat radi sve po zakonu naðite rupu u Zakonu na koju nikad niko nije obratio pažnju i kaznite ga po istoj!
Sitna slova:
- Prosjek kazne 1000 KM po subjektu (STR)a poželjno i više za DOO a mnogo više za DD da se pokriju oni koji ne smijemo kažnjavati!!!


21-04-2010 at 10:45 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Shaban wrote:

Evo zašto mislim da je skuplja pita nego tepsija:

Uzmimo da ja uplaæujem neku vrstu osiguranja i za te namjene sam poèeo 1.1.2009 godine izdvajati 1000 KM godišnje!
Po toj pretpostavci ja imam pravo na povrat poreza u iznosu od 100 KM!!!
Ako pretpostavimo da sam ja potpisao ugovor sa NN osiguravajuæom kuæom na period od 10 godina sa osiguranom svotom cca 12000 KM nakom dospijeæa 1.1.2019 godine ja moram platiti porez od 10% taènije 1.200,00 KM zato što sam ranije koristio poreske olakšice!
Znaèi, za taj period dobijem 1.000,00 KM odbitka poreza, država nakon 10 dogina dobije 1.200,00 KM poreza natrag!
Eto vam vaša pita


I ja sam to shvatio tako, no stanje je drugacije. Ako vracas porez u iznosu od 100 KM kroz 10 godina, kada ti stigne osiguranje na naplatu, moras platiti poreza onoliko koliki si povrat imao, znaci 1000 KM.
Kazu ljudi, radis dupli poso, na kraju isto.
Ja kazem nije, jer 100 KM danas i 100 KM za 10 godina, nece biti isto.

I da nadodam, ne zna se da li ce doci do kakvih promjena zakona u tom periodu (jer se radi o dugorocnom osiguranju), tako da me nebi zacudilo da se poslije i to oporezuje, bez obzira koristio ti to kao poresku olaksicu ili ne. Ne znas da li ce za 10 godina biti stopa poreza 5, 10 ili 20% i hoce li uopste biti poreza.

[Edited by Jimmy on 23-04-2010 at 07:01 GMT]
23-04-2010 at 06:59 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

Povrat više uplaæenog poreza na dohodak



U drugoj polovini novembra 2010. godine Porezna uprava poèet æe sa dostavljanjem rješenja o povratu poreza na dohodak

Veæ su poznati podaci da je Porezna uprava Federacije BiH zaprimila 86.652 godišnjih prijava poreza na dohodak. Takoðer je poznato da je 31. 12. 2010. godine rok za povrat više uplaæenog poreza na dohodak poreznom obvezniku. Porezna uprava završava proces kontrole godišnjih prijava poreza na dohodak i ispravnosti dokumentacije po osnovu koje porezni obveznici imaju pravo na olakšice propisane Zakonom i to: plaæenoj premiji životnog osiguranja, uplaæenom dobrovoljnom penzijskom osiguranju, troškovima lijeèenja i plaæenim kamatama na stambeni kredit, kao i kontrolu utvrðenih i naplaæenih obaveza poreza na dohodak i doprinosa za proteklu godinu i utvrðivanje individualno ostvarenog dohotka iz svih izvora, putem utvrðivanja jedinstvene osnovice za oporezivanje, koja se iskazuje samo na jednoj prijavi. Prema podacima kantonalnih poreznih ureda, na 27 000 godišnjih prijava poreza na dohodak iskazan je zahtjev za povrat više uplaæenog poreza. Oèekuje se da æe Porezna uprava dostaviti rješenja o povratu više uplaæenog poreza poreznim obveznicima i kantonalnim ministarstvima finansija u drugoj polovini novembra 2010. godine u cilju izvršenja rješenja. Naglašavamo da æe povrat novca vršiti kantonalna ministarstva finansija iz kantonalnog budžeta na transakcijske raèune poreznih obveznika.

30-11-2010 at 11:39 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

ja bas neki dan kontam kad ce krenut s tim

hvala shabi na info

30-11-2010 at 13:29 | Ukljuèi u odgovor
Matea
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-07-2007
Lokacija: Blizu
Odgovori: 6187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

Sada ce biti zbrke oko tekucih racuna, jer nigdje na obrascima nije bilo rubrike da se upise broj tekuceg

30-11-2010 at 15:37 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Matea wrote:
Sada ce biti zbrke oko tekucih racuna, jer nigdje na obrascima nije bilo rubrike da se upise broj tekuceg

Bilo je na poreskoj kartici
30-11-2010 at 19:22 | Ukljuèi u odgovor
Matea
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-07-2007
Lokacija: Blizu
Odgovori: 6187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Shaban wrote:

Bilo je na poreskoj kartici



Nema Shabane nigdje, ni na kartici, ni na zahtjevu za karticu



[Edited by Shaban on 01-12-2010 at 09:28 GMT]
01-12-2010 at 08:44 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Matea wrote:



Nema Shabane nigdje, ni na kartici, ni na zahtjevu za karticu




E onda su ti podvalili karticu No sikiriki tvoj poslodavac je dostavio tvoj transakcioni raèun uz izvješæe o isplati liènog dohotka
01-12-2010 at 09:28 | Ukljuèi u odgovor
Matea
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-07-2007
Lokacija: Blizu
Odgovori: 6187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Shaban wrote:
citat:
Matea wrote:



Nema Shabane nigdje, ni na kartici, ni na zahtjevu za karticu




E onda su ti podvalili karticu No sikiriki tvoj poslodavac je dostavio tvoj transakcioni raèun uz izvješæe o isplati liènog dohotka



Kao prvo, zasto mi ispravljas post
Kao drugo, uzmi svoju poreznu karticu, obracazac GIP-1022, ako nadjes gdje svoj tekuci racun castim te

[Edited by Matea on 01-12-2010 at 18:12 GMT]
01-12-2010 at 09:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Ekonomija : Porez na dohodak - teme i dileme New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice