Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : I Bog stvori covjeka i zlo
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: I Bog stvori covjeka i zlo

ili da mi neko od upucenijih objasni recenicu..

iman je da vjerujes u kader(bozje odredjenje),bilo dobro ili zlo!

kada od boga dolazi samo dobro!?!

12-04-2013 at 09:04 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
primus inter pares wrote:
po formi teoloske dogme,sama konstrukcija bozjih pravila prema covjeku je zla po sebi!
kaze:
sura an nisa...
“Onima koji neæe da vjeruju i koji èine nepravdu Allah doista neæe oprostiti i neæe im put pokazati, osim puta u džehennem; u kome æe vjeèno i zauvijek ostati; to je Allahu lahko
...naglasak na onima koji nece da vjeruju=nevjernici!
sura al azhab-Allah je nevjernike prokleo i za njih oganj razbuktali pripremio, u njemu æe vjeèno i zauvijek boraviti, ni zaštitinika ni pomagaèa neæe naæi...

znaci onaj koji voli,ne voli sve isto,i uistinu ima plan,ognja vatre...

sura al-džin- A onoga koji Allahu i Poslaniku Njegovom ne bude poslušan sigurno èeka vatra džehennemska; u njoj æe vjeèno i zauvijek ostati”...

uistinu je samilosan i svemoguc...toliko samilosan da prijeti vjecnim vatrama i svemoguc,da mu se otrgnu kontroli...


sto bi reko drug cicero,sumum bonum,nema dalje ni visocije,ni bolje..ko brze vise bolje aj em gad,obej jor master or daj in pejn!




ovo se svodi na ono ½ko se boga ne boji u paklu/dzehenemu ce zavrsit ½ meni nikad nije bilo jasno to da se covjek treba bojat boga koji ga je stvorio , kazu bog je ljubav a kad nekog volis mozes mu oprostit sve .

U religijama se sve oslanja na grijeh i oprost koji se mora trazit , pogotovu u katolicanstvu mi je smijesno da mozes otic na ispovijed i da ti bude oprosteno , sto znaci da =crkva = voli grijesnike jer bi bez njih ostali bez posla , na neki nacin kod ljudi stvaraju ovisnost , jer eto ako zgrijesis moras otic paroku da ti oprost dadne da ne zavrsis u paklu , a pakao sam po sebi je smijesna konstrukcija , bog ga je stvorio za sotonu i druge grijesnike , znaci ako nevjerujes u isusa kao spasitelja automatski ides dole da se peces , iako ti je bog mogo oprostit jer te voli al eto i i to je izgleda ljubav da te posalje u vatru , u krajnjem slucaju bog ispada prilicno nemoralan.


jedno od objasnjenja:

http://www.youtube.com/watch?v=ZFrkjEgUDZA


[Edited by piknik on 12-04-2013 at 15:01 GMT]
12-04-2013 at 14:12 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
piknik wrote:


ovo se svodi na ono ½ko se boga ne boji u paklu/dzehenemu ce zavrsit ½ meni nikad nije bilo jasno to da se covjek treba bojat boga koji ga je stvorio ..........

Ovisi o tome kako ko poima Boga....

Božije je da izjednaèava,da spaja i razdvaja....
Ni atomi ne mogu graditi molekule ako ne postoji neka moguæa konfiguracija....
Poimanje pakla i raja .....
Upravo to je ono što religija poziva ljude da èine dobra djela...
Ako je neko svjesno poèinio grijeh-prema nekome---neka se ne nada dobrome...
Pošto je èovjek grešno biæe ,a Bog je pamet dao svakome...znaèi svi bi trebali da se orjentišemo na to da razumno èinimo dobra djela...
Ako neko svojim djelima ostavlja za života tragove dobra i zla to je ono što mu odreðuje pakao ili raj...
Ako neko naèini nekakav sistem u kome je nekom kolektivu (grupi ) recimo dobro kao u raju(vlada ravnoteža)-uvijek se pojavljuje neki vrag da uništi taj sistem ili kolektivni ili individualni...
onda se pojavljuje sukob ,razaranja,ratovi -paljenje (ukratko reèeno pakao)....
zato se ðavo presvlaèi u anðela(smrti)....
To je svakodnevnica....
Oprost je najveæa stvar koju èovjek može da uèini ,mada je to uvijek najteža stvar-borba sa samim sobom....
A nije baš teško u startu priznati,da je poèinjen grijeh i tražiti od nekoga da ti oprosti ako se èovjek pokajao
Zlo dolazi od onih koji su "zapeli da bude samo po njihovom mišljenju"


Shakespeare je lijepo rekao: “O èovjeèe, oholi stvore, èim se doèepaš vlasti, poèinješ izvoditi takve budalaštine pod nebeskim svodom od kojih èak i anðeli plaèu”.


13-04-2013 at 12:10 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: I Bog stvori covjeka i zlo

ok , vrijeme je za nastavak , dakle , vracam se na pocetak i onu jabuku , tj. kad je bog ljude stavio u raj zemaljski i reko im da jedu od svega osim sa drveta spoznaje dobra i zla , koj je poenta svega toga , bog koji je sveznajuc je znao da ce zmija prevarit evu i da ce ova jest i dat adamu takodje da jede , te da ce i on jest gdje je tu logika?kakav je to test ? ako je bog sveznajuc zasto ti tolki testovi , cemu sluze kad on zna ishod svakog od njih prije nego i pocnu?

17-04-2013 at 23:49 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
piknik wrote:
ok , vrijeme je za nastavak , dakle , vracam se na pocetak i onu jabuku , tj. kad je bog ljude stavio u raj zemaljski i reko im da jedu od svega osim sa drveta spoznaje dobra i zla , koj je poenta svega toga , bog koji je sveznajuc je znao da ce zmija prevarit evu i da ce ova jest i dat adamu takodje da jede , te da ce i on jest gdje je tu logika?kakav je to test ? ako je bog sveznajuc zasto ti tolki testovi , cemu sluze kad on zna ishod svakog od njih prije nego i pocnu?


to ti je DOGMA - vjeruj i ne pitaj

logika je nesto sto u vjeri ne postoji ...
18-04-2013 at 09:34 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
Aidatuzla wrote:
aaaa dogma je omiljena rijec, jelde

nema nista od tog ako ste ikad malo bolje razmisljali. nije niko glup iako se mozda zeli reci da neki jesu glupi ili ludi ako vjeruju. ljudi vjeruju kad spoznaju. kako spoznaju? ne moze se to preko internet portala i postova drugima objasniti.
citaj sam i kontaj. i citaj i citaj i trazi i trazi...




[Edited by Aidatuzla on 18-04-2013 at 09:44 GMT]


vjera je po meni nesto sto ili "imas ili nemas" . Ko ima -blago njemu , jer ima odgovor na sva pitanja - ne mora se muciti sa odgovorima na pitanja tipa - zasto Bog/Allah/Buda...dozvoljava svo ovo zlo koje se desava na Zemlji , zasto se radjaju , ni kriva ni duzna, bolesna djeca, zasto ista umiru, zasto ovo ili ono...?

Napravila sam tokom svog zivota jednu vrstu ankete , postavljala pitanja vjernicima raznih vjeroispovjesti ...i odgovor je vecinom isti - TO JE BOZJA VOLJA. Pitah jednom jednu zenu- "vidis eto da medicina nije napredovala , ti sada ne bi vise bila medju nama - doktori su te operisali i izlijecili ... mislis da ti je Bog "dao" bolest da bi te onda izlijecio? Kaze ona kratko : " Ljekare je izmislio Bog" ...i tu me malo zbuni...

[Edited by Tanitha on 18-04-2013 at 10:02 GMT]
18-04-2013 at 10:00 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
Aidatuzla wrote:



pa sad to jeste ili imas ili nemas ali neku su vjernici zato sto su odgojeni u takvoj porodici, neke je spucala spoznaja ko grom iz vedra neba, neki su sami trazili pa nasli...
sto? sta je pogresno rekla? imamo bolesti i nacine da sami sebe lijecimo. napredujemo i u lijecenju i u prevenciji bolesti... to je jedna od mnogih stvari sa kojom se susrecemo na ovom svijetu.

niko ovdje nije rekao da Bog nije stvorio zla stvorenja (primjer - svaki musliman je cuo ili zna suru el-Felek). ne kontam sta je poenta pitanja na ovoj temi. kako god da se objasn, idemo dalje sa istim pitanjima.. ma citajte sami nijedan forumas ovdje nije knjiga


...pa sto mene ne "spuca" pa da rijesim neke probleme u svom zivotu? ...a trazila sam Boga, nije da nisam, al nece da mi se primi pa et

Nije nista pogresno rekla ...zato me i zbunila , moze bit' ... Bog je stvorio SVE pa sto ne bi i ljekare dodushe (mada se neki od njih i sami smatraju bogovima) ..ali nema mi logike u tome- STO IZMISLI BOLESTI PA ONDA ONE KOJI CE IH LIJECITI To ko u fazonu - "kopaj pa zatrpavaj"
18-04-2013 at 10:33 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
Aidatuzla wrote:



cuj nije se primilo odakle samo izvuces te izraze hajde, sta ti fali? kakve ti to probleme imas?







zivotna pitanja na koja nemam odgovore...konkretne


[Edited by Tanitha on 18-04-2013 at 12:23 GMT]
18-04-2013 at 12:21 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
piknik wrote:
ok , vrijeme je za nastavak , dakle , vracam se na pocetak i onu jabuku , tj. kad je bog ljude stavio u raj zemaljski i reko im da jedu od svega osim sa drveta spoznaje dobra i zla , koj je poenta svega toga , bog koji je sveznajuc je znao da ce zmija prevarit evu i da ce ova jest i dat adamu takodje da jede , te da ce i on jest gdje je tu logika?kakav je to test ? ako je bog sveznajuc zasto ti tolki testovi , cemu sluze kad on zna ishod svakog od njih prije nego i pocnu?


Ja teb' kaj'm kaka jabuka i kaki bakraèi,ti men' ne vjeruješ.
de nam slike tih ðavola i vukodlaka ,pa onda neki primjer zašto je neko završio u zatvoru(pretpostavka da je uèinio neko zlo)

vidiš da tema ima malo smisla,
igra je poèela
18-04-2013 at 19:42 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: I Bog stvori covjeka i zlo

citat:
djecko wrote:


Ja teb' kaj'm kaka jabuka i kaki bakraèi,ti men' ne vjeruješ.
de nam slike tih ðavola i vukodlaka ,pa onda neki primjer zašto je neko završio u zatvoru(pretpostavka da je uèinio neko zlo)

vidiš da tema ima malo smisla,
igra je poèela


sto se slika tice evo cekam da koji vukodlak naleti, al eto nije jos ni jedan
a ovo sa jabukom je vala u knjizi u koju vjeruje 2 000 000 000 ljudi , pa reko ako tolki svijet vjeruje u tu jabuku , ko sam ja da sumnjam , al ono sjeme sumnje klija li klija ... elem mene ne interesuju ljudski zakoni nego boziji , ljudski su malo jednostavniji , ovi boziji su malo vise komplikovani ...
18-04-2013 at 21:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Religija i filozofija : I Bog stvori covjeka i zlo New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice