Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : e-novine
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

primus  


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
07-11-2009 at 20:41 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

Intervju: Radmila Karlaš, autorka „Èetvorolisne djeteline“
>Milorad Dodik je domaæi izdajnik i pljaèkaš!

Razgovarao: Dinko Gruhonjiæ


Ja sam apatrid, èovjek bez domovine, ja je više nemam definitivno, živim u nekoj zemlji koja postoji samo u mom sjeæanju: Radmila Karlaš
Photo: Dinko Gruhonjiæ


Èovjek æe u drugima prepoznavati upravo one loše osobine koje zapravo on sam nosi. A u stvari moramo da razgrnemo taj mrak, ne podnosim mrak. A glupost i zlo nanose mrak, to je toliko banalno. Moramo shvatiti da smo svi mi Bosna i Hercegovina, da Bosna i Hercegovina nije nešto imaginarno. Naša zemlja je bolesna, što znaèi da smo i mi bolesni. Kada mi ozdravimo, ozdraviæe i Bosna. Biæe teško, trajaæe generacijama, ali jednom se mora poèeti…

"Èetvorolisna djetelina" je prvi roman iz Republike Srpske koji otvoreno govori o zloèinima koji su u njoj poèinjeni nad Bošnjacima, o etnièkom èišæenju u spisateljièinom gradu i temama o kojima se u veæini sluèajeva æutalo u tom delu Bosne i Hercegovine.

Na u Novom Sadu koja je održana u èetvrtak, 5. novembra, Teofil Panèiæ pohvalio je Karlaševu zato što se u romanu usudila da imenuje zlo. “I dalje živimo u situaciji kada zlo postaje poželjno i legalno, i kada se zlo predstavlja kao vrlina”, rekao je Panèiæ. Književnik Nedim Sejdinoviæ ocenio je da æe na ovim prostorima i praunuci plaæati ceh za zloèine koji su poèinjeni. “Na ovom prostoru nema mesta za partiotizam, jer se svaki patriotizam ovde završava ratnim zloèinima i masovnim grobnicama”, rekao je Sejdinoviæ.

Radmila Karlaš je bivša novinarka, ali se iz novinarstva povukla pre tri godine. Radila je za mnoge svetske i domaæe elektronske i štampane medije, poput Glasa Amerike, BBC-ja, WDR-a, Sarajevskog svijeta, BH Dana i VIN-a, kao i za Amnesti internešenel (Amnesty International). Zbog svog javnog angažmana u zemlji i svetu, kao bespoštedni kritièar i oponent akterima razdora i nacionalistièkog politikanstva na teritoriji bivše Jugoslavije, neretko je bila i u neposrednoj životnoj opasnosti u rodnom gradu Banjalluci

* U jednom intervjuu kazala si da su “male æundare” (mali penisi, prim.aut.) jedan od moguæih uzroka zala koja su poèinjena u ratu…

Pa da, zlo se manifestuje na razne naèine, ono je u èovjeku i prije rata i u ratu. I onda kada bude rat onda taj neko ko ima kompleks male æundare to ispoljava na taj naèin da se nekom najebe majke. Zašto je neko silovao, zašto je neko pljaèkao? Pa zato što rade najniži nagoni koji su nesankcionisani, zato što je zli duh pušten iz boce. A tu je i taj jadni, smušeni libido. Bez obzira što æe mu æundara ostati mala, zlo je poèinjeno.

* Znaèi, zlo mu neæe pomoæi kod erekcije?

Sigurno mu neæe pomoæi, džaba mu bilo!

* Kazala si na promociji knjige u Novom Sadu da se oseæaš kao i cela Bosna i Hercegovina: razoreno. Da li si za ovih 14 godina od famoznog Dejtona uspela da pokrpiš rane?

Ja sam zapravo nauèila da živim s tim što mi je rat uèinio, i meni i mojim Bosancima i Hercegovcima. Kao što je razarana moja zemlja, mi smo s njom razarani i moramo biti spremni na to da s tim ranama živimo do kraja života, s tim ožiljcima koji užasno bole na svaku i najmanju asocijaciju na rat. A pogotovo boli u situaciji neizmirenih raèuna, kada je zlo još uvek živo, kada nije bilo denacifikacije, kroz koju je, recimo, prošla Njemaèka nakon Drugog svetskog rata. Umjesto toga, zlo nam se danas pojavljuje u drugom obliku, zbog èega æe svaki normalan èovjek i u grob sa sobom ponijeti sopstvenu iskasapljenu dušu.

* A kako je uopšte moguæe živeti bez pravde?

Teško je, ali èovjek mora naæi neki svoj modus da opstane u tom svemu, da li kroz sopstveni mikrokosmos, da li kroz djelovanje, da li kroz to što æe reæi “Ja neæu da budem takav!” Možeš se boriti i kroz rijeèi, jer su rijeèi napravile haos na ovim prostorima pa kako su napravile haos, tako mogu da naprave i nešto što nije haos.

Alergièna sam na ljudsku glupost, ali sam najviše alergièna na licemjerje. Ovdje fali pameti, ovdje fali reda. A èesto se oni koji imaju malo pameti postaju licemjerni pa se ponašaju onako kako im dnevna politika nalaže. Manje zamjeram onima koji ne znaju o èemu se radi pa iz neznanja nasjedaju na neke stereotipe. Ali, oni koji znaju sve a manipulišu time, daleko su opasniji od ovih drugih jadnika.

* Da li ti zaista veruješ da ovde ima ljudi koji ne znaju šta se desilo?

Ima ljudi koji definitivno ne žele da se suoèe s tim… S druge strane, i oni koji su direktno uèestvovali u tom zlu ili su ga podržavali, i dan-danas brane to, žele da imaju opravdanje za sve što se desilo. Njima je jako teško da prihvate saznanje da sve to što se desilo, sve te porušene kuæe i uništeni životi - da je sve to uèinjeno bez ikakvog smisla. Suoèavanje je zapravo najteže. Ali, hajdemo upaliti reflektore i osvijetliti zlo! A da li je teško živjeti u takvom okruženju? Pa naravno da jeste.

* A da li bi se to tvoje okruženje moglo nazvati fašistièkim?

Naravno da se mogu vuæi paralele. To se može i nauèno dokazati!

* Recimo, u sluèaju same Srebrenice èak je i Vlada RS, doduše pod pritiskom, utvrdila da ima oko 20.000 osoba koje su na ovaj ili na onaj naèin bile direktno ukljuèene u genocid. Kada se to pomnoži sa brojem èlanova porodice, prijatelja, kolega, komšija…, koji su neminovno znali šta se desilo u Srebrenici, dolazimo do zapanjujuæih cifara onih koji su kolaborirali sa najužasnijim od svih zloèina… Može li se onda u RS govoriti o kolektivnoj odgovornosti za zlo?

Mislim da ne može. Nije Branko Karlaš, moj otac, poèinio nikakvo zlo. Hajde da poimence prozovemo svih tih 20.000 ljudi. Naravno da shvatam da je to nemoguæa misija. Uostalom, i poslije Nirnberškog procesa je toliko nacista pobeglo pa je Simon Vizental èitav život posvetio proganjanju nacista, ali su svejedno neki izbjegli ruci pravde. Društvene okolnosti u BiH definitivno ne idu na ruku da se imena zlikovaca objave i da se i dalje tvrdi da zlo nije poèinjeno.

* Ali, stanovnici Srbije i RS su u velikoj veæini podržali zlo, tako što su glasali za Slobodana Miloševiæa, Radovana Karadžiæa… Oèigledno je da, bez obzira ako imaš medije, vojsku, policiju, novce…, nije moguæe poèiniti genocid bez tih by-standersa, bez tih “obiènih ljudi” koji odobravaju - da li akcijom ili neèinjenjem – pripremu i sprovoðenje genocida…

Da, to su vrlo teški mehanizmi… Uzroci zbog kojih se vode ratovi su potpuno neki drugi, a ideologija je nešto drugo. Kada se stvara ideologija, ona se vrlo perfidno osmišljava i u taj koloplet uvlaèi veliki broj ljudi. To nije ništa novo u istoriji èovjeèanstva. I tu opet dolazimo do malih æundara, do ljudi kod kojih rade najniže moguæe strasti. Kod nekoga radi strah, koji je osnov svake patologije, i kojeg podgrijavaju. Kod nekog radi zavist… Najtragiènije je kada ljudi nakon toliko godina vjeruju novinama koje su pod odreðenom šapom. Da ne prièamo o tome koliko su ljudi uopšte pismeni i koliko misle svojom glavom.

* A koliko je taj obièan èovek zapravo sauèesnik? Jer ukoliko jeste, onda je savršeno razumljivo što ne želi da se suoèi sa prošlosti…

Obièan èovjek traži opravdanje za ono što mu se desilo. Ima i onih koji su razoèarani, koji priznaju da ovo ništa ne valja, da nema pobjednika, da jednostavno ne znaju zašto su ljudi izginuli, zašto su ostali bez svega, zašto ne žive normalan život… Kad rat krene mljeti i kada prorade ti mehanizmi, onda se obièan èovjek svrstava u stado, u kojem je toplo ali malo smrducka. Iskreno, ja sam precijenila èovjeka, misleæi da æe uspjeti izbjeæi te zamke.

* Neko je jednom rekao da je Bosna i Hercegovina u vrlo nezavidnoj situaciji, jer su joj susedi Srbija i Hrvatska pa je to kao da birate izmeðu tumora i leukemije…

Naravno! Ja se potpuno slažem s tim. Samo nas nemojte više braniti, molim vas! Ostavite nas na miru! Ali, i dan-danas smo svjedoci negativne politike tih naših susjeda. S tim što ne treba zaboraviti ni domaæe izdajnike. A iza svega toga, kad se sve to razgrne, ne stoji ništa drugo nego jedna obièna pljaèka, jedan odvratni interes.



Photo: Dinko Gruhonjiæ* Kad smo veæ kod domaæih izdajnika, Milorad Dodik je doèekao Biljanu Plavšiæ i poslao avion po nju…

Pa da. On je koristio avion koji je kupio niko ne zna kako, odnosno od budžetskih sredstava, od našeg novca, sigurno ga nije kupio od svojih para. Dodik se ponašao bahato i u tom sluèaju. Ali, nije bitan Milorad Dodik, veæ okolnosti koje su ga izrodile. Ako te okolnosti opstanu, umjesto Dodika æe opet doæi drugi Dodik.

* A šta je uzrok za te okolnosti?

Vrlo jednostavno: mi nismo èak ni u fazi prvobitne akumulacije kapitala, veæ u jednoj notornoj pljaèkaškoj fazi. U pitanju je jedna obièna pljaèka koja se stalno zamagljuje nekakvom ideologijom, koja treba obiènog èovjeka da zavede, da ne bi razmišljao o tome da nema od èega da živi i da nema šta da jede.

* A kako bi Biljanu Plavšiæ doèekali danas u Banjaluci?

Pa vjerovatno bi bilo ljudi koji bi izašli da je doèekaju kao “ženu-žrtvu”, jer i dalje ima dosta ljudi koji razmišljaju glavom Milorada Dodika. Ali, ja neæu da razmišljam o njima, veæ o onoj svjesnoj manjini, koja kaže: “Mi smo gladni, dosta nam je bacanja prašine u oèi”.

* Imaš li ti problem s tim što izgovaramo ime “Republika Srpska” manje-više bez problema, iako znamo ko joj je dao ime i na kakvim je zloèinima nastala?

Ja sam apatrid, ja sam èovjek bez domovine, ja je više nemam definitivno. Živim u nekoj zemlji koja postoji samo u mom sjeæanju. Bez obzira što živim u Banjaluci, u Bosni i Hercegovini. Takva razorena Bosna i Hercegovina je nešto što je toliko opustošeno, tragièno i jadno da se ja stvarno pitam gdje je moja zemlja? Moja zemlja je ostala u meni.

* A šta æemo sa klincima koji se raðaju u Republici Srpskoj, u Federaciji, u Herceg-Bosni?

Klinci su jednostavno produkt vremena i takvi su kakvi jesu. Zato imamo to što imamo: svako se priklonio svom stadu, svome toru pa imamo erupciju nacionalnog i vjerskog zanosa. A sve to se nosi iz kuæe. Blizu je istini teza da su penzioneri najliberalniji dijelovi društva u BiH a studenti najekstremniji nacionalisti.

U BiH ništa nije rašèišæeno, i dalje se živi u lažima. A Bosna i Hercegovina je stradalnik i žrtva, definitivno.

* Malo je bilo onih koji su imali hrabrosti da se otvoreno suprotstave etnièkom èišæenju. Moju baku su, recimo, u Drugom svjetskom ratu spasili banjaluèki Muslimani i Hrvati, koji su pisali peticiju Anti Paveliæu protiv streljanja viðenih banjaluèkih Srba. U ovom ratu moja mešovita familija nije imala takvu pomoæ u Banjaluci. Izgleda da je ovaj rat bio daleko bešèasniji od onog, malo je bilo ljudi?

Pa jeste, ali bilo je ljudi. Ja poznajem ljude koji su rizikovali život spašavajuæi neke druge ljude, nekih drugih nacionalnosti. Poznajem ljude kojima su bubrezi odbijani da bi ih se natjeralo u rat… Ali, o tim ljudima niko ne piše, oni su u zapeæku, a herojima se proglašavaju zloèinci.

* Je li možda problem Bosne što ovaj put nije bilo partizana?

Jeste, fale nam partizani, fale nam partizani…

* Kako pronaæi tu èetvorolisnu detelinu, te izgubljene partizane?

Izgubljene partizane treba tražiti prvo u sebi pa tek onda u drugima. Ja sam optimista. Željela sam da poruèim ljudima da prvo u sebi pronadju tu èetvorolisnu djetelinu, da oèiste sebe od svih moguæih balasta jer tek onda mogu da idu dalje. Ja sam uvijek gledala da prvo oèistim svoj sopstveni prag. Mene apsolutno ne interesuje da li æe neko u Sarajevu ili nekom drugom mjestu to isto da uèini. Polazim od same sebe, jer se prvo sa samim sobom mora dobro rašèistiti da bi se mogli suoèavati sa onim što se dešava oko nas.

* Ali, uvek je bilo slaðe proviriti kroz komšijin prozor…

To je ljudski mehanizam koji je aktuelan otkako je svijeta i vijeka. Èovjek æe u drugima prepoznavati upravo one loše osobine koje zapravo on sam nosi. A u stvari moramo da razgrnemo taj mrak, ne podnosim mrak. A glupost i zlo nanose mrak, to je toliko banalno. Moramo shvatiti da smo svi mi Bosna i Hercegovina, da Bosna i Hercegovina nije nešto imaginarno. Naša zemlja je bolesna, što znaèi da smo i mi bolesni. Kada mi ozdravimo, ozdraviæe i Bosna. Biæe teško, trajaæe generacijama, ali jednom se mora poèeti…




[Edited by primus inter pares on 08-11-2009 at 23:09 GMT]

09-11-2009 at 12:06 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

Druga Amerika
Kapitalizam, jedna ljubavna prièa

Piše: Nikola Pejiæ

Tipièni "Makjl Mur momenat" u ovom filmu predstavlja tragi-komièan pokušaj reditelja da uzme pravdu u svoje ruke i pokuša da povrati novac poreskih obveznika od Goldman Sachsa (jedne od brojnih korporacija koje su od države dobile ukupno 700 milijardi dolara za oporavak od onoga što su same prouzrokovale). Noseæi praznu vreæu za novac, Mur prilazi obezbeðenju impozantne zgrade u Wall Streetu gde sa komiènom nemoæi pokušava da ih natera da ga saslušaju i pomognu mu u njegovom "pravednom poduhvatu“.


Najnovije ostvarenje Majkla Mura Kapitalizam: Jedna ljubavna prièa, koje je svoju beogradsku premijeru imalo poslednje veèeri Sinemanije, verovatno je najinteresantnije filmsko delo u poslednjih par meseci. Opus ovog politièki angažovanog dokumentariste, predstavnika onoga što bismo mogli nazvati druga Amerika, prožet je radikalnom ali ne i ostrašæenom kritikom amerièkog društva, ekonomskog sistema, politike i kulture. Posle kultnih i nagraðivanih ostvarenja Bowling for Columbine, Fahrenheit 9/11 i Sicko, u kojima se bavio konkretnijim stvarima kao što su "sloboda“ posedovanja oružja, spoljna politika SAD i zdravstveni sistem, u svom poslednjem filmu Mur se vraæa onome što po njemu (a i po Marksu) prožima sve ove teme i što je osnova i determinanta svega ostalog, a to je ekonomija.

Kritika velikih korporacija, deregulacije tržišta i pohlepe (koja u amerièkom društvu ima status vrline) bila je tema i njegovih ranih, ne toliko poznatih ostvarenja. U Kapitalizmu on donekle proširuje ovu kritiku na ceo neoliberalni ekonomski sistem Amerike (a posebno na Wall Street, kao njegov centar) pronalazeæi liniju njegovog destruktivnog uticaja na demokratiju, opšte blagostanje graðana pa i samu ekonomsku stabilnost i napredak. Krah General Motors-a, giganta od ogromnog znaèaja za amerièku ekonomiju i grad Detroit posebno, je tragedija na koju je godinama upozoravao. Tekuæa svetska ekonomska kriza, krah tržišta nekretnina koji ju je i prouzrokovao i posledice po obiène graðane (sa dramatiènim scenama konfiskacija kuæa zbog prezaduženosti i nemoguænosti otplate kredita) kojima se film bavi ipak su samo usputna tema, kao naruèena potvrda onoga o èemu je Mur govorio od svog prvog filma i onoga što je odredio kao temu filma još pre nego je kriza i nastupila.




Glavna tema (i meta) ovoga puta je neoliberalni kapitalistièki sistem kao takav, ta anglo-saksonska dogma još od sedamdesetih koja je posle pada berlinskog zida dobila i svetski zamah. Iako se na nekoliko mesta u filmu iznosi tvrdnja da je kapitalizam zlo, da je u suprotnosti sa hrišæanskim uèenjem (Mur se izjašnjava kao katolik, iako se po pitanju abortusa i gej brakova ne slaže sa zvaniènim stavom crkve) zapravo se nigde ne istièe neka potpuno drugaèija ideologija (npr. socijalizam) ili ekonomski sistem kao alternativa. Štaviše, Mur iz liènog iskustva u detinjstvu, hvali i glorifikuje državu blagostanja, taj kapitalizam sa ljudskim licem, opšte mesto 50-ih i 60-ih godina u tadašnjem slobodnom svetu, èiju je opšteprihvaæenost narušila neoliberalna politika reganomike i taèerizma u SAD i Britaniji 80-ih. To je donekle zbunjujuæa stvar u vezi sa porukom koju Mur želi da prenese – šta je alternativa? Revolucija sigurno nije, jer Mur prepreku u stvaranju pravednog amerièkog društva ne vidi u Ustavu (naprotiv, velièa ga i traži njegovo poštovanje) koji ni ne pominje tip ekonomskog sistema, niti je problem u društvenim strukturama i obrascima (naglašava solidarnost i demokratiènost u odnosima izmeðu obiènih Amerikanaca). Problem vidi u suprotstavljenosti principa laissez-faire ekonomije gde se ljudi razlikuju po imovinskoj moæi, i demokratije, gde su svi ljudi jednaki (jedan èovek – jedan glas).

Najbolja ilustracija ove suprotnosti je odluka (iz drugog pokušaja) amerièkog Kongresa da se posrnulim bankama i kompanijama dodeli 700 milijardi dolara novca poreskih obveznika. Iako je ovaj èin pravdan neophodnim za oporavak privrede, veæina graðana i intelektualaca je bila protiv. Smatrano je da beskrupulozne korporacije žele da uèine profite privatnim, a gubitke javnim. Dobro razraðenim lobiranjem i pritiscima i ovo im je uspelo, što po Muru treba da bude znak za buðenje graðana. Meðutim, ostaje nejasno koji su taèno koraci koje treba preduzeti, kojim metodama i kojom dinamikom reforme treba da se odvijaju; da li Amerika jednostavno treba da prekopira institucije i principe države blagostanja iz Zapadne Evrope (veæa regulacija tržišta i nacionalizacija kompanija i banaka od kljuènog znaèaja, opšta zdravstvena zaštita, besplatno školstvo itd.) ili se zalaže za neki novi, osobeni sistem? Da li je taj "novi“ koncept možda radnièko samoupravljanje, koje je na primeru jedne amerièke fabrike koju vode radnici predstavio kao uspešno i pravedno?

Ako stavimo na stranu politièku crtu, sa kojim se možete slagati ili ne, Kapitalizam: Ljubavna Prièa je dokumentarac koji nije rezervisan za intelektualce i politièki angažovane. Neposredan, jasan i duhovit naèin na koji se Mur bavi društvenim problemima i paradoksima, èini ovaj film vrlo pitkim za širu bioskopsku publiku. Iako ne dostiže tu oštrinu, vrcavost i dinamiènost koje imaju Bowling For Columbine i Sicko (možda zbog uopštenosti i apstraktnosti teme kojom se bavi), to je i dalje tipièan Murov film. Kao i u prethodnim filmovima, intervjui sa obiènim ljudima o njihovim problemima su kontrastirani sa govorima amerièkih predsednika i drugih zvaniènika od uticaja. Mur ismeva i banalizuje široko rasprostranjene predrasudame o „crvenoj opasnosti“ (tj. socijalizmu koji ima skoro pogrdno znaèenje u SAD) podražavajuæi ih vešto ubaèenim propagandnim snimcima iz bivšeg SSSR-a.

Tipièni Makjl Mur momenat u ovom filmu predstavlja tragi-komièan pokušaj reditelja da uzme pravdu u svoje ruke i pokuša da povrati novac poreskih obveznika od Goldman Sachs (jedne od brojnih korporacija koje su od države dobile ukupno 700 milijardi dolara za oporavak od onoga što su same prouzrokovale). Noseæi praznu vreæu za novac, Mur prilazi obezbeðenju impozantne zgrade u Wall Street-u gde sa komiènom nemoæi pokušava da ih natera da ga saslušaju i pomognu mu u njegovom "pravednom poduhvatu“. Ovaj momenat sažima zapravo osnovni problem koji Mur želi da reši – otuðenost ljudi (opet taj Marks), nemoæ malog, obiènog èoveka pred institucijama i krupnom buržoazijom koji njegov život ignorišu ili tretiraju kao ulog zarad profita, ostavljajuæi ga u beznaðu i bez moguænosti da povratno utièe na odluèivanje koje može imati posledice kako po njega samog tako i po opšte dobro.

10-11-2009 at 11:58 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

Radije bih kao Johnny Štuliæ prevodio Homera nego išao na turneju sa Škorom
Ante Tomiæ

Tko od nas nije barem jednom poželio uèiniti ono što je Johnny uèinio, ostaviti jedno jutro nepopijenu kavu, siæi na ulicu i zaustaviti autobus, koji æe nas odvesti negdje gdje nas nitko neæe naæi

Prljavo kazalište sastavilo je kompilaciju hitova u povodu tridesete godišnjice postojanja, ali mene bi to zanimalo, po prilici, koliko i zbornik znanstvenih radova kojim se obilježava pedeseta godišnjica djelovanja akademika Josipa Bratuliæa. Negdje u izlogu vidio sam CD sa slikom gladijatorske kacige na naslovnici i pomislio kako je od trideset godina Prljavog kazališta, brat bratu, dvadeset pet bilo uzaludno, suvišno, besmisleno, a gdjekad i odbojno. Jasenka Houru pamtim kada se, zajedno s Tihomirom Oreškoviæem, kasnije osuðenim ratnim zloèincem, natjecao za parlament na listi bizarne ultradesnièarske stranke Nikole Štedula. Oreškoviæa i Štedula ne bih ni štapom dotakao i nemam baš nikakve želje slušati kako se stari roker razoèarao u svojim nevinim nacionalistièkim idealima. Njegovi su mi politièki stavovi uvijek bili kretenski, a oduševljenje lupanjem vojnièkih cokula odvratno. Militaristièke furke ovoga niskog slabunjavog muškarca nalazim, osim toga, i grotesknim, možda èak malo perverznim.

Na drugoj strani, u malom Houtenu kraj Utrechta živi jedan drugi junak Novog vala. On ne slavi okrugle godišnjice, a o slavnoj rokerskoj prošlosti govori tek rijetko, s vidljivom zlovoljom. Vjerojatno bi sasvim ušutio da mu svako toliko na vrata ne pokuca neki od neumornih sljedbenika, koji hodoèaste u tiho nizozemsko predgraðe i obilaze ga kao himalajskog mudraca u peæini, jer se ni poslije dvadeset godina ne mogu pomiriti da je njihov voða i prorok odustao od njih. Branimir Johnny Štuliæ tada im bojažljivo otvori, i uvede ih u dnevnu sobu, ponudi èajem, dok njegova supruga u kuhinji uoèljivo glasno lupa posuðem i ne pokazuje se.

Inteligentna bi osoba shvatila da tu nije dobrodošla i ne treba se dulje zadržavati, ali Štuliæevim obožavateljima ne vrijedi objašnjavati. Oni su se došli napojiti s vrela mudrosti i žudno upijaju svaku rijeè, dok im njihov junak prièa kako mu dani prolaze u igranju malog nogometa i prevoðenju antièkih epova s engleskog. Na trenutke im zvuèi kao da ih èovjek zavitlava, a na trenutke bi rekli da je on ozbiljno šenuo. Pola sata kasnije, nakon popijenog èaja i dragocjene lekcije o Tukididu i Peloponeskim ratovima, hodoèasnici izlaze uplašeni i smeteni i dugo, dugo ne dolaze k sebi, sve dok jedan od njih, veæ u vlaku, na pola puta do Amsterdama, zgranuto ne šapne: “j*** te!”

Branimir Johnny Štuliæ jednom davno, osamdesetih godina prošlog stoljeæa, bio je velik i važan pjesnik. Njegovi su stihovi vjerojatno najistinitije svjedoèanstvo turobnog vremena jedne istoènoeuropske diktature na zalazu i nešto najljepše što je ikada napisano o jednoj pospanoj i vlažnoj, zapuštenoj istoènoeuropskoj metropoli, kakav je Zagreb u to doba bio. Tko god je ikada došao unskom prugom iz provincije i još se po mraku iskrcao na Glavnom kolodvoru, na studeni, blistavo osvijetljeni peron s milijardom opušaka i jekom monotonih obavijesti s razglasa, s kumicama kojima samo crvene njuškice vire iz šalova i pijancima što uza zid drijemaju na kartonima, do smrti æe pamtiti Azrinu dražesnu minijaturu koja otvara Sunèanu stranu ulice, onih nekoliko stihova o tramvajskom osoblju što u zoru na Remizi pije rakiju. Èak i danas, zateknem li se u glavnom gradu, budan u to neljudsko doba, nekako nesvjesno i nehotice, imitirajuæi Johnnyjev plaèni bariton, sam æu od sebe zapjevušiti: “Kada Zagreb izranja iz sna, èekaju ga konduktera dva...”

Snažnim, strastvenim pjesmama, što su u isto vrijeme znale biti i uznemirujuæe i nasilne i nježne, Branimir Štuliæ osvojio je srca milijuna i još uvijek ih osvaja, iako mu do toga uopæe više nije stalo. Nestao je nekako iznenada, kao u onim prièama o muškarcima što odu po cigarete i nikada se ne vrate, da bi na drugom kraju kontinenta, uz svoju nizozemsku hauzvajf, našao sreæu u malograðanskoj rutini i šašavim hobijima. Zbog neèega se više ne želi sjeæati svoga prijašnjeg života i odbija svaku ponudu da se s elektriènom gitarom vrati pod reflektore i nešto zapjeva. Zašto je i kako postao takav, nikoga se od nas zapravo ne treba ticati. Branimir Johnny Štuliæ odabrao je privatni i povuèeni život, a ako je i poludio, njegovo je privatno pravo da bude lud. U Nizozemskoj, Bog je blagoslovio, ima i èudnijih od njega.

Naposljetku, tko od nas nije makar jednom poželio uèiniti ono što je Johnny uèinio, ostaviti jedno jutro nepopijenu kavu i neriješenu križaljku, bez nekog posebnog povoda odjednom ustati i obuæi jaknu, siæi na ulicu i zaustaviti autobus, koji æe nas odvesti negdje gdje nas nitko neæe naæi. Svi imamo takve fantazije, ali nismo Branimir Johnny Štuliæ da ih ostvarimo. Njegov postupak može vam djelovati umobolno, ali opet, ne možete mu se ne diviti. Barem æete cijeniti njegovu hrabrost. Ostavio je iza sebe više nego æe mnogi od nas ikada imati, a ni za živu glavu i ni za kakve novce ne bi se vratio.

Ovih dana netko mu je u Beogradu ponudio srbijansko državljanstvo, a malo zatim jednaku je ponudu na jednom radiju iznio i Stjepan Mesiæ. Državne se odjednom administracije natjeèu koja æe mu dati svoje papire, upisati ga u registar glasaèa i poreznih obveznika.

Opravdano valja sumnjati da æe Johnny Štuliæ i zbog jedne podiæi guzicu sa svoga nizozemskog kauèa. Nazovu li iz Zagreba ili Beograda, možda ga i naljuti što su ga prekinuli u gledanju Milijunaša. Branimiru Štuliæu ne treba hrvatska putovnica, ne uzbuðuje ga ni hrvatska lisnica u hrvatskom džepu, ni hrvatska puška na hrvatskom ramenu, nijedna od onih nacionalnih svetinja na koje se loži Jasenko Houra i oko èega je sazdan tužni opus posljednjih dvadeset uzaludnih godina Prljavog kazališta.

Priznajmo, svatko od nas gdjekad sebe zamišlja kao rock zvijezdu. Da možete izabrati, što biste radije uzeli, koja vam se od ove dvije egzistencije èini privlaènijom: velika nacionalna turneja o trošku Karlovaèke pivovare, sa specijalnim gostom Miroslavom Škorom, ili beskorisno prevoðenje Ilijade i Odiseje u Houtenu kraj Utrechta? Ja ne bih ni trenutka oklijevao. Dajte mi ovamo toga Homera, mamicu mu æoravu!

* Tekst je preuzet sa internet portala Jutarnjeg lista
dobar dobaaar

10-11-2009 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

Kako je nastao SDS: Svi u državu (2)
"Balkan bluz"

Da je pameti, kao što je nije knjiga knjiga “Balkan bluz”, Medine Delaliæ i Suzane Šaèiæ, nekadašnjih novinarki “Slobodne Bosne” bila bi makar fakultativni udžbenik istorije na prostorima rahmetli SFRJ. S obzirom da to nije sluèaj, kao i da se o nekim stvarima u BiH, ali i šire jednostavno ne prièa, e-novine su odluèile da uz dozvolu autorki feljtonizuju knjigu koja prati dešavanja u zemlji Bosni i Hercegovini od dana ubrzanog ekonomskog razvoja, nekad republike u okviru SFRJ (1975.) , nerazjašnjene pogibije tadašnjeg predsjednika savezne vlade Džemala Bijediæa, preko sunovrata Hamdije Pozderca, Fikreta Abdiæa i „Agrokomerca“, procesa zbog kojih su zatvorske kazne odslužili Alija Izetbegoviæ i Radovan Karadžiæ, do ratnih dogaðanja i ubistava zapovjednika HOS-a, Blaža Kraljeviæa u Hercegovini, Mušana Topaloviæa-Cace i mnogih drugih dogaðaja završno sa 1995. godinom. Autorke su knjigu same izdale, a osim promocija po BiH, i to uglavnom u njenom “lošijem” ali i “veæem” entitetu, knjiga nije doživjela promociju izvan njenih granica. Posljednja dešavanja - poèetak suðenja Karadžiæu, puštanje na slobodu Biljane Plavšiæ, samo su bili dobar povod da kontaktiramo autorke i zamolimo ih za dozvolu da ovu fenomenalnu knjigu putem feljtona predstavimo i izvan granica BiH. U nadi da æe pružiti odgovore na brojna pitanja, ali i da bi mogla samim autorkama da pomogne nekim novim saznanjima koja bi dodatno rasvetlila ovaj period predstavljamo bosansku hroniku “Balkan bluz” (Okosnicu za njen nastanak èine autorski tekstovi i intervjui objavljeni u „Slobodnoj Bosni“ u periodu od 1991. do 2000.)

Srpska nacionalna strategija artikulirana osamdesetih godina zasnivala se na ideji koja se može prevesti kao nasilje iz dobrih namjera, a da bi svi Srbi mogli živjeti u jednoj državi. Kao glavni ideolog ove strategije, èija æe puna realizacija uslijediti poèetkom devedesetih, Dobrica Æosiæ æe meðu srpskim intelektualnim krugovima biti nazvan Patrijarh. Ovaj nekadašnji èlan Komunistièke partije Jugoslavije, za najtragièniju je srpsku obmanu smatrao ideološku vjeru Srba u bratstvo i jedinstvo jugoslovenskih naroda.

Kao zamjenu komunizmu koji se obrušava, nudi obnovljenu prošlost kroz nacionalnu državu idealizovanu svijetom mitova i fikcija. Nacionalni program je zahtijevao lidera koji æe ga ostvariti. Prvi susret Dobrice Æosiæa sa Slobodanom Miloševiæem, liderom srbijanskih komunista, dešava se poèetkom 1990. Miloševiæ je veæ trijumfovao na Kosovu, potom i u CK Srbije i postao Voða. Smišljenom susretu koji je trebao izgledati kao sluèajan na prijemu izraelske delegacije je posredovala Klara Mandiæ, Jevrejka iz beogradske porodice i dugogodišnja Æosiæeva prijateljica. U krug oko Patrijarha Klaru je uveo bivši suprug, akademik Ljubomir Tadiæ. Klara je upamtila rijeèi kojima se Miloševiæ to veèe oprostio od Æosiæa, nagovijestile su želju za ponovnim susretom.

“Nadam se da æemo se vidjeti”, rekao je Miloševiæ na rastanku. “U komšiluku smo, dijeli nas samo ograda”, dvosmisleno je odgovorio Æosiæ. “Ali, ta ograda nije tako visoka, nadam se”, nasmijao se Miloševiæ. Od tada se njih dvojica èesto sastaju i uvijek u Miloševiæevom predsjednièkom kabinetu. Æosiæ s pravom u Miloševiæu nije vidio komunistu, doživljavao ga je kao nacionalistu. Miloševiæ, opet, nije imao povjerenja u Æosiæa, ali mu je bio potreban zbog ugleda koji je uživao u intelektualnim i crkvenim krugovima koji su Miloševiæu bili nedostupni. Na kongresu održanom u januaru 1990. raspada se Savez komunista Jugoslavije. Postala je izvjesna pobjeda nacionalista na izborima u Sloveniji i Hrvatskoj, a time i moguænost samostalnosti ovih republika. Miloševiæ sa svojim saradnicima sve èešæe razgovara o ratu. Da oružane bitke nisu iskljuèene, prvi put je javno zaprijetio u junu 1989. na proslavi 600 godina Kosovske bitke na Gazimestanu, ali je njegova najava buduænosti tada shvaæena kao metaforièka prièa o prošlosti. Miloševiæ se meðu najbližim saradnicima nije služio metaforama, niti istorijskim aluzijama. Bio je konkretan.


U kabinetu Borisava Joviæa, srbijanskog èlana Predsjedništva SFRJ, nakon sjednice 13. februara 1990. vodi se živa rasprava. Sadržaj razgovora Joviæ bilježi u svoj dnevnik: “Poslije današnje sjednice Predsjedništva na kojoj su uèestvovali i predsjednici predsjedništava republika i autonomnih pokrajina, tema Kosovo, sjedimo u mojoj kancelariji Veljko Kadijeviæ, Pera Graèanin, Sloba Miloševiæ, Dragutin Zelenoviæ i ja. Nezvanièan i neobavezan razgovor. Sloba poèinje: ‘Biæe rata, Boga mi’. ‘Neæemo dati, Boga mi’, uzvraæam ja. ‘Dosta smo mi ratovali i ginuli u dva svjetska rata. Sada æemo rat svakako da izbjegnemo!’ ‘Neæe biti rata onakvog kakav bi oni htjeli’, dodaje Veljko, ‘ali æe biti onakav kakav mora, a to je da im ne dozvolimo da nas tuku’.”

Armijski vrh i srpsko rukovodstvo bili su saglasni da je upotreba vojske neminovna. Logika armijskog vrha bila je jednostavna - Slovenci i Hrvati svojim osamostaljivanjem žele razbiti Jugoslaviju, Srbi žele saèuvati zajednièku državu i zato je Armija sa njima. Osnovni problem, ustvari, bio je buduæi koncept ureðenja savezne države, da li æe se Jugoslavija razvijati kao centralizovana država ili kao oslabljena federacija što srpskom rukovodstvu nije odgovaralo: time je moguænost njihove dominacije bila iskljuèena.

Da nije rijeè o oèuvanju Jugoslavije, nego srpske države, objasnio je nekoliko dana nakon ovog razgovora Dobrica Æosiæ u beogradskom listu „Duga“ pozdravljajuæi slovenaèku želju za otcjepljenjem i samostalnošæu. “Pri tome, Srbi moraju Jugoslaviji, pa i njima Slovencima“, poentira on, “ispostaviti svoje nacionalne interese i raèune, koji nisu mali, a koji moraju da se izravnaju. Izlazak iz Jugoslavije mora da se plati.” Slovenija nije bila ukalkulisana u beogradske planove, ali “srpske etnièke oblasti” u Hrvatskoj i Bosni jesu.

U decembru 1989. Jovan Opaèiæ nakon izdržavanja tromjeseène kazne izlazi iz zatvora u Šibeniku. Osuðen je za “narušavanja reda i mira”, na proslavi Kosovskog boja u Kninu prekinuo je program tražeæi od okupljenih Srba da zaborave mit o Jugoslaviji i okrenu se srpstvu. U zatvoru Opaèiæ dobija telegram podrške od Dobrice Æosiæa, a nakon izlaska na slobodu odlazi kod njega u Beograd. Æosiæ u povjerljivom razgovoru zahtijeva od Opaèiæa da pomogne Jovanu Raškoviæu, direktoru Neuropsihijatrije u Šibeniku koji u Hrvatskoj radi na politièkom organizovanju Srba. Ubrzo se Raškoviæ i Opaèiæ dogovaraju da kulturni klub „Zora“, koji je prethodno obnovio Opaèiæ, pretvore u politièku partiju. Raškoviæ predlaže da se partija nazove Demokratska stranka. Opaèiæ insistira da u naziv stranke stave nacionalnu odrednicu i 17. februara u Kninu promoviraju Srpsku demokratsku stranku. O politièkim ciljevima stranke govorio je Raškoviæ: “Srbi ne žele drugu državu u Hrvatskoj, ali traže autonomiju.” Æosiæ je srpsku strategiju u Hrvatskoj objasnio konkretnije. “Na hrvatsku secesiju moralo se odgovoriti i srpskom secesijom, na stvaranje hrvatske nacionalne države moralo se odgovoriti stvaranjem srpske države.” U svakoj prilici Æosiæ je hrvatskim Srbima držao lekcije kako u vrijeme kada se raspada titoizam i Jugoslavija niko od njih - narodni heroji, generali, ministri u Hrvatskoj - nije stao uz narod da ga povede ka istorijskom osvještenju. “Uèinio je to jedan šibenièki ljekar, u visokim godinama, invalidnog stanja zdravlja.”

Mislio je na Jovana Raškoviæa. Raškoviæ se smatrao Æosiæevim duhovnim proizvodom, što je uistinu i bio. Narednih mjeseci njegova doktorska kancelarija je i sjedište stranke. Na mitinzima na kojima je govorio o velovima kojima je prekriveno srpstvo narod je slušao. Nisu razumijevali metafore kojima se Raškoviæ služio, ali su ga slijedili kao ikonu koja je oživjela pred njihovim oèima. Ipak, SDS je na majskim izborima 1990. osvojio samo pet mjesta u hrvatskom saboru. Veæina Srba u Hrvatskoj nije bila zahvaæena nacionalnom renesansom i mahom su glasali za komuniste Ivice Raèana. Srbi masovno pristupaju stranci tek nakon izbora, uplašeni pobjedom HDZ-a i rijeèima hrvatskog predsjednika Franje Tuðmana o èistoj hrvatskoj državi. Hrvatski nacionalisti su nudili dovoljno razloga za strah, a srpsko vodstvo je èekalo da se narod dovoljno uplaši. Osnovni generator za raspirivanje potrebnog straha bilo je podsjeæanje na genocid nad Srbima u Drugom svjetskom ratu.

Stranka je veæ imala odbore u Beogradu i Sloveniji kada se pristupilo njenom organizovanju u BiH. U Sarajevu o tome razmišljaju Vladimir Srebrov i krug profesora sa Filozofskog fakulteta gdje Srebrov vodi biblioteku. U poèetku su kao zavjerenièka sekta, ali se spremaju postati dominantan politièki pokret. U maju Inicijativni odbor broji sto èlanova. “Bio sam ubijeðen da u BiH ima malo Srba. Vrijeme kada sam vidio da ima puno velikosrba, bilo je vrijeme kada je SDS veæ formiran i kada su vidjeli da zbog toga neæe biti podvrgnuti sankcijama ili iæi u zatvore”, isprièao je Vladimir Srebrov. Sebe je, zahvaljujuæi svom politièkom bekgraundu, vidio kao buduæeg lidera stranke. Krajem osamdesetih je javno napadao prisustvo Albanaca u Sarajevu i albanski nacionalizam, te vodio javne rasprave o srpskom jeziku. Milan Nikoliæ, kako se uistinu zvao, promijenio je ime kada je otišao na magisterij u Rusiju. Iz umjetnièkog egzibicionizma, isprièao je, tamo je sebi odsjekao uho.

Prvi korak u politièkom organizovanju sarajevske grupe je bila obnova kulturnog društva „Prosvjeta“, na èemu se angažuje nekoliko profesora sa Filozofskog fakulteta. Profesor književnosti Vojislav Maksimoviæ u proljeæe objavljuje tekst u kojem traži obnavljanje „Prosvjete“, potom to èine profesor filozofije Aleksa Buha i književnik Vladimir Nastiæ. Obnoviteljska skupština „Prosvjete“ održana je 28. juna 1990. u sarajevskoj Vijeænici.

Na Skupštini koju je vodio Aleksa Buha za predsjednika „Prosvjete“ izabran je Vojislav Maksimoviæ. Nije se sluèajno kod bosanskih, kao i kod krajinskih Srba prvi oblik jaèanja etnièkog zajedništva pojavio kroz obnavljanje ranije ukinutih kulturno-prosvjetnih udruženja kakva su bila „Zora“ i „Prosvjeta“. Izražavanje kulturne posebnosti bila je uvertira za insistiranje na politièkoj posebnosti koje æe uslijediti kasnije. U srpskom intelektualnom krugu u kome se dugo razmišljalo o organizovanju bosanskih Srba, svi su u dubokoj sjeni najozbiljnije figure - Milorada Ekmeèiæa, profesora na katedri za istoriju sarajevskog Filozofskog fakulteta. Mnogi oèekuju da æe Ekmeèiæ biti predsjednik stranke i njega kao apsolutnog autoriteta niko ne dovodi u pitanje. Uz Ekmeèiæa, najuticajniji je Nikola Koljeviæ, profesor na katedri za opštu književnost i teatrologiju, kojeg stranaèke kolege opisuju kao dubokoreligioznog mraènjaka. Inicijativnom odboru stranke pristupa psihijatar i pjesnik Radovan Karadžiæ, koji je prethodno bio u Ekološkom pokretu „Zeleni“. Anoniman je i meðu “misleæim Srbima” obilježen kao saradnik Državne bezbjednosti zadužen da pokriva Udruženje književnika. Njihovo podozrenje izaziva èinjenica da Karadžiæ nikada nije pozivan, a svi drugi jesu, na informativne razgovore nakon prokazanih književnih skupova na kojima je osamdesetih godina govorio pjesnik Matija Beækoviæ. Sumnjivom se èinila i Karadžiæeva specijalizacija u Americi. Bio je iz èetnièke porodice, njegov otac Vuko je zbog èetništva odležao petogodišnju zatvorsku kaznu. Saglasnost za specijalizacije takve vrste je davao vladin Komitet za odnose sa inostranstvom, tako da je Karadžiæevo porijeklo bilo više nego dovoljan razlog da bude odbijen. Znalo se i da je osamdesetih godina suðen za privredni kriminal, mada æe kasnije svoj boravak u zatvoru pokušati predstaviti kao borbu za nacionalni interes. Njegovu poziciju meðu vodeæim bosanskim Srbima promijeniæe Dobrica Æosiæ.

Karadžiæ je Patrijarha upoznao osamdesetih godina u društvu bosanskih pjesnika koji su živjeli u Beogradu. U proljeæe 1990. Æosiæ poziva Raškoviæa i nekoliko srpskih intelektualaca iz Bosne na sastanak u Beograd. Nikola Koljeviæ je na sastanak poveo i Karadžiæa. Mada su se kolege Raškoviæ i Karadžiæ do tada površno poznavali, uglavnom su se sretali na struènim skupovima psihijatara. Æosiæ je razmišljao koga izabrati za lidera bosanskih Srba, nije mogao pronaæi bosanski pandan Raškoviæu. Predsjednièko mjesto je ponudio Ekmeèiæu i Buhi. “Nijedan od nas nije bio spreman da preuzme tu funkciju”, objašnjava Aleksa Buha. Na sastanku u Beogradu Æosiæ predsjednièko mjesto nudi Koljeviæu. Koljeviæ odbija i predlaže Karadžiæa koji je poslušno sjedio do njega. Kadrovska kombinatorika je od poèetka ukljuèivala dr. Nenada Kecmanoviæa, rektora Sarajevskog univerziteta.

Smatralo se da Kecmanoviæ ima politièko iskustvo, uvažen je, analitièan i, što je najvažnije, dovoljno veliki Srbin. Kecmanoviæ je mogao obezbijediti pristalice u rasponu od tvrdih Jugoslovena do mekših Srba, ali i zavarati politièke protivnike u spektru od tvrdih Bosanaca do mekih Muslimana.

Bošnjaci veæ imaju formiranu stranku kada Radovan Karadžiæ poziva predsjednika SDA Aliju Izetbegoviæa na sastanak. Umjesto Izetbegoviæa na sastanak odlazi sekretar stranke Muhamed Èengiæ. Sreæu se u kancelariji bolnice u kojoj je Karadžiæ zaposlen. Karadžiæ Èengiæu govori kako Srbi hoæe da formiraju stranku i predlaže koaliciju. Pokazuje veæ otkucan tekst koji treba potpisati, u kojem se kaže kako se SDA i SDS udružuju da æe zajedno iæi na predizborne skupove. Èengiæ odgovara: “Doktore, mi ne znamo profil vaše stranke, ne znamo ko su ljudi koji æe voditi stranku?!”.

Karadžiæ objašnjava kako æe srpsku stranku voditi “ugledni èlan ovog društva, profesionalac, najvjerovatnije Nenad Kecmanoviæ”. Kecmanoviæ odbija ponuðenu funkciju. “Naravno, imponovala mi je inicijativa da doðem na èelo SDS-a za koju sam neformalno saznao i nešto ranije. Meðutim, grupi osnivaèa koji su mi to i formalno saopštili objasnio sam da sam lièno skloniji nekoj varijanti graðanske partije koja bi imala veæi autoritet da ponudi demokratsko rješenje meðunacionalnih odnosa u BiH i koja bi obavezno bila orijentisana na širi jugoslovenski prostor”, objašnjava Kecmanoviæ zašto nije stao na èelo SDS-a. “Rekao sam im da veæ postoje razmišljanja i okupljanja na takvoj platformi i da sam u njih ukljuèen, ali da istovremeno podržavam organizovanje i našeg naroda na nacionalnoj osnovi pošto su to veæ uèinili i Muslimani i Hrvati. Izgleda da je moja pluralistièka otvorenost za obje opcije stvorila utisak da se dvoumim, pa je moja kandidatura ostala u opticaju èak i na osnivaèkoj skupštini SDS-a.”

Savezni premijer Ante Markoviæ je nakon raspada jugoslovenskih komunista još uvijek vjerovao da raspad SKJ ne znaèi i nestanak Jugoslavije. Velikim narodnim mitingom održanim 27. jula 1990. na Kozari pred više od 100 hiljada okupljenih promovisao je Reformsku stranku sa kojom æe izaæi na izbore. Kecmanoviæ se pridružio nasmijanom jugoslovenskom premijeru. “Ja sam i komuniste napustio zato što su prestali da budu jugoslovenska stranka, kao što sam i u reformiste otišao, i pored politièki probitaènijih ponuda, ne toliko zbog reformi Ante Markoviæa, nego zbog toga što je to bila u tom momentu jedina jugoslovenska stranka na terenu BiH”, tumaèi Kecmanoviæ.

SDS je u politièku arenu ušao pozivajuæi na rušenje komunizma. Nakon što analize koje za internu upotrebu pravi Inicijativni odbor pokazuju da je srpsko stanovništvo uglavnom seosko stanovništvo, razmatra se ideja da se formiraju odbori stranke po manjim mjestima i selima. Nakon svega, Karadžiæev èetnièki pedigre èinio se prihvatljivijim za nacionalni pokret nego pedigre bivših komunista. Na sastanku Izvršnog odbora „Prosvjete“ Maksimoviæ, Koljeviæ i Ekmeèiæ vrše pritisak na Vladimira Srebrova da prepusti vodeæe mjesto Radovanu Karadžiæu. Koriste argument da se radi “o velikom Srbinu iz èetnièke porodice” koji ima podršku Dobrice Æosiæa.

S obzirom na planiranost buduæih dogaðaja, Srebrov je u stvaranju SDS-a bio dvostruko izmanipuliran jer je na svojim pleæima izdržao prvi negativni udar javnosti. Naroèito zbog formiranja omladinskog krila SDS-a “Mlada Bosna” koje je, po njegovim rijeèima, trebalo biti “željezna pesnica stranke”.

Njegov imidž “neæu da budem lider, veæ samo buntovnik svog naroda u BiH” doprinio je da Karadžiæ izgleda umjereno. Istovremeno, razmišljalo se o organizacionom obliku stranke. Neki su zagovarali podjelu stranke na dva krila - konzervativno i lijevo, odnosno èetnièko i partizansko krilo. “Ja sam pristao da vodim narodnjaèko krilo i to samo do izbora, predlažuæi da socijaldemokratsko krilo vodi dr. Dragan Kaliniæ” , isprièao je jednom prilikom Karadžiæ. Usprotivio se Æosiæ objašnjavajuæi da æe frakcije podijeliti stranku. Ustvari, pomirenje èetnika i partizana bio je njegov i Miloševiæev zadatak.

* Slijedeæi nastavak feljtona (o stranaèkom organizovanju Srba u BiH) objavljujemo u petak, 13. novembra.

uuuuuuuuuuuuuuuuuuu,obavezno stivo

11-11-2009 at 15:12 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

Pismo iz Srebrenice
Krivu Drinu koju krase klanci...
Piše: Samir Omeroviæ


Èuènuli bi i uronili tijelo do vrata. Opet se ispravili, pljuskajuæi lagano rukama vodu po sebi - milujuæi je kao nekog divljeg mustanga kojeg time pokušavamo pripitomiti, naviæi na dodir, jer unatoè branama koje su je pregradila Drina je ostala divlja

Odrastanje braæe skoro uvijek je praæeno meðusobnim nadmetanjem.
Tako smo se i nas dvojica: on mlaði i agresivniji, željan priznanja da me je sustigao i ja stariji mirniji, letargièniji èesto nalazili usred djeèijih bitaka koje su znale završiti i ljutnjom a ponekad Boga mi i malom kavgom.
Oko kuæe smo, u hladu tri velika oraha, sebi napravili male terene za košarku, fudbal i u ljetnjim žegama kratili vrijeme.
Ponekad samo nas dvojica uèestvujuæi u igri a ponekad s rodjacima - a i tad bi bili u suprotnim taborima.
Onda, kad bi julske vreline ublažile bar malo hladnoæu njene vodu, uzeli bismo bicikle i otišli do Drine.
Drina nije daleko, samo 3 km od naše kuæe.

Krivu Drinu koju krase klanci ispravljali Srbi i Bosanci. Kad bi znali kod koga je krivlje, kod koga je krivlje oni bi je ispravljali življe - bila je jedna od pjesama koje su pjevali mladi s jedne i druge strane iduæi zajedno na radne akcije širom Jugoslavije.

A Drina je na našem podruèju baš kriva, u obliku savijenog lakta pronašla je sebi put kroz klance na podruèju izmedju Bratunca, Srebrenice na bosanskoj te Ljubovije, Bajine Bašte na srbijanskoj strani.

Kod mosta napravljenog od metalne konstrukcije, nalazi se mali skromni motel, oko kojeg je zaravan. Tu bi išli jednom godišnje ðaci iz bratunaèkih škola na sportski dan.
Utrkivali bi se po kružnom putiæu boreæi se za èokoladu kao nagradu za prvo mjesto.
Sve uèenike jedne generacije bi poredali na startu i na znak nastavnika: SAD!
Kao vihor, topot malih koraka bi jurnuo stazom. Zrak nas je rezao, noge klecale ali smo trèali bez zastajkivanja upiruæi se da postignemo što bolji rezultat.

Do Drine bi stigli pješice u velikoj koloni i taj put mi je izgledao tako dug.
A sad se sve smanjilo – skupilo.
Kad bi joj se približili i prošli zadnju krivinu prije mosta, zapuhnuo bi nas povjetarcem nošen miris isparenja vode, pomješan s mirisima trava, cvjeæa i drveæa kroz koje je prolazio na putu do nas.

Za kupanje su postojale mnoge male plaže na koje se išlo.
Dolazilo se i na pecanje i oni koje je taj izazov privlaèio ustajali bi rano i izbjegavali mjesta na kojima je gužva.
Dolazio je svijet s raznih strana. Èudio sam se što ljudi pored tolikog mora, planina dolaze iz Sarajeva i drugih gradova kod nas na odmor, kampuju, pecaju.
Meni naviknutom na rijeku, polja, brda naš kraj je izgledao obièno - tek sad, kad sam išèupan iz njega, shvatam svu ljepotu i bogatstvo koje smo imali.
Mi smo u poèetku, dok smo bili manji išli na srbijansku stranu i tamo uèili plivati.
Amidža bi pokupio nas djecu u svoj Reno 4, i pravac Drina.
Tamo je obala a i samo korito pokriveno velikim kamenim oblutcima koje je uglaèala voda...
Emir bi (imao je 7-8 godina) stavio oko pojasa šlauf i èetvoronoške pljuskao rukama i nogama u pliæaku.
Jednom kad je došao kuæi tetka ga je pitala: Jel ti bilo lijepo?
Kako lijepo. Sva koljena i muda sam izrazbijao od kamenje - ljutito je odbrusio.
Kasnije kad smo porasli išli bismo sami.

U mjestu Redžiæi, par stotina metara niže od mosta na bosanskoj strani, korito Drine je široko, pa je i njen tok bio mirniji i manje opasan.

Moglo je se èak pješice, ne plivajuæi došetati kroz vodu na suprotnu obalu - u Srbiju.
Zbog tog smo tu najèešæe i išli, na malu livadu pored rijeke okruženu bagrenjem.
Ponijeli bi sendvièe i ostalu opremu i ostajali do popodneva.
Kad bi se htjeli okupati, krenuli bi pješèanom stazom kroz hlad bagremove šumice uzvodno i došli do mjesta gdje je bio lijep prilaz rijeci.

Tu je skoro uvijek, okružen svojim granitnim kamenjem neki èovjek udubljen u svoj posao, ne obziruæi se na nas, ravnomjernim udarcima èekiæa po metalnoj špici, ruèno klesao nišane.

Prošli bi pored njega, spustili se lagano, s oko metar visoke obale, stajuæi oprezno na vlažne zemljane stepenike i korak po korak ulazili u hladni zagrljaj plavkasto-zelene vode.
Nismo odmah smjeli zaplivati. Èekali smo par minuta da se tijelo malo navikne na temperaturu vode koja je i usred ljeta bila hladna.
Nije nam se žurilo, dan je bio pred nama.

Èuènuli bi i uronili tijelo do vrata. Opet se ispravili, pljuskajuæi lagano rukama vodu po sebi - milujuæi je kao nekog divljeg mustanga kojeg time pokušavamo pripitomiti, naviæi na dodir, jer unatoè branama koje su je pregradila Drina je ostala divlja.


Photo: StockSvake godine bi uzimala sebi po jednu dvije duše koje su se opèinjene njenom ljepotom prebrzo zalijetale u nju zaboravljajuæi na oprez.
Tako je otišao moj komšija Medo iako je bio dobar plivaè
Nekako nakon završetka srednje, zajedno s prijateljem došao je na Drinu.
Išli su na jednom biciklu, prijatelj je sjedio na metalnom ramu dok je Medo vozio.
Kad su stigli Medo je onako zagrijan odmah skoèio.
Na pola puta do druge obale, ga je uhvatio grè i voda ga je primila u se.
Igrao sam se kod kuæe kad sam èuo glas bola, od kojeg se i sad naježim.
Došla su dva policajca i ljekar i saopštili vijest porodici.
Tad mi je to izgledalo kao velika tragedija. Sad više ne znam šta je tragedija.

Možda je Medo sretan što su jedine zloæe za koje je znao crveni mundiri iz stripova koje je skupljao. Imao je kompletnu kolekciju na tavanu i dovodio bi prijatelje da im pokaže svoje blago.

Njegov prijatelj s bicikla je uhapšen je zajedno s ocem i bratom u aprilu 92.
Njihova izmasakrirana tijela su pronaðena nekoliko dana kasnije u obližnjoj rijeèici.

Bili su prve žrtve u Bratuncu i ujedno jedine koje su dostojno sahranjene. Imam koji im je klanjao dženazu i nekoliko stotina drugih ubijenih u maju nisu imali tu privilegiju.


Dok smo stajali u vodi èekajuæi da se porinemo uživali smo gledajuæi oko sebe prizore još uvijek netaknute prirode.
A onda bi krenuli. Nošeni više brzim tokom rijeke neg našim zamasima, plivali smo nizvodno.

Mi manje vješti plivaèi, s divljenjem smo posmatrali momke i djevojke koji su odrastajuæi pored Drine srodili se njom i tako vješto plivali. Bili puni snage. Sjeæam se uvijek nasmijanog Zije. Niskog rastom ali tako lijepo oblikovanog tijela. Radovao je se što je primljen na vojnu akademiju. Nedžad i Samir, braæa, moji drugovi su dolazili tu kod nene i ostajali po èitavo ljeto. Nedžad je povazdan, sanjareæi plutao na ležaju izmedju jedne i druge obale.

Tu sam prvi put sreo i Elvira - kasnije mog školskog druga u srednjoj i mnoge druge.

Nedžad i Samir su zajedno s ocem ubijeni poèetkom maja u Bratuncu i položeni u masovnu grobnicu pored Drine. Istu je sudbinu doživio i dobroæudni, debeli brko Fehim, koji je dolazio na rijeku s porodicom nakon završenog posla, a na kojeg sam se naljutio jer se smijao videæi moje nabubrele tinejdžerske kupaæe gaæice.

Zijo je rat proveo u Srbiji, vratio s psihièki slomljen, æutljiv i umro u svojim Redžiæima nakon par godina.

Elvira, koji je sjedio sa mnom u istoj klupi dvije godine, sam sreo 95-te prièao mi je da je cijelo rat proveo u Sarajevu, gdje je zaglavio kao student. U proljeæe 95-te je izašao iz Sarajeva. Rekao mi je da ne može više i da želi vani. Negdje u inostranstvu je doživio nesreæu i ostao teški invalid. I on je umro nakon par godina

Manje od pola nas, mladih lavova kojima je èudni samouki, nijemi berber fiknuo kapicu s kitica je preživjelo.
Kupamo se u nekim drugim rijekama, morima.
Obali Drine nas više ne vuèe želja za odmorom veæ sjeæanja.
I oni s kapicama su ginuli ali su ipak imali puno veæu šansu da prežive.
Od onih s kojim sam ja prijateljovao, išao u školu samo je Æiro poginuo, kao vojnik VRS.
Osta sjeæanje na vrijeme kad se u gaæe nije zavirivalo. Kad smo bili jedno...

Oko 4-5 popodne, bi voda naglo poèela nadolaziti, jer su otvarali ustave na brani u Bajinoj Bašti

Za pola sata nivo bi porastao 30-40 cm, voda bi se zamutila - izgledala opasnija - pa je to i za nas veæ umorne od kupanja, preplanule od podrinjskog sunca - bio znak da pakujemo naše stvari.
Saèekali bi gledajuæi u rijeku, da topli vjetar, koji je uvijek puhao, osuši naša tijela, kosu.
Gledali smo ribe koje su u svojoj igri, iskakale, bacale se iz vode i ponovno u nju upadale - izgledao je kao da se podsmjehuju nama koji smo se plašili nadošle rijeke.


Photo: StockProšle godine, u naivnom uvjerenju da je sve ostalo kao prije, došao sam u Redžiæe.
Sve je izgledalo kao iz bajke o Trnoružici.
Nekad tanano bagrenje je podivljalo. Šipražje i trnje izraslo na sve strane. Nije uopšte moguæe prièi ni blizu rijeci.
Nema vrijednih ruku koje su potkresivale bagremove grane, kosile travu, èupale korov.
Ono malo ljudi što je se vratilo zabavilo se borbom za puko preživljavanje i nemaju vremena sreðivati obalu rijeke.
Noæas sam ga sanjao.
Vraæeni smo vremeplovom u doba od 15 -16 godina.
Sanjam da se utrkujemo na našoj livadi i da me on uvijek pobjeðuje.
Ne mogu da ga stignem.
U snu se èudim otkud mu najedanput ta brzina.

Prije nekoliko godina kontaktirao me je knjizevnik Enes Topaloviæ.
Naišao je na par reèenica na mom blogu, koje su mu se uèinile interesantne pa me je pitao može li ih upotrijebiti.
Nedugo nakon toga iz njegovog pera izašla je prièa Mrtva trka koju trèi glavni junak Emir.
Osim ta dva detalja, njegova prièa nema nikakve veze s mojim blogom, niti sudbinom mog Emira.

* Tekst preuzet s bloga Pismo iz Srebrenice

13-11-2009 at 14:06 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

"Balkan bluz"
Kako je nastao SDS: Svi u državu (3)



Neovisno od sarajevskog, formiran je i drugi Inicijativni odbor u Krajini kao eho hrvatskih dešavanja. Njegovo sjedište bilo je u Drvaru. Šumarski inžinjer Borivoje Sendiæ se poèetkom maja vratio u Banju Luku nakon višegodišnjeg ispitivanja prašuma u Africi. Poticao je iz èetnièke porodice i prezirao komuniste. Za krajiški inicijativni odbor koji djeluje u tajnosti Sendiæ æe saznati prilikom sluèajnog susreta sa Raškoviæem u Beogradu.

Dva mjeseca nakon ovog susreta postao je potpredsjednik SDS-a za bosansku Krajinu. “Iduæi tako kod Terazijske èesme ugledah iz Balkanske u susret mi ide bradati èovjeèuljak sa ženicom pod rukom. Vidio sam Raškoviæeve slike, on je to. Preprijeèim mu put onako dugaèak, sagnem se i rafalom, da mi ne utekne, isprièam da mi, bosanski Srbi, hoæemo ono što i oni u Kninu.

‘Šta ste po struci’?

‘Šumar’, velim ja.

‘To je dobro, vi terenci znate narod. Ne mogu danas ostati sa vama, idem

u Francusku 7, dajem intervju’.

‘Mogu li ja vama u Knin?’

‘Ne treba, hajde u Drvar - tamo ljudi veæ rade na tome’.”

Na sastanku koji se 20. maja održavao u gradskoj biblioteci u Drvaru okupljenima se obratio Slavko Grahovac, predsjednik Inicijativnog odbora. Besjedio je o 1941., koja se Srbima ne smije ponoviti. Prisutni su na rastanku popunili pristupnice kninskom SDS-u. U Banjoj Luci je tek nekolicina željela priæi stranci, meðu prvima novinar Nikola Guzijan i Branko Majstoroviæ èija su dva brata ubijena kao pratioci Draže Mihailoviæa prilikom njegovog hvatanja. Na Dan borca, 4. jula, dogovoren je miting u Drvaru na kojem æe govoriti Raškoviæ. Na pozornici improvizovanoj od buradi i dasaka Raškoviæ je podigao uvis tri prsta. “Nasta bura i vrisak, neko se eto, poslije 40 godina, usudio da sebe, u ime Trojice, oznaèi kao Srbina”, sjeæa se Sendiæ. Nakon mitinga održan je sastanak kojem prisustvuju predstavnici oba Inicijativna odbora. Dogovaraju da se stranka nazove Srpska demokratska stranka BiH jer Srbima koji nisu u svojim matiènim državama treba zajednièka stranka. Srebrov je to još ranije predložio Raškoviæu i ostao je u uvjerenju da je inicijativa za ime stranke bila njegova. Meðutim, tada nije znao da je plan kako æe izgledati i šta æe raditi SDS napravljen mnogo ranije u Beogradu.

Kod imenovanja predsjednika Inicijativnog odbora bilo je nedoumica. “Nismo poznavali dobro jedni druge, neko predloži neke od nas iz Krajine, drugi predložiše prisutnog doktora (Karadžiæa) iz Sarajeva”, opisao je taj sastanak Sendiæ. Raškoviæ uze rijeè. “Krajina u kojoj su Srbi veæina, svakako æe biti uz stranku. U Sarajevu i istoènoj Bosni Srbi su izmiješani sa Muslimanima i važno je da voða stranke, bar privremeno, bude iz tog kraja.“ Predlaže Karadžiæa, ostali naèelno prihvataju. Srebrov, neupuæen u dogovor u Drvaru, izdaje proglas da æe se osnivaèka skupština SDS-a BiH održati 7. jula. Siguran je da æe on biti novi predsjednik. Na razgovor ga poziva Koljeviæ i kaže da æe izgubiti glavu ako održi taj skup. Srebrov pristaje da se osnivaèka skupština održi po dogovoru iz Drvara 12. jula, na Petrovdan, ali pod uslovom da se tada izvrši pomirenje, a do septembra ostavi otvorenim pitanje predsjednika stranke. “Vladimir Srebrov nikada nije uziman kao ozbiljan kandidat za mjesto prvog èovjeka mada je on nastojao da to bude. Naprosto, nije bio format za takvo mjesto”, kaže Aleksa Buha.




Mesto gde se stvarala krvava istorija: Klub književnika, Francuska 7
Photo: StockVeèe prije osnivaèke skupštine u Sarajevo je stigla delegacija iz Krajine. Satima èekaju u prizemlju „Holiday Inna“ zaèuðeni što ih niko nije doèekao. U meðuvremenu, na prvom spratu hotela traje muèna rasprava sarajevskih Srba oko toga koga æe sutra predložiti za predsjednika - Karadžiæa ili Srebrova. Rasprava je neugodna jer Srebrov ne želi odstupiti. Kada je krajiška delegacija saznala o èemu se vodi rasprava, Slavko Grahovac predlaže da oni izaberu predsjednika iz Krajine. Konaèno, sutradan, sat vremena prije promocije predviðene za 12 sati, Karadžiæ prilazi Srebrovu i kaže mu da se povuèe jer æe on biti predsjednik. “Ko te izabrao za predsjednika?”, pita Srebrov. “Miloševiæ”, odgovara Karadžiæ, a Jovan Raškoviæ objašnjava da je takav dogovor “uèinjen u Beogradu.” Pred više od dvije hiljade Srba okupljenih u Domu mladih na Skenderiji, Raškoviæ promovira svog kolegu psihijatra za predsjednika stranke. U momentu kada cijela sala ustaje na noge da aplauzom pozdravi predsjednika svih bosanskih Srba, Vladimir Srebrov sjedi.



Na predstojeæim novembarskim izborima Srebrov æe biti kandidat Srpskog pokreta obnove. Uz Raškoviæa, osnivaèki skup SDS-a je pozdravio beogradski profesor Slobodan Iniæ kao i predsjednik SDA Alija Izetbegoviæ. “Èestitam, mi vas odavno èekamo, vi imate mjesto ovdje”, rekao je Izetbegoviæ okupljenima. Pored Raškoviæa je sjedio akademik Muhamed Filipoviæ kome se Raškoviæ šapatom neprestano obraæao. “Ja blesava èovjeka”, isprièao je kasnije profesor Filipoviæ, “sto puta mi se nadnio nad uho i govorio: ‘Ostarismo, moj Tunjo, ništa od nas’.” Karadžiæ je djelovao zbunjeno, tako je i govorio. Tražio je ispravljanje nepravde prema Srbima, jednaka kulturna, vjerska i ekonomska prava, izmeðu ostalog i “dostojanstveno sahranjivanje svih srpskih žrtava i obilježavanje stratišta na adekvatan i dostojan naèin”.

Na Skupštini je izabrano rukovodstvo stranke. Velibor Ostojiæ je imenovan za predsjednika Izvršnog odbora, a Danilo Veselinoviæ i Jovan Tintor za potpredsjednike stranke. SDS-ov slogan “Srbi, vi smijete da budete Srbi” konaèno je potvrðen. Odmah je formiran Savjet za meðustranaèku saradnju, svojevrstan trust mozgova kojim je predsjedavao Nikola Koljeviæ. Èlanovi savjeta su, izmeðu ostalih, postali akademici Milorad Ekmeèiæ i Slavko Leovac, te književnici Vojislav Maksimoviæ i Miroslav Toholj.

Nakon Karadžiæevog preuzimanja stranke, sastanci se održavaju u njegovom stanu u ulici Sutjeska. “Jednostavno, zato što je stan bio kao fudbalsko igralište i u centru grada”, prièao je Vladimir Srebrov, jedan od sudionika tih susreta. Ljeto i jesen obilježili su mitinzi na kojima je Karadžiæa pratio Jovan Raškoviæ. “Na mitinzima je narod nosio slike srpskih velikana Svetog Save, Karaðorða, Vuka Karadžiæa, Njegoša, Tesle kao da su to njegove savremene voðe. Nosili su i slike Jovana Raškoviæa i Miloševiæa. Karadžiæevih slika skoro da nije bilo”, sjeæao se novinar Nikola Guzijan.

Raškoviæ je svoja nadahnuta obraæanja od kojih bi se masa uskomešala završavao podizanjem Radovanove ruke uvis, kao da se radi o bokseru pobjedniku. “Karadžiæ nije bio uvjerljiv govornik. Narod je privukao Jovo.

Ustaška ikonografija koja se pojavila u Hrvatskoj uèinila je njegovu prièu o genocidu životnijom. Ubrzo sam i ja poèeo škripati zubima. Pokretale su nas emocije, a ne razum”, kaže Guzijan.

Karadžiæ nam je te jeseni kroz dvije važne rijeèi - strah i bijes - objasnio strategiju svoje stranke. Razgovarali smo u kuæi Danila Veselinoviæa, smještenoj preko puta kasarne u Nedžariæima. Veselinoviæ je prvi sprat svog doma širokogrudo ustupio za potrebe SDS-a. Stranka je faktièki bila smještena u dvije male sobe-kancelarije u kojima su neprestano zvonili telefoni i stizali faxovi “iz baze”, kako je govorio Veselinoviæ dok je šefu predavao tek pristigle papire. Kao usput i kao sluèajno obojica su komentirali da je priliv èlanstva u stranku neoèekivano dobar.

“Èekali smo da se svaki Srbin uplaši zato što nema stranku, a ne zato što je ima”. Momenat za njeno osnivanje bio je “kada su Srbi bili bijesni pred koalicijom Muslimana i Hrvata”, objašnjavao je Karadžiæ. Bio je obuèen u košulju upadljivo ružièaste boje. Dok pitate, zavaljivao se u stolicu, zabacivao glavu, otklanjajuæi kosu sa èela. Kada je odgovarao, tijelo je imalo suprotnu putanju. Unosio vam se u lice i gledajuæi neprekidno u oèi, kao da vas psihoanalizira ili hipnotiše, nametao svoj “tok svijesti”. Karadžiæ je znao da je nacionalni program nemoguæe ostvariti bez naroda. Srpski narod je, s obzirom na prethodna istorijska iskustva, najlakše bilo homogenizirati stvarajuæi psihozu ugroženosti. Što je stvorena psihoza bila veæa, razlike meðu Srbima su bile manje.

“Srpski nacionalni pokret, odnosno SDS, praktièno prekida, zaustavlja sukobe unutar srpskog naroda, bivše podjele na teiste i ateiste, na nacionaliste i kosmopolite. To je, može se reæi, bio na izvjestan naèin i jedan od preduslova za stvaranje srpske države na prostorima Bosne i Hercegovine. Naravno da je to dugoroèan proces koji ima svoju unutrašnju logiku”, analizirao je poèetak srpskog organizovanja u BiH Velibor Ostojiæ, prvi predsjednik IO SDS-a. Program stranke je, po sjeæanju Alekse Buhe, imao dva prioriteta. “SDS BiH je u svom programu imao kao prioritet demokratski transformisanu BiH u okviru demokratski transformisane SFRJ. Ako to nije prihvatljivo Muslimanima i Hrvatima, tada poštovanje sva tri naroda na samoopredjeljenje, ukljuèujuæi i pravo na sopstvenu državu”.

Desetak dana nakon formiranja bosanskog SDS-a, u Srbu u Hrvatskoj, pred sto pedeset hiljada Srba proglašen je Srpski sabor i donesena Deklaracija o suverenosti i autonomiji. Ukoliko Jugoslavija ostane federacija, odluèili su, zadovoljiæe se kulturnom autonomijom. Ako ne bude Jugoslavije, a bilo je oèigledno da je neæe biti, dolazi u obzir samo teritorijalna autonomija, odnosno srpska država. Hronologija dotadašnjih dešavanja ukazivala je da su hrvatski i bosanski SDS funkcionirali po istoj matrici. To je znaèilo da æe odluke Srba iz Hrvatske uskoro dobiti i bosansku varijantu.

Dok su SDS partije rasle, Raškoviæ, èovjek koji ih je promovirao, je padao. Nakon što je u maju te godine odbio prijedlog hrvatskog predsjednika Tuðmana da prihvati mjesto potpredsjednika Vlade, uz obrazloženje da je “hrvatska država ustašoidna i agresivna prema Srbima”, iz Tuðmanovog kabineta je listu „Danas“ proslijeðen fonogram razgovora u kojem Raškoviæ kaže hrvatskom predsjedniku da su Srbi lud narod i da on nema nièeg zajednièkog sa komunistom Miloševiæem. Srbijanski predsjednik mu to ne oprašta, jednostavno zato što mu Raškoviæ više ne treba. “Šef više ne raèuna na mene”, konaèno je shvatio Raškoviæ. Miloševiæ je veæ igrao na drugu kartu, Milana Babiæa, kojeg je procijenio kao dovoljno ambicioznog da Srbe u Hrvatskoj povede u rat.

Raškoviæ æe ubrzo dobiti otkaz u bolnici, a peticiju za njegov progon iz Šibenika, koju je organizirao HDZ, potpisalo je oko 20 hiljada ljudi. “Moja stranka i ja lièno smo zapalili fitilj srpstva ne samo u Hrvatskoj. Mi smo palili fitilje i po BiH i ne bi se mogao zamisliti SDS BiH, pa ni gospodin Karadžiæ, da nije bilo našeg utjecaja”, izjavio je Raškoviæ poèetkom 1992. za televizijsku stanicu „Jutel“. Bio je samo djelomièno u pravu jer se ni Raškoviæ, ni SDS, niti Karadžiæ ne bi mogli zamisliti da nije bilo Æosiæa i, konaèno, Miloševiæa.

Dok bosanski SDS priprema izbore, SDS Krajine priprema rat. Milan Babiæ, gradonaèelnik Knina i predsjednik Srpskog nacionalnog vijeæa, po Miloševiæevom nalogu, 12. augusta se sastaje u Beogradu sa Borisavom Joviæem, predsjednikom Predsjedništva SFRJ. Sastanku prisustvuje i savezni ministar za unutrašnje poslove Petar Graèanin. Babiæ traži garancije da se “hrvatska zastava neæe zavijoriti u Kninu”. Joviæ je prethodno sa Miloševiæem dogovorio strategiju djelovanja u Krajini. U svom dnevniku Joviæ bilježi: “Sloba je dao dve ideje: prvo, da se “odsijecanje” Hrvatske izvrši tako što æe lièko-banijske i kordunaške opštine, koje su stvorile zajednicu, ostati sa naše strane, s tim da se tu kasnije narod referendumom izjasni da li hoæe da ostane ili izaðe. I, drugo, da se èlanovi Predsjedništva SFRJ iz Slovenije i Hrvatske iskljuèe iz glasanja o odluci, jer oni ne predstavljaju onaj dio Jugoslavije koji tu odluku donosi. Ako Bosanac bude za, onda imamo dvotreæinsku veæinu... Bez Slovenije i Hrvatske Jugoslavija æe imati oko 17 miliona stanovnika, a to je za evropske prilike dovoljno”.

Babiæ je 20. augusta zakazao referendum o srpskoj autonomiji. Hrvatska vlast je referendum proglasila nelegalnim i dva dana prije njegovog održavanja pokušala zauzeti policijsku stanicu u Kninu. Dan ranije, novoformirana srpska policija je razdijelila oružje. Raškoviæ, želeæi da izbjegne sukob, predlaže Babiæu da narod legne pred vozila hrvatske policije. “Nemamo vremena za mirne proteste”, odgovorio je Babiæ, “došlo je vrijeme da se Srbi sami brane”. Raškoviæ je zanijemio. Babiæ je proglasio ratno stanje.

U meðuvremenu, Raškoviæ, koji je protjeran iz Šibenika, prelazi u Beograd, gdje umire nekoliko dana nakon što je Vojno tužilaštvo u Splitu podiglo optužnicu protiv njega za razbijanje teritorijalne cjelovitosti Hrvatske. Meðu njegovim prijateljima i danas je prisutno uvjerenje da je otrovan. Podruèja pod kontrolom SDS-a u kninskom regionu su odvojena od ostalih dijelova Hrvatske i stvorena je granica koju treba braniti. Rat u Hrvatskoj je zapoèeo bez opaljenog metka. Radmilo Bogdanoviæ, srbijanski ministar policije, isprièao je kako je na to reagovao njegov kolega Josip Boljkovac, hrvatski ministar policije. “Ja, Radmilo, neæu krv! Da sam htio, mogao sam da lako izvršim Tuðmanovu naredbu i sa hiljadu ljudi zauzmem milicijsku stanicu u Kninu. Ali, tu bi pala krv. A ja sam ratovao u partizanima protiv ustaša i dobro znam šta znaèi kad poène da se gine i na jednoj i na drugoj strani”. U Hrvatskoj æe se ginuti u proljeæe naredne godine.

* Slijedeæi nastavak feljtona (o stranaèkom organizovanju Hrvata u BiH) objavljujemo u utorak, 17. novembra


[Edited by primus inter pares on 13-11-2009 at 01:14 GMT]

13-11-2009 at 14:13 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

Feljton: Razglednica iz groba Dolazim iz Srebrenice (1)

Piše: Emir Suljagiæ

Velièina slova:

Photo: BETA/AP /Amel Emriæ„Sredinom maja 1992. desetine hiljada ljudi slile su se u , bježeæi pred naletom srpskih snaga; artiljerija JNA mljela sela i gradove, tamni koji se dizao u zrak bio zloslutan znak onoga što dolazi; dobrovoljaèke jedinice iz Srbije ostavljale su za sobom krvav trag i slale ispred sebe preživjele od èijih se prièa ledila krv u žilama. Srbi su u drugoj sedmici maja, nakon što su je temeljito opljaèkali, napustili Srebrenicu i taj grad je, smješten na dnu vrlo uske i strme kotline, postao stjecište desetina hiljada oèajnika. Meðu njima su bili moji prijatelji, poznanici, porodica i ja“. Ovako u svojoj knjizi „Razglednica iz groba“, prevedenoj na sedam jezika, piše Emir Suljagiæ, jedan od retkih koji je preživeo srebrenièki masakr. Ovu knjigu koja se do sada nije pojavila u Srbiji, objavljujemo kao feljton, uz dozvolu autora

PREŽIVLJAVANJE: Preživio sam. Mogao bih se zvati bilo kako, Muhamed, Ibrahim, Isak, nije bitno, preživio sam, mnogi nisu. Preživio sam na isti naèin na koji su oni umrli. Izmeðu njihove smrti i mog opstanka nema nikakve razlike, jer sam ostao da živim u svijetu koji je trajno, nepovratno obilježila njihova smrt. Dolazim iz Srebrenice. Ustvari, od drugdje, ali sam izabrao da budem iz Srebrenice. Samo se odatle usuðujem dolaziti, kao što sam se samo tamo usudio uputiti u vrijeme kada nigdje drugdje nisam. Upravo zbog toga vjerujem da je mjesto roðenja nevažno u poreðenju sa mjestom smrti. Prvo o nama ne govori ništa, tek je puki geografski podatak; mjesto smrti kazuje sve o našim ubjeðenjima, vjerovanjima, izborima koji smo napravili i držali ih se do kraja, do trenutka kada nas je smrt sustigla.

Možda je sve ovo pogrešno, možda èovjek ipak ne može birati mjesto smrti, kao što ne može birati niti mjesto roðenja. Oni su, pak, umrli ondje gdje se i rodili, gdje su u godinama rata potražili i pronašli utoèište, u zajednièkoj agoniji preživljavali dan za danom. Oni su Srebrenicu izabrali da bi preživjeli i to njihovu smrt èini utoliko strašnijom.

Sredinom maja 1992. desetine hiljada ljudi slile su se u Srebrenicu, bježeæi pred naletom srpskih snaga; artiljerija JNA mljela je sela i gradove, a tamni dim koji se dizao u zrak bio zloslutan znak onoga što dolazi; dobrovoljaèke jedinice iz Srbije ostavljale su za sobom krvav trag i slale ispred sebe preživjele od èijih se prièa ledila krv u žilama. Srbi su u drugoj sedmici maja, nakon što su je temeljito opljaèkali, napustili Srebrenicu i taj grad je, smješten na dnu vrlo uske i strme kotline, postao stjecište desetina hiljada oèajnika. Meðu njima su bili moji prijatelji, poznanici, porodica i ja.

Upoznaæu u naredne tri godine, sve do pada enklave koja je formirana u ljetnim mjesecima 1992, jako mnogo ljudi. Neki od njih su zauzeli mjesta mojih roðaka ubijenih 1992, srpskih prijatelja koji su me brutalno izdali, tamo æe mi se desiti neke prve stvari u životu. A ono što nam je svima bilo zajednièko, bio je osjeæaj svemirske samoæe, one koju može osjeæati èovjek osuðen na smrt. Posmatrali smo jedni druge uvjereni kako postoji velika moguænost se naredni dan neæemo vidjeti, poraženi osjeæanjem da to ne bi promijenilo ništa.

Meðu stotinama, vjerovatno hiljadama ljudi koje sam upoznao bio je Šaæir Begiæ, starac èija me snaga duha uvijek iznova iznenaðivala. Po nekom nepisanom pravilu, skoro cijeli komšiluk u kojem sam živio okupljao se na ulazu u njegovo dvorište, razgovarajuæi o onome što su toga dana èuli na radiju, vidjeli u gradu, saznali na frontu... U trenucima zajednièkog oèajanja - kada smo svi bili uvjereni da je kraj, a takvih je prilika bilo mnogo u tri godine rata - Šaæir je dubokim, duhanom isparanim glasom uvijek zakljuèivao naše razgovore rijeèima da æe "sve biti bolje nego što mislimo". Kada su u julu 1995. srpske snage konaèno - zato što je to uvijek bilo samo pitanje vremena - pregazile grad, i on je ubijen.

U smrti, taènije onom trenutku kada prestanemo postojati, nema razlike - plinska komora, masovno smaknuæe ili podmukli bljesak èeliène oštrice u mraku, bolni uzdah ili krkljanje i nesvodivi potez nožem. Deset hiljada ljudi, deset hiljada tabuta, deset hiljada nišana, heeej, deset hiljada! O toj smrti se zna sve ili se danas svi barem dobro pretvaramo da želimo znati sve; njihovu smrt silujemo u novinskim stupcima, nikad sebi ne postavljajuæi pitanja o njihovom životu. Ništa ne znamo o svim tim ljudima, ništa manje i ništa više divnim, dobrim ili lošim od bilo koga drugog. Divnih taman onoliko koliko su bili ljudi. I onoliko koliko sam ih ja znao.

DOLAZAK U SREBRENICU: Grad je bio pust kada smo stigli. Pješaèili smo skoro cijeli dan, prolazeæi pored srpskih položaja u okruženju, povjeravajuæi svoje živote u ruke maloljetnom djeèaku koji je tvrdio da poznaje put do grada. Cijelim putem pratila nas je kiša i to nam је išlo naruku.

Majka i sestra ostale su kod neke daleke rodbine u Skenderoviæima, jednom od sela u malom džepu teritorije nedaleko od Srebrenice koji Srbi još nisu bili zauzeli. Nakon što smo, dan ranije, na radiju èuli da je grad slobodan, odluèili smo, ne sasvim sigurni je to i taèno, da ga se ipak probamo domoæi.

Od 13. maja hodali smo od jednog do drugog sela, svake noæi spavali kod drugih roðaka koje nikad ranije nismo sreli i samo zahvaljujuæi majci, èija je to rodbina bila, dobijali konaèište. Preko noæi smo ostali bez igdje ièega, kao da smo se tek probudili u nekom drugom svijetu; veæ sedmicu dana niko nije promijenio odjeæu, majka je, u prevelikom sivom oèevom sakou, uza se stiskala æebe, jedino što je uspjela ponijeti od kuæe. Nismo znali koliko to još dugo možemo podnijeti. Jednog od tih jutara zatekao sam oca skrivenog iza kuæe, u kojoj smo prespavali tu noæ, kako sjedi naslonjen na vanjski zid i plaèe. Prestao je plakati, obrisavši lice rukom, i rekao da je djed ubijen, što je, ispostavilo se kasnije, bila samo glasina. Ali, taj trenutak zauvijek æe promijeniti odnose meðu nama.

Ideja da krenemo ka Srebrenici bila je njegova i mislim da je ona ponajbolje pokazala mjere oèaja u koji je on, i mi zajedno s njim, pao. Djeèak mojih godina koji nas je vodio, u grupi sa još desetak muškaraca i žena, bio je sin njegovog prijatelja, takoðer daljnji roðak u zajednici u kojoj su - to sam tek poèeo otkrivam - svi na neki naèin bili meðusobno povezani.

Jedna od žena koja je u koloni hodala iza nas nosila je dijete, roðeno prije samo nekoliko mjeseci. Dijete je plakalo sve vrijeme, dok smo mi vikali na nju, tražeæi da ga ušutka; ona se crvenjela i govorila da ne može, zaboravljajuæi da smo sve bliže srpskim položajima. Kada nas je vodiè upozorio da se primièemo najopasnijem dijelu puta, na kojem su srpski bunkeri bili negdje pedesetak metara s jedne i sa druge strane, dijete se smirilo. I šutjelo narednih sat vremena, koliko nam je trebalo da promaknemo pored Pribiæevca, srpskog sela na putu ka Srebrenici od kojeg smo najviše strahovali. Kada se Nihad A., kako se vodiè zvao, okrenuo prema nama i sa èela kolone kazao kako smo sad sigurni, dijete se proderalo, i to tako kao da nadoknaðuje svaki trenutak šutnje. Ali sad nam njegova galama nije smetala, štaviše, veselili smo joj se. Plaè bebe za nas je bio zvuk slobode, znak da smo izvan opasnosti.

Zatekli smo napušten grad niz èije se strme ulice slijevali potoci kiše, siv i utuèen. Kuæe u centru bile su popaljene, zgarišta još svježa. Srbi su grad napustili tek juèer, ili možda dva dana ranije, nakon što je ubijen Goran Zekiæ, predsjednik srebrenièke demokratske stranke. Jednostavno, ali i jedino objašnjenje koje sam tada èuo, bilo je da je ubijen u zasjedi, kao i mladiæ koji ga je ubio bacajuæi bombu na njegov automobil. To je postalo jedno od opæih mjesta rata pa sam i ja bio sklon da u to povjerujem. Bomba je, navodno, bila ruèno izraðena, onakva kakve sam do tada èesto viðao: jednostavne izrade, napravljena od nekoliko stotina grama dinamita i šarafa, eksera, oštrih komada metala koje je eksplozija rasipala posvuda uokolo.

Srpski su izvori uvijek tvrdili da su Zekiæa, na povratku sa sahrane nekog srpskog vojnika, ubili vojnici Hakije Meholjiæa. Meðutim, u naredne tri godine rata, odnosno nakon što je rat završen, pojavila se i teorija da je Zekiæ - kljuèna figura lokalne politike SDS-a - nastradao kao rezultat sukoba sa tvrdom linijom SDS-a koju je olièavao Delivoje Sorak. Potonji je, inaèe zapovjednik srpskih snaga u Srebrenici, bio s njim u automobilu i preživio zasjedu. On i drugi tvrdolinijaš, Miodrag Jokiæ, nakon Zekiæeve pogibije dali su novinske izjave koje su obilovale nedosljednostima, da bi nakratko bili zadržani u pritvoru i na kraju osloboðeni. (Ger Duijzings: "History, memory and politics in Eastern Bosnia", neobjavljeno; korišteno uz izrièiti pristanak autora.) Bilo je to vrijeme kada je neprijatelj bio jasno obilježen pa su sukobi unutar srpskog vodstva, ako ih je i bilo, trebali ostati skriveni.

I usprkos tomu što su Meholjiæevi vojnici u to vrijeme bili daleko od mjesta ubojstva, svi smo nekako bili povjerovali da su oni to uèinili jer je to znaèilo da su naše snage sposobne Srbima nanijeti ozbiljne gubitke. Srpski izvori nisu imali nikakvog interesa da šire drugaèiju prièu i na kraju su i jedni i drugi, zadovoljni, pristali na prvu varijantu.

Kada smo stigli, grad je još uvijek bio neka vrsta nièije zemlje. U samom gradu ustvari nije bilo nikoga, tek poneki preostali mještani koji su preživjeli nekoliko sedmica terora. Obradovani prijateljskim licima, prièali su nam kako su Srbi panièno, koliko juèer, trpali na kamione sve šta je vrijedilo i vozili izvan grada.

Vozili su se prema Skelanima, južno od grada, i onda dalje u Srbiju ili duž lijeve obale Drine ka Bratuncu. Bio je to mnogo duži i neudobniji put, ali je onaj kraæi i bolji, kroz Potoèare, sjeverno od grada, bio zatvoren. Sredinom aprila grupa Belih orlova - koji su predvodili napad na Bratunac - na povratku iz Srebrenice ubijena je u zasjedi. Iza zasjede je stajao predratni srebrenièki policajac Naser Oriæ i petnaestak slabo naoružanih mladiæa.

Bio je to prvi znak otpora; samo mjesec dana kasnije Srebrenica je postala prvi osloboðeni grad u BiH. Taènije, ne osloboðen, jer za grad nisu voðene skoro nikakve borbe. Srbi ga nisu izgubili, nego odustali od njega, shvaæajuæi da ga èak ni oni, nadmoæni u naoružanju, ne mogu braniti. Tako je ta uska kotlina postala jedino mjesto gdje smo mogli potražiti utoèište.



Photo: FoNet/APBio je 18. maj 1992. moj prvi dan u Srebrenici. Ostaæu još tri godine, više od hiljadu dana koji æe lièiti jedan na drugi. Ali prvi dan pamtim, razlikuje se od svih, izdvaja se iz dugog monotonog niza, valjda samo zato što je prvi.

Pamtim ga upravo po kiši, hladnoj i proljetnjoj, a proljeæe je te godine kasnilo, po krupnim kapima koje su nas udarale po ramenima i leðima, prodirale kroz promoèenu odjeæu. Pamtim ga i po sivom nebu, koje je izgledalo zlokobno, ali mi tada nismo mogli znati zašto je to tako. Pamtim ga kao vjerovatno jedini dan u svom životu kada sam osjetio potpunu slobodu, koliko god to èudno zvuèalo jer grad je bio u srpskom okruženju, dan kada sam prvi put - i to je bio jedini osjeæaj koji pamtim - osjetio dubok unutrašnji poriv da preživim.

BEŽEÆI PRED SRBIMA: Samo mjesec dana ranije skrivao sam se, sa ocem i nekoliko komšija, u šumi na brdu iznad Voljavice, sela pored Bratunca u kojem sam živio sa familijom. Sa strahom smo promatrali kako putem u dolini promièu automobili sa zavijajuæim sirenama. Njihov zastrašujuæi zvuk pratio je strah koji nam se ulijevao u kosti od spoznaje da gledamo automobile koji su pripadali Belim orlovima, paravojnoj skupini povezanoj sa Vojislavom Šešeljem, odnosno Srpskom radikalnom strankom. Oni su nekoliko dana ranije stigli u Bratunac i, uz pomoæ JNA, zajedno sa lokalnim Srbima preuzeli vlast u gradu.

Svi bošnjaèki policajci su još tog dana predali oružje, Križevica - rijeka koja je protjecala kroz Вratunac i ulijevala se u Drinu - nekoliko dana kasnije je na svoje obale poèela izbacivati leševe uglednih Bošnjaka, putevi izmeðu grada i okolnih sela bili su presjeèeni, telefonske veze prekinute. To je bio znak da napustimo kuæe i skrijemo u šumu iznad sela.

Jedan od komšija dovezao je auto u šumu, demonstrirajuæi ne samo zavidno vozaèko umijeæe, nego i sluðenost èija je, i mi s njim, žrtva postao. Bila je to Zastava 101, i zahvaljujuæi tome mogli smo barem slušati vijesti sa slabašnog radio-aparata.

Ostatak zemlje je veæ bio u ratu, a mi smo zbunjeni i uplašeni sjedili u šumi cijele dane, niko nije prièao mnogo. Svi smo bili zabrinuti nad sopstvenom buduænošæu. Neki bi se noæu vraæali u selo da prespavaju u svojim kuæama, kao da time žele poreæi stvarnost onog što nam se dešavalo. Sa svanuæem su se ponovo vraæali u šumu u glupavom i naivnom uvjerenju da smo tu sigurniji.

Onog dana, 12. maja 1992, kada je Radio Bosne i Hercegovine javio da je za novog komandanta jedinica JNA u zemlji, odnosno Druge vojne oblasti JNA, postavljen general potpukovnik Ratko Mladiæ, muslimanska sela oko Bratunca poèela su gorjeti. To je bila sluèajnost - onako opsežan progon stanovništva morao je biti planiran mnogo ranije - ali sluèajnost koja nije slutila na dobro. Skrivali smo se veæ dvije sedmice, od polovice aprila, i veæ smo ušli u maj ne znajuæi šta nam se sprema. Tog dana sve su naše sumnje bile otklonjene.

Novosti iz blokiranog i okupiranog grada donosio je Ibro S., djeèak koji je nadimak Žuæo dobio zbog naranèasto-žute kose i bezbroj istih takvih pjega na licu. Imao je petnaest ili šesnaest godina, ali zbog niskog rasta niko nije mogao pomisliti da ima više od dvanaest. Ljudi koji su bez cigareta postajali sve nervozniji plaæali su ga debelim smotuljcima bezvrijednog jugoslovenskog novca da ode do grada i kupi im cigarete, jer oni nisu niti mogli niti smjeli. Premda je put vrvio srpskim barikadama, Žuæo na biciklu, prevelikom za njega tako da je vrhovima stopala jedva dodirivao pedale, prolazio pored njih i uvijek se vraæao sa crvenim pakovanjima Filter Jugoslavija.

Zajedno sa cigaretama donosio je i informacije, preprièavao gdje je vidio koga od naših komšija Srba, sada u maskirnim uniformama i naoružanih automatskim puškama. On je prvi isprièao, na užas svih nas, da u podrumu Osnovne škole "Vuk Karadžiæ" Srbi sakupljaju muškarce iz okolnih sela. Prestravljen, slušao sam kako je ubijen izvjesni Idriz, èovjek koga sam poznavao kao vozaèa mog školskog autobusa: srpski vojnici su ga prislonili uza zid i autobusom udarali sve dok nije izdahnuo.

Tog dana Ibro se vratio iz grada, prièajuæi kako ga je na barikadi propustio Ranko Obrenoviæ, moler iz susjednog sela koji je lijevu šaku izgubio igrajuæi se bombom, pronaðenom nekoliko godina poslije Drugoga svjetskog rata.

Znao sam za tu prièu, veæ sam je èuo od njegovog sina, Aleksandra Obrenoviæa, mog najboljeg prijatelja iz osnovne škole, u èijoj sam kuæi bio nebrojeno puta, s kojim sam osam godina dijelio školsku klupu. Njegov otac sada je bio na barikadi, jednoruk, nespretno kako je jedino mogao izgledati s puškom, a meni su navirala sjeæanja.

Negdje u završnomrazredu osnovne škole, kada je antibirokratska revolucija Slobodana Miloševiæa veæ bila dobrano odmakla, vodstva u Crnoj Gori, Vojvodini i Kosovu smijenjena, a napetosti rasle i u ostalim dijelovima bivše Jugoslavije, svojim oèima sam imao priliku vidjeti kako se to odražavalo u svakodnevnom životu. Naime, djeèak iz razreda, inaèe dijete iz miješanog braka, što za ovu prièu vjerovatno nije nevažno - tada sam prvi put shvatio da sam iz razloga koje ne razumijem drugaèiji od nekih svojih školskih drugova - na èasu mi je opsovao "tursku mater".

Naravno, saèekao sam ga poslije škole, duboko povrijeðen, s namjerom da mu tu uvredu vratim višestruko, a Aleksandar mi se pridružio kao pristrani promatraè. Oborili smo ga na zemlju i poèeli udarati nogama, i dok se on valjao u bolovima, Aco je, zadajuæi mu sve nove udarce, kroz stisnute zube govorio: "j***m ti mater èetnièku!"

On, djeèak koji je nosio ime srpskog prestolonasljednika ubijenog 1902, branio je tada moju "tursku èast". Nekoliko godina kasnije njegov otac stajao je naoružan na barikadi.

Poslije, tokom rata, raspitivao sam se za njega i saznao da je ostao spadalo kakvo sam ja poznavao, da je na straži bacao pakovanja municije u vatru i onda se smijao svojim bunovnim i zbunjenim suborcima koji su kao sumanuti istrèavali iz rovova. Nisam pitao da li se sjeæa kako je jednom branio jednog "Turèina".

Tek pošto je Ibro isprièao ono što je vidio i èuo u gradu, iz sela na brdima oko grada poèeli su se dizati debeli stupovi svijetlog dima. Gledali smo, prvi put svojim smo oèima gledali, kako gore tuðe kuæe, kao što æemo gledati kako gore i naše, nismo htjeli vjerovati. Taènije, nismo se usuðivali vjerovati, jer smo znali da je tada preðena taèka poslije koje nema povratka. Na desnoj, srbijanskoj obali Drine, duga kolona velikih kamiona, pokrivenih bijelim ceradama, neprestano je rasla. Brojali smo do trideset i onda odustali, dok su kamioni kretali prema Bratuncu. Dok su sela gorjela, srpski vojnici su tjerali stanovništvo iz brda ka glavnom putu, gdje su ih, u nevjerovatno sinhroniziranoj operaciji, èekali kamioni u koloni èiji je kraj još uvijek bio u Srbiji.

Tu noæ me otac probudio i šapatom rekao da se brzo obuèem. Još uvijek nerasanjen, poslušao sam ga i obukao se u mraku, žureæi da izaðem iz kuæe, gdje me on nestrpljivo èekao. Krenuli smo, nisam znao kamo, on je išao naprijed i nakon skoro sat vremena hodanja kroz šumu izašli smo na èistinu gdje se veæ bilo sakupilo nekoliko stotina muškaraca. Ponoæ je davno prošla i žamor na livadi je bio sve veæi kao se zora bližila. Poveæa grupa, u kojoj su neki imali oružje, odvojila se i krenula dalje, prema selima duboko u brdima. Najveæi dio i dalje je ostao na livadi pitajuæi se šta da èini.

Otac i ja smo krenuli u zoru. S nama je bio i Juso C., roðak i susjed, koji je veæ nekoliko puta bio u Podlozniku. Bilo je to selo na samoj granici dviju opæina, Bratunca i Srebrenice, do kojeg su srpski transporteri teško mogli doprijeti i tamo se veæ skupljalo protjerano stanovništvo iz doline Drine. Svanulo je kada smo, stalno se penjuæi, stigli na proplanak ispod kojeg je vijugala cesta. Trebalo je preæi cestu, s druge nije bilo Srba i bili bismo, onoliko koliko smo mogli biti, sigurni. S lijeve strane pružao se velièanstven pogled na Drinu koja se protezala kroz zelena polja. Rosa koja se nakupila na mojim cipelama probijala je i kvasila mi nožne prste i bilo mi je hladno, ali nisam mogao oèi odvojiti od rijeke koja je bila ljepša nego ikad za onih sedamnaest godina koliko sam proveo rastuæi na njenim obalama. Bila je ljepša i zato što sam znao da se više nikad neæu okupati u njenim brzacima, nikad više neæu skoèiti riskirajuæi da slomim vrat.



Nakon što smo oko sat i pol hodali ka jugozapadu, stigli smo do ceste. Ispod nas je prošao automobil: sada smo morali pretrèati, prije nego što se okrene i vrati ili naiðe neki drugi, i popeti se uz brdo preko puta. Pognuti, pretrèali smo preko ceste i, što smo brže mogli, potrèali uz brdo. U jednom trenutku iza naših leða zaèuo se zvuk motora i bacili smo se u visoku travu, ali nismo bili sigurni da li su nas iz auta vidjeli. Kada je zvuk utihnuo, ponovo smo ustali i nastavili hodati prema Podlozniku.

* * *
Umoran od puta, zaspao sam na pragu, zgrèen u okviru sobnih vrata, u kuæi roðaka, jednog od mnogih koje smo poèeli upoznavati. Probudio sam se u krevetu gdje me je, po svemu sudeæi, otac prenio. Do mene je ležao potpuni stranac, potpuno odjeven kao i ja, èovjek kojega nisam vidio nikad ranije, ali oca nije bilo u sobi. Izašao sam i poèeo ga tražiti po prenatrpanoj kuæi. Bio je vani, s majkom i sestrom, koje su prethodnu noæ stigle u grupi sa nekoliko stotina žena i djece. Majka nam je kazala da su se svi ostali roðaci, cijelo susjedstvo, predali novim, srpskim vlastima, koje su im garantirale sigurnost i slobodan prolaz do Tuzle. Nena, oèeva majka, tražila nas je juèer u našem skrovištu u šumi da bi nas ubijedila da se predamo. Tri mjeseca kasnije saznali smo da su svi naši roðaci, oni koji su se predali, strijeljani. Starci, koji su ostali u selu da se brinu o stoci po nalogu vlasti, sakupljeni su u jednu kuæu i pobijeni, a potom spaljeni.

Odatle smo otišli drugo selo, Storesko. Majka je rekla da tamo imamo još nekog daljnjeg roðaka kod kojeg æemo moæi prespavati. Ne znam koliko smo ostali ondje, ali u tom i susjednim selima veæ su bile organizirane prve skupine koje æe se suprotstaviti onom što se smjelo nazivalo srpskom teritorijalnom odbranom. Da bi pokazali da misle ozbiljno, odluèili su napasti položaje s kojih su Srbi vatrom kontrolirali cestu koja je ustvari vodila od Bratunca do rudnika olova u Sasama.

Napad, unaprijed osuðen na neuspjeh, okonèao je ustvari kao potpuni fijasko. Slabo naoružani, nisu imali nikakvih izgleda, ali krivica je na kraju svaljena na mladiæa koji je, nakon što je skoro bešumno sa bombom u ruci dopuzao na deset metara od prvog srpskog rova, dobio napad kašlja i tako otkrio i sebe i sve ostale. Na svu sreæu, nije bilo mrtvih. Majka se u meðuvremenu sjetila još nekog roðaka u Skenderoviæima, a otac na radiju èuo da je Srebrenica slobodna. Sutradan smo krenuli ka gradu, prvi od ko zna koliko hiljada koji æe slijediti naš put.

***
Niko od mojih saputnika nije živ. Juso, s kojim sam napustio kuæu, poginuo je u koloni koja se u julu 1995. pješice probijala od Srebrenice ka Tuzli, nadomak slobodne teritorije. Nihad, koji me doveo u Srebrenicu, nije preživio juli 1995. Mojotac se vratio kuæi i poginuo u svom dvorištu, u decembru 1992.

ISPOVEST IZ LOGORA: Bilješke koje slijede rezultat su desetak razgovora sa roðakom koji je bio u logoru u Sušici kod Vlasenice. Njegova porodica, koja je inaèe živjela u mom susjedstvu, uhapšena je, otac i on zatvoreni, majka i sestre deportirane u Kladanj; otac je potom ubijen, a on pušten i nakon zadržavanja u logoru stigao u Srebrenicu u pozno ljeto 1992. Bio je jedan od prvih koji je u julu 1995. nakon pada Srebrenice prešao na teritoriju pod kontrolom vladinih snaga. Danas živi u SAD-u i zatražio je da njegovo ime ostane skriveno.

Ne znam taèno koliko sam bio u logoru. Zatvoren sam krajem mаја, na slobodu sam pušten sredinom juna. "Vozite ih u Cersku, nek' krepaju od gladi", rekao je neki vojnik, zaustavljajuæi naš autobus koji se kretao prema Kladnju. Vozaè je bez pogovora okrenuo autobus. Izvinjavao se da nas ne može voziti dalje. Morali smo pješice preæi nekih deset kilometara do naših linija u Cerskoj.

***

Prvi koga sam sreo u logoru bio je upravnik, Dragan Nikoliæ Jenki. Ušao je na vrata hangara i zatvorenici su se najednom povukli. Svi su se nekako sabili u æošak, kao da su htjeli da budu što manji i neprimjetniji, da mu ne bi pali u oèi ili se isticali bilo èime što može privuæi njegovu pažnju. U trenutku kad je otvorio vrata, našao sam se izmedu njega i zatvorenika.

- Kud si ti krenuo?

- U WC!

Pljuus! Nisam ni vidio kad me udario, samo sam pao, dok mi je pred oèima sijevalo. - Vraæaj se tamo!

Viðao sam ga i kasnije, dolazio je u hangar svaki dan, dva ili tri puta, i izvodio djevojke. Obièno se nisu vraæale. Kao ni muškarci. Njih bi izvodio neki Lukiæ. Stao bi pred nas i pažljivo promatrao, zatim bi prstom pokazao u nekoga: "Ti!" Oni su se vukli prema izlazu, polako. Osuðenici na smrt.

* * *

Tukli su nas svaki dan. Ja sam tada imao samo 17 godina, ali sam bio sav izubijan. U prvih 15 dana zatoèeništva, dok nisam došao u Sušicu, nisam jeo ništa. Uspio sam, tražeæi od stražara u zatvoru u Vlasenici da me puste u WC, popiti ponekad malo vode. Veæ sam bio izgubio 20 kilograma i jedva sam stajao na nogama. Prvog dana u Sušici neka mi je žena, dovedena iz jednog od tek oèišæenih sela iz okoline Vlasenice, dala hljeba. Pојео sam pola kilograma odjednom, a zatim izgubio svijest. Organizam nije mogao primiti toliku hranu odjednom. Dvadesetak dana nisam vršio veliku nuždu, a svaki izlazak u WC mogao je biti koban, tako da sam se ustruèavao pitati. Na putu od hangara, iz kojeg nas inaèe nisu puštali, tukli bi nas èime stignu.

* * *

Tukli su nas i inaèe. Palicama sa metalnim vrhom, sajlama, baseball palicama, natjerivali su ljudima pušèane cijevi u usta. Gledao sam kako nekom èovjeku stražar gura cijev snajperske puške u usta. Snajper ima cijev dužu nego ostale puške, a ovaj ju je skoro cijelu progutao. Nekad mi se znalo dogoditi da ostanem bez glasa pjevajuæi èetnièke pjesme; jednom prilikom, sjeæam se, više od dva sata sam pred stražarima morao skandirati: "Kra-lje-vi-na Sr-bi-ja". Za vrijeme koje sam proveo u Sušici nisam mogao zaspati. Ustvari, to nije bilo moguæe: svaki èas bi ulazio neki od stražara i nasumice udarao po ljudima, složenima jedni na druge u mraku.

* * *



Photo: mojprijedor.netZarobljen sam kod kuæe, sa svojim ocem, sredinom maja. Obeæali su nam da nas neæe dirati, štaviše, rekli su: "Vašoj familiji se ništa neæe dogoditi!" Dvije sedmice kasnije u dio grada u kojem smo živjeli došao je autobus u pratnji policije. Zatražili su da ponesemo samo neophodne stvari i požurimo na autobus - voze nas u Kladanj. Meðutim, u Novoj Kasabi naišli smo na kontrolni punkt. Vojnik koji je ušao naredio je svim muškarcima da izaðu. Autobus je zatim produžio. Stajali smo na livadi, gledajuæi za njim, unutra su bile naše familije, majke, sestre. Tri dana kasnije ponovo su nas iz Vlasenice dovezli u Kasabu. Bilo nas je 38, odreðenih za strijeljanje. Poredali su nas na livadi, nasuprot nas 12 vojnika i transporter. Za velikim mitraljezom poznao sam Željka Lukiæa, konduktera u gradskom autobusu, istom onom koji me svaki dan vozio u školu. Lažu da ljudima suoèenima sa smræu cio život ne proðe pred oèima. Meni je u jednoj minuti prošao cijeli moj život. Iz streljaèkog voda se odvojio jedan od vojnika. Prišao mi je:

- Koje si godište?

- '75.

- Šta æeš ti ovdje?

Uhvatio sam oca za ruku i odgovorio: "Ja sam ovdje s babom, neæu da se odvajam od njega!"

"Hajd' bježi, šta æeš ovdje'", kazao je, a onda me je sa još èetvoricom vršnjaka izveo iz stroja i odveo nas na mjesto odakle neæemo vidjeti stratište. Hodali smo kad se iza naših leða zaèula pucnjava. Okrenuo sam se i, kunem se, možda sam to samo umislio, ali se kunem, vidio sam svog oca kako pada.

*Nastavak feljtona objavljujemo u èetvrtak 26. novembra

24-11-2009 at 13:06 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

Skica za portret: Amfilohije Radoviæ, kandidat za patrijarha

Zvijer iz bezdana
Piše: Iva Klisiæ



Patrijarh Pavle se još nije ni èestito ohladio, a borbe za njegov tron su veæ poèele. Meðu kandidatima za novog poglavara SPC istièe se crna èetvorka u sastavu: mitropolit Amfilohije, vladika zvornièko-tuzlanski Vasilije, baèki episkop Irinej i vladika zahumsko-hercegovaèki Grigorije. Predizborna trka se tek zahuktava, pa e-novine na vreme kreæu sa predstavljanjem kandidata. Sudeæi po crkvenim bukmejkerima, najbolje stoji takmièar pod rednim brojem jedan (Amfilohije), pa zato podseæamo na neke detalje iz njegove sportske karijere koji ga preporuèuju za ovo visoko nameštenje

Amfilohijev uspon u crkvenoj hijerarhiji poklopio se sa burnim dogaðanjima na Balkanu, u koje se aktivno ukljuèio. Žestoki antikomunista, svoje ideje o preporodu nacije i naèinu na koji æe se taj preporod izvesti dijelio je sa Dobricom Æosiæem, Slobodanom Miloševiæem i sliènim kreatorima, ali istovremeno i proizvodima omraženog sistema.

Nekoliko dana po ustolièenju, mitropolit Amfilohije je u novinama pojasnio da je izravni naslednik Njegošev jer nosi njegovu panagiju, dobivenu po nasledstvu titule. Ipak, preskoèio je reæi da je istu prisvojio iz manastirske riznice gdje je bila izložena kao muzejski eksponat, odnosno poklon Sv. Sinoda Ruske pravoslavne crkve Petru II. Ubrzo potom usljedilo je prikrajanje fakata rane crnogorske povijesti, posebno mita o sv. (Jovanu) Vladimiru (Dukljanskom), èija je starina Mitropolitu mogla poslužiti kao valjan iskaz za posebnost Mitropolije crnogorsko-primorske unutar SPC, a samim tim njegovog položaja. Vladimir je proglašen za „prvog srpskog kralja“, dok su pozicije Mihaila Vojislavljeviæa i Stefana Prvovjenèanog ostale nepoznate. Uporedo, iz dvooltarske crkve Sv. Petke u Sutomoru je izbaèen oltar okrenut pud Zapada, uz objašnjenje da je „tu postavljen za vrijeme austrougarske okupacije“, iako su mještani uživali zajednièku službu vjekovima ranije.

Tadašnja “mlada, lijepa i pametna” crnogorska vlast doèekala ga je slavopojkama. “Ovaj obrazovani, produhovljeni i racionalni èovjek spada u sami vrh pravoslavnih mislilaca”, govorio je tadašnji predsjednik Crne Gore Momir Bulatoviæ. Mada su mladi lavovi crnogorske politike takoðe bili dio komunistièkog sistema, Amfilohije je sa njima dijelio istu strast prema ratu koji se zahuktavao u bivšoj Jugoslaviji.

Ta opsjednutost ovom ljudskom djelatnošæu, nesaglasna hrišæanskim vrijednostima koje propovjeda, mitropolita nikada nije napustila. Pokušao je da je obrazloži u filozofsko-bogoslovskom zborniku “Jagnje Božje i Zvijer iz bezdana” objavljenom 1996. godine. Amfilohije nije tražio opravdanje u Hristovim rijeèima znajuæi da ih tamo i ne može naæi. Uz ponavljanje otrcanih argumenata o neumitnosti rata zbog nesavršenosti èovjeka, pominjanja opravdanih ratova “protiv opštega neprijatelja vjere i zakona i slobode i oteèestva našega”, kaže i da je “istorija hrišæanskih naroda možda manje-više povratak u Stari zavjet, a Novi zavjet se u ljudskoj istoriji tek nazire”, nezgodno mišljenje za duhovnika koji sprovodi “duhovni i moralni preporod naroda”.

Od mnogih bisera posveæenih ratu, izdvajaju se ipak rijeèi posveæene trulom miru. “Truli mir… upravo i jeste suština cjelokupnog novog svjetskog poretka, savremenog sekularizovanog usmjerenja evroamerièke civilizacije. Takav mir u stvari nije mir veæ privid mira, zasnovan na otuðenju od izvora mira i pravde. Kao takav on æe biti uvijek iznova uzrok straviènih krvoproliæa.” O sramnom, trulom miru prièali su po završetku rata u Bosni mnogi srpski intelektualci nacionalnog usmerenja, sa bezbjedne beogradske distance.

Fascinacija ratom proteže se kod Amfilohija i na ratnike. Prvo na stare, poput svetog Petra Cetinjskog, a kasnije i na neke ovovremenske.

Novembra 1991, u punom jeku ratne histerije, Amfilohije je uz gusle, odlomcima iz epske pjesme Mojkovaèka bitka, hrabrio rezerviste podgorièke brigade „Veljko Vlahoviæ“ na dubrovaèko–hercegovaèkom ratištu. Na Petrovdan 1991. specijalni gost cetinjskog manastira bio je Željko Ražnatoviæ Arkan, voða srpske paramilitarne jedinice „Tigrovi“, koji je, sa svojim strojem, pušten da uðe u manastir pod punim naoružanjem, vjerovatno vjerujuæi da „boj bije svijetlo oružje“, suprotno onoj narodnoj izreci. Mitropolit je, kroz prigodan govor, s bocom domaæe lozovaèe u ruci i uz zvuke levora i dinamita, poželio Arkanu dobrodošlicu i mnogaja ljeta. Veæ pred sledeæi Božiæ, usled paljenja dvojnog Badnjaka, uz optužbe na raèun indipendentista da pale „logorske vatre“, potpalio je kapislu trvenja koja se završila u meðusobnoj razmjeni kamenica pred Cetinjskim manastirom. Arkanova posjeta obilježila je i sledeæu godinu, u kojoj je, izmeðu ostalog, pod Amfilohijevim patronatom izvršeno masovno krštenje oko èetiri stotine izbjeglica iz Albanije, sve u cilju planske nacionalne homogenizacije. Sudbina „krvavih Badnjih veèeri“ ponoviæe se i ispred crkve sv. Ðorða u Podgorici kada je svjetina, opijena mržnjom, uzvikivala krvoloène pjesme poput one „Ko æe drugi ja æu prvi da pijemo turske krvi / Od Mostara do Jordana neæe biti muslimana“.

Opsednut istorijom, Amfilohije Radoviæ je sigurno imao utisak da živi jedan od onih trenutaka kada pojedinci tu istoriju stvaraju i oblikuju. U njegovim govorima sve vrvi od istorijskih odluka. “Ovo je presudan trenutak u istoriji našeg naroda”, govorio je u decembru 1992. godine. “Ovdje važi pravilo: ko istraje do kraja, blago njemu. Svi su uslovi za to da se sami sebe odreknemo i sve nam govori u tom pravcu – ne može šut sa rogatim. Meðutim, ovo je trenutak kada, po mom osjeæanju, treba biti negdje na graniènoj liniji i reæi kao vladika Rade 'neka bude što biti ne može, nek’ ad proždre, pokosi satana, na groblju æe izniæi cvijeæe za daleko neko pokoljenje”.

Najveæe nade je polagao u Republiku Srpsku (”najdivnija srpska zemlja, svjetionik i Pijemont cjelokupnog srpstva”) i njene èelnike, koji su odbacujuæi Vens–Ovenov plan 1993. godine “èuvali nas i našu dušu… opredijelili su se, kao i car Lazar… za carstvo nebesko”. Iako se ubrzo razišao sa politikom Miloševiæa, smatrajuæi je zaostavštvinom jugoslovenskog real-socijalizma a Miloševiæa izdajnikom kalibra Vuka Brankoviæa, zadržao je prijateljstvo sa Karadžiæem i Biljanom Plavšiæ („Kosovka djevojka“). Otuda i zvanièna osuda Mitropolije crnogorsko-primorske upuæena crnogorskom parlamentu avgusta 1995. povodom zaokreta politike saradnje sa novoformiranom Republikom Srpskom. Taj èin je nazvan „izdajom“ i tri puta se proklinjala „ruka koja podiže zid izmeðu sebe i brata u nevolji“, dok su aktivnosti zvaniènog Beograda i Podgorice ocijenjene „kapitulantskom samovoljom“. Kasnije æe, na stalna pitanja novinara o tome da li se Karadžiæ krije u manastirima Mitropolije, što i danas sumnjaju neki haški tužioci, Amfilohije odgovoriti da se „Karadžiæ krije u njegovim molitvama.“



Amfilohijeva ljubimica: Biljana Plavšiæ, Kosovka djevojka
Photomontage: KANDAharIako je o Miloševiæu govorio kao o „izdajniku“ i „bogootpadniku“ Amfilohije neæe propustiti da ga posjeti u Hagu, oštro se protiveæi predaji onima „koji žele da na pilatovski naèin operu svoje ruke u krvi pravednika“. Slièno je i sa njegovim apelom Karadžiæu „da se odluèi da li æe se predati Haškom Tribunalu“.

Ironija je da je ovaj zakleti antikomunista sve svoje ideje ostvarivao u saradnji sa bivšim oficirima komunistièke vojske i bivšim komunistièkim funkcionerima raznih ešalona, koji su se preko noæi preobratili u ljute nacionaliste.

Mitropolit Amfilohije je uvek odbacivao prigovore da se crkva bavi politikom: ”To zamjeranje je nasleðe titoistièko-brozovske ere. I tada je bila na snazi stroga zabrana crkvenim ljudima da se bave politikom. Crkvi, meðutim, saglasno njenoj prirodi i sveèovjeèanskoj misiji, ništa što je ljudsko nije tuðe.”

Držanje posmrtnog slova na sahranama spada u opis sveštenièkog zvanja, ali kod Amfilohija je to neka vrsta pasije. Na sahrani Danila Kiša, koji je u svom testamentu napisao da ne želi da mu bilo ko prilikom pogreba drži govor, jer je sve što je imao da kaže rekao u svojim knjigama, Amfilohije je ipak progovorio. Posle uvoda u kome je pomenuo da neæe držati govor jer je Kišovo poslednje zaveštanje o æutanju na dan pogreba za njega svetinja, usledio je dugaèki i nerazumljivi traktat dostojan najdosadnije književne kritike, u kome je mitropolit pokušao da pokaže svoje oduševljenje Kišovim djelom i životom sa kojima se upoznao nekoliko dana ranije.

Na sahrani majke Radovana Karadžiæa mitropolit nije koristio alegorije. Amfilohije je preminulu majku dragog mu Radovana poredio sa majkom Jugoviæa i majkom Jevrosimom, koje su “svoj porod vaspitavale da na svetim naèelima hrišæanske etike žive i umiru”. Pomenuo je i da mu je pokojnica jednom prilikom rekla “da bi bila sreæna da joj donesu mrtvog sina, da ga u mrtvo èelo poljubi, ali da ostane vjeran pravoj Hristovoj vjeri i svome narodu, a da bi bila nesreæna majka da joj ga živa dovedu, ali da izda Boga i svoj narod”.


Mitropolit nije smatrao za izdajnike vjere samo zapadne politièare poput Širaka, Blaira ili Olbrajtove veæ i sve one na srpskoj i crnogorskoj politièkoj sceni koji se nijesu uklapali u njegov ideološki kalup. Tako je u posmrtnom govoru na opelu Zorana Ðinðiæa, istakao da je on „u momentu najveæeg poniženja svog naroda, na obrenoviæevski naèin pružio ruku pomirenja Evropi i svijetu“ i tako zadao šamar ne samo cjelokupnoj demokratskoj srpskoj javnosti veæ se i ogriješio o staro pravilo da o pokojniku treba reæi sve najbolje.

Mitomanija skoro uvijek služi kao oruðe u rukama ekstremistièke politike. Da ova zakonitost nema izuzetaka pokazala je lažna slika o kultu „pravoslavnog sveca Jovana Vladimira“ iskorištena kao višegodišnja prolegomena za postupak postavljanja limene crkve sv. Trojice na Rumiji, uoèi pripreme referendumske kampanje 2005. Jasno je da ovaj objekt nije imao za cilj produženje meðukonfesionalnog sklada veæ je samo jedan od postupaka za dokazivanje dominatne uloge Mitropolita nad crnogorskom politièkom i društvenom javnošæu. Sveèanost osveæenja crkve – donesene uz pomoæ vojnog helikoptera – uprilièena je orgijanjem lidera politièkih stranaka, poput Božidara Bojoviæa i Ranka Kadiæa (DSS) te Gorana Daniloviæa (SNS), guslara i kvazihodoèasnika s majicama Mladiæa i Karadžiæa. Javno mnjenje se našlo u novoj podjeli: na apologete koji je smatraju „svetinjom“ i one koji su tražili njeno hitno uklanjanje (što bi dovelo do nesagledivih posljedica).



Dolje Deda Mraz: Mitropolit Amfilohije na radnom zadatku
Prije referenduma o nezavisnosti Crne Gore, Amfilohije se izjasnio na novosadskoj televiziji, rijeèima ne baš prikladnim sveštenom licu. Na pitanje novinarke “Šta mislite o crnogorskom državnom projektu”, on je odgovorio: “Ne pravi se pita od onoga.” Pita je ipak napravljena, a mitropolit je i sada u Crnoj Gori, saraðujuæi sa vlastima koje su pitu zamjesile i ispekle. I ne namjerava, bar tako kaže, da se sa tog mjesta pomjera. Na glasine da je najozbiljniji kandidat za novog patrijarha, odgovara: “Ja sam mitropolit crnogorsko-primorski i neæe se tako lako mene Crnogorci ratosiljati. Ostaæu ja ovdje uz Božju pomoæ. Veæ sam ja i grob svoj spremio. Tako da ne brinu oni koji su zabrinuti.” Èovjek koji je 1991. govorio da su Crnogorci „Srbi pravoslavne vjere, a Lovæen krov srpstva kojem treba vratiti staru kapu“ u intervjuu u TV emisiji Živa istina izjavljuje da je uvijek bio samo Crnogorac.

Mitropolit se èesto oseæao pozvanim da progovori koju mudru i o umetnosti. Tako je izazvao skandal na Cetinjskom bijenalu 1997, kada je izdejstvovao prijevremeno zatvaranje izložbe postmoderne umjetnosti „Nova ikona“, zbog njenog, navodno bogohulnog i provokatorskog karaktera, a na istoj razini su i neke njegove propovijedi protiv Deda Mraza („lažna fatamorgana koju su izmislili Amerikanci“), a u korist Božiæ Bate. Blagoslovio je knjigu Petkana Ljiljane Habjanoviæ Ðuroviæ, preporuèivši je publici kao "rascvjetali miomirni ljiljan na dar", dok je bend Rolling Stones okarakterisao kao "bezbožnike koji pevaju demonske pesme".

Amfilohije ne odustaje ni od ideje da se Tesla sahrani pored Hrama Svetog Save, jer smatra da je Tesla "nasilno" spaljen, mada se tome protive Teslin muzej i gradske vlasti. “Sad poèiva u nekakvoj kugli, što je najgora vrsta poniženja. Taj grijeh mora biti okajan tako što bi ljudski bio sahranjen na Vraèaru, na mjestu na kome je nasilno spaljen drugi veliki Srbin, Sveti Sava. Jedan prah i drugi prah zajedno, najveæi duhovnik i najveæi nauènik na istom mjestu. Za svakog razumnog èovjeka, najprirodnija stvar na svijetu.”

26-11-2009 at 12:06 | Ukljuèi u odgovor
bristol
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 19-06-2009
Lokacija: bristol
Odgovori: 88
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: e-novine

Meni su smjesni ovi koji se sekiraju zbog npr. Karadzica, Mladica, Kacavende, Srbije, Svijeta itd

Zar to sve nije izvan naseg dometa? Mi nemamo nikakve nacine niti imamo ikakvo prevo da krojimo politiku tim stranim faktorima, ljudima koji nisu ni na koji nacin odgovorni nama, niti zavise od nas. Sekirati se zbog necega sto ni na koji nacin nije u nasoj moci je kao sekirati se sto je danas utorak i sto ce utorak proci.

Jedino se ima smisla sekirati zbog onoga sto smo mogli i trebali uraditi mi Bosnjaci, tj. nasi politicari, koji dobijaju plate da nas predstavljaju, i koje jedino mi imamo pravo kontrolisati i smjeniti ako nas ne slusaju.

E ali nama je lakse ruziti one koji ni na koji nacin ne zavise od nas, jer onda ne moramo nista uciniti. Kada bi kritikovali nase politicare, koji su potpisivali Karadzicu podjele Bosne, ili koji danas pustaju Dodiku i Kacavendi da rade sta hoce, onda bi sami sebi izgledli ko bijednici sto nesto ne poduzmemo da smjenimo bagru.

Nije problem Kacavenda sto je silovao zene, nego su problem su nasi koji silovateljima dadose pola Bosne. Problem su nasi koji u skusptini glasase da odu strane sudije pa tako sada ni Ddoik ni Kacavenda nikada nece nikom odgovarati, jer sada nema vlasti nad njima u genocidnoj RS.

[Edited by bristol on 28-12-2009 at 22:08 GMT]

28-12-2009 at 22:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Politika : e-novine New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice