Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Mirza
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 28-09-2001
Lokacija: svoj mali raj ...
Odgovori: 916
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: bosanski jezik

ciao

ja se dobrim dijelom slazem s nntom ... i to je po mom misljenju generalno jedna bezveze stvar nevazna aposlutno. apsolutno mi je svejedno kako ljudi nesto govore, glavno je da se razumijemo. i diskusije o jezicima ne treba po meni uopste praviti, a pogotovo se na ovakve tipove a la janko obazirati. nije da mene janko smeta, ali ne shvatam uzrok onog posta... i isto tako mislim, da ako neka zemlja zeli da ima svoj jezik, pogotovo nakon sto su sve druge zemlje oko nje jezicima dali svoja imena ... pa neka onda i bosna ima bosanski. i treba. samo koja korist od toga ... svi smo dobili svoje jezike ... imali smo ih i prije ... ali neka se zove svaki kako hocemo, mozda ih naucimo i cijeniti.

M. 


.... su ovce ....
12-04-2002 at 16:47 | Ukljuèi u odgovor
NNTA
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

Amelina,
ni ja ne znam zasto mi to uopste govoris. A narocito to sto vezes dio mog teksta sa bosanskim srbima...al´ i meni je danas petak bio nesto ´iskrivljen´ pa hajde...

Mislis da, kada me pitaju odakle sam, serem pa slazem da nisam iz Bosne?
Ali djon me boli da li je jezik sada bosanski ili sh-hs....vise sam govorila o nekim velikim Hrvatima, Srbima i Muslimanima koji su to isto postali jednim magicnim potezom valjda...(sto je vjerovatno i druga, ona koju ´najbolje ne obozavam´, tema).

Poenta mog posta je u tome da ´sve je mozda moglo bit´ i drugacije...´

Iduci put cu biti jednostavna, da ne kazem prosta

12-04-2002 at 17:00 | Ukljuèi u odgovor
felix
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
janko wrote:
Draga Amelina,

Ti me pitas kako se zove jezik, kojim Vi pricate. Na to pitanje je odgovorio napr. Vas zemljak Emir Kusturica u svom otvorenom pismu u novinama Oslobodjenje u oktobru 1998:
"Nisam Bosnjak nego Srbin". Ja nemam nikakvog razloga da mu ne vjerujem - poznato je u svijetu i u istorii da su muslimani u Bosni i u Sandzaku islamizirani Srbi. Ali ova promjena religije nije dovolna da bi na taj nacin postala neka nova nacionalnost ili (kako neki Vasi zemljaci kazu) Nacija. Ako se dobro sjecam u oktobru 1993 g. je izasao neki vladini dekret, da se svaki Musliman mora zvati Bosnjak. Ali u tom pravcu i dekreti nista ne donosi. Zbog toga i drzava Bosna i Hercegovina ne funkcijonise kako treba - svaka grupa stanovnistva ima neke svoje interese. Tako se ne moze graditi drzava.


Glavonja jedan kolika je ta tvoja tintara kad ti sve znas?
Onaj tvoj u ime NARODA puc´o sebi u glavusu na tvom jeziku, skoro zaboravi, U Madridu jedan tvoj nesto napravi,a nije znao spanjolski. Nes ti te tvoje drzave.
 


Ni jedan se zlocin ne moze opravdati.
12-04-2002 at 17:23 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

[pricate. Na to pitanje je odgovorio napr. Vas zemljak Emir Kusturica u svom otvorenom pismu u novinama Oslobodjenje u oktobru 1998:
"Nisam Bosnjak nego Srbin".
_____________________________________-

ma on je mogao da izjavi i da je majmun ali eto sam rece sta je pa neka je .

Sad nam je neobicno sto smo ucili sh-hs a sad je bosanski isto kao sto je bilo neobicno nekad nekim ljudima kad im rekose da njihov jezik nije to sto jeste da ce uciti drugi .
Neobicno je bilo i da se Musliman izjasnjavao kao Srbin ili Hrvat ali se izjasnjavao pa sad imamo neke poremecene statisticke podatke .

ALi to je vec druga tema.

U svakom slucaju svidjalo se to nekome ili ne u skolama se izucava bosanski jezik .

12-04-2002 at 17:27 | Ukljuèi u odgovor
lejlun
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

´sve je mozda moglo biti i drugacije´....
ALI NAZALOST NIJE!!!!
(NNTA, evo mozda jedina tema o kojoj imamo razlicita misljenja)
Kao da me je neko bocnuo kada sam pocela citati postove,....inace pokusavam da budem ´izvan razgovora´ na ovakve teme,...ali eto , danas ne mogu!
Amelina me je dotakla duboko sa njenim postom,...jer DRINA je po meni svjedok, DRINA je istina!Ja dolazim sa DRINE !
Na danasnji dan su poceli plutati lesevi muslimana , jer su nosili samo muslimanska imena,....a govorili su srpsko-hrvatski!
Na danasnji dan se pocelo desavati ono sto nije trebalo,...i kako da se to jednostavno zaboravi , kako da se samo zatvore oci pred istinom?
Kako?
Time sto cu reci da mi je svejedno kako se zove moj jezik,...time da mi je svejedno koje sam religije i nacije?


Jednostavno ne mogu vise da pisem!

12-04-2002 at 17:29 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik


lejlun kad sam cula odakle si jedva sam se suzdrazala da ti ne napisem da mrzim Drinu ,potsjeca me na patnje .

Stalno neke godisnjice pa ne moze covjek ni zaboraviti a i ne treba .
pozdrav

12-04-2002 at 17:37 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Uh, odosmo mi u p**** materinu s ovim postom...

Izvini NNTA, mislim da si ti mene pogresno skontala ili sam se pogresno stilizirala, kazem da me izvinis! Naime, ko velim, stvarno te nisam vezala s bosanskim srbima, ko velim da sam ipak stavila u razlicite pasose. Samo ti baby uprosti, mozda jos i skontam...

Nego, ni meni danas stvarno nije do smijeha. I teska tema na danasnji dan. Sve je pocelo ovakvog istog jebenog aprila, gledala sam na TV srna (izvinite, ali ne mogu niti da ih pisem velikim slovom) kako zvjerski ubijena tijela leze po Zvorniku, Bratuncu, Foci, Gorazdu... Moja teta je bila u Zvorniku, platili smo 50000DM da ih puste, i pustili su ih - na zalost, za hiljade drugih nije bilo niti ponudjeno da se plati, a ko zna da li bi i mogli.... Nekog drugog aprila ta ista moja tetka nas je za uvijek napustila - nije mogla da izdrzi, nije mogla da gleda,... Istog mjeseca, samo nekoliko dana poslije i moja nena nas je napustila... Lesevi su i dalje plivali Drinom... Sto? Pogresna imena su nosili, samo imena, moji dragi! Nitko ih nije pitao da li su veliki ovi ili oni, bili su Muslimani, imali su ta imena i to je izgleda bila greska. ... i nije moglo drugacije, zato sto nisu htjeli drugacije, zato sto su planirali, zato sto im je u krvi, zato, zato, zato...

Upravo ZATO ja zaboraviti ne mogu! 


When you lose, don't lose the lesson!
12-04-2002 at 17:45 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik



A ti,NNTA,jedes g***a!Srpskohrvatski je bio politicki jezik.Jezik kompromisa i mi Bosnjaci nismo pravili problema kod imena jezika,sve dok nase komsije i susjedi ne dogovorise se da nas podijele popola.
I zapamti nema naroda,ako mu ukines jezik.

Takvi kao ti su jajopasniji,jer djeluju pitomo,prijateljski,a na kraju ti samo kamu pod nos podnesu. 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
12-04-2002 at 17:53 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik


cim se spomene Bosna ,rat ,bosanski ... odmah se razvije neka rasprava .
Ukleta zemlja .
U svakom slucaju daj Boze da se ne zaboravi sve sto je bilo .
Zalosno je to sve i mislim da nikad necu moci ravnodusno gledati emislije o ratu ,susati price kako je nekome bilo i sl.
U mojoj porodici je puno ljudi poginulo sve civilne zrtve rata u Mostaru ,Vukovaru ,Sarajevu i Tuzli i ja zaboraviti necu nikad i da hocu ne mogu .

Mogu samo reci da tolerantnijeg naroda od moga nema .

tuga je to i zalost golema sta se uradi

12-04-2002 at 20:20 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Hej Visantal, nemoj care tako. Smatram te za viteza foruma ovog, nista te ne kosta da takav i ostanes. Ono k´o kontam da nije fer...

 


When you lose, don't lose the lesson!
12-04-2002 at 21:11 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 31
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice