Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Magellan
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 29-10-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 39
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

citat:
e_M_i_r wrote:
Za staru biblioteku sam saznao da ce se uskoro rusiti u sklopu obnove sjeverne magistrale jer je u jako losem stanju i obnova nije moguca, a direktno ugrozava ucesnike saobracaja i pjesake.



"u sklopu obnove sjeverne magistrale" - odnosi li se to na trenutne radove (znaci do izbora) ili nekada kasnije?

glupo mi je da se nesto sto se navodno pokusava konzervirati 20 godina sad odjednom odlucilo rusiti.

steta, jer nemamo vise takvih zgrada...
22-07-2012 at 21:49 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

muzej sjeveroistocne bosne je predmet razmirica izmedju kantona i opcine.

bioloska zbirka, zgrada i kolekcija, koje su ostavljene gradu su oduzete od grada, sve lafo legala. skinuta je reljefna plastika te zgrade, koja je predstavljala svojevrstan arhitektonski spomenik.

biblioteka se "obnavlja" vec 100 godina, trebala je biti data akademiji scenskih umjetnosti, bio napravljen projekt i sve ostalo, nista nije uradjeno (ne znam zasto).

problem vlasnistva nad objektima, posebno tamo gdje se vlasnicima ne moze uci u trag, tj. ne zna se gdje su, je zaista problem i mora se doci do rjesenja sta da se radi s takvim objektima, jer ih se ne moze pustiti tek tako da popadaju (ima dosta primjera u gradu)

elem, gotovo sve sto smo imali od arhitektonskog naslijedja je otislo...

nema drugog objasnjenja, osim nemara, nekompetentnosti i bahatosti!

22-07-2012 at 22:11 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

citat:
Magellan wrote:

glupo mi je da se nesto sto se navodno pokusava konzervirati 20 godina sad odjednom odlucilo rusiti.

steta, jer nemamo vise takvih zgrada...


ovaj objekat uopšte nije konzerviran(nije konzervacija staviti par dasaka na otvore i upozoravajuæu traku oko objekta).
da jeste (bar po minimalnim uslovima kako to nalaže struka)ne bi se sad morao rušiti po hitnom postupku,jer ovakav i u ovakvom stanju predstavlja popriliènu opasnost i po saobraæajnicu i po prolaznike....
a da je šteta ,jeste...
23-07-2012 at 18:09 | Ukljuèi u odgovor
Posmatram
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 18-05-2012
Odgovori: 1641
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

citat:
soraya wrote:


ovaj objekat uopšte nije konzerviran(nije konzervacija staviti par dasaka na otvore i upozoravajuæu traku oko objekta).
da jeste (bar po minimalnim uslovima kako to nalaže struka)ne bi se sad morao rušiti po hitnom postupku,jer ovakav i u ovakvom stanju predstavlja popriliènu opasnost i po saobraæajnicu i po prolaznike....
a da je šteta ,jeste...


Upravo tako.

Godinama su je ostavljali da trune. Cak je i drvece pocelo rasti iz zgrade. Nikakve to veze nema sa konzervacijom iste, nego naprotiv - totalni nemar i nesposobnost, a sto je najtragicnije i opasnost za prolaznike.

Iskreno mi je zao sto je nisu odrzavali na vrijeme.

I ako smijem dodati, zgrada stare opstine je opasnost za prolaznike.

23-07-2012 at 18:30 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

citat:
Posmatram wrote:

I ako smijem dodati, zgrada stare opstine je opasnost za prolaznike.




ja èula da je to malo navikano...rušiæe je vjerovatno kad se nadje neko ko je spreman da kupi plac pod njom,a da li se može uraditi rekostrukcija iste ,vjerovatno može,samo košta gutu para i niko se nije baš pretrgao da uradi struènu analizu...
23-07-2012 at 18:46 | Ukljuèi u odgovor
e_M_i_r
Nivo: Forumski doajen
Reci ciki aAaAa...

Registriran(a): 30-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1039
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

Vjerovatno i jeste planski pustena da propada da bi mogli rec da nije moguce renoviranje nego se mora rusiti. Na zalost, ali vrijeme je da se rijesi taj problem.

Sto se tice zgrade Opcine, tu J.I. ima plan, a i radi se na projektu po skicama iz 1912., te da ko god ima pare, moze kupiti plac i praviti iskljucivo taj objekat (nesto slicno sto je Tehnograd kupio i pravio Barok). I neka je tako, biti ce lijepo na kraju

23-07-2012 at 20:08 | Ukljuèi u odgovor
Kicho
Nivo: Novi forumaš
Zgodan :)
Registriran(a): 20-07-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

Do informacija do kojih sam ja dosao, tacnije nacuo, jeste da gospodin Imamovic upravo trazi "musteriju" za zgradu stare opcine, ali da izgradnja ne odudara od postojeceg ambijenta i stila. Dakle, da neko ne pravi na tom mjestu Bingo ili diskoteku, vec da to bude u nekom baroknom stilu. Eh sad, sta napraviti na tom mjestu, to je diskutabilno, neka je strucnijima na volju.
Sa druge strane, spominje se i mogucnost renoviranja stare opcine i prebacivanja osoblja iz nove (postojece) opcone u tu renoviranu. Vidjecemo.

I jos jedno mjesto u Tuzli je zapusteno i neiskoristeno, a nalazi se na Brcanskoj malti, gradjevina do tehnickog pregleda vozila, detaljnije su upoznati oni koji zive na tom mjestu. Mislim da je taj objekat koristen u svrhu javnog prevoza ili tako nesto!?

26-07-2012 at 10:06 | Ukljuèi u odgovor
e_M_i_r
Nivo: Forumski doajen
Reci ciki aAaAa...

Registriran(a): 30-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1039
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

citat:
Kicho wrote:
Do informacija do kojih sam ja dosao, tacnije nacuo, jeste da gospodin Imamovic upravo trazi "musteriju" za zgradu stare opcine, ali da izgradnja ne odudara od postojeceg ambijenta i stila. Dakle, da neko ne pravi na tom mjestu Bingo ili diskoteku, vec da to bude u nekom baroknom stilu. Eh sad, sta napraviti na tom mjestu, to je diskutabilno, neka je strucnijima na volju.
Sa druge strane, spominje se i mogucnost renoviranja stare opcine i prebacivanja osoblja iz nove (postojece) opcone u tu renoviranu. Vidjecemo.



To je mahalska. Stara zgrada ce se rusiti i praviti ovo sto sam gore postavio. Projekat je vec 80 % uradjen. Ide sporo jer rade po skicama koje su iz 1912. pa je to veoma tesko.
Za sada, pouzdano, nece ici nikakvom privatniku nego ce Opcina nesto pokusati kroz par godina da odradi. Sto bi bilo i najbolje.

A sto se tice davanja privatnicima (putem tendera) biti ce onaj plac pored privredne komore, ali tek nakon se zavrsi 3. jezero i nadvoznjak jer ce sve to dici cijenu. I tu su napravili promjene, umjesto staklenog objekta ici ce kombinacija starog i novog stila gradnje, jer je vec prisutan i Barok.
26-07-2012 at 14:29 | Ukljuèi u odgovor
Magellan
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 29-10-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 39
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

citat:
e_M_i_r wrote:
Vjerovatno i jeste planski pustena da propada da bi mogli rec da nije moguce renoviranje nego se mora rusiti. Na zalost, ali vrijeme je da se rijesi taj problem.

Sto se tice zgrade Opcine, tu J.I. ima plan, a i radi se na projektu po skicama iz 1912., te da ko god ima pare, moze kupiti plac i praviti iskljucivo taj objekat (nesto slicno sto je Tehnograd kupio i pravio Barok). I neka je tako, biti ce lijepo na kraju


Da, ovo za zgradu Opcine je vijest koja me raduje.
Nadao sam se samo da ce to ostati gradska vijecnica, a ne da dozivi sudbinu KIT-e pa da pocnu izdavati prostore za kojekakve gluposti (iako je, doduse, i u Staroj opstini bio frizerski salon )

26-07-2012 at 17:13 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II

citat:
e_M_i_r wrote:
Vjerovatno i jeste planski pustena da propada da bi mogli rec da nije moguce renoviranje nego se mora rusiti. Na zalost, ali vrijeme je da se rijesi taj problem.

Sto se tice zgrade Opcine, tu J.I. ima plan, a i radi se na projektu po skicama iz 1912., te da ko god ima pare, moze kupiti plac i praviti iskljucivo taj objekat (nesto slicno sto je Tehnograd kupio i pravio Barok). I neka je tako, biti ce lijepo na kraju



ovo što si gore napisao i jeste najbolji put da se krene u kolektivno uništavnja kompletnog arhitektonskog,istorijskog,kulturnog nasledja...meni se diže kosa na glavi od toga da "J.I. ima plan"...nema on šta da ima plan,treba da sluša struènjake i da se malo prestane ponašati prekomjerno tržišno..Barok je samo spolja ispoštovao faktografiju,volumen i oblik bivšeg objekta.Iznutra je nevidjeni cirkus.Da se poštuje struka i ono što bi trebalo za ovakvu vrstu objekata da bude NAMETNUTO ,ne bi se dozvolilo da na baroknom erkeru iza ograde od kovanog željeza zvrlji ona vanjska split jedinica...O unutrašnjim sadržajima,o cirkusu sa instalacijama ,o pravljenu poslovnog prostora po sistenmu " De mi pregradi jedno 10 kvadrata,hoæu æevabdžinicu da otvorim" da ne prièam....I da ...i bivši Barok je tako isto pušten da propada ,pa je dekretom nekog neobrazovanog birokrate srušen...
Mi smo neviðeveno nekulturan i neobrazovan narod koji je spreman stalno da se poziva na nekakvu tradiciju,a onda na svojoj sopstvenoj kuæi napravi krov u stilu japanske pagode...

i još nešto Emire ne postoji "novija i starija gradnja" veæ postoje razni stilovi i pravci u graditeljstvu ...Da je malo više širine i vidika,onaj objekat stare opštine je mogoa da bude remodeliran u nekakvo kino,dom omladine,sa nekoliko sadržaja za tržište...pa èak i u gradsku vjeænicu,èitaonicu,gradsku kafanu,amfiteatar....pa i neki fakultet,zašto ne...ja je ne bih rušila i gradila novo,ja bih je rekonstruosala i "obukla" u fasadu savremene arhitekture,nekog futurištièkog dizajna sa puno puno prozraènosti...baš kao jedan umirujuæi element prostora da pomiri onu "ljutu" secesiju na fasadi Baroka sa onim smješnim kièastim kandelabrima i onom socrealistièkom fontanom
26-07-2012 at 19:16 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Izgradnja u Tuzli (KOMENTARI) - part II New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice