Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : ISLAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE RELIGIJA BUDUÆNOSTI

Kršæani sve èešæe prelaze na islam

Amersfoort - sve je èešæa pojava da mladi ljudi koji su odrasli unutar kršæanske zajednice – takoðe i u ortodoksno-protestantskim krugovima – odluèuju da postanu muslimani. To je rekao Kes Rentir (Cees Rentier), službenik udruženja “Evanðelje & Muslimani”, u subotu za EO-radio program Kerkplein (crkveni trg).

Rentir obavlja funkciju predikanta za specijalne radove pri nizozemskoj reformiranoj crkvi.
Da (pogotovo) mladi ljudi prelaze iz kršæanstva na islam u Nizozemskoj je relativno manje nego u Njemaèkoj ili Engleskoj, ali je u porastu,kaže Rentir. "Nije više tako da se to ogranièava samo na mlade osobe koje zbog braka postaju muslimani. Obièno su tu bile u pitanju žene, iako se tada moglo zapitati koliko je to bio istinski izbor za vjeru. Ali sada vidimo ljude koji èisto iz vjerskih razloga postaju muslimani, a prethodno su bili èlanovi, ili su u svakom sluèaju odrastali u kršæanskoj zajednici."

Šta èini za njih islam toliko atraktivnim?
"Islam se predstavlja kao logièna, racionalna vjera. Jasna i nije komplicirana. Ne ispovijedaju na primjer, trojstvo, ne priznaju Boga u ljudskom olièenju. Islam se takoðer jednom zapadnjaku može lahko objasniti. Ponekad igra ulogu i to da ljudi nisu iskusili zajednicu u crkvi, ono o èemu biblija govori. Za one koji ozbiljno èitaju Evanðelje, oèekivanja su visoka. Uz rizik da crkva ta oèekivanja ne može ostvariti i dolazi do razoèarenja kod ljudi. Ako u tom trenutku u susretu s muslimanima ostvare pozitivna iskustva, može doæi do promovisanja privlaènosti prema islamu."

Igra li misionarenje od strane muslimana takoðer ulogu?

"Muslimani imaju dužnost da šire vjeru. U Holandiji, zapravo nikada nismo bili sa tim suoèeni. To je zato što je islam ovdje uglavnom bio zastupljen kroz radnike na privremenom radu. To je još uvijek najveæa grupa muslimana. Oni nisu došli ovdje s namjerom da svoju vjeru jasno prezentiraju holandskom društvu. Postupno se ta slika promijenila, izmeðu ostalog i kroz prisustvo islamskih univerziteta, što dovodi do toga, da je sve više muslimana koji na holandskom jeziku mogu izraziti i prezentirati svoju vjeru.

Jedan primjer je djelovanje muslimana nakon završetka manifestacije EO-mladi, koji su pamflete dijelili upravo meðu mladim ljudima koji su se svjesno bavili pitanjem Boga. Ova prezentacija njihove vjere kod muslimana je u porastu. Vidim to posebno na internetu, gdje se svjesno pokušava profilirati islam naspram kršæanstva. Upada u oèi da se pri tome uzima u obzir zapadnjaèka kultura, kršæanska i humanistièka pozadina."

To zahtjeva nužnu orijentiranu pripremu omladine?
"Da, jedna zajednica u Rotterdamu æe toga više biti svjesna nego u Veluwe-u. Ali i tamo se èovjek mora zamisliti. Možete stanovati u jednom selu bez muslimana, ali kad omladina iz tog sela doðe u grad na daljnje obrazovanje, moraju se sresti sa tim. Roditelji i crkva ne shvataju to dovoljno ozbiljno, èesto zato što jednostavno nikada nisu prièali sa muslimanima. Oni zato ne osjeæaju kako ozbiljna mogu pitanja mladih ljudi. Ta pitanja ne dolaze samo po onome što vide u medijima, tu su i pitanja svojih vršnjaka, prijatelja ili kolega studenata koji svoju vjeru shvataju autentièno. Ne možete takva pitanja zanemarivati i odgovarati sa npr. da “ti ljudi ne vjeruju ništa, ili da islam nema veze s Bogom." Oni znaju da to nema veze sa stvarnošæu. To zahtijeva bolje odgovore."


Šta znaèe ove konstatacije za daljnji rad udruženja Evanðelje & Muslimani?
"Mi pripremamo zajednice, ali one ne preuzimaju njihovu ulogu i odgovornost. Smatramo da se svjedoèanstvo i služba muslimana još uvijek vide kao rad nekoliko hobista u zajednici, ljudi koji imaju entuzijazam za rad sa strancima, dok ostatak samo gleda. Nadamo se da æe službenici shvatiti kao važan zadatak, produbljivanje odnosa s muslimanima. Na primjer, da se predikanti za vrijeme njihovog studijskog raspusta dublje pozabave tom temom."

Vaše udruženje radi pripremne veèeri u crkvama i zajednicama. Koja je uloga 11. septembra u tom radu?
"To je bila manja prekretnica nego što smo mislili. Primjeæujemo rastuæi interes za temu Evanðelje i Muslimani. Poveæana je svijest o tome da ne možemo završiti sa površnim znanjem o islamu."

Iduæe godine postoji udruženje Evanðelje i Muslimani 25 godina. Da li je vaše imenovanje na funkciju predikanta za specijalne radove, priznanje za rad udruženja unutar crkve?
"Da, iako to ne znaèi, da nikada nije bilo implicitnog priznanja. Mi radimo naš posao na poziv crkava i zajednica, ali barem do sada nismo imali - u svim crkvama formalni status.

http://www.dzematamsterdam.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=1802:krani-sve-ee-prelaze-na-islam-&catid=48:vijesti-nl&Itemid=79

[Edited by bosno_moja on 04-04-2010 at 23:51 GMT]

04-04-2010 at 23:50 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE RELIGIJA BUDUÆNOSTI

Veliki dio švedskih omladinaca ima muslimansko društvo i želi da živi na isti naèin kao i oni. Oni sebe vide kroz naša pravila da se ne jede svinjsko meso i ne pije alkohol….”

Prema švedskim dnevnim novinama, sve više Šveðana prelazi na islam. Švedska (protestantska) crkva je izblijedela za Švedjane. Sada ih sve više prelazi na islam, katolièanstvo i judeizam. Ali je ljubav pored svega najjaèi magnet koji udaljava od prijašnje vjere.

- To je usko povezano sa doseljeništvom. „Etnièki Šveðani imaju više muslimanskih drugova i partnera”, kaže Anne Sofie Roald (muslimanka), docent u historiji vjera na fakultetu u Malmeu. Sa njom se slaže i Abdallah Salah, predsjednik u islamskom savezu u Stockhomu gdje primaju oko 80 konvertita godišnje…

- „Veliki dio švedskih omladinaca ima muslimansko društvo i želi da živi na isti naèin kao i oni. Oni sebe vide kroz naša pravila da se ne jede svinjsko meso i ne pije alkohol”, kaže on.

Anne Sofie Roald procjenjuje da je oko 3500 osoba ostavilo švedsku crkvu prelazezi na islam poslije 60-tih godina, kad su prvi islamski doseljenici došli u Švedsku. U toku 70-tih godina radilo se samo o destinama konvertita. Poslije toga se brojka stalno poveæavala.

I ako je talas najjaèi “od krsta na polumjesec” (sa krscanstva na islam), neki biraju suprotan put. Prema Anni Sofie Roald radi se prvenstveno o Irancima koji napuštaju islam i pristupaju Švedskoj crkvi, medjutim ima i nekih Arapa i Pakistanaca.
Razlog je prvenstveno politièki.
Mnogi od njih bjeze od totalitarnih režima koji se povezuju sa vjerskim ugnjetavanjem, kaže ona.
Pored toga što veæina konvertita sa krišæanstva na islam pominju kritiku društva i duboku filozofiju kao razlog da napuste svoju prijašnju vjeru, radi se èesto o neèemu drugom.

„Kada sve dodje na površinu vidi se da su se oni (konvertiti) zaljubili u neku muslimanku ili muslimana”, kaze Anne Safie Roald.

Madeleine Sultan Sjökvist je “vjerski sociolog” na univerzitetu u Uppsali. Ona konstantuje da se kod mladih èesto radi o želji za sistemom sa više rituala i jedinstva nego što to protestantska crkva moze da ponudi.

„Oni žele više reda i sigurnosti u našem zaljuljanom post-modernom društvu. Religija saèinjava jedan oslonac, bez obzira radilo se o islamu, katolièanstvu ili judeizmu”, kaze ona i dodaje da je pokret “New Age -Nova Era” ojaèao iz istog razloga.

svd.se

Preuzeto sa: www.prosvjetitelj-muallim.org

04-04-2010 at 23:57 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE RELIGIJA BUDUÆNOSTI

Kršæanska zajednica uzdrmana: Sve je više ateista i muslimana
“Muslimansko pitanje” u Europi je pokrenulo antiimigracijske pokrete te oštru debatu o mjestu žene u islamu i vjerskim simbolima muslimana u javnom životu. U SAD-u i Kanadi kršæanstvo se dobro drži
Poveæaj Kršæanska zajednica uzdrmana: Sve je više ateista i muslimana
Foto: AFP
Vezani èlanci

* Irski ateisti: Zakon o bogohuljenju je glup i srednjovjekovni
* Papa: I ateisti trebaju biti u srcu vjernicima i sveæenicima
* Tedeschi: Gdje su u sluèaju Podravke bile burza i HANFA?

Tagovi
kršæanska zajednica, ateisti, Muslimani
Piše: Dražen Èuriæ
poveæ slova normalna slova manja slova

Iako je još Karl Marx ustvrdio da je “religija opijum za narod” jer ga navodno udaljava od suoèavanja s pravim problemima i pitanjima, èini se da i na poèetku 21. stoljeæa narod voli “duhovnu drogu”.

Religiozno 80 % ljudi
Iako u svijetu raste broj ateista, koji su najviše pustili korijenje u Europi i, što je logièno, komunistièkoj Kini, nikako se ne može reæi da religija umire. Više od 80 posto stanovništva svijeta je religiozno. Od 6,7 milijardi ljudi na svijetu, njih samo 1,1 milijarda su nevjernici, a 5,6 milijardi vjeruje u nešto. U tom šarolikom društvu svojim brojem istièu se velike tradicionalne religije kao što su kršæanstvo, islam, hinduizam...

No, na prilièno razvijenom religijskom tržištu mogu se pronaæi za naše prilike vrlo egzotiène religije. Primjerice, razne animistièke religije, kojih je najviše u Africi, imaju desetke milijuna vjernika, dok sve popularniji scijentolozi, predvoðeni najsjajnijom zvijezdom Tomom Cruisom, regrutiraju èlanove iz redova slavnih i bogatih.

Što se tièe brojnosti, najviše je kršæana, oko 2,2 milijarde ili 33 posto. Najbrojnija je pojedinaèna religija islam, koji ima oko 1,4 milijarde (21%) pripadnika, a na drugom su mjestu katolici kojih je 18 posto ili 1,2 milijarde. Nakon kršæana i muslimana, slijede hindusi kojih je oko 900 milijuna. Brojni su i pripadnici raznih kineskih tradicionalnih religija.

Iako nisu ni približno brojni kao spomenute religije, sikizam i židovstvo se nalaze meðu prvih deset najbrojnijih svjetskih religija. Dakako, sve su to procjene, a ne egzaktan popis “vjerskih afiniteta” stanovnika svijeta. Èini se da u posljednje vrijeme najbolje ide muslimanima, koji su u priliènoj ekspanziji. Dok je više-manje oèekivano da njihov broj raste u tradicionalo muslimanskim zemljama Azije i Afrike, kao što su Indonezija, Bangladeš, Pakistan, Indija, Egipat i Iran, mnoge æe iznenaditi podatak da je islam najbrže rastuæa religija u Europi, gdje su uzdrmali kršæanske zajednice èiji prirodni prirast stagnira veæ neko vrijeme.

Zanimljiv je podatak da muslimanske obitelji u Njemaèkoj, Engleskoj i Francuskoj imaju uglavnom više djece od “starosjedilaca” kršæana. “Muslimansko pitanje” pokrenulo je antiimigracijske pokrete u Francuskoj, Austriji, Velikoj Britaniji, Danskoj, Nizozemskoj i Njemaèkoj te oštru debatu o mjestu žene u islamu te o vjerskim simbolima muslimana u javnom životu.

Gibanja kršæanstva
Kršæani su u svojevrsnoj defenzivi u Europi jer ga, na jednoj strani, nagriza sve veæi broj ateista i agnostika, dok na drugoj strani muslimanski doseljenici imaju puno veæi prirodni priraštaj.

U Sjevernoj i Južnoj Americi kršæanstvo se dobro drži, ali je zamjetna velika dinamika unutar njega. Katolici sve više “osvajaju” SAD i Kanadu, dok evangelici imaju uspjeh u katolièkoj Južnoj Americi. Osim u Latinskoj Americi, veliki pokreti evangelika postoje u Africi, Kini i Indiji.
http://www.vecernji.hr/vijesti/krscanska-zajednica-uzdrmana-sve-je-vise-ateista-muslimana-clanak-21809

05-04-2010 at 15:29 | Ukljuèi u odgovor
sebil
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 11-10-2006
Lokacija: swe
Odgovori: 42
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Video o islamu

Dr. Ali Blucin, ruski konvertit u islam je bio svecenik 16 godina, a prije toga profesor filozofije komunizma. Kada je pravoslavna crkva cula za njegov prelazak u islam donijela je odluku u kojoj priziva prokletstvo na njega i sedam generacija njegovih potomaka, a pozvali su sve njegove rodjake i zatrazili od njih da prekinu sve svoje veze i kontakte s njim:

http://www.n-um.com/?q=node/3017

Selam/Pozdrav!

10-04-2010 at 00:42 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE RELIGIJA BUDUÆNOSTI

Kako je doktor medicine u Francuskoj presao na Islam
Submitted by Sebil on Mon, 2010-01-11 03:34. Prilozi posjetitelja

Ovo je kratka ispovjest dr. Ali Salmana (nekada Dr. Benoist), francuskog doktora medicine, o njegovom putu u Islam:

"Ja sam doktor, koji je odrastao u strogoj katolickoj porodici. Medjutim, sam moj poziv doktora i moj veliki interes za naukom opcenito, u meni je vremenom izazvao odbojnost prema krscanskom vjerovanju. Nisam se mogao sloziti sa svojom porodicom u mnogim vjerskim pitanjima. Dakako, vjerovao sam da je Bog onaj koji je sve stvorio, ali ucenje crkve i njene teorije o ocu, sinu i svetom duhu, te vjerovanje da je Isus (Isa a.s) Boziji sin je nesto sto moj razum jednostavno nije prihvatao.

Duboko u sebi sam bio cvrsto ubjedjen u postojanje samo jednog Boga, i to moje ubjedjenje me uvjek drzalo podalje od crkve i onoga u sta su vjerovali moji roditelji. Tako sam, bolje receno, vec i prije mog prihvatanja Islama nosio jedan dio islamskog vjerovanja u sebi (La ilahe Illallah).

Moje shvatanje Boga i zudnja za odgovorom koji bi zadovoljio moje srce po ovom pitanju, dovela me u dodir sa Islamom. Poceo sam istrazivati o Islamu. Kada sam, proucavajuci Kur'an naisao na suru Ihlas: "Reci: "On je Allah - Jedan, On je Utociste svakom, nije rodjen niti je rodio, i niko Mu ravan nije!“ (Kur'an 112. Sura), rekao sam sebi: „Ovo je ono u sto vjerujem!“. Bio sam i sretan i uzbudjen. U meni se javila zelja da jos vise istrazim Islam.

Sto sam vise istrazivao, sve vise sam bio sigurniji da se moja razmisljanja i ubjedjenja poklapaju sa njim. Islam niti u jednom trenutku ne daje Poslanicima bilo kakav bozanski stepen, nego ih vidi samo kao ljude. U islamu ne postoji nijedan covjek, niti svecenik niti Papa, koji bi drugom covjeku mogao oprostiti pocinjene grijehe, - to pravo pripada samo Onome koji je i stvorio ljude – Allahu dz.s.. Bio sam fasciniran spoznajom da u Islamu ne postoji niti jedna naredba ili pravilo, a da nije bila prihvatljiva i srodna ljudskoj prirodi. Sve je tako jednostavno, a opet tako savrseno i skladno! Pomislio sam tada u sebi: “Islam je upravo onakva vjera kakvu sam sebi oduvjek prizeljkivao!“

Islam ne prihvata ucenje da svako od nas na svijet dolazi sa grijehom, kao sto je slucaj sa krscanstvom. Islam nas uci da se covjek radja potpuno cist, i od njega zato kasnije zahtjeva kako otjelesnu tako i duhovnu cistotu. Najvece pravilo medicine - cistoca, je naredjeno od Allaha, dz.s, i Allah, dz.s., voli one koji se mnogo ciste. Pred Njega mogu stati i molitvu obavljati samo oni koji su cisti. Ovako nesto se ne moze naci niti u jednoj drugoj religiji."

Sa njemackog preveo i poslao brat Esad B.

13-06-2010 at 01:09 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

Islam je buduænost èovjeèanstva!

Ko bude objektivno i dublje razmišljao o islamu primjetiæe da je glavno odlièje islama perfekcija i savršenstvo koje obuhvata sve sfere našega života, i da je jedino islam taj koji može odgovoriti svim izazovima!

O tome nas Allah dž.š., Stvoritelj svih svjetova, i obaviještava, upoznavajuæi nas s time da nam je lièno On usavršio vjeru i upotpunio nam šeri'at i zakone života, èineæi ga sveobuhvatnim za sva naša dunjaluèka i ahiretska pitanja, što æe važiti do Sudnjega Dana.

Allah dž.š., u suri el-Ma'ida, 3 ajet, kaže: „Danas sam vam vjeru vašu usavršio, i blagodat Moju prema vama upotpunio, i zadovoljan sam da vam islam bude vjera!“

Ebu Zerr r.a., kaže: „Poslanik s.a.w.s., nas je ostavio tako da nam nije prošla ptica na nebesima a da nam nije predoèio nešto od znanja vezanog za nju!“ (Sahih. Ibnu Hibban, Taberani, Bezzar.)

Islam je vjera iskrenog tevhida i monoteizma, islam je put upute i politike; islam je asketizam i voðenje države. Islam je znanje i djelo, vladanje i sudstvo. Islam je misionarstvo i metodologija promjene zla u dobro. Islam je borba i ekonomija, lijepo ponašanje i lijep meðuljudski odnos. Islam je vjera povjerenja i mira!

Islam neæe uroditi plodom, njegove mudrosti neæe doæi do izražaja, njegove zrake neæe na pravi naèin sjati, niti æe se njegov plod ubrati ako ga se ne prihvatimo u potpunosti iskreno, kao što Allah dž.š., kaže: „O vjernici, uðite u islam potpuno!“ (el-Bekara, 208.)

Zabranjeno je da vjeru parèamo i cijepamo, da se jednog njenog dijela pridržavamo, a da drugi dio islama odbacujemo! Allah dž.š., kaže: „Zar da u jedan dio Knjige vjerujete, a drugi da nevjerujete!“ (el-Bekara, 85.)

Islam je splet obaveza i zabrana, i lijepih i pohvaljenih djela. Musliman se mora kititi naredbama i pohvaljenim stvarima, i što više se udaljavati od zabranjenih i pokuðenih djela! Svemu tome treba dati njegovoga hakka!

Zbog svega navedenog – ko se islama prihvati, uspio je i spasio se, a ko se od islama odbije – propao je i na ovome i na buduæem svijetu.

Allah dž.š., kaže: „Ko se od Spomena Moga odbije, tjeskobnim životom æe živjeti, a na Sudnjemu Danu æemo ga slijepa proživiti!“ (Taha, 124.)

Nakon Allahove dž.š., potvrde tome da je islam samo savršenstvo i perfekcija svakog aspekta života – ko bude tvrdio da je islam manjkav ili krnjav ili se treba dopunjavati ili da islam nije validan i da ne odgovara današnjem prostoru i vremenu - ta osoba je nevjernik, a ko smatra da se islam mora dopunjavati s neèim ta osoba je novotar. Ko bude kršio islamske naredbe ili zabrane ta osoba je griješnik: „Ko prema Allahu i Poslaniku Njegovu bude neposlušan, i ko Allahove granice bude prelazio – uvešæe ga u vatru, u kojoj æe vjeèno boraviti, i u kojoj æe bolnu patnju trpiti!“ (el-Nisa', 14.)

Sve u svemu, islam je ono èemu cijelo èovjeèanstvo stremi: „Nismo te poslali izuzev kao poslanika cijelom svijetu, kako bi ih obradovao i opomenuo!“ (el-Sebe', 28.)

Muhammed s.a.w.s., je posljednji Božiji poslanik, a objava koja je njemu data je posljednja Božija objava koja je dokinula i derogirala sve prije objavljene Knjige – stoga onaj ko se islama nije prihvatio ta osoba je nevjernik, shodno rijeèima Allaha dž.š., koji kaže: „Jedina priznata vjera/din, kod Allaha, je islam!“ (Alu Imran, 190.)

Allah dž.š., kaže: „Ko bude tražio neku drugu vjeru mimo islama – neæe mu biti primljena, i na buduæem svijetu æe biti jedan od propalih!“ (Alu Imran, 85.); ili: „Mi smo ti objavili Knjigu koja potvrðuje sve prije nje objavljene Knjige, i nad njima je uzdignuta!“ (el-Ma'ida, 48.)

Allah dž.š., je naredio ljudima da se prihvate islama rijeèima: „O ljudi, uðite u islam svi!“ (el-Bekara, 208.)

Kur'anski tekstovi koji su upuæeni svim ljudima na svijetu su više nego i jasni. Allah dž.š., kaže: „O ljudi, poslanik vašeg Gospodara vam je došao sa istinom!“ (el-Nisa', 170.); ili: „Ovo je pojašnjenje ljudima i uputa i opomena za bogobojazne!“ (Alu Imran, 138.)

Da je islam vjera cijelog èovjeèanstva i svog ljudstva tome nam je najbolji svjedok uzvišenost i perfekcija njegovih propisa kao i opæenitost kur'anskih poruka koju vrlo èesto poèinju sa rijeèima: „O ljudi...“; ili: „O vjernici...“; ili: „O robovi Moji...“. Islam se ne obraæa jednoj naciji niti jednom plemenu veæ se svojim tekstovima obraæa svim ljudima i cijelom èovjeèanstvu i svim vjernicima.

Državotvornost ove vjere se ogleda u sveobuhvatnosti njenih propisa koje ne može nagristi zub vremena niti ih može ogranièiti neki prostor. Islamski propisi se ne tièu samo jedne nacije, niti samo jedne zemlje... Islamski propisi se odnose na sve ljude i samo oni odgovaraju interesima cijelog èovjeèanstva, bez obzira na njihovu boju kože ili razliku u jezicima, nacijama ili plemenima!

Svaki musliman mora da bude ubjeðen u to da je islam vjera buduænosti i da neæe nastupiti Sudnji dan sve dok se islam ne proširi i u najzabaèenije zemaljske kutke i dok njima ne ovlada. Islam se neæe pojaviti u nekom mjestu a da ga neæe prekriti, niti æe doæi u neku zemlju a da ga neæe nastaniti: „On je taj koji je Svoga poslanika poslao sa uputom i istinitom vjerom kako bi je uzvisio nad svim ostalim vjerama/pravcima, pa makar to bilo mrsko idolopoklonicima!“ (el-Saff, 9.)

Rijeè „ON“ koja stoji na poèetku ovog ajeta ima veoma veliko i decidno znaèenje: „Allah dž.š., Gospodar nebesa i Zemlje, je taj koji je èovjeèanstvu poslao Muhammeda s.a.w.s. – ne neko drugi, i On je taj koji æe se starati o poslanici Svojoj, i On je taj koji æe je i pomagati! Ova lièna zamjenica „ON“ je zamjenica za sva lijepa Allahova dž.š., imena i svojstva, i sva njihova znaèenja u sebi sadrži, i rijeè „ON“ je garanter širenja, opstanka, razvitka i pobjede islama nad svim drugim ideologijama i pravcima!

Allah dž.š., kaže: „Oni žele da svojim ustima utrnu Allahovo svjetlo...“ (el-Saff, 8.) Ovim ajetom je Allah dž.š., islam nazvao svjetlom, a uz to je rekao za njega da je to Allahovo svjetlo što mu daje puni dignitet i pravo, punu podršku i pomoæ, dajuæi do znanja svakome da se to svjetlo ne može utrnuti niti ugasiti jer je ono božansko i izvire iz Allaha dž.š., pa je zbog toga i neuništivo!

„Allah æe Svoje svjetlo upotpuniti, pa makar to bilo mrsko nevjernicima!“ (el-Saff, 8.) Šta god da budu planiravali i pokušavali nevjernici raznih kalibara i tipova kada je borba protivu Allahovog svjetla u pitanju – sve im je za džaba i sve æe im propasti zbog toga što Allaha dž.š., niko ne može pobijediti! On je taj u èijoj je ruci sva vlast, i On je taj koji poznaje tajne svega, i samo je On taj koji je u stanju poslati poslanika sa uputom i istinskom vjerom, koja æe nadgornjati sve ostale ideologije i vjere, pa makar se to i ne sviðalo mušricima i idolopoklonicima!

Postoje brojni hadisi koji potvrðuju ova kur'anska znaèenja, od kojih æemo mi spomenuti samo neke:

Od Sevbana r.a., se bilježi da je Poslanik s.a.w.s., rekao: „Allah dž.š., mi je poravnjao zemlju, tako da sam mogao vidjeti njen istok i njen zapad; moj ummet æe ovladati svim tim predjelom koji mi je prikazan!“ (Muslim, 8/171.)

Temim el-Dari r.a., kaže: Allahov Poslanik s.a.w.s., je rekao: „Islam æe doprijeti svuda tamo gdje dopire dan i noæ, i Allah neæe ostaviti kuæu od kamena niti onu od kože a da neæe islam u nju uvesti, uz snagu snažnog ili slabost slabog; snagom kojom Allah pomaže islam, i slabošæu kojom Allah slabi nevjerstvo!“ (Sahih. Ahmed, 4/103.)

Ono èime nas ova predaja raduje jesta to što ona uliva dodatnu snagu i nadu ummetu Muhammeda s.a.w.s., dajuæi im do znanja to da æe oni, kad tad, biti toliko jaki da æe moæi da savladaju sve prepreke nevjernika koje oni stavljaju na put širenja Allahove dž.š., vjere!

Na ovo nas upuæuju i rijeèi Poslanika s.a.w.s., koji kaže: „Period vladavine poslanstva æe trajati meðu vama onoliko koliko Allah dž.š., to bude htio, nakon èega æe ga uzdignuti od vas onda kada On to bude htio. Zatim æe uslijediti period hilafeta i vladavine po uzoru na poslanièku vladavinu, koji æe trajati onoliko koliko Allah bude htio da on traje, a kojeg æe uzdiæi onda kada On to bude htio. Zatim æe nastupiti period prevrtljivih vlasti koji æe trajati onoliko koliko Allah bude htio da on traje, a kojeg æe uzdiæi onda kada On to bude htio. Zatim æe nastupiti period diktatorske vlasti koji æe trajati onoliko koliko Allah bude htio da on traje, a kojeg æe uzdiæi onda kada On to bude htio. Nakon toga æe uslijediti period vladavine i hilafeta po uzoru na poslanièki period vladavine – nakon èega uæuta!“ (Sahih. Ahmed, 4/273.)

Nakon ovih ajeta i hadisa nema mjesta pesimizmu i oèaju kojeg šejtan zna ubacivati u srca muslimana koje on nastoji pokolebati onda kada oni izgube bitku ili ih kakva nesreæa snaðe ili padnu pod upravu njihovog neprijatelja! Šejtan želi ubaciti pesimizam i oèaj u srca i duše muslimana kako bi oni prestali praktikovati i živjeti ovu vjeru i kako bi prestali raditi i žrtvovati se za nju: „Nadu u Allahovu milost gube samo ljudi koji ne vjeruju!“ (Jusuf, 87.)

Poslanikovi ashabi su gubili bitke, i njih su snalazile nesreæe, i njima su se skupljale skupine i plemena da ih pobiju i savladaju – ali je njima, sve to, samo pojaèavalo vjeru i iman i ubjeðenje i jekin u Allaha dž.š.: „Oni kojima je vjerovanje poraslo i ojaèalo, kada im bi reèeno: „Vojske su se pokupile protivu vas“!“ (Alu Imran, 173.)

Ashabi su izgubili bitku na Uhudu, i gubili su s poèetka bitke na Hunejnu, i 70 uèenih ashaba je bilo ubijeno na rijeè u dogaðaju kod bunara Me'una, što je za njih tada bila velika cifra itd... Sve to nije ih poljuljalo, niti pokolebalo, niti im je nadu u Allaha dž.š., slomilo, i uvjek im je na umu bio ajet u kojem Allah dž.š., kaže: „Nemoj misliti da su nevjernici ti koji æe uspjeti; oni ne mogu to uèiniti!“ (el-Enfal, 59.) Ako su nevjernici dobili nekoliko bitaka ne znaèi da su dobili rat! Rat sa Allahom niko ne može dobiti! Allah dž.š., kaže: „Allah, da hoæe, on bi ih porazio, ali, On hoæe da vas meðusobno iskuša!“ (Muhammed, 4.)

I pored svih nevjernièkih spletki i njihovog zavjerenièkog djelovanja i izmišljanja agresivnog ateizma i komunizma koji je trebao slomiti islamski svijet kao i islamski poziv monoteizmu, šehadetu i tevhidu – svjedoci smo skupnog i kolektivnog povraæaja ljudi-pokajnika Allahu dž.š., gotovo u svim državama svijeta! Povraæaj ljudi šehadetu i namazu, džamijama i džematu, je samo bešaret i radosna vijest skore pobjede ummeta islama nad ummetom kufra i nevjerstva, i sve su to uvodne premise i naznake istinitosti i savršenstva ove vjere, koji treba da obasja tamne kutke mnogih srca i glava, mnogih mahala i naselja i gradova i država. Ko je mogao zamisliti to da æe iz kièmi brojnih amerikanaca, francuza, njemaca, holanðana i ostalih naroda izaæi ljudi koji æe biti iskreni Allahovi dž.š., robovi, potpuno Njemu predani, koji mogu komotno nama poslužiti za primjer kako se treba muslimanom biti! Ko je mogao zamisliti to da æe iz kièmi srèanih komunista ili nacionalista ili socijalista izaæi generacije ljudi koji æe uzdizati bajrak šehadeta i tevhida, i koji æe pozivati ostale ljude islamu!? Sve nam to ukazuje na istinitost i buduænost ove vjere, kao i na njeno savršenstvo i perfekciju, a kako i ne bi kada je od Allaha dž.š., Gospodara svih svjetova, došla preko meleka Džibrila na srce i jezik najvrijednijeg, posljednjeg poslanika Muhammeda s.a.w.s.!

Molimo Allaha dž.š., da nas pravome putu uputi, i da nam omoguæi da se ukrcamo u tu karavanu buduænosti, koji æe nas bezbjedno do cilja dovesti. Amin, ja rabbel-'alemin!

Priredio: Sead ef. Jasaviæ, prof.fikha

19-06-2010 at 09:18 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Video o islamu

04-07-2010 at 13:19 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

"GOSPODAR JE USLIŠIO MOJU DOVU I POKAZAO MI PRAVI PUT"

Razlog za ovaj intervju jeste moje saznanje da si primio Islam...

ANDJELIÆ: Ne, nisam primio,vratio sam se Islamu!

Da li ti je ovo prvi razgovor za javnost?

ANDJELIC: Pa, bilo je nekih upita od strane pojedinica - "šta je bilo"?, "kako je to bilo"? i slièno, ali to nije bilo za javnost. Znaèi, ovo jeste moj prvi razgovor za neki medij.

Znam da si rodjen 1980. u Becu, ali odakle ti potjeèu roditelji?

ANDJELIÆ: Otac je sa Manjaèe, a majka od Brèkog. U Austriji su od 1972. godine gdje su se i upoznali te sklopili brak. Dakle, ja sam rodjen u Beèu, ali sam rano djetinjstvo proveo na Manjaèi gdje sam završio èetiri razreda osnovne skole.

Šta si poslije završio, gore u Beèu?

ANDJELIÆ: Upisao sam Višu tehnièku skolu koja traje pet godina. Medjutim, otac mi je preselio kada sam bio u èetvrtom razredu, odnosno 1999. godine. To je za mene bio veliki šok.

Naravno, mi vjerujemo da se svaki insan rodi u Islamu. Medjutim, da li si ti bio kršten i jesi li prakticirao pravoslavnu vjeru?

ANDJELIÆ: Jesam bio kršten i prakticirao sam tu vjeru kao nijedan pravoslavac. Mislio sam da je to pravi put jer do tada nisam bio ništa èitao, a tako sam bio nauèen. Onda sam razmišljao ako si vec pravoslavac - vjernik, onda izmedju ostaloga treba da postiš. A ako ne postiš, onda lazeš samoga sebe i Boga. Takva moja razmišljanja su uslijedila kada sam imao 19 godina, odnosno kada mi je otac preselio.

Kako je u tebi sazrijevala ta odluka da se vratiš Islamu. U takvim situacijama èovjek se bori i sam sa sobom, zar ne? Reci mi, zapravo, kako si spoznao istinu?

ANDJELIÆ: Otac mi je umro na rukama. Nakon toga poèeo sam da citam Indžil ili Jevandjelje. Kad èitaš današnji Indžil to ti je kao da èitaš neke novine, vidi se da su ga ljudske ruke pisale. Medjutim, Bog je nesto svemoæno, jedna inteligencija koju mi ne možemo ni zamisliti i tragao sam za Njegovim rijeèima i uputama. Onda sam se usredsredio na Bibliju. U njoj sam uoèio neke kontradiktornosti - sad ti kaze ovako, sad onako. Uzmimo, naprimjer, prve dvije zapovijesti. U prvoj se kaže: "Ja sam vas gospod Bog i nemojte imati drugih bogova do mene, a onda mu se stavlja sin èime je prva zapovijed automatski prekršena.

U drugoj se kaze da se ne klanjamo niti služimo ikakvim kipovima i slikama, a kada dodjes u crkvu vidiš da je ona puna slika, ikona. Prije nego sam zapoèeo sa èitanjem Kur'ana ja sam veæ bio izišao iz hrišæanske vjere jer sam se obratio Svevišnjem rijecima: "Gospodaru moj, ja æu od sada vjerovati samo u Tebe Jedinoga i ako je to greška, Ti me kazni, a ako nije, onda mi pokaži pravi put.

Da li si se družio sa nekim muslimanima u Becu koji su eventualno bili sevepom da se intenzivnije vraæaš Islamu?

ANDJELIÆ: Islam je ostao jedina vjera o kojoj nisam ništa znao a htio sam da saznam. U blizini mene je stanovao jedan momak iz Turske i njega sam pitao neke stvari o Islamu. Nije puno znao, tek površno - kada je poèetak i kraj ramazana, kada je Bajram i tako dalje. No, posto sam znao da je bio nabavio Kur'an na njemaèkom jeziku, pozvao sam ga kod sebe na kafu i zamolio da ponese Kur'an sa sobom. Sjedili smo do 4 ujutro, a on mi je èitao. Kada je pošao kuæi primjetio sam da je zaboravio Kur'an pa sam ga na to podsjetio. On je, medjutim, uzvratio: "Ne, nisam, ostaje to kod tebe". Tada sam se sjetio svoje dove Gospodaru da mi pokaze pravi put i ja sam ga u tom momentu i prepoznao. No, dva mjeseca je bilo prošlo te 2001. godine da sam poklonjeni mi Kur'an intenzivnije poèeo da èitam. Jednostavno, neki mi respekt nije dao da ga èitam odmah.. Ali, kada sam se udubio u Knjigu spoznao sam da je to ono što sam i tražio. Jer, ako si vjernik, samo kroz Islam mozeš vjerovati u Jedinoga Boga.

Ponavljam, tvrdnja kršæana/hrišæana da oni vjeruju u Jedinoga Boga je kontradiktorna jer oni vjeruju u trojstvo, zatim ako uzmemo židovsku vjeru - to nije vjera, to je narod - Zidovi, a oni su prokleti vec u Bibliji, a da ne prièamo o Kur'anu i Jevandjelju, budizam je za mene više naèin života nego vjera. Oni se klanjaju kipovima, pa èak ako su i od zlata nacinjeni oni se ne mogu sami zaštiti od insekata i sl. pa kako æe onda zaštiti èovjeka koji mu se obraæa. Prošlo je neko vrijeme i odjednom sam osjetio da mi nešto nedostaje.

Da li je obavljena službena ceremonija tvoga povratka Islamu?

ANDJELIÆ: Nije niti je bilo potrebe za tim. Jednostavno, kada sam sam pošao putem kojeg mi je Gospodar pokazao, shvatio sam da sam se vratio Islamu i da mi za tako nešto ne treba nikakav posrednik. Izgovorio sam kelimi-šehadet, klanjam, postim, dajem zekjat i obavio sam hadž.

Kako si dozivio hadž?

ANDJELIÆ: Svaki mu'min koga Gospodar pozove sebi u goste doživljava susret sa Bejtullahom na svoj naèin. Ja sam se osjeæao istovremeno i uzvišeno, poèašæeno, uzbudljivo i suze su mi tekle niz lice kada sam vidio prvi put Haremi šerif u Mekki. Zapravo, ti osjeæaji se ne mogu opisati. Sada mi djeluju kao lijep san. Hoæu da ga i ponovim, na isti ili slièan naèin, svejedno, pa æu i ove godine na hadž, ako Bog da.

Šta je sa tvojim imenom?

ANDJELIÆ: Razmišljao sam da uzmem ime posljednjeg Bozijeg Poslanika svs., ali kada vidim ko sve nosi to èasno ime - znaèi i oni koji piju alkohol i èine druge harame, odustao sam. I procedura promjene imena je komplikovana. Ime i nije toliko važno, veæ ono ko je ispod njega. No, ne znaèi da sam odustao od razmišljanja da uzmem neko muslimansko ime.

Kako je reagovala tvoja majka na èinjenicu da si sada musliman?

ANDJELIÆ: U poèetku nije joj bilo pravo, ali se vremenom navikavala na to i konaèno navikla. I, što je još važnije, ona je takodjer izisla iz pravoslavne vjere i upravo èini prve korake u Islamu. Jer, spoznaja o Islamu nisu bile upuæena samo meni, veæ cijelom èovjeèanstvu. Ja sam svoje znanje o našoj vjeri prenosio na svoju majku.

Jesi li oženjen?

ANDJELIÆ: Nisam još. Trazim braènog druga ali nije ga bas lako naæi. Naæi æe se, valjda, nška koja meni odgovara, inshAllah.

RAZGOVOR VODIO: Bedrudin GUŠIÆ

P.S. Noæ uoèi moga povratka u Ameriku, nakon jacije namaza u Jama džamiji u Gornjem Šeheru, oprostio sam se sa hadži Nevenom. Rekao je, izmedju ostaloga: "Možda se ponovo sretnemo dogodine ili neke godine poslije, a ako ne, onda sigurno na Sudnjem danu"!



pozivuraj.com

14-08-2010 at 12:33 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

Put na mjesec najavljen u Kur'anu

23-08-2010 at 07:40 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

"Put na mjesec najavljen u Kur'anu" za razliku od kamenovanja zena koje nije najavljeno i nestoji u istom.

No offence,

27-08-2010 at 09:11 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: alessandro77, alli, anelya, Dijak, LucijaKasnik, mersudin77, miche, politicar, Tonchi
FORUM : Religija i filozofija : ISLAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice