Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

ono sto ja znam a znam nesta iz prve ruke...
daj tek poslje nekih pola godine i vise,od pocetka rata, pocelo dolazit odozdo...
dotad,najveca zapljena magacini tuzla,zenica...namjenska industrija,ratni pljen...
i tek po primirju sa hvo-om pocelo je dolazit naveliko u konvojima, i tad uz procenat kako kad...
kraj 93,pocetak 94 ne mogu ni ja sad u mjesec i u bobu...
i to je sve u toku rata...
pred rat,ni kamion...dajc...

05-04-2012 at 14:01 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
primus inter pares wrote:
ono sto ja znam a znam nesta iz prve ruke...
daj tek poslje nekih pola godine i vise,od pocetka rata, pocelo dolazit odozdo...
dotad,najveca zapljena magacini tuzla,zenica...namjenska industrija,ratni pljen...
i tek po primirju sa hvo-om pocelo je dolazit naveliko u konvojima, i tad uz procenat kako kad...
kraj 93,pocetak 94 ne mogu ni ja sad u mjesec i u bobu...
i to je sve u toku rata...
pred rat,ni kamion...dajc...





....onda se moras sjetit i pocetkom rata kad su HVO dol (nisam bas siguran) oko Konjica...Tuzlanski konvoj zaglavio u logoru
(mislim,da je jedan forumas bio u tom logoru...sad se vec ne javlja neko vrjeme)
05-04-2012 at 14:08 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

nisu jednom ,zaustavljali maltretirali,zatvarali...
imo sam ja tih u familiji zatvaranih,zato i znam o cemu pricam...

05-04-2012 at 14:24 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

ovo mozda znate, al' nevermind... bio crnac u unhcr-u tokom rata i ucio nas. al' ucio samo psovke i tako... krene u po sukoba sa hvo, za split, u autu, sa par djevojaka, koleginica

vozi on tako, tamo negdje pred granicu, zaustavi ga "jaran" i ono kao gdje si pos'o, ko si sta si, bla bla...

izadje crnac (gar garova) i kaze: "pusti me, ba, vidis vozim pi**e na more!"

elem, ne zatvorise ih

05-04-2012 at 15:04 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Black0ut wrote:

Da je Alija htjeo, mogao je narediti ili dati odrijesene ruke nekim ljutim komandantima ili topdzijama sa nase strane da ravnjaju sve sto nije bosnjacko. Mogao je, ali nije!Mogao je narediti osvetu i protjerivanje svega sto nije bosnjacko, ali nije! I zato hvala mu! Njegovo ne cinjenje zlocina, kada se protiv nas sve moguce i nemoguce radilo, je vrednije od svog zlata ove planete.




05-04-2012 at 15:39 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

05-04-2012 at 16:36 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Pismo ubijenom prijatelju

Dragi moj,
dvadeset godina je kako nisi s nama, kako te besmisleno – kako te stvari obièno i budu – na Marijin Dvoru pronašao geler od granate ispaljene s brda. Ne znam ni danas je li ispaljena s Trebeviæa ili s Poljina. To i nije toliko važno. Ispaljena je sa srpskih položaja. Sutra naveèe æe u èast vas koji ste stradali tokom opsade postaviti 11 541 stolicu, za svakog ko je stradao tokom opsade grada. Stolice æe biti poredane duž Titove ulice i na njima niko neæe sjediti. One su tu, prazne, kako bismo se sjetili vas kojih više nema.
Znam da bi ti rekao da je to nepotrebno. Tebi ni u èemu ti nije pomogla èinjenica da je tvoj otac bio Srbin, a majka Bošnjakinja. Dva ili tri puta nakon rata vidio sam i tvoju nekadašnju ljubav, Hrvaticu, pravili smo se da se ne poznajemo, jer nismo jedno drugom imali šta reæi, kao da smo prešutno jedno drugo optuživali za tvoju smrt. Stid što smo danas ovo što jesmo, a tebe nema. Kao da smo te izdali.
Bolesnik s presaðenim srcem
Znam šta te danas najviše zanima: kako danas izgleda Sarajevo? Moram ti reæi ovako: izvana lièi na ono staro, ali iznutra? Meni, Sarajevo danas djeluje kao bolesnik kojem je napravljena velika operacija na srcu. On dakle živi, srce je s medicinske strane uspješno presaðeno, ali s tim stvarima nikad ne znaš kako æe završiti, kad æe bolesniku ta pumpa koja je ugraðena u njega puæi ili prestati raditi.
Grad je podijeljen, i fizièki, a mentalno još i više. U njemu egzistiraju paralelni svjetovi: s jedne strane su luksuzne vile i stanovi s bazenima, ladanjske kuæe i vikendice koje koštaju bogatstvo, a u pojedinim dijelovima nema uliène rasvjete i poslije osam naveèe ne treba prolaziti ili puštati žene ili djecu da prolaze, zbog njihove sigurnosti.
Strašno me nervira – i tebe bi, nema greške – kad razne kreature poènu lamentirati nad Sarajevom kakvo je nekad bilo. Što je udaljenija i irelevantnija taèka s koje to rade, poreðenja su neumjesnija i više su na štetu današnjeg Sarajeva.
Mada, skoro da su mi gori oni koji ovdje i danas prigodnièare, iz dana u dan slave nekakve obljetnice, mijenjaju imena ulica, velièaju najèešæe irelevantne tipove koji su, kao, obilježili ili utemeljili nacionalni identitet, dijele povelje, spomenice, ordene.
Ko je zaista izgubio nekoga – a ja sam, eto, izgubio tebe – sjeæa se svaki dan.
Lažne titule i bijeda akademizma
I to sve hoda po istom receptu: što su neki ljudi bili nebitniji u vrijeme kad se nešto, stvarno, dogaðalo, to danas sebi pripisuju veæe zasluge. Ima nešto duboko lažno u svoj toj "boljoj" prošlosti, ali ima i (pod)svijesti o tome da nam je sadašnjost nikakva. S jedne strane, i to pokušavam razumjeti: gledano iz vizure vanjskog svijeta, mi živimo samo kad nas se neko sjeti. Sada, dvadeset godina opsade u svjetskim novinama æe izaæi in memoriami, kao pomeni na zadnjim stranicama Osloboðenja. Kad sve proðe, veæ 7. aprila, opet æemo biti ostavljeni sami sebi, bez posla, bez nade, bez buduænosti.
Ovdje veæina ljudi nema posao. Oni koji rade sretni su ako imaju plaæu. Oni koji imaju plaæu sretni su da mogu završiti kraj mjeseca, a da ne moraju uzeti novi kredit: oni koji imaju uvjete za uzimanje kredita, njima kredit praktièno i ne treba. Jer je to manjina izrasla iz bogaæenja ratnim švercom. Sagradili su nebodere i robne kuæe, imaju vlastite vakufe, zaostavštine i cijelu stvar gledaju s visine. “Begovski”.
Oni su ti koji imaju novce i mogli bi nešto pokrenuti, ali ih drže u stranim bankama, jer se boje da ako ih pokažu, moraju odgovarati za njega. Ne znam zašto se boje: narod ih ionako neæe ništa pitati jer je duhovno ubijen.
Neki od tih gospodara anestezirane stvarnosti svoju djecu šalju u zapadne škole, ali ponašaju se tako da mlade odgajaju u neznanju. Omladina je zaostala, i u dobroj mjeri je konzervativnija nego stariji. Dobar broj njih naèelno želi odavde otiæi. Dosta njih ne zna gdje. San veæine njih je da imaju državni posao, a država ne može plaæati toliki administrativni aparat. Istina, mladima nije puno ni zamjeriti: roditelji su im depresivni, akademska zajednica im ne nudi ništa. Akademska zajednica je posebna prièa, veæinom se radi o korumpiranom krugu jednih te istih ljudi koji kruži i predaje na veæem broju fakulteta, koji nièu kao gljive poslije kiše.
Mnogi od tih "profesora" nemaju ni formalno zvanje ni znanje da budu to što jesu, ali im to ne smeta da budu dekani, prodekani, docenti. Mali broj njih koji ima reference i zaista se želi baviti naukom ili intelektualnim radom odgurnut je na marginu i, praktièno, nema pravo glasa.
Kradu nas, ali imamo naciju
Nevjerovatno je kako smo svi lako primili ublehu da trebamo biti nacionalisti, pa onda sve drugo. Mi nismo radnici, studenti, profesori, novinari, hemièari ili veterinari. Mi smo Bošnjaci, Hrvati i Srbi. Veæina nas ovdje jeste nacionalistièka, ali to sebi najveæi broj ljudi nikada ne bi priznao. Kad ti recimo, optuže direktora da je nezakonito stekao bogatstvo, i kad postoje dokazi, ti okreæeš glavu od toga, ne èitaš novine, ne slušaš šta ti ljudi govore. Jer, negdje ti je jednom pomogao ostvariti neko pravo, ljudi su te viðali u gradu s njim, dao ti je kredit ili unapreðenje. Ovdje veliki broj ljudi zna da su njegovi pretpostavljeni do lakata umoèeni u kriminal, ali šute. Na kraju pobijedi ona: "Lopov je, ali je moj!" Rijetko ko je procesuiran i osuðen za bogaæenje i privredni kriminal, jer uvijek se naðe "opravdanje": i "oni drugi" i "oni treæi" su takvi. "Drugi" i "Treæi" su, naravno, Srbi i Hrvati kojima, takoðer, vladaju mafije zamotane u nacionalno ruho.
Inaèe, živimo na granici siromaštva. Plaæamo naskuplji plin u Evropi, cijena mu je kao u Norveškoj, struja košta kao u Francuskoj, telefonske usluge više nego i u jednoj zemlji iz bivše Jugoslavije, ali se ne bunimo. Sretni smo što imamo naciju.
Tako je i sa ovim sluèajem u kojim je za ovo postavljanje stolica u èast vas poginulih u ratu. Onome ko je smislio tu manifestaciju, a to je tipièan izdanak ovovremenske logike dvostrukog morala, sugerirano je da ideja nije originalna. Odmah se pozvao na patriotizam, nazvao novinarku koja je pokazala fotografije iz drugih dijelova svijeta gdje su se takve stvari obilježavale na isti naèin - neukom i optužio je da staje na strani agresora, onoga ko želi da sve zaboravi.
Onih koji su te ubili.
Stolice su, inaèe, stigle iz Stare Pazove, sjeæaš se tog mjesta, smijali smo se onom Mirku Joviæu koji je tamo prvi registrovao Srpsku Narodnu Obnovu i proglasio se vojvodom. U BiH, navodno, nema tvornice koja bi ih proizvela. Jedan moj drug, nisi ga upoznao, mlaði od nas je rekao da je proizvoðaè na njima trebao napisati:
“Mi smo zaslužni što su ove stolice prazne. Vaš, proizvoðaè iz Stare Pazove.“
Sve to je, naravno, banalnost. Ali je uvriježena praksa: kad te optuže da si lopov, braniš se tako da utvrdiš kako si patriota. Pokaži kako si pomagao ili finansirao ovu ili onu vojsku, tvrdi da su svi živi, zapravo, zahvaljujuæi tebi. Kad ti kažu da si plagijator, odgovoriš im da su èetnici. Ili ustaše. Ili balije, zavisi odakle odgovaraš. A kad ono što radiš nema smisla, to je još i najbolje. Što si besmisleniji, što je u onome što radiš manje suštine, draži si svima koji upravljaju. I strancima i "našima".
Ja æu u petak uveèe, tog šestog aprila koji se za nas i 1945. i 1992. zakaèio kao nekakav usudni dan, misliti na tebe i neæe mi biti do obilježavanja. Pogotovo ne za velike pare. Kojih, inaèe, nema.
Eto, sad te pozdravljam. Ne zamjeri. Pisaæu ti opet. Ove stvari malo s kime mogu podijeliti. Zato pišem tebi.
Jer, živima se ovdje može reæi vrlo malo stvari.

napisao ahmed buric

moram podebljati jedan dio: Ali je uvriježena praksa: kad te optuže da si lopov, braniš se tako da utvrdiš kako si patriota. Pokaži kako si pomagao ili finansirao ovu ili onu vojsku, tvrdi da su svi živi, zapravo, zahvaljujuæi tebi. Kad ti kažu da si plagijator, odgovoriš im da su èetnici. Ili ustaše. Ili balije, zavisi odakle odgovaraš. A kad ono što radiš nema smisla, to je još i najbolje. Što si besmisleniji, što je u onome što radiš manje suštine, draži si svima koji upravljaju. I strancima i "našima".

ovako se ponasa jedan dobar broj vas koji ovo citate.

05-04-2012 at 17:27 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

malo i ahmed preæeriva...
sarajvo izgleda plaho fajn...
ljepse neg prije rata...
sarajvo ljubavi moja
mada mi je željo draži
ocu reci...za rata,bilo je sega,SVEGA,a opet najvise u svoj toj frtutmi,cojstva i sræanosti...rat je zbližijo ljude vise nego ovaj hebeni nazov mir...
tacno se vidlo koj kaki...cojk je cojk,a supak supak, i kako povecavas ulog,cojk postaje jos veci cojk,a supak supcina...
samo dok je bijo supak ,niko to mozda nije primjecivo,il nije zelijo da primjeti,isto ko i onog malog æojka,a kasnije ljudeskaru...
i tako...

05-04-2012 at 21:11 | Ukljuèi u odgovor
Tiburon
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-08-2006
Lokacija: Sweet home Tz
Odgovori: 2033
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Dilber wrote:



....onda se moras sjetit i pocetkom rata kad su HVO dol (nisam bas siguran) oko Konjica...Tuzlanski konvoj zaglavio u logoru
(mislim,da je jedan forumas bio u tom logoru...sad se vec ne javlja neko vrjeme)



U Kiseljaku. Par ljudi je tada ubijeno, konvoj popljaèkan totalno 


The only way to get rid of a temptation, is to yield to it..
09-04-2012 at 13:23 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Prije 20 godina iseljena kasarna "Maršal Tito" u Sarajevu: Šef KOS-a Boškoviæ plašio se Ratka Mladiæa


Akcija iseljenja kasarne perfektno je izvedena, zahvaljujuæi èemu su branioci BiH zaplijenili ogromne kolièine naoružanja

Pripadnici TORBiH na kapiji kasarne "Maršal Tito" nakon iseljenja: 5. juni 1992. Prije 20 godina iseljena je i posljednja kasarna bivše JNA u Sarajevu, kasarna "Maršal Tito", u kojoj se nalazilo više od 2.000 vojnika i rezervista Vojske Jugoslavije te ogromne kolièine naoružanja koje æe biti presudne u odbrani Sarajeva tokom opsade.

Tokom aprila i maja 1992. iz ove kasarne svakodnevno se djelovalo iz vatrenog i topnièkog naoružanja po sarajevskim naseljima Marindvor, Pofaliæi, Velešiæi, kao i drugim dijelovima grada, od èijih posljedica je ubijeno i ranjeno više civila te uništeno ili ošteæeno mnogo civilnih objekata.

Rulet smrti

Tako su zloèinci iz kasarne 15. aprila 1992. ubili 23-godišnjeg mladiæa Samira Mešetoviæa dok je igrao košarku u Pofaliæima, pa hrabru doktoricu Silvu Rizvanbegoviæ 17. maja 1992., kada se u sanitetskom vozilu iz bolnice Koševo vraæala u zgradu Hitne pomoæi. Ibrahim Bulbul 29. maja 1992. ubijen je kreæuæi se vozilom pored kasarne... S prozora kasarne "Maršal Tito" svakodnevno se djelovalo po današnjoj ulici Zmaja od Bosne, tako da je vožnja tom ulicom lièila na rulet smrti.

Obližnja zgrada Željeznièke stanice Sarajevo je od posljedica pucnjave iz kasarne "Maršal Tito" djelimièno razrušena i zapaljena. Sredinom maja, nakon što je iseljena Vojna bolnica u kojoj su pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) RBiH našli toliko oružja da se mogao naoružati cijeli jedan bataljon, zapoèelo je mirno iseljevanje i razoružavanje "Maršalke".

O ovoj kompliciranoj akciji prvi put javno, 20 godina poslije, prièa nam Azem Derviševiæ Zenga, ratni pomoænik komandanta Regionalnog štaba TO Sarajevo. Zenga je tokom maja 1992. komandovao blokadom kasarne "Maršal Tito" i bio glavni pregovaraè s njenim komandantom, generalom Milošom Barošom.

- U samoj blokadi kasarne uèestvovale su jedinica iz hotela "Zagreb", jedinica rahmetli Aska Prazine, koju sam smjestio u Srednju mašinsku školu na Marindvoru, Specijalna jedinica MUP-a RBiH bila je smještena izmeðu Miljacke i kasarne, Salko Gušiæ je komandovao jedinicom s Koševskog Brda, te jedinica TO iz Novog Sarajeva. Nama je bilo bitno da imamo apsolutnu kontrolu nad "Maršalkom" - prisjeæa se Zenga.

Kaže kako su znali da ne mogu osvojiti ovo agresorsko uporište, ali nisu mogli dozvoliti da vojska ode s oružjem, jer bez tog oružja za branioce BiH rat bi bio završen.

- Vršio sam psihološki pritisak na njih i pošto su ljudi izlazili iz kasarne, saznao sam da se u njoj nalazi veliki broj rezervista koji su došli iz Zadra, ali i ogroman broj civila, porodica vojnih lica. Oni pucaju iz kasarne, mi ih držimo u blokadi, kontroliramo svaki prozor, ali nemamo nikakav kontakt - istièe naš sagovornik.

Otupjela oštrica

Azem Derviševiæ Zenga navodi da je nakon 2. maja i velikog poraza na Skenderiji, otupjela oštrica arogancije JNA i onda su branioci priveli dvije žene koje su izašle te ih vratili u kasarnu, da im kažu da Zenga hoæe da pregovora s njima. One su uspostavile kontakt i Zenga se megafonom poèeo dozivati s kapetanom Gavranom, koji je, inaèe, bio minirao kasarnu.

- Našli smo se u jednoj kuæici izmeðu kasarne i Željeznièke stanice. Tražio je da ga odvedem da vidi brata na Alipašinom Polju i to sam uradio, a interesantno je da mu je brat veæ bio pripadnik TORBiH. Tako sam stekao povjerenje kod njega i onda sam putem njega tražio sastanak s generalom Milošem Barošom, komandantom kasarne. Ja sam rahmetli Mustafi Hajrulahoviæu Talijanu rekao da idem u kasarnu, nije mu bilo drago, ali sam istrajao da uðem unutra - nastavlja dalje Zenga.

Ušao je u kasarnu i to vozilom oblijepljenim ljiljanima. General Baroš ga je pitao kako da mu vjeruje da on komanduje blokadom kad se Juka Prazina pojavljuje na televiziji i tamo pred kamerama nareðuje ljudima da idu u blokadu kasarne.

- Rekao sam mu da æemo uspostaviti trodnevno primirje i da æe to biti garancija da ja imam komandu nad blokadom. Juka jeste jednom poslao 60 ljudi, ali sam otišao kod njega u bazu i rekao da nije planiran u ovoj akciji, nakon èega je on odgovorio: "Dobro, Zenga, naredit æu da se moji ljudi povuku". To je i uèinio - prièa Azem Derviševiæ Zenga.

Nakon ispoštovanog primirja, opet se sastao s generalom Barošom, koji je rekao da je JNA spremna da preda oružje.

- Rekao sam mu: "Generale, Mladiæ bi volio da vas sve pobijemo, ali o vašoj sudbini odluèujem ja, a ne on". Tada dolazi iz Beograda general Boškoviæ i dogovorili smo da vojska izaðe s liènim naoružanjem. Nakon toga poèinje akcija iseljenja kasarne. Akcija je perfektno izvedena - dodaje Zenga.

Opisuje da se Dževad Topiæ Topa nalazio kod kapije kasarne, tako da je postojao stalni kontakt i sve je bilo pod kontrolom.

- Uzimamo tada u "Maršalci" ogromne kolièine oružja, goriva, artiljerije za dva diviziona. Oružje je odmah voženo u jedinice, a artiljerija u tunel na Ciglanama. Znaèi, prvi put smo se osjetili armijom. Oružje i artiljerija su tri dana kasnije, 8. juna, korišteni u bici u kojoj su osvojeni Orliæ i Volujak na Žuèi - kaže Zenga.

Poslao ga Miloševiæ

Uz Fikreta Abdiæa, Jusufa Pušinu, Jerku Doku i Stjepana Šibera, ratni èlan Predsjedništva RBiH Stjepan Kljujiæ bio je u delegaciji koja je vodila pregovore o iseljavanju kasarne tokom maja 1992.

- Na pregovore su dolazili ovaj general Tolimir što je sad u Hagu, pa Biljana Plavšiæ. Bio je i jedan stari špijun Èaðo, njegov sin je poznati policajac. I onda je u Sarajevo došao Neðo Boškoviæ, šef KOS-a. Mi smo bili prijatelji u mladosti. Inaèe, on je bio oženjen jednom od najljepših Sarajki. Poslao ga je direktno Slobodan Miloševiæ u Sarajevo. Kaže meni Neðo: "Stjepane, Miloševiæ moli da pustite tu djecu, njega ne interesuje oružje. Ovaj Mladiæ se bori da se izvuèe oružje, jer je svjestan da, ako oružje padne u vaše ruke, nema nikakvih šansi u borbi za Sarajevo" - svjedoèi Stjepan Kljujiæ i nastavlja:

- I, sad zamislite, šef KOS-a poslan od Miloševiæa, spava ovdje kod nas, u sobi Jerke Doke, ministra odbrane RBiH, na vojnièkom krevetu, jer nije smio iæi u Lukavicu. Plašio se Mladiæa, da ga ne ubiju - sjeæa se Kljujiæ.

Tokom dogovora o iseljenju kasarne Ratko Mladiæ, komandant Vojske RS, naredio je oficirima da slušaju samo njegova nareðenja, a ne generala Boškoviæa.

- Mi smo imali plan da se sa snagama s Grbavice i iz pravca Koševa spojimo s našim snagama u kasarni "Maršal Tito". U toj kasarni u to vrijeme bio je jedan izuzetan èovjek, pukovnik Popara, kome je to bila druga blokada. Meðutim, tadašnji komandant Školskog centra u ovoj kasarni, general Baroš imao je kukavièko držanje, neprimjereno generalu. Da je došlo do spajanja srpskih snaga iz pravca Grbavice i Koševa, Sarajevo ne bi bilo u muslimanskim rukama - izjavio je Mladiæ u NIN-u 12. januara 1994. godine.

Kako su zaposjeli Grbavicu

Umjesto preko Dobrinje u Lukavicu, kako je bilo dogovoreno, dio vojnika iz kasarne "Maršal Tito" na mostu kod zgrade "Elektroprivrede" prešao je na Grbavicu i ulicama Milutina Ðuraškoviæa i Rave Jankoviæ ušli u naselje Grbavica 2. Munjevito su poiskakali iz kamiona i zaposjeli naselje koje je do tada bilo "nièija zemlja". Tako je 5. juna 1992., iseljavanjem kasarne "Maršal Tito", Grbavica 2 bez borbe pala u Mladiæeve ruke i ostala pod srpskom okupacijom sve do reintegracije 19. marta 1996. godine.

Da su znali da se zove Azem, u Višegradu bi mu pobili sve

- Kada sam nakon rata doveo majku u Boston, gdje sada živim, prvi put me upitala: "Sine, što su tebe zvali Zenga?"- preprièava Azem Derviševiæ Zenga.

Odgovorio joj je da, kada je ušao u kasarnu "Maršal Tito" i dogovorio predaju s generalom Barošom, samo se znalo da je to neki Zenga uradio.

- Rekao sam joj: "Da sam bio tada Azem Derviševiæ, u Višegradu bi, majko, Milan Lukiæ i ostali zloèinci ubili tebe i svu našu familiju" - prièa Azem Derviševiæ Zenga.

11-06-2012 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice