Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Rat i mir
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
Aidatuzla wrote:



kad sam otvorila temu nisam ocekivala da cu naci komentar o pravopisu (znamo da se na forumima, s razlogom, na takve stvari ne obraca paznja). medjutim, kad je vec neko napisao pogresno pravilo, rekoh da dodam. i moj komentar je polovican ali da ne idemo u tom pravcu sada.

glede ovo drugog, ne znam ja kakve bitke se vode u tvojoj glavi ali nemoj meni da govoris sta da radim. ovo nije ratiste za konacnu borbu protiv anam onih nego zemlja u kojoj zive civili. lako je napuckavati ljude iz instranstva. i uzeti pusku ako treba, jelde? a djecu i zenu ces u tom slucaju, pretpostavljam, ostaviti tamo gjde jesu. na sigurnom. a moja djeca neka (pre)zive sve sto treba? ako zelis pomoci Bosni i svim tim mjestima i gradovima u republici srpskoj, ima i drugih nacina pomozi im da nesto rade. da privredjuju, da se skoluju, edukuju na druge nacine...


Ponovicu jos jednom;
U Bosni sam prezivo najstravicniji zlocin,nazalost moji nisu,o tome ima puno toga zapisano.Dakle prestanite vise sa diasporom!
Ja svoju bitku bijem... a i bitku za BiH.Ako nisi upratila pogledaj temu;''spremam tuzbu protiv tzv rs''.
Rat,nisam pozivao,uostalom,prepoznajs li sliku sa mog avantara,ako prepoznajes onda znas sta je ciko nekad piso.
Skromnost mi nalaze, da ne iznosim koju vrstu pomoci saljem u BiH.

PS
Bosnjaci moraju pokazati snagu.Nikolic sadasnji srbijanski tzv vladar ide na nog Zukorlicu u Pazar,sta mislis zbog cega?


03-02-2013 at 19:55 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

izgleda da cu ostati ne shvacen pa cu se povuci sa ove teme,


03-02-2013 at 20:13 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

Tema je " Rat i mir". O cemu onda treba da pisemo. Sigurno o ratu i onome sto je rat donio, i miru o kome su su svi u ratnim uslovima razmisljali. Neko je u ratu prosao ovako neko opet onako. Covjeku tesko pada kad vidi kako neki ne poznaju patnje drugih, a jos teze kad osjeti da neko odobrava sve ono sto je neko propatio. Tudja patnja drugog ne pogadja.
Rat je zavrsen na jedan nacin-vojno. Neki kazu bez pobjedniuka, ali svi koji tako kazu sigurno lazu, jer je Rep. Srpska etnicki ociuscena od Bosnjaka i Hrvata, a zamisljena Herceg Bosna od Bosnjaka i Srba. Tako su etnicki cistaci profitirali prosirivsi svoju teritoriju, opljackavsi one koje su etnicki ocistili iz njihovih stanova, sela i gradova, i sad nam jos sole pamet, tvrdeci da "smo svi podjednako cinili zlocine", optuzujuci ovog ili onog bosnjackog uglednika koji se isticao braneci BiH politicki ili sa puskom u ruci.
Nema gdje se nisu ustolicili, pocev od gradskih foruma, pa do uhljbljenja u politicke strukture, ali opet tamo gdje su Bosnjaci vecina. I u tim sedinama gdje su Bosnjaci vecina najcesce nastavljaju sa davno zacrtanom poltikom, ali ne sa puskom u ruci, nego na politicki nacin. Mislim da smo tome i sami krvi?

04-02-2013 at 01:30 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
arnie wrote:
Holandska princeza u središtu skandala: Mabel održavala vezu sa Šaæirbegoviæem radi špijunaže?

Vezu s Šaæirbegoviæem Mabel je održavala na zahtjev BVD-a, tvrdi bivši agent Frits Hoekstra

Holandska princeza Mabel bila je agent obavještajne službe, piše u svojim memoarima Frits Hoekstra, bivši agent BVD-a.

Mabel je bila aktivna tokom devedesetih, za vrijeme pregovora za potpisivanje Dejtonskog sporazuma, kojim je okonèan rat u BiH. Tada je bila u vezi s tadašnjih bh. ministrom vanjskih poslova Muhamedom Šaæirbegoviæem, s kojim je kontakt uspostavljala na zahtjev BVD-a.

Prema pisanju bivšeg špijuna, ona je donosila informacije iz prve ruke o pregovorima u Bosni, koje su bile od velike vrijednosti obavještajnim službama.

Hoekstra tvrdi da je Mabel bila vrbovana da radi na tajnim zadacima, još kada je bila student. Razne operacije vodile su je na mnoga mjesta, izmeðu ostalog, stažirala je u UN-u.

Hoekstra takoðer tvrdi da je princeza Mabel po nalogu holandske obavještajne službe zavela Šaæirbegoviæa i tako direktno preko njega imala sve informacije, taènije planove Sarajeva u pregovorima koji su se vodili oko Dejtonskog sporazuma.

Njena obavještenja su bila neprocjenjiva i umnogom su formirala okvire Dejtonskog sporazuma koji su nam danas sve tješnji i nepodnošljiviji.

Da je Mabel dobro kotirala u obavještajnoj zajednici Holandije, govori i primjer kada se tražila saglasnost AIVD-aoko njene udaje za kraljièinog sina, èime je postala èlanica dvora i dobila titulu princeze.





Radi pojasnoce, princ Friso zenidbom sa Mabel Smit, izgubio je,bolje receno odrekao se naslednog prava na krunu. Ultimatum mu je bi postavljen, ili pravo na krunu( u slucaju da se princu Wilijamu nesto desi) ili Mabel. I on je odabrao Mabel. Tako, da danas niti Mabel niti prins Friso(lezi u komi poslije nesrece na skijanju), nisu clanovi kraljevske kuce. Titula princa i princeze u njihovom slucaju je samo simbolicna i bez ikakve zakonske osnove.

A pravo su izgubile samo zato sto su pred drzavnom komisijom, koja je odlucivala o njihovom statusu, neiskreni bili o njihovoj vezi.
04-02-2013 at 04:48 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
Azur wrote:
Radi pojasnoce, princ Friso zenidbom sa Mabel Smit, izgubio je,bolje receno odrekao se naslednog prava na krunu. Ultimatum mu je bi postavljen, ili pravo na krunu( u slucaju da se princu Wilijamu nesto desi) ili Mabel. I on je odabrao Mabel. Tako, da danas niti Mabel niti prins Friso(lezi u komi poslije nesrece na skijanju), nisu clanovi kraljevske kuce. Titula princa i princeze u njihovom slucaju je samo simbolicna i bez ikakve zakonske osnove.

A pravo su izgubile samo zato sto su pred drzavnom komisijom, koja je odlucivala o njihovom statusu, neiskreni bili o njihovoj vezi.


pojasni ti nekom drugom da Prestanu mrziti zemlju u kojoj su rodjeni i u kojoj zive
ostavi se ovih opanaka, mozes ti i bolje
04-02-2013 at 06:11 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
arnie wrote:

pojasni ti nekom drugom da Prestanu mrziti zemlju u kojoj su rodjeni i u kojoj zive
ostavi se ovih opanaka, mozes ti i bolje



Ma ti spomenu, kako kazes, opanke...ne bih ja o njima.







04-02-2013 at 08:02 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

citat:
Abulafija wrote:
Sinoc odgledah jednu epizodu "U Evropi" (ona serija sto ide na HRT-u, snimljena po istoimenoj knjizi Geert Mak-a) koja se odnosila na Spaniju, gradjanski rat, odnose medju spancima, insistiranje jednih na zaboravu (ovih sto su vecinu zlocina pocinili) a drugih na istini i pravdi.
Masovnih grobnica je ko u prici po cijeloj Spaniji (haman dobro vise nego kod nas), zrtve torture, silovanja, njihovi potomci, zive, ponekad bukvalno vrata do vrata sa ubicama, cinkarosima, ljudima koji su direktno ucestvovali u zlocinima.
Sela su podijeljena nevidljivim granicama........
Ako uzmemo u obzir da je rat poceo 1936 i trajao 3 godine, poslije kojih je uslijedila Frankova diktatura, koja je trajala do 1975, da su ljudi svo to vrijeme ubijani, da je 81. izveden ponovni pokusaj uspostavljanja diktature onda mozemo, mozda shvatiti kako su ljudi zivjeli.
Danas, rane nisu zacijelile, pravda nije pobijedila, zrtve nisu nasle zadovoljenje, a zlocinci su ili na slobodi, ili poumirali prirodnom smrcu (zvuci li vam ovo poznato?).
Medjutim, pocelo je polako govoriti se o toj proslosti.
Imam utisak da ce se istina otkriti, pravda mozda nikad nece biti zadovoljena u Biblijskom smislu, oko za kurije, zub za protezu, ali istina ce se znati, a zrtve ce valjda dobiti nekakvu zadovoljstinu, barem moralnu.

Sto ja ovo pisem, sta Spanija ima s nama?
Nista i svasta.
Sta cemo mi?
Dokle ce svako samo svoje zrtve brojati u zrtve, i dokle ce samo njihovi zlocinci biti zlocinci?
Kad ce doci vrijeme oprosta, kad vrijeme oprosta uopste dolazi?
Kad ce doci vrijeme kajanja?
Kad cemo shvatiti, da je i tudja mati plakala, da je i tudje dijete ostalo siroce?
Ili su sirocad samo nasa?

Nako ja, nesto se zamislio jutros.

Obrisite vi ovo slobodno, ako vam se ne bude pisalo, samo nemojte matere vam, jedni drugima, matere pominjati u sexualnim kontekstima.


Mislim da je ipak puno boli i jada na ovim podrucju bilo, da bi se moglo sve to tako zaboraviti i da bi se moglo razumjeti i onu drugu/trecu stranu.

[Edited by Azur on 04-02-2013 at 08:12 GMT]
04-02-2013 at 08:09 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

citat:
Azur wrote:


Mislim da je ipak puno boli i jada na ovim podrucju bilo, da bi se moglo sve to tako zaboraviti i da bi se moglo razumjeti i onu drugu/trecu stranu.



Azure ne prièa niko o zaboravu na ovoj temi,veæ o èišæenju sopstvene avlije...
Abulafija je sasvim pristojno i argumentovano naveo primjer Španije,a domaæi forumski domuzi nisu ni èuli za španski gradjanski rat i revoluciju s poèetka 20.vijeka...
To što je dugogodišnja nacionalistièka bošnjaèka politika u BIH zasnovana na viktimizaciji bošnjaèkog naroda ,neæe tim Bošnjacima ništa dobro donijeti...vaganje zloèina je upravo ono što druga strana oèekuje...po sistemu "a šta su oni nama u Jasenovcu"...ne, ja ne mislim da je životarenje na viktimizaciji èitavog jednog naroda dobro došlo tom istom narodu...niti æe tom narodu ikada biti dozvoljeno da na osnovu te viktimizacije stvara neku svoju bošnjaèku državu...treba se poèeti što prije suoèavati sa zloèinima koje su poèinili i pripadnici ARBIH...a nije da ih nije bilo,a da li su bili planirani-e to je na institucijama države da rastabiri


[Edited by soraya on 04-02-2013 at 09:02 GMT]
04-02-2013 at 09:00 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

Obrati paznju sta Salman Rushdie govori o Bosnjackoj djeci;


http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=j5p4-rqkW00&feature=endscreen

04-02-2013 at 09:20 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
soraya wrote:


Azure ne prièa niko o zaboravu na ovoj temi,veæ o èišæenju sopstvene avlije...
Abulafija je sasvim pristojno i argumentovano naveo primjer Španije,a domaæi forumski domuzi nisu ni èuli za španski gradjanski rat i revoluciju s poèetka 20.vijeka...
To što je dugogodišnja nacionalistièka bošnjaèka politika u BIH zasnovana na viktimizaciji bošnjaèkog naroda ,neæe tim Bošnjacima ništa dobro donijeti...vaganje zloèina je upravo ono što druga strana oèekuje...po sistemu "a šta su oni nama u Jasenovcu"...ne, ja ne mislim da je životarenje na viktimizaciji èitavog jednog naroda dobro došlo tom istom narodu...niti æe tom narodu ikada biti dozvoljeno da na osnovu te viktimizacije stvara neku svoju bošnjaèku državu...treba se poèeti što prije suoèavati sa zloèinima koje su poèinili i pripadnici ARBIH...a nije da ih nije bilo,a da li su bili planirani-e to je na institucijama države da rastabiri




izgleda gospodjo da ne znate napisati niti jedan komentar a da ga ne editujete, makar jednom
koliko sam shvatio niste u opste bili u BH za vrijeme rata niti ste dijeli jad i patnje za ovim narodom, bili ste u Beogradu, na strani agresora koji je u jednom danu ubio 71 a zauvijek povrijedio duplo vise mladih zivota Tuzle,
da ne spominjem vase redovne i zabiljezene anti bosnjacke ispade na ovom forumu,
prema tome smatram da nemate pravo komentarisati ovu temu,
nije tesko iz vasih stavova i konstantog vrijedjanja zrtva proteklog rata, primijetiti da bi vam i sam Benjamin Netanyahu pozavidio
04-02-2013 at 10:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Rat i mir New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice