Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Porez na dohodak - teme i dileme
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

Samo da javim ako koga interesuje da su priprema i prijedlog novog Zakona o porezu na dohodak, prošli usaglašavanje na kolegiju u Federalnoj vladi.
Ovim Zakonom æe biti uvedeno stepenasto oporezivanje dohotka u iznosima od 10,15 i 20%.
Iznosi od 801-1400 KM æe biti oporezovani po stopi od 15% dok oni od 1401- ... sa 20%.
Takoðer sprema se i smanjenje doprinosa na plaæu a koji idu na teret poslodavca i to u iznosu od 6% ;hanka (konaèno se poèeli baviti problemima privrede).
Ono što je znaèajno da æe biti drastièno poveæani porezi po ugovorima o djelu, te æe biti gotovo izjednaèeni nameti na plaæu i oni za ugovore o djelu, što æe u konaènici rezultirati bježanjem od ove vrste nagažovanja radne snage.
Ima još al' mi mrsko pisati

08-10-2013 at 11:04 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Shaban wrote:
Samo da javim ako koga interesuje da su priprema i prijedlog novog Zakona o porezu na dohodak, prošli usaglašavanje na kolegiju u Federalnoj vladi.
Ovim Zakonom æe biti uvedeno stepenasto oporezivanje dohotka u iznosima od 10,15 i 20%.
Iznosi od 801-1400 KM æe biti oporezovani po stopi od 15% dok oni od 1401- ... sa 20%.
Takoðer sprema se i smanjenje doprinosa na plaæu a koji idu na teret poslodavca i to u iznosu od 6% ;hanka (konaèno se poèeli baviti problemima privrede).
Ono što je znaèajno da æe biti drastièno poveæani porezi po ugovorima o djelu, te æe biti gotovo izjednaèeni nameti na plaæu i oni za ugovore o djelu, što æe u konaènici rezultirati bježanjem od ove vrste nagažovanja radne snage.
Ima još al' mi mrsko pisati


Sta podrazumijevas pod dohotkom( dohodak od 800-1400 je nista) a sta pod platom??


08-10-2013 at 11:13 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Azur wrote:


Sta podrazumijevas pod dohotkom( dohodak od 800-1400 je nista) a sta pod platom??




Azure dohodak su sva lièna primanja ukljuèujuæi i platu. I kako je dohodat od 801-1400 ništa?
De da ti objasnim na plastiènom primjeru. Recimo da imaš ranika u prosvjeti koji ima plaæu prije oporezivanja 1250,00 KM. Izbiješ onih famoznih neoporezivih 300KM znaèi ostaje ti 950,00 KM za oporezivanje. Pošto se 800,00 KM oporezuje sa dosadašnjih 10% a ostatak od 150,00 KM se oporezuje sa 15%. Nadam se da je jasnije.
I da dodam da se nerezidenti FBiH oporezuju ðuture sa 20%!
08-10-2013 at 11:58 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
Shaban wrote:

Azure dohodak su sva lièna primanja ukljuèujuæi i platu. I kako je dohodat od 801-1400 ništa?
De da ti objasnim na plastiènom primjeru. Recimo da imaš ranika u prosvjeti koji ima plaæu prije oporezivanja 1250,00 KM. Izbiješ onih famoznih neoporezivih 300KM znaèi ostaje ti 950,00 KM za oporezivanje. Pošto se 800,00 KM oporezuje sa dosadašnjih 10% a ostatak od 150,00 KM se oporezuje sa 15%. Nadam se da je jasnije.
I da dodam da se nerezidenti FBiH oporezuju ðuture sa 20%!



Sada mi je malo jasnije!?? Ja sam mislio da je dohodak pozitivna razlika izmedju ukupnih prihoda i ukupnih rashoda, a da licna primanja imaju karakteristiku licnog dohotka. Barem je ta terminologija bila u upotrebi u socijalizmu.

Napustanjem socijalizma vraca se u upotrebu pojam profit, kao pozitivna razlika izmedju ukupnih prihoda i ukupnih rashoda, a sva licna primanja, to jest plate i to u brutu, imaju karakter materijalnih troskova.

Sudeci po terminologiji, izgleda da se mi u BiH nalazimo u nekom rascjepu. Ni tamo nit' vamo.

08-10-2013 at 15:34 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme


proèitah ,ali ovo je malo pretjerano .....




http://www.oslobodjenje.ba/ekonomija/najvise-plate-u-regiji-imaju-hrvati-crnogorci-i-bosanci-najmanje-makedonci-albanci-i-srbi

Piše anadolija

Najviše plate u regiji imaju Hrvati, Crnogorci i Bosanci, najmanje Makedonci, Albanci i Srbi
Iako se veæ dugi niz godina skoro sve zemlje Zapadnog Balkana nalaze u teškoj financijskoj i ekonomskoj situaciji, èinjenica je, ipak, da graðani u nekim zemljama u regiji zaraðuju skoro dvostruko više od graðana iz drugih susjednih zemalja.





Prema istraživanju Anadolije, najmanje plate u zemljama regije primaju graðani Makedonije, Albanije i Srbije, dok su najveæe prosjeène plate zabilježene u Hrvatskoj, koja je od jula ove godine èlanica Evropske unije (EU).

Tako prema podacima Državnog zavoda za statistiku Hrvatske, prosjeèna neto plata u Hrvatskoj za avgustu ove godine iznosila je 5.512 kuna, odnosno oko 723 eura, što je ubjedljivo najviše od ostalih zemalja u regiji. Prosjeèna plata u Hrvatskoj je veæa skoro dvostruko od prosjeènih plata u nekim zemljama Balkana.

Prosjeèna plata na Balkanu 455 eura

Nakon graðana Hrvatske, najviše plate u zemljama bivše Jugoslavije primaju graðani Crne Gore gdje je, prema Zavodu za statistiku Crne Gore (MONSTAT), prosjeèna neto zarada u septembru ove godine iznosila 475 eura.

Takoðer, prosjeèna neto zarada u Crnoj Gori u septembru 2013. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine zabilježila je pad od 1,7 posto.

Poslije Crne Gore, prema visini primanja, slijede graðani Bosne i Hercegovine, gdje je, prema posljednjim podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, prosjeæna mjeseèna neto plata po zaposlenom u pravnim subjektima u avgustu ove godine iznosila 828 KM, odnosno 423 eura.

Prosjeèna mjeseèna isplaæena neto plata u BiH za august je nominalno niža za 0,3 posto nego u istom mjesecu lani, te za 0,4 posto u odnosu na decembar 2012. godine.

S druge strane, najniže plate su u Makedoniji gdje je prema posljednjim podacima Zavoda za statistiku Makedonije prosjeèna neto plata u septembru iznosila 20.983 makedonski denara, ili 342 eura. Nominalno, ona je veæa za 1,2 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Slijedi Albanija gdje je, prema posljednjim podacima tamošnjeg Zavoda za statistiku, prosjeèna plata u septembru ove godine iznosila oko 380 eura.

Nakon Albanije slijedi Srbija gdje su plate malo veæe i, prema podacima Republièkog zavoda za statistiku Srbije, prosjeèna neto zarada u avgustu u Srbiji iznosila je 44.770 dinara, odnosno 392 eura.

Ako se period januar-avgust 2013. godine uporedi s istim periodom prošle godine, neto zarade u Srbiji su nominalno uveæane za 6,3 posto.

Takoðer, ukoliko se u obzir uzmu prosjeène plate svih zemalja regije, prosjeèna plata na zapadnom Balkanu je oko 455 eura. Prema tome, samo Hrvati i Crnogorci primaju veæu platu od prosjeka regije.

Švicarci imaju deset puta veæe primanja od BiH

Od ostalih zemalja iz bliže regije Balkana, prosjeèna plata u Sloveniji je u julu ove godine iznosila 990 eura, Turskoj 720 eura, Slovaèkoj 700 eura, Rumuniji 480 eura, kao i u Maðarskoj, i u Bugarskoj 390 eura.

Od ostalih zemalja u svijetu, najveæa mjeseèna primanja imaju stanovnici Švicarske gdje prosjeèna mjeseèna plata iznosi 4.472 eura, a slijedi Norveška sa 3.065, Luksemburg 3.000, Australija 2.932, Katar 2.790, Danska 2.413, Sjedinjene Amerièke Države (SAD) 2.322, Švedska 2.275, Japan 2.237 i Finska sa 2.100 eura.

Takoðer, od 20 zemalja sa najveæim prosjeènim mjeseènim primanjima njih 12 su evropske, pa prema tome se može zakljuèiti da su stanovnici Evrope, u prosjeku, najviše zaraðuju u odnosu na ostale stanovnike svijeta.

S druge strane, u Evropi najmanje plate imaju graðani Moldavije, gdje je prosjeèna mjeseèna plata 197 eura, a nakon nje slijede Gruzija sa 217 eura, Ermenija 218 i Ukrajina sa 290 eura.

Graðani Švicarske, koji ujedno imaju najveæa primanja u Evropi, u prosjeku imaju oko 10 puta veæa primanja od stanovnika Makedonije, Albanije, Srbije i BiH.

29-10-2013 at 19:05 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

zanimljivo :

http://bosnia.openspending.org/federacija-bih/porez.html



01-11-2013 at 09:11 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

Zaboravih da pitam za one koji bolje poznaju...

Radi se u stvari o penzionom (socijalnom) i zdravstvenom osiguranju...
Kakve veze imaju ova osiguranja sa porezom?

Zar nije porez nešto što je odvojeno od ovih osiguranja?
Ili sam ja to nešto pomiješao?

01-11-2013 at 09:25 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
djecko wrote:
Zaboravih da pitam za one koji bolje poznaju...

Radi se u stvari o penzionom (socijalnom) i zdravstvenom osiguranju...
Kakve veze imaju ova osiguranja sa porezom?

Zar nije porez nešto što je odvojeno od ovih osiguranja?
Ili sam ja to nešto pomiješao?



Nema nikakve veze! Porez ti drzava otima, htjeo ti to ili ne, a panziono i zdravstveno ti sam odlucujes i placas!! U nekim drzavama, ovo zadnje, ima zakonsku regulativu, ali je to sve odvojeno od poreza!!

01-11-2013 at 15:17 | Ukljuèi u odgovor
opcinar
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 05-06-2013
Odgovori: 28
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
djecko wrote:
Zaboravih da pitam za one koji bolje poznaju...

Radi se u stvari o penzionom (socijalnom) i zdravstvenom osiguranju...
Kakve veze imaju ova osiguranja sa porezom?

Zar nije porez nešto što je odvojeno od ovih osiguranja?
Ili sam ja to nešto pomiješao?




Isto kao i porez .... ne vidis ti para a i Niksic ce ti reci da si prebogat covjek pa ce ti to umanjiti za 30%.

Sve je porez gdje ti nisi dobio te pare na ruke.... znaci 75% bruto plate ti pojede drzava a da i ne potrosis.
01-11-2013 at 21:04 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
opcinar wrote:

Isto kao i porez .... ne vidis ti para a i Niksic ce ti reci da si prebogat covjek pa ce ti to umanjiti za 30%.

Sve je porez gdje ti nisi dobio te pare na ruke.... znaci 75% bruto plate ti pojede drzava a da i ne potrosis.

Malo sam i ja pobrko lonèiæe
lijepo stoji gore budžeti,
ali po meni su to institucije koje ne moraju biti u okviru poreza...
izdaci za mirovinu,ili zdravstveno koji se najviše plaæaju i to je ok,
ali ostalo može da spada u porez
meðutim ja koliko vidim oni raspolažu i sa penzionim fondom i sa zdravstvenim fondom ,što ne bi trebalo da ima ama baš ikakve veze sa poreznm izdacima iz kojih se plaæa ono desno od zdravstva....

Realno gledajuæi ono je po zakonu kao porez,ali su se eto doèepali fondova koji su uglavnom veliki-jer stvarni porez njima onda ne bi ni donosio te plate koje imaju...

mislim da je to dobro izmiješana èorba
i još ljuto zaèinjena...
01-11-2013 at 23:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 15
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Ekonomija : Porez na dohodak - teme i dileme New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice