Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

i rat,sta je rat...prvih pet minuta rata,vidim cojka kako puca po nama na 50 metara,preskace ogradu i trci,buka u pm,pada tip...mrtav je...
jebote led,meni super vidim tipa kako gine...


05-04-2012 at 08:14 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

ratna iskustva? prvi susret sa granatom pocetkom Maja 92-ge. 82mm, 4m od mene, na kaskadnoj elevaciji terena oko 0.5m- visine.. lekcije naucene: nije dovoljno samo zalec, treba i usi rukama zacepit.. adrenalin toliko jak da mozes da nosis osobu tezu od sebe, bez problema.. krv tece i dalje, bez obzira koliko zavoja na ranu namotas..

05-04-2012 at 09:15 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Dilber wrote:
vjerovatno su mnogi zaboravili...pa da ih podsjetim

vojna mornarica je zarobila pun brod nauruzanja koji je bio namjenjen nama bosancima...a sve uz zdogovor Adila,Alije i i Zelenih beretki

i nije bas da se nije pripremalo za rat...samo meni se cini sporo,jako sporo...recimo u mome selu niko nije trazio naoruzanje dzabe...kupovalo se naveliko i pripremalo...zato u mome mjestu a i u siroj okolici nije bilo nikakvog ratnog zlocina


Da.Negdje se uzimalo oruzije i vec pomalo pripremalo za odbranu.Al nije to bio jedini problem odbrane..Recimo isto se tako pomalo uzimalo oruzije i u mjestima koja su ostala il odma na pocetku rata pala pod naletima JNA.Hocu da kazem taj mali postotak nabavljanja oruzija nije bio dovoljan za neku dobru organizaciju odbrane.Veliko naoruzanje se nalazilo u skladistima tadasnjih firmi il u magacinima TO u svim opcinama sirom BiH.Slabo se uspjelo to isto naoruzanje uzeti...Sjecam se da je cini mi se bio u TO BiH jedan od glavnih generala izvjesni Fikret Jakic..isti je svo oruzije predao tadasnjoj JNA.Druga stvar neizvijesnost i stav mnogih politickih,vojnih,policijskih,sudskih i dr. rukovodilaca u BiH je uticalo da odbrana i organizacija odbrane BiH od JNA bude traljava.Cak sta vise primjeri u Tuzli gdje mali broj Bosnjaka rukovodilaca se oslanja na Hrvate koji su bili odredjeniji i fleksibilniji u organizaciji odbrane.U tom momentu su uglavnom Hrvati igrali jednu odlucniju aktivnost za odbranu...Evo ako pogledamo samo ovaj dio sjeveroistocne BiH i vidjecemo da su hrvati bili odlucniji u odbrani i organizovanju od bosnjaka.Dal je tu strah il nedoumica il neko ne vjerovanje da ce biti rat ucinilo da bosnjaci kasne jedan potez od hrvata u odbrani jos mi nije potpuno jasno..Imamo jednu patriotsku ligu al koja je nesto odugovlacila i bila nedovoljno efikasna u organizaciji odbrane.Al ipak sve u svemu pristupilo se u zadnjim momentima na samoorganizovanje odbrane od JNA na nasim prostorima..
05-04-2012 at 09:58 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

sam pocetak rata je za vecinu, tada multi etnickih sredina i pogotovo sredina sa vecinskim Muslimanskim zivljem, bio konfuzija...

mnoge javne i vojne licnosti, ponesene bratstvom i jedninstvom, su kasno skontali foru, neki vec i u podmaklim mjesecima vojnih i drugih operacija su i dalje slijepo radili za agresora, ali sreca ne makar prekasno, bar vecina...

tacno je da je HVO u samom startu znatno uticalo na samu organizaciju BH odbrane i to u jako dobrom smjeru, to se nemoze zaboraviti,
ali nije tacno da se pristupilo odbrani u zadnjim momentima, vec skoro pa prekasno, itekako se moglo ranije organozovati uprvao onako kako su uradili i Hrvati,

agresor je imao plan ciscenja, prvenstveno, cijelog podrinjskog i reona istocne Herecegovine u pojasu od 25km, po modelu "expresno" bez zarobljenika,

da smo bili na vrijeme organizovani, sprijecili bi tada pokolje nesrspskog neduznog naroda u Bijeljini, Zvorniku, Visegradu i cijelim Podrinjem,
a time kasnije i konacni udarac... Srebrenicu...



05-04-2012 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
primus inter pares wrote

i nije aljo sprijecio rusenje bogomolja,da se razumijemo,nije ljudima u krvi da ruse







Evo najboljeg dokaza u kakvoj si ti konfuziji.

Da je Alija htjeo, mogao je narediti ili dati odrijesene ruke nekim ljutim komandantima ili topdzijama sa nase strane da ravnjaju sve sto nije bosnjacko. Mogao je, ali nije!Mogao je narediti osvetu i protjerivanje svega sto nije bosnjacko, ali nije! I zato hvala mu! Njegovo ne cinjenje zlocina, kada se protiv nas sve moguce i nemoguce radilo, je vrednije od svog zlata ove planete.
05-04-2012 at 11:31 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

nema ba...u pravu si...
ja sam malo konfuzan...

05-04-2012 at 11:55 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

05-04-2012 at 12:30 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
primus inter pares wrote:
dilbere,brod oruzja gor dol,ulazilo je citavo vrijeme osim jedan vremenski period za vrijeme rata sa hvo,al ne i ctiavo vrijeme tog sukoba...uzimali su svoj procenat al je i do nas dolazilo...







...moja namjera je bila da kazem da se ipak pripremalo za rat
...hajmo malo o AdilBegu,onaj spomenuti brod...tad je Adil otvoreno suradjivao sa srbima,a sve u nadi nece li mu vratit taj brod naoruzanja
to svak zaboravlja,ha ja...

aaa'Aljo vaki ili naki o tome nebi sa tobom


....i slazem se sa tobom u vezi bogomolja,nije to Aljino maslo
05-04-2012 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
statebriga wrote:
interesantno je koliko se rijetko nadje neko ko kaze da se prije rata pripremao za rat (tj. rijetko ko s bosanske strane).




...tebe da nema,trebalo bi te izmislit
05-04-2012 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
nere68 wrote:


Da.Negdje se uzimalo oruzije i vec pomalo pripremalo za odbranu.Al nije to bio jedini problem odbrane..Recimo isto se tako pomalo uzimalo oruzije i u mjestima koja su ostala il odma na pocetku rata pala pod naletima JNA.Hocu da kazem taj mali postotak nabavljanja oruzija nije bio dovoljan za neku dobru organizaciju odbrane.Veliko naoruzanje se nalazilo u skladistima tadasnjih firmi il u magacinima TO u svim opcinama sirom BiH.Slabo se uspjelo to isto naoruzanje uzeti...Sjecam se da je cini mi se bio u TO BiH jedan od glavnih generala izvjesni Fikret Jakic..isti je svo oruzije predao tadasnjoj JNA.Druga stvar neizvijesnost i stav mnogih politickih,vojnih,policijskih,sudskih i dr. rukovodilaca u BiH je uticalo da odbrana i organizacija odbrane BiH od JNA bude traljava.Cak sta vise primjeri u Tuzli gdje mali broj Bosnjaka rukovodilaca se oslanja na Hrvate koji su bili odredjeniji i fleksibilniji u organizaciji odbrane.U tom momentu su uglavnom Hrvati igrali jednu odlucniju aktivnost za odbranu...Evo ako pogledamo samo ovaj dio sjeveroistocne BiH i vidjecemo da su hrvati bili odlucniji u odbrani i organizovanju od bosnjaka.Dal je tu strah il nedoumica il neko ne vjerovanje da ce biti rat ucinilo da bosnjaci kasne jedan potez od hrvata u odbrani jos mi nije potpuno jasno..Imamo jednu patriotsku ligu al koja je nesto odugovlacila i bila nedovoljno efikasna u organizaciji odbrane.Al ipak sve u svemu pristupilo se u zadnjim momentima na samoorganizovanje odbrane od JNA na nasim prostorima..





....ma' o tome bi se dalo diskutovat i diskutovat,isto kolko je i Aljo dobar ili los
05-04-2012 at 13:58 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice