Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Porez na dohodak - teme i dileme
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
tuba wrote:
Ja proshli mjesec dobio 500KM plate a Bruto dobio 700KM, on ima i srednju shkolu pa mozhdaj' zbog tog'!

pa eto platio si cirka 30% poreza, ako sam, te dobro shvatila.
09-03-2012 at 17:15 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

mel, vjerovatno nesto ja nisam dobro napisala... to sam s bruto i neto nesto zeznula.

ovako, ako ti je plata 1000 maraka, tvoj poslodavac mora, na ime tvoje plate, da uplati razne obaveze (penziono, socijalno, zdravstveno, nemam pojma svasta nesto) u iznosu od 69% ili 70% na iznos tvoje plate.

ali da, matematicki tako dodje, ti si u pravu. ako je 1700 bruto, onda je neto plata 60% toga

da dodam: da bi izbjegli placanje tih 70% na platu, poslodavci ljude zaposljavaju po ugovoru o djelu, na koji placaju 18.6%, ali tu je radnik na gubitku, jer s tim nema ni zdravstveno, ni penziono... nista...

[Edited by statebriga on 09-03-2012 at 17:20 GMT]

09-03-2012 at 17:18 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
MelMel wrote:

pa eto platio si cirka 30% poreza, ako sam, te dobro shvatila.



Gledaju Mujo i Haso platni spisak u svojoj firmi: "Pazi, sekretarica dobila 300 KM!" "A èuj, nije joj lako kucati cijeli dan." "A šef? 500KM!!!" "Pa, kad je sekretarica 300KM, onda šef mora barem 500KM." Nastavi Mujo: "Direktor, bogami 1000KM!" "Pa zaslužio je..." "Pa dobro to, ali èovjeèe, neki Brutto dobio 30,000 maraka!"
09-03-2012 at 17:23 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
statebriga wrote:
mel, vjerovatno nesto ja nisam dobro napisala... to sam s bruto i neto nesto zeznula.

ovako, ako ti je plata 1000 maraka, tvoj poslodavac mora, na ime tvoje plate, da uplati razne obaveze (penziono, socijalno, zdravstveno, nemam pojma svasta nesto) u iznosu od 69% ili 70% na iznos tvoje plate.

ali da, matematicki tako dodje, ti si u pravu. ako je 1700 bruto, onda je neto plata 60% toga

ako zaista placate oko 70% poreza, onda onaj tip koji dobija na ruke 1000, kosta tog poslodavca cirka 3333KM.

Dakle, samo bogate i uredjene drzave mogu priustiti porez od 70%, i takve drzave zapravu vecinu tog poreza vracaju natrag u razvoj privrede, infrastrukture, obrazovanje i zdravstvo. Bosna ima ogroman drzavni aparat, ogroman a malu privredu. Nije ni cudo sto privrednici zaposljavaju na crno, jer drugacije ni oni ne mogu prezivjeti. I opet se sve slomi preko obicnog naroda.

Politicarima dobro, privrednicima dobro, a narodu sipak.

E zato ja u BIH ne postujem ni SDP ni SDA. Kad se pojavi partija koja ce predloziti i zalagati se da se drzavni aparat drasticno smanji, e tek cu tada i ja glasati na izborima ukoliko mi moralno dopustite da glasam iz dijaspore.
09-03-2012 at 17:30 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
tuba wrote:



Gledaju Mujo i Haso platni spisak u svojoj firmi: "Pazi, sekretarica dobila 300 KM!" "A èuj, nije joj lako kucati cijeli dan." "A šef? 500KM!!!" "Pa, kad je sekretarica 300KM, onda šef mora barem 500KM." Nastavi Mujo: "Direktor, bogami 1000KM!" "Pa zaslužio je..." "Pa dobro to, ali èovjeèe, neki Brutto dobio 30,000 maraka!"



a i mene budale, ja se udubila u tvoj ekonomski problem i za trenutak te uzela za ozbiljno. tek sam sad shvatila zahebanciju. uh sto se provalih. lekcija broj jedan naucena - Tubu ne uzimati za ozbiljno.
09-03-2012 at 17:42 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
MelMel wrote: Kad se pojavi partija koja ce predloziti i zalagati se da se drzavni aparat drasticno smanji...
pojavila se, ima!
09-03-2012 at 18:13 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Porez na dohodak - teme i dileme

ima taj tubin vic, slican, kaze zove huso hasu da mu kaze da je otkriJo kako se u firmi zaposlio neki amerikanac... tax

09-03-2012 at 18:13 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
statebriga wrote:


ovako, ako ti je plata 1000 maraka, tvoj poslodavac mora, na ime tvoje plate, da uplati razne obaveze (penziono, socijalno, zdravstveno, nemam pojma svasta nesto) u iznosu od 69% ili 70% na iznos tvoje plate.




nisi ti ništa pogriješila i to je raèunica koja jeste takva...s tim što je 31%(17% PIO+12,5% zdravstveno+1,5%
za nezaposlene,što ukupno èini tih 31%)
uprabo ono što ide na teret uposlenika,a ostalih 38%(mislim) ide na teret poslodavca ...Osim toga plaæa se porez na platu od 10% osnovice poreza na platu(meni baš nije jasna poreska olakšica na dijete,ali znam da je faktor za obraèun liènog odbitka kod mene 1,5)

Tako da ona raèunica netto 1000,a 700 državi stoji ..od tih 700 koje idu državi cca 210 KM na teret uposlenika,a ostatak cca 490 KM ide na teret poslodavca
09-03-2012 at 23:15 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
soraya wrote:


nisi ti ništa pogriješila i to je raèunica koja jeste takva...s tim što je 31%(17% PIO+12,5% zdravstveno+1,5%
za nezaposlene,što ukupno èini tih 31%)
uprabo ono što ide na teret uposlenika,a ostalih 38%(mislim) ide na teret poslodavca ...Osim toga plaæa se porez na platu od 10% osnovice poreza na platu(meni baš nije jasna poreska olakšica na dijete,ali znam da je faktor za obraèun liènog odbitka kod mene 1,5)

Tako da ona raèunica netto 1000,a 700 državi stoji ..od tih 700 koje idu državi cca 210 KM na teret uposlenika,a ostatak cca 490 KM ide na teret poslodavca


Pa eto, ti si to do sada najbolje objasnila od svih. Znaci, vi kao vi - uposleni zapravo placate cirka 31% poreza ( a ne 70% kako je to originalno objasnjeno ili kako sam ja mozda pogresno shvatila. Ta svota od 30tak % je u principu manje vise slicna svoti kao i u vecini evropskih zemalja.

A to sto poslodavac jos dodatno uplacuje nekih 38% drzavi, to je vec posebna prica i samo pokazuje koliko je drzavni aparat zapravo opteretio privredu i gradjane. Pa nije ni cudo sto se poslodavci bave crnom burzom.
09-03-2012 at 23:31 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Porez na dohodak - teme i dileme

citat:
MelMel wrote:

Pa eto, ti si to do sada najbolje objasnila od svih. Znaci, vi kao vi - uposleni zapravo placate cirka 31% poreza ( a ne 70% kako je to originalno objasnjeno ili kako sam ja mozda pogresno shvatila. Ta svota od 30tak % je u principu manje vise slicna svoti kao i u vecini evropskih zemalja.

A to sto poslodavac jos dodatno uplacuje nekih 38% drzavi, to je vec posebna prica i samo pokazuje koliko je drzavni aparat zapravo opteretio privredu i gradjane. Pa nije ni cudo sto se poslodavci bave crnom burzom.

pa otprilike je to to,nije možda u bocu i procenat,zato i napisah ono cca,ali raèunica koja se može izvesti na bazi netto plate od 1000 KM(znaèi ono što uposlenik dobija na ruke,odnosno na tekuæi raèun)...jer prilikom dogovaranja plate dogovara se upravo taj netto iznos,a ove procente za obraèun odredjuje država...i jeste,plaæamo najskuplji i najgori birokratski aparat na svijetu....zato i treba pod hitno mjenjajti Ustav i pokrnuti promjene da se relaksira ovo šaka ljudi koji još imaju posao i poslodavaca koji mogu zapošljavati...inaèe smo utrnuli ,ma koliko voljeli ovo što se naziva BIH....
09-03-2012 at 23:44 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Ekonomija : Porez na dohodak - teme i dileme New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice