Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon bosanski jezik

Evo otvaram temu bosanski jezik .

Ja sam ucila sh-hs .

U mom slucaj vrijedi da se staro drvo tesko ispravlja pa tako ja jos uvijek koristim izraze koje sam uvijek koristila .


Mnogi nisu svjesni ali sve vise ubacuju ili se vracaju starim bosanskim izrazima.
Tako cu vjerovatno i ja .Mnogi izrazi koje je koristila moja nena su pravilni kao kahvenisati ,kahva ,natjecu ,dotjece
Evo npr. rijec opcina

Alija Isakovic biljezi u svom Rjecniku da je u gradji iz koje je ekscerpirao rijeci za Rjecnik karakteristicne leksike u bosanskom jeziku rijec opcina prvi put zabiljezena 1635. godine ,a opstina 1935. godine.
On konstatira i da je do 1950 .godine omjer javljanja oblika opstina i opcina bio sest puta veci u korist oblika opcina.
U periodu 1950. i 1985. odnos je postao priblizan .
Isto se odnosi i na izvedenice od rijeci opcina ,kao i na rijec opci i izvedenice od nje .

Danas se taj odnos popravlja u koris oblika opcina i opci .
To je opravdano i preporucuju se izvorni oblici : opci ,opcina ,opciti ,opcinski ,opcepoznat .
Ali je skupstina ne skupcina .
Osim toga imamo i izraz sabor koja se u Bosni koristio prije Skupstine.

Pitanje je u stvari koliko vam je poznat pravopis bosanskog jezika ?




Da dodam i da vecina ljudi iz Tuzle i okoline ne razlikuju c i c (s kvacicama naravno hehe) .

30-03-2002 at 13:39 | Ukljuèi u odgovor
Visitor
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 22-05-2001
Odgovori: 305
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Ne bih sire komentirao tvoj post. Zelim samo reci da grijesis kada tvrdis da ljudi iz Tuzle i okoline ne razlikuju tvrdo i meko "c". Ne znam odakle si dobila tu informaciju ali je zapravo tacno da je rijec o onima koji dolaze iz srednje Bosne a pogotovo su stanovnici Sarajevskog kantona i sarajlije "tanki" kada je to u pitanju i taj je sarajevski "mangupski" govor opstepoznat. Za tvoju informaciju, kada izuzmemo brojne palatalizacije tipa "vrata = vrota" ljudi iz Tuzle i okoline zapravo najpravilnije pricaju sh-hs a danas bosanski jezik.

30-03-2002 at 20:55 | Ukljuèi u odgovor
pizzo4
Nivo: Forumski vuk
Ima jedna modra rijeka...

Registriran(a): 17-03-2002
Lokacija: Mostar, BiH
Odgovori: 554
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
visitor wrote:
Ne bih sire komentirao tvoj post. Zelim samo reci da grijesis kada tvrdis da ljudi iz Tuzle i okoline ne razlikuju tvrdo i meko "c". Ne znam odakle si dobila tu informaciju ali je zapravo tacno da je rijec o onima koji dolaze iz srednje Bosne a pogotovo su stanovnici Sarajevskog kantona i sarajlije "tanki" kada je to u pitanju i taj je sarajevski "mangupski" govor opstepoznat. Za tvoju informaciju, kada izuzmemo brojne palatalizacije tipa "vrata = vrota" ljudi iz Tuzle i okoline zapravo najpravilnije pricaju sh-hs a danas bosanski jezik.

Vi iz Tuzle ste pravo nafurani da govorite najpravilnije. Pa ja poznajem pravo puno tuzlaka koji ne razlikuju è i æ, a ima tu i jos toga. Osim toga, ako malo pogledate istoriju, vidjecete da je za osnovu bivseg sh-hs jezika uzet govor naroda iz istocne hercegovine, pa da onda ne pricamo ko govori najpravilnije.

 


PIZZO4

Najgore je biti osrednji.
30-03-2002 at 21:43 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

ja sam napisala da vecina ljudi iz Tuzle ne razlikuje c (slova s kvacicama ) nego imaju neki glas izmedju ta dva glasa .
Poznat je onaj sarajevski a la nadrealisti ali ne govore svi tako .
Malo ljudi znam da te glasove bas jasno razlikuje u usmenoj formi a u pismenoj je druga stvar .

30-03-2002 at 21:57 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik



Najljepse bosanske rijeci po meni:baskaluk;bezbeli;poguzija;sikirancija;kalaja;tarlahati;zjalati;sigicati se...... 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
02-04-2002 at 09:45 | Ukljuèi u odgovor
Mirza
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 28-09-2001
Lokacija: svoj mali raj ...
Odgovori: 916
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: bosanski jezik

ciao sunasce

dobro pitanje, koliko mi je poznat pravopis bh-jezika? nemam pojma, posto neznam sve novinê u odnosu na sh.

neznam bas sta da ti kazem u vezi bh-jezika. odrastao sam uz sh. taj sh je bio meni bosanski. govorilo se istorija,a ne historija, kafa, a ne kahva... opstina, a ne opcina... nisam u bh bas cesto, i neznam koliko su te (nove stare) rijeci su se pocele koristiti.
opcina i historija su kazu sada dio bh-pravopisa, odnosni opstina je valjda nepravilno reci. jel´ to istina? ili se moze jos uvijek oboje korisiti?? po meni ne bi valjalo tek tako odstraniti rijeci iz jezika, po kratkom postupku, nego bi trebalo dati neki rok za privikavanje. mozda 5 godina ili tako nesto. evo ovdje je u austriji, odnosno u njemackom govornom podrucju bila reforma jednog dijela jezika, i doslo je vise manje vecih promjena, ali se stari izrazi smiju korisiti jos uvijek.

ja iskreno bas i necu da se mjenjam nesto. meni su drage opstina i istorija. kahva se nije nikada u mojoj porodici govorilo, pa nece ni sada. bar ja necu. ma ne svidja mi se nekako to naglo i prisilno, a plus mi nije ni potrebno.

ali ima veoma lijepih starih bosanskih rijeci. turcizama, germanizama i sta ja znam cega ima isto dosta, i kada su te rijeci vec dosta dugo dio naseg jezika, mislim da ne bi trebalo nalaziti zamjene za te rijeci, nego (ako se vec mora, a mislim da ne mora) samo sinonime, koji ce se moci koristiti ravnopravno.

M. 


.... su ovce ....
02-04-2002 at 11:39 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik




Nabavila sam pravopis bosanskog jezika i citam pomalo .
Za mnoge izraze kazu da se preporucuju ali ne i da je drugi nepravilan,pa tako kazu da je
pravilno
nogomet i fudbal
opcina i opstina

Pa kaze ´u jednom gradu ,gdje ljudi govore istim jezikom i igraci igraju istu igru ,jedan klub je nogometni ,drugi je fudbalski.

Cak i naglasavaju da niko nema pravo nekome reci da pocne koristiti neki drugi izraz jer i zasto bi .
Jezik se razvija kao i svaki i uticaji stranih jezika su neminovni .
Nekad mislim da mi imamo vise njemackih izraza nego turcizama .

02-04-2002 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
Mirza
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 28-09-2001
Lokacija: svoj mali raj ...
Odgovori: 916
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: bosanski jezik

u njemackom imas skoro za svaku stranu rijec i rijec na njemackom. pa ko voli nek izvoli.

a sjecam se, prije par godina, dok mi je brat jos isao u gimnaziju, da mi je rekao da je nepravilno pisati istorija, rvanje ... to mi je bilo bas sokantno. ja citav zivot ucio jednan jezik, a sad se pojavi neko i kaze mi da je dobar dio rijeci nepravilan, i da moram nove rijeci nauciti.

M. 


.... su ovce ....
02-04-2002 at 14:06 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik


nema govora da bih ja sad odjednom sve rijeci ispravila .Mozda cu vremenom nesto poceti koristiti .
Bas je fino kad imamo puno izraza za nesto .
Ne znam posto sam cijeli zivot govorila istorija to hostorija mi jednostavno ´skripi ´.
Ucili smo sh-hs ali smo vise gravitirali na ´s´ hehe pa smo svi govorili kafa a ne kava a u bosanskom je kahva .
Lakse mi je da je prestanem piti .

Evo citam da se preporucuje reci
´idem (k) ljekaru a ne ´idem kod ljekara ´

Svaki jezik je takav da i profesori nekog jezika nisu uvijek sigurni.

02-04-2002 at 14:28 | Ukljuèi u odgovor
Mirza
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 28-09-2001
Lokacija: svoj mali raj ...
Odgovori: 916
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: bosanski jezik

ima stvarno dosta rijeci u nasem jezika. ali akd uporedim npr. s njemackim, onda shvatim da ustvari nama veoma rijeci nedostaje. za dosta stvari nema imena, nego se opisno govori "znas, onaj mali ... lijevo, odmah ispod...". pogotovo ako se radi o tehnickim stvarima.


Mirza

p.s.: a kad smo vec kod jezika i rijeci, evo dva tri pitanja za sunasce nase, da vidimo kako se snalazi sa sve cescim rijecima medju bh-stanovnistvom, tj. ruralnije rijeci se asimilisu postepeno. sta znaci:
- "obliznila"
- "glavit"
- "zgodan"

hajde sunasce , da te cujem

M. 


.... su ovce ....
02-04-2002 at 14:42 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adisa, Amelaaaa, anqilan456, Asjaaa, asja_m, aurora, con, edin_messi, fake, fare, grande, indyy, jaaaaaa, kunisch, majaaa, necko1972, nuhbeg, schousgeben, speedy07
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice