Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : Rat i mir
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
arnie wrote:

izgleda gospodjo da ne znate napisati niti jedan komentar a da ga ne editujete, makar jednom
koliko sam shvatio niste u opste bili u BH za vrijeme rata niti ste dijeli jad i patnje za ovim narodom, bili ste u Beogradu, na strani agresora koji je u jednom danu ubio 71 a zauvijek povrijedio duplo vise mladih zivota Tuzle,
da ne spominjem vase redovne i zabiljezene anti bosnjacke ispade na ovom forumu,
prema tome smatram da nemate pravo komentarisati ovu temu,
nije tesko iz vasih stavova i konstantog vrijedjanja zrtva proteklog rata, primijetiti da bi vam i sam Benjamin Netanyahu pozavidio

od kad si ti to postao moderator na politici pa si mjerodavan da odredjuje ko moe komentarisati ,a ko ne?
to na ijoj sam ja strani bila ima dokumentovno tamo gdje treba,a ti svakako nisi taj...
editovati nije sramota,sramota je biti nepismen i neobrazovan onako in eneral to bi rekli eMglezi
04-02-2013 at 10:13 | Ukljui u odgovor
mustajbeg
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Odgovori: 1379

citat:
soraya wrote:

od kad si ti to postao moderator na politici pa si mjerodavan da odredjuje ko moe komentarisati ,a ko ne?
to na ijoj sam ja strani bila ima dokumentovno tamo gdje treba,a ti svakako nisi taj...
editovati nije sramota,sramota je biti nepismen i neobrazovan onako in eneral to bi rekli eMglezi

daj svoj komentar na ovaj link;

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=j5p4-rqkW00&feature=endscreen
04-02-2013 at 10:18 | Ukljui u odgovor
soraya

icon Re: Rat i mir

citat:
camac wrote:

eh sad, ja licno ne znam ni za jedan zlocin, koji se desio u mojoj avliji od strane mog naroda..

ima toga jo,spominjao je i Abulafija u svom uvodnom tekstu....

tekst je od prije 14 mjeseci,a injenica je da je Tuilatvio BIH vrlo inertno kada se o sluaju Kazani radi...a ta inertnost ide na obraz upravo onih pravih patriota i vojnika ARBIH koji su asno i poteno branili i odbranili ovu zemlju...ali jebiga nisu svi Gorani i Slavie mogli biti dragi Aliji koliko mu je bio drag Caco....to li ba se pitam?

Hoe li iko odgovarati za ratni zloin na Kazanima

Samir Bejti , poetkom protekle sedmice, u ponovnom suenju osloboen je optubi da je poinio zloine nad Srbima na lokalitetu Kazani u Sarajevu. U julu 2006. godine Bejti je osuen pred Kantonalnim sudom u Sarajevu na 14 godina i est mjeseci zatvora zbog ubistva civila na lokalitetu Kazani, a nakon obnovljenog suenja, osloboen je optube.

Nakon oslobaajue presude Bejtia, jedinog koji je zbog dogaaja na Kazanima bio optuen za ratne zloine, javnost se pita kada e neko, nakon skoro 20 godina, konano odgovarati za smrt civila koji su nevini okonali u trebevikoj provaliji.

Bajti je, prema optunici, osumnjien za ubistvo Zorana Vuurevia i Boidara ljivia, zlostavljanje i uee u ubistvu Duka Jovanovia i Ergina Nikolia, kome je lino odsjekao glavu, pa njihova tijela bacio u jamu Kazani.

Osloboen je i optubi za fiziko zlostavljanje i uee u ubistvu Branislava Radosavljevia i Predraga alipura.

Sudija Jasenko Rui konstatovao je da su zloini poinjeni, ali je Bejti osloboen optubi iako je u postupku iskaz dalo vie od 30 svjedoka.

Svi ovi svjedoci su u svojim iskazima bili neodreeni, pogotovo u pogledu uea Bejti Samira navodei da se ne sjeaju dogaaja, da su bili maltretirani od strane vojnih organa bezbjednosti da daju odreene iskaze. U odnosu na optuenog Bejti Samira nijedan od sasluanih svjedoka nije eksplicitno potvrdio navode optunice da je on na nain opisan u injeninom opisu poinio krivina djela ubistava na svirep nain Jovanovi Duka i Nikoli Ergina, odnosno ubistvo u pomaganju u odnosu na alipur Predraga i ljivi Boidara, te ratnog zloina u odnosu na oteenog Vuurevi Zorana, kazao je sudija.

Jedan od ubijenih, Predrag alipur bio je pripadnik 10. brdske brigade i kuni prijatelj Muana Topalovia Cace koji komandovao ovom brigadom, nareivao i uestvovao u ubistvima. Predragov otac, Momilo alipur nezadovoljan je ovakim ishodom dogaaja.

Odveli su ih na Kazane - i fino ima sudska presuda, ima vojna presuda, kantonalna, sve fino opisuje ko je bo noem sedam puta mog sina, ko ga je preklao, ko mu je odsjekao glavu. Tako isto i Branislavu. Branislavu je odsjekao glavu sabljom Samir Bejti, kae Momilo alipur.

Jo uvijek ne postoji zvanian podatak o broju ubijenih. Odgovornost za zloine nad civilima na Kazanima, meu kojima je bilo najvie pripadnika srpske nacionalnosti, pripada 10. brdskoj brigadi Armije BiH. Vlasti u Sarajevu tvrde da su odavno rijeili pitanje ubistava, jer je krajem 1993. godine pokrenuta akcija u kojoj je Caco uhapen, a potom i ubijen. Nakon to je njegovo tijelo nekoliko godina lealo pod oznakom N.N, 1997. je iskopano, a sahranjen je kao heroj.

Ne postoji epilog u smislu ratnog zloina

Slavia uur, nosilac "Zlatnog ljiljana" i poslanik u federalnom Parlamentu, kae da se ni vlasti ni javnost u Sarajevu nisu nikada jasno odredili prema ovom zloinu.

Ta pria nije zavrena kako treba. Ostala je uvijek dilema ak izmeu najviih. Dunosnicima je bila pria kao jeste malo zloinac, malo nije. Jednostavno izostala je potpuno jasna, rezolutna osuda svega to je taj ovjek ​​poinio. Nema prie da neko moe biti i heroj i zloinac. Zloinac nikad ne moe biti heroj to je neto to bi trebalo da bude svima jasno. A, naalost, najodgovorniji ljudi u ovoj dravi nisu bili u stanju da to postave na taj nain, kae uur.

Zbog nedostatka dokaza, Haki tribunal je sluaj Kazani proslijedio domaem tuilatvu. Tokom rata u Sarajevu je osueno 14 uesnika u ovom zloinu, ali za ubistva. Za ratni zloin sueno je jedino Samiru Bejtiu.

Epilog Kazana nemamo u smislu presude za ratni zloin, iako vie niko ne moe negirati da se radi o zloinu. Ne moe se rei da se za Kazane nije znalo i da se o Kazanima ovdje utjelo. Istina je, kada smo objavili Kazane, bila sam u Danima u to vrijeme, zaista je to bio svojevrsni ok, ali mislim da niko ne moe traiti opravdanje u tome da nije znao i da se o Kazanima nije govorilo, kae novinarka Vildana Selimbegovi.

Za zloine na Kazanima nikada niti jedan vii vojni zvaninik Armije BiH nije odgovarao. Nedavno je potpredsjednik Federacije Svetozar Pudari pokrenuo inicijativu za podizanje spomen obiljeja graanima Sarajeva koji su tokom rata ubijani i baeni u jamu Kazani. Prema dostupnim informacijama, iz jame su izvueni posmrtni ostaci 30 osoba, od kojih je jedna treina identifikovana. Namjera inicijatora je da podizanje spomenika bude in javne osude.

Svi prilozi iz programa Pred licem pravde:
BiH: Ratni hukai "se obukli" u ugledne graane
Hrvatska: Medijsko ratno hukanje postalo tabu tema
Hoe li iko odgovarati za ratni zloin na Kazanima

[Edited by soraya on 04-02-2013 at 11:30 GMT]
04-02-2013 at 11:09 | Ukljui u odgovor
mustajbeg

citat:
soraya wrote:

n
svoju ti brigu brigaj Arnolde,o kompetencijama i nadlenostima glede moga antiratnog angamana se sigurno ne bave nepismeni doueni oficirii sa diplomom srednje uzaludne

Imas pitanje od mene,nisi jos odgovorila.
04-02-2013 at 11:17 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
mustajbeg wrote:

Imas pitanje od mene,nisi jos odgovorila.

neu ti nikada ni odgovoriti niti sam to duna...kad ti naui komunicirati sa ljudima bez da ih unaprijed i sa predrasudom vrijea i etiketira,onda moda,dotle od mene ima
04-02-2013 at 11:21 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
camac wrote:

je li ti smatras da haski sud nije validano i kompetentno istrazno tijelo?
inace ne volim kad mi sjeckaju komentare i izvlace iz konteksta, samo da se zna..

haki sud je dostavio tuilatvu BIH svu validnu istranu dokumentaciju,ali nigdje presude za ratne zloine ..itaj malo majku mu..
nita ja tebi nisam izvadila iz konteksta sve si ti to napisao
04-02-2013 at 12:37 | Ukljui u odgovor
camac
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Odgovori: 5224

citat:
soraya wrote:

haki sud je dostavio tuilatvu BIH svu validnu istranu dokumentaciju,ali nigdje presude za ratne zloine ..itaj malo majku mu..
nita ja tebi nisam izvadila iz konteksta sve si ti to napisao

hvala na odgovoru..
04-02-2013 at 13:26 | Ukljui u odgovor
mustajbeg

citat:
soraya wrote:

pa nema,na svu sreu...a,vidi nisam zaobila sa UC-om ni jednu denazu u Veljacima i bila sam medju onima koji se jesu poklonili i odali poast tvojim stradalim roditeljima...
to se odlaska u banovie tie,moe to zatraiti od moderacije,meni je jedan od modusa sa Foruma svakako obeao protjerivanje ne sa samo sa Foruma ve i iz Tuzle...u pravom etnikom maniru...sva srea to etnika (a ni balijska) ne pije vie vode ...

Ljudski je to,odati pocast pogubljenim.

ps
Ja nisam balija.
04-02-2013 at 17:20 | Ukljui u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

Klasika, teme razlicitih naziva na politici zavrsavaju manje vise isto i sa slicnim ili istim komentarima pojedinih forumasa.

Soraja, mogu ti reci, da kod tebe nesto skripi kada je u pitanju i Armija BiH i Bosnjaci, nesto ne ide.

Ni ti niti bilo ko drugi ko nije rat osjetio ne moze znati kako je to zaista bilo, sve je to teorija i prepricavanje.

Sve da se i nazor hoce ne moze se Armija BiH i agresor porediti, osnovna razlika je da su prvi branili svoju zemlju i narod a drugi napadali. U ratu se desavaju ruzne stvari pa su se i desavale.

Organizovano, dugo planirano, sistematsko ubijanje i unistavanje kako su radili cetnici se porediti ne moze, za svaki zlocin spominju se Kazani, valjda drugo tesko naci.

Cudim se da nije bilo toga vise, i odmazdi i svega koliko je svijet propatio.

Jeste, svaka majka place za svojim djetetom, ali mati je mati, mati place i za najvecim zlocincem.

Mogli bi se mi svih ratova sjetiti ali meni je kljucno na cijoj je ko teritoriji bio.

04-02-2013 at 22:45 | Ukljui u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

S obzirom koliko se cesto spominje banovanje, hocu da kazem, da se na zahtjev forumsa i uvela ta mogucnost. Sto se mene tice, mislim da nije ni lose da se zna sta ko i misli i osjeca.

Brisanje, banivanje je samo prikrivanje stvarnog stanja, friziranje situacije.

Forumu si nekad jedino mjesto gdje se i napise sta se misli.

04-02-2013 at 22:51 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 10
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: ajkula, atic, bace100, CODE RED, Dado_, doktor g, konceptor, Marin Bobek, partyx, seaddrd, sejdefa53, Skorpijicaa, skufca, stat1c, taboo, vele
FORUM : Politika : Rat i mir New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net