Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Šta èitate?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bubi
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Iskreno trenutno citam jednu knjigu o safranu (zacin) vise zbog toga da naucim dobro jezik nego zato sto mi se svida. A inace cesto prije spavanja citam sve sto mi dode pod ruku,zadnje sto sam procitala je jedna knjiga koju sam dobila na poklon a zove se Kuca u ulici Tara od Maeve Binchi najpoznatije irske knjizevnice koja kaze ;svaki je zivot nesto posebno.Svi smo mi junaci i junakinje,svakog od nas cekaju ovakva ili onakva iskusenja;

14-12-2003 at 02:11 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sta citate?

citat:
Bubi wrote: Iskreno trenutno citam jednu knjigu o safranu (zacin)

Bas me interesuje safran. Cula sam da je naskuplji na svijetu i da se pravi od cvijeca. Prije sam ga kupovala (za risotto alla milanese), ali mi se cini da i nema nekog jakog ukusa, samo boju.
De mi mrvicu reci o safranu, bas me zanima.  


vattene amore che siamo ancora in tempo...
16-12-2003 at 00:42 | Ukljuèi u odgovor
bubi
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Za safran kazu da je kralj medu zacinima. Roden u rajskom vrtu na temu jedne mitoloske ljubavne price.Jedan prelijepi mladic se bio zaljubio u jednu Ninfu kad joj je dosadio ona ga pretvorila u jedan mali cvijetic u obliku srca.U staroj Persiji safran je bio cijenjen kao zlato. Kleopatra se kupala u njemu da bi svojoj kozi dala sjsj.Romani su ga spaljivali da bi ambijent u kome zive mirisao. Neki su ga koristili kao lijek a neki cak kao afrodizijak.U srednjem vijeku bogati englezi su ga koristili protiv depresije.Ma najrasireniju upotrebu ima u gastronomiji. Najpoznatije jelo je paella spanjolsko jelo i francuski bouillabaisse.

16-12-2003 at 13:44 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Hvala, Bubi, bas je interesantno.  


vattene amore che siamo ancora in tempo...
16-12-2003 at 14:12 | Ukljuèi u odgovor
XBosnjak
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Sta citate?

citat:
visental wrote:



ne citam nista vec godinama. naravno mislim na knjige. ne mogu da se koncentrisem na sadrzaj ili formu knjiz. djela. likovi mi postaju dosadni u proslosti, sadasnjosti i u buducnosti. zivim u svijetu " vec vidjeno" sto je naravno greska, al´ jebiga!
ponekad se pitam da li je potrebno procitati knjigu, ako mi je moze docarati dobro odradjen film. pogledam neku noc na TV film About Schmith sa Jack Nickholsonom i siguran sam da ne bih mogao stvoriti tako jaku sliku situacija da sam citao knjigu, kao sto mi je film predstavio.
i sve sam vise siguran da je covjek mojih godina koji je u mladosti otvorio cevabdzinicu bolje prosao no ja.




Tin Ujevic bi rekao: " biti mlad, a biti tako star".......[i/]

Vec nekoliko mjeseci sam bio bez interneta i evo odlucio da se vratim.
Svratih ponovo na tuzlarije i vidim puno iste raje, mada ovaj lovac na fashiste je neumoran.
Sve sto napise na mjestu je.
Najpronicljivija inteligencija koja posjecuje ovaj forum. Dakle moje misljenje.

Ja sam nekada redovito posjecivao XBosnia forum i eto zao mi sto vise ne postoji. Bilo je i tamo puno dobrih bisera.
Da li je neko od vas svracao tamo i da li prepoznaje neke od ovih nickova: Mustafa, Kamikaza, Kame, Sandi, Povjetarac, Frojdista, itd.

Sto se tice knjiga i citanja

Visental je bio razlog te sam se odlucio javiti. Smijesan mi je pravo. Razumijem ga potpuno.
Ja sam ovih dana docitao prvi scenarij a drugi poceo citati, o tome kako sjebati Muslimane diljem svijeta.

Prvi, "Kraj historije i poslednji covjek", Frensisa Fukujame i
Drugi, "Sukob civilizacija", Samuel Huntington.

Film je u 90% odigran i svakodnevno se vrti na televiziji, mada bi mogao potrajati i do 20-30 godina, jer drugi reziser tvrdi da ce ipak Muhhamed pobijediti na duge staze.

A ja kao i Visental svakodnevno slusam "Svakidasnju jadikovku" Tina Ujevica u recitiranoj interpretaciji Rada Serbedzije.

Visental reci ti meni gdje najuljudnije da provedem 2-3 dana ako za ove praznicne dana bas odlucim doputovati u Kanadu.
Posto su hoteli i moteli i jesu li cisti drumovi od snijega. Blizu sam ja kanadske granice 6-7 hr voznje.

I posto su prostitutke.
24-12-2003 at 05:31 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
XBosnjak wrote:
citat:
visental wrote:



ne citam nista vec godinama. naravno mislim na knjige. ne mogu da se koncentrisem na sadrzaj ili formu knjiz. djela. likovi mi postaju dosadni u proslosti, sadasnjosti i u buducnosti. zivim u svijetu " vec vidjeno" sto je naravno greska, al´ jebiga!
ponekad se pitam da li je potrebno procitati knjigu, ako mi je moze docarati dobro odradjen film. pogledam neku noc na TV film About Schmith sa Jack Nickholsonom i siguran sam da ne bih mogao stvoriti tako jaku sliku situacija da sam citao knjigu, kao sto mi je film predstavio.
i sve sam vise siguran da je covjek mojih godina koji je u mladosti otvorio cevabdzinicu bolje prosao no ja.




Tin Ujevic bi rekao: " biti mlad, a biti tako star".......[i/]

Vec nekoliko mjeseci sam bio bez interneta i evo odlucio da se vratim.
Svratih ponovo na tuzlarije i vidim puno iste raje, mada ovaj lovac na fashiste je neumoran.
Sve sto napise na mjestu je.
Najpronicljivija inteligencija koja posjecuje ovaj forum. Dakle moje misljenje.

Ja sam nekada redovito posjecivao XBosnia forum i eto zao mi sto vise ne postoji. Bilo je i tamo puno dobrih bisera.
Da li je neko od vas svracao tamo i da li prepoznaje neke od ovih nickova: Mustafa, Kamikaza, Kame, Sandi, Povjetarac, Frojdista, itd.

Sto se tice knjiga i citanja

Visental je bio razlog te sam se odlucio javiti. Smijesan mi je pravo. Razumijem ga potpuno.
Ja sam ovih dana docitao prvi scenarij a drugi poceo citati, o tome kako sjebati Muslimane diljem svijeta.

Prvi, "Kraj historije i poslednji covjek", Frensisa Fukujame i
Drugi, "Sukob civilizacija", Samuel Huntington.

Film je u 90% odigran i svakodnevno se vrti na televiziji, mada bi mogao potrajati i do 20-30 godina, jer drugi reziser tvrdi da ce ipak Muhhamed pobijediti na duge staze.

A ja kao i Visental svakodnevno slusam "Svakidasnju jadikovku" Tina Ujevica u recitiranoj interpretaciji Rada Serbedzije.

Visental reci ti meni gdje najuljudnije da provedem 2-3 dana ako za ove praznicne dana bas odlucim doputovati u Kanadu.
Posto su hoteli i moteli i jesu li cisti drumovi od snijega. Blizu sam ja kanadske granice 6-7 hr voznje.

I posto su prostitutke.




hehehehe, dodji kod mene pa cemo u provod prije toga dozvoli mi, ako poneses te knjige, da ih i ja pokusam iscitati.
ovdje sam na Tuzlarijama, jer me privukla administratorova godspodska lezernost na sve virtuelne besmislenosti istjerivanja "samo njihove istine"
Tuzla je grad gdje su rodjeni svi moji od pradjedova pa do mog djeteta, a evo i Mima je Tuzlanka . ne posjecujem druge forume i ne znam te ljude koje spominjes, ali jako vjerujem da i na drugim bosanskim forumima razgovaraju ljudi vrijedni paznje. 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
24-12-2003 at 06:10 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Sta citate?

citat:
klikOzovna wrote:
8(*_*)8

Dnevnu stampu, kao i mnoge zenske casopise citam ujutru kad dodjem na posao,uz kafu i to na net-u.Nikada nisam puno para trosila na zenske casopise(ako izuzmemo "dvoje" i "start", kojih vise nema i koji nisu samo zenski).Ponekad samo kupim "Vogue" ili "Cosmopolitan".

Citam odjednom literaturu iz razlicitih oblasti:
jos uvek pratim naucnu literaturu o postanku sveta(ne izjave à la Milja Vijanovic i raznih crnih i belih magova), beletristika uvek(Cehe narocito volim), klasike sam mnogo vise citala u srednjoj skoli i na fakultetu, ali se jos uvek rado vratim jednom "Gargantui i Pantagruelu", knjizi koja me uvek iznova posteno nasmeje.

Obozavam kratke price i to mi posednjih godina najvise prija(Harms, Birs,Juzno-Amerikanci...)

Povremeno sve to "presecem"nekom fantastikom ili sf-om.

Stripovi for ever:-)mada do nekih novih stvari u 9-oj umetnosti,koje me u poslednje vreme zanimaju,tesko se dolazi.

Naravno, imam i periode kada po mesec dana ne dotaknem papir.



taj Milan Kundera, kad vec spominjes Cehe, nekako mi oteo iz usta sve sto sam imao da kazem. nisam imao drskosti u sebi kao on i radije sam ostao "Dobri vojnik Svejk".
i dan-danas svoj zivot zovem po Kunderinoj pripovijetki "Nepodnosljiva lakoca postojanja"!
 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
24-12-2003 at 06:58 | Ukljuèi u odgovor
Bucko
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Sta citate?

citat:
cutie wrote:
Citam dobru knjigu momentano. Radi se o jednom indijskom djecaku koji je, izmedju ostalog, bio odusevljen hinduizmom, islamom i krscanstvom. Apsolutno je preporucujem iako je nisam zavrsila , zove se "Life of Pi" , a napisao je Yann Martel.


Cutie, tu sam knjigu davno kupila ne cuvsi za nju prije, nego prema instinktu, i jos je nisam procitala. Ali sad evo idem moj Pi!!!
24-12-2003 at 16:30 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
Bucko wrote:
Cutie, tu sam knjigu davno kupila ne cuvsi za nju prije, nego prema instinktu, i jos je nisam procitala. Ali sad evo idem moj Pi!!!

Ja sam je za dva dana procitala. Drugi dan sam familiji rekla, nesto mi nije dobro odoh malo da prilegnem...i prilegla na knjigu dok je nisam zavrsila. Super je!!! 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
24-12-2003 at 16:36 | Ukljuèi u odgovor
Bucko
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Sta citate?

citat:
visental wrote:



ne citam nista vec godinama. naravno mislim na knjige. ne mogu da se koncentrisem na sadrzaj ili formu knjiz. djela. likovi mi postaju dosadni u proslosti, sadasnjosti i u buducnosti. zivim u svijetu " vec vidjeno" sto je naravno greska, al´ jebiga!
ponekad se pitam da li je potrebno procitati knjigu, ako mi je moze docarati dobro odradjen film. pogledam neku noc na TV film About Schmith sa Jack Nickholsonom i siguran sam da ne bih mogao stvoriti tako jaku sliku situacija da sam citao knjigu, kao sto mi je film predstavio.
i sve sam vise siguran da je covjek mojih godina koji je u mladosti otvorio cevabdzinicu bolje prosao no ja.


)) visental.
Dugo sam trazila neko misljenje na forumu o citanju knjiga poput moga- i bam! tvoje.
Ne znam da li film moze docarati bolje situaciju od knjige- nekada ti diktira vidjenje, a ti mislis da je to tvoje. Citanje knjiga je mozda kao umna vjezba, da bi bio dobar u tome moras to i raditi. Ako ne koristis svoju imaginaciju, ona ce zardjati.
Ali se slazem da imam i ja taj sindrom- da su mi karakteri dosadni, da skoro znam sta ce reci iduce. Da se ne mogu fokusirati na djelo. Stoga mnogo puta pocnem knjigu ali je ne zavrsim. Sto kao sto ti kazes, i nije neka vrlina, ali ko je tu da daje nazive ovakvim stvarima.
Recimo, tu Alhemicara sam procitala do kraja i to na vozu i voz me odveo do zadnje stanice. Ne bih ni onda sisla ali bi mi cudno sto svi izlaze na istoj stanici.

Ali ipak sa vremena na vrijeme naletim na knjigu koju je napisao veliki covjek, i ona je svakako vrijedna citanja. Uvijek.
24-12-2003 at 16:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Umjetnost : Šta èitate? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice