Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Šta èitate?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Evo ti link za poeziju moje omiljene perzijske spisateljice. Moja omiljena pjesma je "Another Birth" :)

19-07-2005 at 00:49 | Ukljuèi u odgovor
Quebec
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 09-06-2005
Odgovori: 374
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Vjerovatno si mislio na Forugh Farrokhzad, moju miljenicu?
Perzijanci, po mom skromnom misljenju, pisu najljepsu poeziju na svijetu. Inace sam fasciniran njihovom civilizacijom, arhitekturom, filozofijom (Ibn Sina), poezijom (Rumi, Ferdowsi, Omar Khayyam, Ibn Muqaffa, Sadi, Sohrab Sepehri)...







 


Ne mozes ti mrziti BiH, koliko je ja mogu voljeti.
19-07-2005 at 01:34 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

HAHAHAHAHAAHHAHAHA, vidi sta je bilo:

Everyone knows
everyone knows
that you and I gazed at the garden
and p****d the apple
from that coy and distant branch.


HAHAHAHAHAHAHAHA P-i-c-k-e-d

I ja isto tako obozavam perzijsku knjizevnost, oni su zaista knjizevno i kulturno superiorni u odnosu na Arape tog perioda.

19-07-2005 at 02:07 | Ukljuèi u odgovor
Bosniacus
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 04-11-2004
Odgovori: 518
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sta citate?

citat:
Quebec wrote:
Shadows of the Pomegranate Tree - Tariq Ali

Knjigu sam dobio prije par mjeseci, ali me naziv odbio (ne znam zbog cega) pa sam je procitao tek prosle sedmice.

Izgleda da imam dobru intuiciju, knjiga mi je prisjela, bolje da sam je ostavio da skuplja prasinu.


[Edited by Quebec on 18-07-2005 at 22:36 GMT]


Sjene narova drveta, Tariq Ali.

Sjecam se ali nisam siguran u tacnu godinu ´98 ili ´99 bila je promocija ove knjige u BKC-u u Tuzli.
Tada sam tu knjigu procitao i Bogami odusevila me je i imao sam jos nesto novoga iz nje nauciti.
Cak i danas kad otvorim neke svoje sveske nadjem fine citate iz te knjige.
Promotori su bili Hadzem Hajdarevic, Dzemaludin Latic i ne mogu da se sjetim ko jos. Dzemo koji toliko dobro poznaje mavarsku kulturu ( a to je tematika te knjige ) i spansku knjizevnost, mene je naprosto odusevio u svome dijelu izlaganja.
Dakle, dobra knjiga, zarko je preporucujem citaocima a i onima koji su polijeni.
20-07-2005 at 18:32 | Ukljuèi u odgovor
Quebec
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 09-06-2005
Odgovori: 374
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
Bosniacus wrote:
Sjene narova drveta, Tariq Ali.

Sjecam se ali nisam siguran u tacnu godinu ´98 ili ´99 bila je promocija ove knjige u BKC-u u Tuzli.
Tada sam tu knjigu procitao i Bogami odusevila me je i imao sam jos nesto novoga iz nje nauciti.
Cak i danas kad otvorim neke svoje sveske nadjem fine citate iz te knjige.
Promotori su bili Hadzem Hajdarevic, Dzemaludin Latic i ne mogu da se sjetim ko jos. Dzemo koji toliko dobro poznaje mavarsku kulturu ( a to je tematika te knjige ) i spansku knjizevnost, mene je naprosto odusevio u svome dijelu izlaganja.
Dakle, dobra knjiga, zarko je preporucujem citaocima a i onima koji su polijeni.


Nisam rekao da je knjiga losa, cakstavise, jako je dobra.

Nije mi svidjela zato sto sam u Maurima prepoznao nas. A Mauri su davna proslost iz jasnog razloga....


[Edited by Quebec on 20-07-2005 at 18:54 GMT] 


Ne mozes ti mrziti BiH, koliko je ja mogu voljeti.
20-07-2005 at 18:53 | Ukljuèi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Sta citate?

Uživam èitajuæi i preporuèujem

" Inšallah, Madona, Inšallah "

Miljenka Jergoviæa.



31-07-2005 at 11:36 | Ukljuèi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sta citate?

citat:
m-v wrote:
a,da,da,ledo,sunce i ja smo vec tabirile po i o toj knjizi .i cini mi se da smo obje u nju malo zaljubljene .
ja trenutno citam Jazz od Toni Morrison.i svida mi se ona,i sve je to o.k.,ali nisu to spektakularne knjige,nije high art da se zamislis.vise da citas i da ti bude zanimljivo i fino i da malo u njima prepoznas nesto sto vec znas.sto je cest kriterij naseg obiljezavanja neke knjige kao dobre.ali morrison je bolja ipak od velike vecine ovdasnjih modernih pisaca,jer ima trajnije i realnije predstavljanje ljudskog karaktera(onog medu obicnim ljudima koje vidis svaki dan,i onda ih vise nikad mozda ne vidis,a da ne primijetis da nedostaju u slici,a njima je taj zivot sve.).ja medutim volim da vidim stvari i iz drugih,iznenadujucih uglova,i u tome nalazim pravu draz umjetnickog pisanja: ponovno uvodenje u svijet kako ga prije nisam vidjela, a ipak sustinski isti.

medutim ono sto sam htjela da spomenem je kako mi je zanimljivo i kako me iznenadilo kako su ovdje knjige za djecu vise nego zanimljive.mnoge su fantasticne,i usmjerene i prema djeci i prema odraslima.i onda odjednom,sa te vrste literature,inventivnosti,primjene poznatog i nepoznatog ,cesto na zabavan nacin,preko starije literature tipa mark twin,koja je takode sasvim solidna,odjednom dolazimo u svijet odraslih koji je....gotovo prazan.ogromna kolicina rijeci,ogromna kolicina knjiga,ali su mnoge bez sustine,ili sa gotovo pateticnom,ili dosadno vec izrabljenom sustinom,s vrlo malo maste i inventivnosti,jednostavno-jeftine.one kojih se niko vise nece sjecati za desetak,dvadesetak godina.usmjerene ka akciji,privremenim interesovanjima...(podsjeti me to na matosevu primjedbu da sad kad svi znamo citati,mnogi misle i da znaju pisati primjedba je preformulisana ovdje,naravno,by me ;) )
da li ste i vi primijetili isto?

takode mi je dosadilo iznenadno nacionaliziranje(bolje receno religioziranje ) umjetnosti.odjednom mase na svim stranama pocinju da insistiraju na kvalitetama "svoje" grupe,kad to nit je kad bilo,nit ce kad biti mjerilo kvaliteta.cak naprotiv,to insistiranje na svom rijetko dovodi do boljih rezultata.logicno,posto otvorene granice(mislim na mentalne stege) uvijek doprinose uocavanju tudih i uvidanju svojih mana i kvaliteta.

[Edited by m-v on 31-07-2005 at 13:03 GMT]

_____________________________________________

Na brzinu prelistah; da zaista ušeèatljiva knjiga, tek je poèeo èitati, a ima upeèatljivo opisivanje predmeta, pojava, ljudi, itd.

Puna bisera, nekih koje samo mi možemo odvaliti :

" E, lude li mladosti, misli da može poletjeti, sve dok joj ne puste kamen na dušu ".

ili nekako :

" Za svu sirotinju rat je isti, ali na neki naèin svi je doživljavaju drukèije ".

itd.idt.


31-07-2005 at 19:37 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Citam "Razglednice iz groba" autora Emira Suljagica - covjeka koji je prezivio Srebrenicu. I sad ne mogu da zaspem

Ako hocete mogu staviti i na forum slikat knjigu.

Za radikale saljem primjerak besplatno, zna se na koga se odnosi

01-08-2005 at 01:47 | Ukljuèi u odgovor
...andrea...
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 08-03-2005
Odgovori: 107
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

´zahir-a´ od coelha sam upravo procitala, i iako sam se zasitila sveznajuce ljubavne filozofije coleha, mora se reci da ova knjiga, sa malo opseznijim sadrajem nego se naviklo od ovog pisca, zainteresuje i izvan svojih korica...

pouka bi otprilike bila: sve u zivotu ima svoje razloge; svaka zatvorena - otvore nova vrata; kad nekoga izgubis, trebas sacekati da se sam vrati; i ...

za morskih dana i ljencarenja na suncu, nije losa knjiga...
a sad sam uzela jergovicevu madonu, pa da vidim je l za zaljubljivanje i toliku hvalu

ugodno citanje  


...nothing to loose...
01-08-2005 at 11:25 | Ukljuèi u odgovor
Mirza
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 28-09-2001
Lokacija: svoj mali raj ...
Odgovori: 916
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: Sta citate?

evo i ja da prilozim par rijeci o tome sta citam ovih dana ili bolje receno sedmica.

zao mi je sto ne citam kakvu kvalitetniju literaturu u zadnje vrijeme. sve se svede na strucnu literaturu ili na bestselere.

e od strucne citam 2-3 knjige od "swing framework-u", dok od bestselera citam odnosno sinoc procitao "Illuminati" od Dan Browna.

mogu vam reci, to je fina razbibriga, nema puno razmisljanja, ma limunada, prava knjiga za vikend ... zato sam je i procitao za samo jedan vikend


a kad smo vec kod pouka ... Illuminati nemaju neku pouku kao vecina "limunada", osim ... to je neka druga knjiga...

M. 


.... su ovce ....
01-08-2005 at 12:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Umjetnost : Šta èitate? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice