Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

22-01-2016 at 14:09 | Ukljui u odgovor
cupo

Tuzlanka Tatjana Kuljugi prije tri godine poela je da se bavi tehnikom dekupa uz pomo koje ukraava razne predmete.

- Na samom poetku sve to se u kui dalo srediti i preurediti dolazilo mi je pod ruke i ja sam tim predmetima davala jedan novi sjaj. Takoer sam se vratila u djetinjstvo jer sam ponovo poela sakupljti salvete koje, izmeu ostalog materijala, koristim za rad pria Tatjana za Tuzlarije.

Dekupa je zapravo tehnika ukraavanja predmeta tako to se motivi isjeckaju sa raznih ukrasnih papira, novina, slika, salveta te lijepe na predmet i lakiraju. Tehnika datira iz 12. vijeka, neki izvori govore da vodi porijeklo iz Japana, a neki iz Sibira. Svoje ime je dobila u 20. vijeku po francuskoj rijei decouper to znai isjei, isjeckati.

Tatjana inspiraciju za svoje radove pronalazi svuda oko sebe.

- Naprimjer svako godinje doba donosi svoju inspiraciju, zatim tu su i praznici gdje moete ukrasiti raznorazne predmete i prepustiti mati na volju. Ja uglavnom preferiram motive cvijea. Da bi zavrila jedan predmet potrebno mi je nekoliko dana, jer je proces suenja dugotrajan kae Tatjana.

Danas ima dosta novih tehnika od kojih je najpoznatija "salvetna tehnika" koju nam je Tatjana predstavila.

Za izradu je potrebno: predmet koji se ukraava moe biti drvo, staklo, metal i plastika u naem sluaju to je kutija od MDF-a (medijapana), zatim akrilne boje i akrilni lak, kistovi, makaze, salveta, mirgl papit.

U video prilogu pogledajte kako nastaju Tatjanini radovi.

S obzirom na to da je online prodaja sve popularnija, i Tatjana je posegnula za tim nainom te je moete portaiti na Facebook-u pod imenom Tatjana Kusljugic Decoupage Kutijice. Svoje radove do sada je izlagala i na nekoliko sajmova u Tuzli gdje se okupljaju mladi kreativci.

[Edited by cupo on 24-01-2016 at 16:26 GMT]

24-01-2016 at 15:55 | Ukljui u odgovor
cupo

Nakon Banje Luke, Sarajeva i Mostara, putujua izloba "Mi plaamo cijenu: Izloba okantnih javnih nabavki u BiH" stigla je u Tuzlu. Izloba se odrava u okviru kampanje Mi plaamo cijenu, Amerike agencije za meunarodni razvoj (USAID), koja je pokrenuta krajem prole godine s ciljem da se ukae na borbu protiv korupcije u javnim nabavkama.

U prostorijama Narodne i univerzitetske biblioteke Dervi Sui do 28. januara graani mogu pogledati ta i po kojim cijenama, daleko od oiju poreznih obveznika, kupuju bh. ustanove i institucije.

Tako su izloeni predmeti poput pepeljare vrijedne 1.300 KM, kante za otpatke od 1.700 KM, ruka koji kotao 230 KM ili rolne toaletnog papira od 5,5 KM, a koji su plaeni budetskim sredstvima, odnosno novcem graana BiH.

"Prema istraivanjima, prole godine tek 25 posto javnih nabavki u BiH provedeno je putem otvorenih i transparentnih procedura, to znai da je enormnih 75 posto ugovora o javnim nabavkama dogovoreno iza zatvorenih vrata, odnosno netransparentno je potroeno oko dvije milijarde KM", saopteno je iz USAID-a.

Kampanja Mi plaamo cijenu! trajae dva mjeseca, a radi jasne podrke podnoenju i konanom usvajanju 18 izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama u Parlamentu BiH, a koje su kreirale lokalne organizacije: Account Network, Tender, Transparency International, Fond otvoreno drutvo i Udruenje poslodavaca u BiH, navedeno je iz ove organizacije.

25-01-2016 at 14:09 | Ukljui u odgovor
cupo

27-01-2016 at 14:21 | Ukljui u odgovor
cupo

Otvorena izloba "Izgubljeno u holokaustu: Jevrejski komiluk u BiH"

Izloba Izgubljeno u holokaustu: Jevrejski komiluk u Bosni i Hercegovini, autora Anise Hasanhodi i Rifeta Rustemovia, otvorena je veeras u Atelju Ismet Mujezinovi u Tuzli. Izlobu su u povodu Meunarodnog dana sjeanja na rtve holokausta organizovali Akademija nauka Republike Austrije, JU Arhiv TK, Jevrejska optina Tuzla i Drutvo arhivskih zaposlenika TK.

Fotografije koje su posjetioci mogli pogledati dio su arhivske grae prikupljenje u okviru projekta Tragovima naih komija: Jevreji u Bosni i Hercegovini i holocaust, iji je nositelj Akademija nauka Republike Austrije. Na 22 panoa prikazana su mjesta gdje jo postoje jevrejske optine - Sarajevo, Zenica, Tuzla, Banja Luka, Doboj i Mostar. Meutim, nema vie Jevreja ni u Bijeljini, ni u Rogatici, ni u Vlasenici, ni u Zvorniku, ali ostali su tragovi u formi fotografije.

Prema rijeima Marine Rajner, predsjednice Jevrejske optine Tuzla, ono to se desilo Jevrejima nikoga nije opametilo.

- Desio se genocid u Srebrenici, deavaju se razna ubistva zbog toga to se neko na drugi nain moli Bogu, to je zaista neshvatljivo kazala je Rajner za Tuzlarije.

Posluajte ta je jo kazala o ovoj dogaaju i pogledajte kakva je atmosfera vladala na izlobi.

Osim izlobe, posjetioci su takoer mogli pogledati kratki dokumentarni film uenika Gimnazije "Mea Selimovi", koji je, pod vodstvom profesorice Smiljane Vovne, nastao kao dio regionalnog projekta "Moj zaviaj kroz vrijeme". Film putem fotografija prikazuje detalje iz ivota Fride Laufer i Envera iljka, koji su zbog svoje nacionalne pripadnosti, odnosno ideja oprenih nacistikom reimu i uzajamne ljubavi bili rtve stradanja u Drugom svjetskom ratu.

Vie o ovom projektu kazala nam je Ksenija Mojevi, uenica etvrtog razreda Gimnazije "Mea Selimovi".

Kaimo i to da e u sklopu obiljeavanja Meunarodnog dana sjeanja na rtve holokausta, u petak, u Katolikom kolskom centru "Sveti Franjo", biti otvorena izloba slika "Vranin i prijatelji" sa poetkom u 14 asova.

[Edited by cupo on 27-01-2016 at 21:49 GMT]

27-01-2016 at 21:03 | Ukljui u odgovor
cupo

28-01-2016 at 08:13 | Ukljui u odgovor
cupo

Koncert sevdaha u Srebreniku

Sevdalinka kao peat u srcu svih Bosanaca i Hercegovaca

Da je sevdalinka inspiracija i mlaim generacijama pokazali su to lanovi Ansambla "Zefir" na etvrtom festivalu sevdalinke "Peat u srcu" odranom sino u Domu kulture u Srebreniku.

Sedamdeset lanova ansambla, uzrasta od sedam do 30 godina, pod dirigentskom palicom profesora muzike Jasmina Branjia, uz specijalne goste dr. Nedmiju Sulji i Jasmina Hasia, pokazali su svu rasko svog talenta otpjevavi neke od najljepih bosanskih sevdalinki.

- Tradicionalni koncert sevdaha Peat u srcu je dogaaj koji nijedan posjetitelj nikad ne zaboravlja, jer kako i sam naziv kae sevdalinka ostavlja peat u srcu kod onog koji istu slua. Omer Pobri, veliki poznavatelj savdalinke, dao je sljedeu definiciju ovog muzikog anra: "Sevdalinka je bosanska, gradska ljubavna pjesma, pri emu rije 'bosanska' geografski odreuje autohtnost sevdalinke, rije 'gradska' urbanost, a rije 'ljubavna' sadrajnu tematiku" naveli su iz Udruenja mladih Zefir Srebrenik, koji su i organizovali koncert.

Sastavni dio festivala, koji nastoji ouvati bh. tradiciju, odnosno njeno nacionalno blago pjesmu sevdalinku kao neprolaznu vrijednost i jedinstveno kulturno-historijsko naslijee, svake godine je i ekipa portala Tuzlarija.net. Osim nas finansijsku i medijsku podrku ovoj manifestaciji dali su i: Mesnica "Bai" Srebrenik, Hypomarket d.o.o. Srebrenik, Tempoplast, preduzee za privatnu zatitu SECURITAS, firma za organizaciju i otkup krastavaca AGRONA ivinice, motel Orion, cvjeara Kala2 Srebrenik trans, Prosperitet, Nirmex, Opina Srebrenik, Aksemont, Kopex Sarajli, motel Gradina, Jafa jase 4, kao i radio "Srebrenik", radio "Studio D", Srebrenik.NETwork, ntv "Jata", City Light i Printas d.o.o.

02-02-2016 at 22:54 | Ukljui u odgovor
cupo

11-02-2016 at 16:06 | Ukljui u odgovor
cupo

Izloba fotografija spojila BiH, Srbiju i Crnu Goru

U Galeriji Foto kino kluba Tuzla sino je otvorena meunarodna kruna izloba moderne fotografije pod nazivom "DPW Circuit", koju su organizirale tri fotografske asocijacije, iz BiH, Srbije i Crne Gore.

Vie o ovom dogoaju za na portal govori novinar Zlatko Duki.

Na izlobi su postavljene nagraene fotografije autora iz cijelog svijeta, a nagrade je dodijelio iri sainjen od majstora i kandidat majstora.

Izloene fotografije, njih ukupno 55, odgovaraju na nekoliko tema: ena, dijete, ovjek, slobodna kolor, slobodna monohrom, priroda i portret.

- Ovo je peta kruna izloba koju smo postavili u nasoj Galeriji, od planiranih est. Posljednja izloba e biti otvorena za dvije sedmice. Sama rije kruna oznaava kruenje izlobe kroz tri grada iz ove tri zemlje, od kojih svaka ima svoj iri. Na konkurs stie nekoliko hiljada fotografija, a mi izlaemo samo one koje su nagraene - kazala je za Tuzlarije Gabrijela Andreja, producent izlobe.

Inae, izloba e biti otvorena narednih 14 dana pa svim ljubiteljima umjetnosti predlaemo da posjete Foto kino kluba Tuzla koji se nalazi u Dafer mahali.

[Edited by cupo on 12-02-2016 at 00:01 GMT]

11-02-2016 at 23:43 | Ukljui u odgovor
cupo

12-02-2016 at 02:11 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 10
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: ajkula, atic, bace100, CODE RED, Dado_, doktor g, konceptor, Marin Bobek, partyx, seaddrd, sejdefa53, Skorpijicaa, skufca, stat1c, taboo, vele
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net