Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Porez na dohodak - teme i dileme
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
soraya wrote:

pa otprilike je to to,nije možda u bocu i procenat,zato i napisah ono cca,ali raèunica koja se može izvesti na bazi netto plate od 1000 KM(znaèi ono što uposlenik dobija na ruke,odnosno na tekuæi raèun)...jer prilikom dogovaranja plate dogovara se upravo taj netto iznos,a ove procente za obraèun odredjuje država...i jeste,plaæamo najskuplji i najgori birokratski aparat na svijetu....zato i treba pod hitno mjenjajti Ustav i pokrnuti promjene da se relaksira ovo šaka ljudi koji još imaju posao i poslodavaca koji mogu zapošljavati...inaèe smo utrnuli ,ma koliko voljeli ovo što se naziva BIH....

pa to je ta razlika, sto vi pregovarate plate u netu a ne u brutu i nemate dobar uvid da li je poslodavac uplatio drzavi u vase ime porez od tih cirka 31%, a baska jos tih cirka 38% sto je duzan da uplati u drzavnu kasicu od sebe. Kako god okrenes, drzava odra i vas i poslodavca, a ne vraca nista natrag u privredu. Pod hitno morate rezati velicinu drzavnog aparata, ukinuti te silne kantone i nepotrebnu birokratiju. Ali kako?

Mi ovdje platu pogadjamo u brutu - godisnju. Svaki gradjanin ima svoj identifikacioni broj koji stoji na platnoj listi i linkovan je sa drzavnom poreskom kasicom. I kad dobijem mjesecni platni list sve mi fino pise koliko sam dobila mjesecnu platu u brutu, pa mi se izlista sta ide na zdravstvo, sta ide na penziju, sta ide za ostale taxe i na kraju mjesecni neto. Tako da ja znam da je u moje ime skinut porez i mogu direktno d aprovjerim sa drzavnom poreskom sluzbom. Baska sto na kraju godine opet moram sama od sebe popuniti poreske formulare da potvrdim drzavi da sam zaista na ruke dobila toliko i toliko, plus ako imam jos kakva primanja sa strane - kao dodatni posao ili kamate na ustedjecinu ili nekretnine. I sve to oni fino provjere i naprave balans da vide jel ko kome sta duzan i sravne racun. Tako d aje sistem dosta transparentan i ne moze se desiti da prodje godina i godina a da ni uposlenik, a ni drzava ne skontaju da poslodavac nije uplatio odbijeni porez u nase ime. fercera ko pista.


10-03-2012 at 00:11 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
statebriga wrote:
mel, vjerovatno nesto ja nisam dobro napisala... to sam s bruto i neto nesto zeznula.

ovako, ako ti je plata 1000 maraka, tvoj poslodavac mora, na ime tvoje plate, da uplati razne obaveze (penziono, socijalno, zdravstveno, nemam pojma svasta nesto) u iznosu od 69% ili 70% na iznos tvoje plate.

ali da, matematicki tako dodje, ti si u pravu. ako je 1700 bruto, onda je neto plata 60% toga

da dodam: da bi izbjegli placanje tih 70% na platu, poslodavci ljude zaposljavaju po ugovoru o djelu, na koji placaju 18.6%, ali tu je radnik na gubitku, jer s tim nema ni zdravstveno, ni penziono... nista...

[Edited by statebriga on 09-03-2012 at 17:20 GMT]

evo malo moje struke sad
Bruto osnovica se dobije kada se neto podijeli sa 0,69

1000/0,69=1449,26

Eh na tu bruto osnovicu se racunaju doprinosi na teret radnika 31% (17% PIO, 12.5% zdravstvo, 1.5% nezaposleni) i 10,5% doprinosa na teret poslodavca (6% pio, 4% zdravstvo i 0,5% nezaposleni).
Znaci ukupna stopa je 41,5% (31 i 10,5)

Bruto X 41,5% = 1449,26*41,5%= 601,45 KM doprinosa.

Na 1000 KM ima 601,45 KM doprinosa.
Eh naravno, drzava rekla da se ta 1000 KM oporezuje.
Moja poreska olaksica je 300 KM, znaci oporezivo je 700 KM X 10%= 70KM poreza, koji se placa iz neta.
Znaci na ruke cu dobiti 930 KM (1000-70 poreza), a platiti cu 601,45 doprinosa + 70 KM poreza.

I imaju jos dva odbitka po 0,5% na opstu vodnu naknadu i zastite od nesreca, i racunaju se od neto plate, znaci jos 10 KM.

Sto se tice ugovora o djelu, slobodno mogu reci da 90% sklopljenih ugovora o djelu, to nisu ugovori o djelu, jer ne ispunjavaju potrebne uslove da bi to bili


Izvinjavam se, ali uvijek sam lose objasnjavao
11-03-2012 at 19:12 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
MelMel wrote:

pa to je ta razlika, sto vi pregovarate plate u netu a ne u brutu i nemate dobar uvid da li je poslodavac uplatio drzavi u vase ime porez od tih cirka 31%, a baska jos tih cirka 38% sto je duzan da uplati u drzavnu kasicu od sebe. Kako god okrenes, drzava odra i vas i poslodavca, a ne vraca nista natrag u privredu. Pod hitno morate rezati velicinu drzavnog aparata, ukinuti te silne kantone i nepotrebnu birokratiju. Ali kako?

Mi ovdje platu pogadjamo u brutu - godisnju. Svaki gradjanin ima svoj identifikacioni broj koji stoji na platnoj listi i linkovan je sa drzavnom poreskom kasicom. I kad dobijem mjesecni platni list sve mi fino pise koliko sam dobila mjesecnu platu u brutu, pa mi se izlista sta ide na zdravstvo, sta ide na penziju, sta ide za ostale taxe i na kraju mjesecni neto. Tako da ja znam da je u moje ime skinut porez i mogu direktno d aprovjerim sa drzavnom poreskom sluzbom. Baska sto na kraju godine opet moram sama od sebe popuniti poreske formulare da potvrdim drzavi da sam zaista na ruke dobila toliko i toliko, plus ako imam jos kakva primanja sa strane - kao dodatni posao ili kamate na ustedjecinu ili nekretnine. I sve to oni fino provjere i naprave balans da vide jel ko kome sta duzan i sravne racun. Tako d aje sistem dosta transparentan i ne moze se desiti da prodje godina i godina a da ni uposlenik, a ni drzava ne skontaju da poslodavac nije uplatio odbijeni porez u nase ime. fercera ko pista.




Da, plata se dogovara uglavnom u netu, ali zavisi od poslodavca do poslodavca. Jos uvijek je besmisleno dogovarati platu u brutu, jer su promjene poreza i doprinosa dosta ceste. Tako se cuje kako ce se dogoditi progresivno oporezivanje, onda smanjivat ce se doprinosi na teret poslodavca itd itd. U uredjenoj drzavi je lako dogovoriti u brutu platu, jer vrlo lako mozes odrediti neto na osnovu bruta, ne mijenjaju se parametri kao kod nas
Ne mogu se vise kod nas lako zamagliti placanja poreza i doprinosa, jer imamo online bazu gdje se trebaju svaki mjesec unositi isplate radnicima, tako da ako ima neka muljaza, inspekcija ce pokucati na vrata da provjeri sta je u pitanju i zalijepi kaznu
11-03-2012 at 19:29 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Jimmy wrote:

Da, plata se dogovara uglavnom u netu, ali zavisi od poslodavca do poslodavca. Jos uvijek je besmisleno dogovarati platu u brutu, jer su promjene poreza i doprinosa dosta ceste. Tako se cuje kako ce se dogoditi progresivno oporezivanje, onda smanjivat ce se doprinosi na teret poslodavca itd itd. U uredjenoj drzavi je lako dogovoriti u brutu platu, jer vrlo lako mozes odrediti neto na osnovu bruta, ne mijenjaju se parametri kao kod nas
Ne mogu se vise kod nas lako zamagliti placanja poreza i doprinosa, jer imamo online bazu gdje se trebaju svaki mjesec unositi isplate radnicima, tako da ako ima neka muljaza, inspekcija ce pokucati na vrata da provjeri sta je u pitanju i zalijepi kaznu

Iz tvojih usta u bozije usi, to sto kazes da nema vise muljaza, a i to da ce inspekcija pokucati na vrata da provjere ako primijete muljazu. Zvuci kao korak ka boljem, efikasnijem i manjem korumpiranom poreskom drustvu.

Ali i dalje mislim da drzava odra porezima i uposlene i poslodavce, a ne vidim da te silne poreze koje ubiru vracaju natrag u privredu, zdravstvo, infrastrukturu i obrazovanje. Utisak se stice da drzava potrosi sve poreze koje ubere na isplacivanje plata svojoj ogromnoj drzavnoj birokratskoj strukturi, a ponajvise politicarima i ministrima kojih ima vise nego sto ima privrednika u cijeloj BiH. Bar se takav dojam stice.

11-03-2012 at 23:14 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

Nema dileme!! Dohodak i licni dohodak ne postoji vise. Raspadom socijalistickog sistema, u kojem se rad kao faktor kvaliteta ekonomije izrazavao se dohotkom i licnim dohotkom, brutalno bivaju zamjenjeni starim nazivom kapitalisticke privreda kao profit i plata. Prema tome, profit je ono sta poslodavac zaradi a plata je ono sto radnik od poslodavca dobije na kraju mjeseca.

O dodhotku i licnim dodocima sada mozemo samo sanjati.

12-03-2012 at 04:30 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

O Lord vud ju baj mi nempromocive zimske cipele,
hostafleri su pokrali sve, imaju u kola ugradjenu klimu,
O Lord kupi mu metar drva da prezimim zimu,
da prezimim zimu...
E moja Djenis...
ovde dobro zive samo kriminilci i politicarcici, pare stekaju u svicarskoj banci a narod crkaje od gladi,
uzmu porez kad je jaka plata, uzmu crno ispod nokata

E moja Djenis...

12-03-2012 at 04:37 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

dobro je jimmy objasnio, valjda, ja to stvarno nista ne kontam, osim koliko trebam dodat kad pravim budget

meni bitno da meni na racun legne svakog 25.-26. mojih 4500, pa kud puklo

12-03-2012 at 09:17 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
MelMel wrote:

Iz tvojih usta u bozije usi, to sto kazes da nema vise muljaza, a i to da ce inspekcija pokucati na vrata da provjere ako primijete muljazu. Zvuci kao korak ka boljem, efikasnijem i manjem korumpiranom poreskom drustvu.

Ali i dalje mislim da drzava odra porezima i uposlene i poslodavce, a ne vidim da te silne poreze koje ubiru vracaju natrag u privredu, zdravstvo, infrastrukturu i obrazovanje. Utisak se stice da drzava potrosi sve poreze koje ubere na isplacivanje plata svojoj ogromnoj drzavnoj birokratskoj strukturi, a ponajvise politicarima i ministrima kojih ima vise nego sto ima privrednika u cijeloj BiH. Bar se takav dojam stice.



Nisu jos uvijek to dobro uvezali, ali svakako je veliki napredak i mogucnost pracenja prihoda svakog pojedinca po JMBG-u.

Drzava odera. Racunaj da ti uzmu jos 17% PDV-a od onih para sto dobijes na ruke, tako da bukvalno jednu platu zaradis sebi, drugu drzavi, a zauzvrat dobijes korumpirano zdravstvo, korumpirano obrazovanje, ali bitno je da uplacujes penzijsko-invalidsko osiguranje, od kojeg ja (sa svojih 28 godina) necu dozivjeti da dobijem ista, jer ce tri puta propasti dok dodjem do penzije.

Skoro sam odveo druga (koji radi i placa doprinose za zdravstvo) na Gradinu, neko teze istegnuce, uglavnom morao u gips. Dodjemo gore, onaj samo odmahuje rukom i kaze: danas samo radimo hitne slucajeve. Pa kao da bi neko dosao kod doktora da mu nije hitno, i to ti je ova nasa usmrdjela drzava. Ovo sve treba uzorati i ponovo sve izgraditi i napraviti.
12-03-2012 at 10:17 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
statebriga wrote:
dobro je jimmy objasnio, valjda, ja to stvarno nista ne kontam, osim koliko trebam dodat kad pravim budget

meni bitno da meni na racun legne svakog 25.-26. mojih 4500, pa kud puklo

4500... cega gospodjo...
12-03-2012 at 10:25 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Jimmy wrote:

Nisu jos uvijek to dobro uvezali, ali svakako je veliki napredak i mogucnost pracenja prihoda svakog pojedinca po JMBG-u.

Drzava odera. Racunaj da ti uzmu jos 17% PDV-a od onih para sto dobijes na ruke, tako da bukvalno jednu platu zaradis sebi, drugu drzavi, a zauzvrat dobijes korumpirano zdravstvo, korumpirano obrazovanje, ali bitno je da uplacujes penzijsko-invalidsko osiguranje, od kojeg ja (sa svojih 28 godina) necu dozivjeti da dobijem ista, jer ce tri puta propasti dok dodjem do penzije.

Skoro sam odveo druga (koji radi i placa doprinose za zdravstvo) na Gradinu, neko teze istegnuce, uglavnom morao u gips. Dodjemo gore, onaj samo odmahuje rukom i kaze: danas samo radimo hitne slucajeve. Pa kao da bi neko dosao kod doktora da mu nije hitno, i to ti je ova nasa usmrdjela drzava. Ovo sve treba uzorati i ponovo sve izgraditi i napraviti.

nemoj ba tako, jer ta prica oko penzije je svugdje ista. I ovdje se tako isto prica, i ovdje se placa pdv. Placam ga 20%. nego, nema veze sto se placa i treba da se placa. Problem je kad drzava profucka sve te poreze. Problem je javasluk, losa svijest i sklonost korumpciji i naravno politika.
12-03-2012 at 10:44 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 55
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Ekonomija : Porez na dohodak - teme i dileme New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice