Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Unutrasnji dizajn, namještaj...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Unutrasnji dizajn


kuæa kao Nautilus


















Arhitect: Javier Senosiain

[Edited by soraya on 27-07-2009 at 22:33 GMT]

27-07-2009 at 22:32 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Unutrasnji dizajn

wow, soraja... kako je ovo dobro... svidja mi se zid koji podsjeca na vitraz... gledala sam na jednom drugom forumu slicno, morat cu pronaci koju fotku pa staviti...

inace, vec jedno 8-9 godina se bavim feng shui-jem, ali ga kombiniram sa obicnom, zdravom logikom, primjenjujuci ga u onoj dozi koja je potrebna da se ostvari najbolja moguca iskoristenost i prakticnost prostora...

ako nekog interesira vise o feng shui, napisat cu, ovako necu dzabe da tlapim, nisam sigurna da ima zainteresiranih

28-07-2009 at 09:28 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Unutrasnji dizajn

mene je ovo odusevilo za radni prostro...





ili ova fantazija...





[Edited by statebriga on 28-07-2009 at 10:12 GMT]

28-07-2009 at 10:12 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Unutrasnji dizajn

citat:
statebriga wrote:
wow, soraja... kako je ovo dobro... svidja mi se zid koji podsjeca na vitraz... gledala sam na jednom drugom forumu slicno, morat cu pronaci koju fotku pa staviti...

inace, vec jedno 8-9 godina se bavim feng shui-jem, ali ga kombiniram sa obicnom, zdravom logikom, primjenjujuci ga u onoj dozi koja je potrebna da se ostvari najbolja moguca iskoristenost i prakticnost prostora...

ako nekog interesira vise o feng shui, napisat cu, ovako necu dzabe da tlapim, nisam sigurna da ima zainteresiranih



pravac u projektovanju ovakvih objekata spada u "organsku arhitekturu".
i meni je ovo osvjetljenje kuæe veoma interesantno,nije vitraž,to su luxsfer prizme,u ovom sluèaju nisu prizme nego valjci...i kompletna unutrašnjost podsjeæa na organizam jedne školjke,a oblièasti detalji od stakla joj daju tu glamuroznu notu,mada je je tu najbitnija funkcija prolaska svjetlosti...Rado bih živjela u jednoj ovakvoj kuæi...

interesantna je oblast feng-šua,ali kod nas se rijetko primjenjuje ,jer je nivo svijesti i kulture stanovanja na jako niskom stepenu
28-07-2009 at 11:53 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Unutrasnji dizajn

citat:
statebriga wrote:
wow, soraja... kako je ovo dobro... svidja mi se zid koji podsjeca na vitraz... gledala sam na jednom drugom forumu slicno, morat cu pronaci koju fotku pa staviti...

inace, vec jedno 8-9 godina se bavim feng shui-jem, ali ga kombiniram sa obicnom, zdravom logikom, primjenjujuci ga u onoj dozi koja je potrebna da se ostvari najbolja moguca iskoristenost i prakticnost prostora...

ako nekog interesira vise o feng shui, napisat cu, ovako necu dzabe da tlapim, nisam sigurna da ima zainteresiranih




Statebriga ..napisi koji post o feng shui ja sam citala o tome .
Imam negdje knjigicu o feng shui-u pa sam i ja tako nesto istrazivala .
Feng shui je 4000 godina stara kineska vjestina uredenja zivotnog prostora u skladu s energijom zemlje ....

28-07-2009 at 12:03 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Unutrasnji dizajn

citat:
soraya wrote:
... nije vitraž,to su luxsfer prizme,u ovom sluèaju nisu prizme nego valjci...


hvala na info, nisam imala pojma kako se zove, samo me podsjetilo, ali vidim da su u stvari komadi "stakla" umetnuti u "zid", nije ni blizu vitraza tehnicki... prelijepo i veoma mi se dopada... taman da nesto ovako na vikendicici napravim...

citat:
soraya wrote:
interesantna je oblast feng-šua,ali kod nas se rijetko primjenjuje ,jer je nivo svijesti i kulture stanovanja na jako niskom stepenu


nije toliko nizak stepen svijesti i kulture, koliko je svijetu vec dosta sarenih laza i koliko nema para, pa radije ne mijenja nista, nego da pusti nekog "salabajzera" da mu kaze gdje ce mu biti krevet

@diwna... evo malo

ja volim tradicionalni fs u kojem nema mjesta "suvenirima", kao sto je npr. tronoga zaba... volim savjete koje daje, a najvise od svega mi se svidja kad masteri kazu: ako se u prostoriji osjecas dobro, onda bi svaka intervencija poremetila taj protok energije... to je zaista tako! feng shui ne propagira modifikaciju po svaku cijenu, nego ce uvijek ici na to da pomiri ono sto vec postoji oko nas, da poveze i omoguci nesmetan protok energije i njeno zadrzavanje upravo na onim mjestima gdje je to potrebno... to je nauka po kojoj stvari nisu zauvijek onakve kakve vam prakticar kaze danas, nego se vezuje za vrijeme i promjene koje vrijeme sobom nosi, pa tako zahtijeva i prilagodjavanje covjeka vremenu...

et... malo
28-07-2009 at 16:28 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Unutrasnji dizajn

evo za diwnu (i eventualno druge koje interesira) jedan kratak uvod. online se moze naci dosta linkova za razne stranice i prakticare feng shui-a... rado cu se odazvati i sugerirati ili odgovoriti nesto, ako nekog interesira

sta je feng shui?

osnove feng shui-ja su relativno jednostavne, ali iza te jednostavnosti stoji cjelozivotno proucavanje i zivot u skladu sa osnovnim postulatima. feng shui sacinjavaju cetiri osnovna koncepta, a to su:
- gradjevina
- okruzenje
- ljudi
- vrijeme

da bi se feng shui pravilno izucavao i primjenjivao, nikako se ne smiju zanemariti dva potonja konepta - dakle, ljudi i vrijeme.

pod konceptom "gradjevina", podrazumjevamo arhitekturu i projekt gradjevine. to je osnovna struktura s kojom radimo. oblik i tlocrt predstavljaju osnovu na kojoj se pocinje sa izradom bilo kojeg prijedloga po osnovama feng shui-ja.

koncept "okruzenja" pretpostavlja ne samo vanjsko, nego i unutrasnje okruzenje. vanjsko okruzenje je ono do cega doseze nas pogled - zgrade, brda, doline, polja, cvijece, drvece... sve ono sto vidimo, a posebno postojanje dalekovoda, rijeka, pa i podzemnih voda (koje ne vidimo, ali mozemo saznati gdje se nalaze i da li na nas uticu). unutrasnje okruzenje predstavlja mirise, boje, svjetlost i toplinu doma, kao i ono sto zovemo "interijerom", dakle unutrasnjim dizajnom prostorija.

koncept "ljudi" je nacin na koji sagledavamo kako gradjevinu prilagoditi ljudima koji u njoj borave. cesto se smatra da je feng shui nauka koja "postavlja namjestaj i suvenire na prava mjesta", ali to je potpuno netacno. feng shui u stvari predstavlja nacin na koji postavljamo ljude u prostor, a namjestaj je samo orudje kojim to "postavljanje" postizemo. energija koju u sebi nose ljudi se mijesa sa energijom prostora. unutar ovog koncepta posebna paznja se obraca na teorije o qi, yin i yang, te pet elemenata i osam trigrama.

koncept "vremena" predstavlja veoma bitnu odrednicu, jer vrijeme itekako utice na primjenu feng shui-ja u kuci ili u uredu. feng shui se zasniva na kineskom oraklu yin i yang, ili "knjizi promjena", ciji je glavni postulat da "sve trpi promjenu i nista nije stalno". ne postoji podrucje u vasem domu za koje mozete reci da je samo za ljubav ili za posao. to zavisi od vremena, jer svaka godina donosi novi splet okolnosti i podrucje energije ce se i usmjeravati na to podrucje. ako je vase ljubavno podrucje u 2005 god bilo na jugoistoku, ono ce mozda ove godine biti na zapadu, te ce biti potrebno da svoj polozaj prilagodite tome.

sta nije feng shui?

neke od stvari koje cu ovdje navesti mnogi prakticari feng shui-ja smatraju "obaveznim" alatima u postizanju harmonije i savrsenstva. nemojte dozvoliti da vas zavaraju!
- bagua ogledala
- kristali
- religijske realie
- visuljci raznih vrsta
- ribice, kornjace i slicno
- novcici sa crvenim trakama
...

preporucivanje i, sto je najgore, insistiranje na ovakvim stvari spada u tri kategorije:
- pogresno razumijevanje azijskog praznovjerje
- porez na budale
- nepoznavanje feng shui-a i njegovog autenticnog poducavanja

mnogi pisu o "zelenom zmaju", "crvenom feniksu", "bijelom tigru" i "crnoj kornjaci"... no, sta ti simboli znace? da li su to figure koje treba staviti u svoj dom (cak iako mozda ne volimo tigrove ili kornjace)? ne! ovi simboli predstavljaju prenesenu simboliku iz usmene tradicije, tj. iz prica koje su se tradicionalno prenosile usmenim putem. oni vam - ako ih stavite u svoj dom kao figure raznih velicina - nece donijeti nista, osim mozda lijepog (ili kicastog) ukrasa. u stvarnosti, ovi simboli predstavljaju slijedece:
- zeleni zmaj = istok (tamo gdje se sunce radja, gdje se sve budi)
- red phoenix = jug (mjesto gdje je sunce najjace, zemlja je suha, vatra je crvena)
- white tiger = zapad (mjesto gdje sunce zalazi, gdje se uz smjenu dana i noci nebo pokazuje bezbojnim)
- black turtle = sjever (noc, mrak, tama, hladnoca, spokoj)

pet elemenata feng shui-ja su: drvo, vatra, zemlja, metal i voda. koristimo ih da pojacamo dobre i ublazimo lose uticaje, da izbalansiramo qi - zivotnu energiju! elementi se mogu pojaviti u bilo kojem obliku - npr. zemlja moze biti u formi saksije za cvijece! jedino sto je bitno jeste da bude postavljena na pravom mjestu i da bude ugodna za oko!

28-07-2009 at 16:34 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Unutrasnji dizajn

citat:
statebriga wrote:
evo za diwnu (i eventualno druge koje interesira) jedan kratak uvod. online se moze naci dosta linkova za razne stranice i prakticare feng shui-a... rado cu se odazvati i sugerirati ili odgovoriti nesto, ako nekog interesira




.... eee statebriga, puno ti hvala na informaciji .

Da li ima feng shui stvarno tako pozitivan uticaj na kvalitetu stanovanja ?

Meni se najvise svidja japanski namjestaj , ono minimalno namjestaja u kuci .
A citala sam to da feng shui ima otpor prema modernim formama i mislim da to nije bez veze i vjerujem da donosi harmoniji ako uredno uradis prostor u kojem zivis .

E sad ja ne znam nakon primjene feng shui u prostoru ,za koliko vremena se moze ocekivati neke pozitivne promjene ?

Lijepa tema , samo nastavi pisati .....

29-07-2009 at 09:49 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Unutrasnji dizajn

citat:
diwna wrote:
Da li ima feng shui stvarno tako pozitivan uticaj na kvalitetu stanovanja ?

...za koliko vremena se moze ocekivati neke pozitivne promjene ?


pa, sad... svaka promjena koju covjek napravi onako kako mu se svidja i kako mu je ugodno + prakticno, je pozitivna... nije to toliko stvar feng shui-a, koliko je stvar nase psihe i svijesti da smo a) uradili neto sto smo zeljeli, b) unijeli promjenu, c) obiljezili time pocetak ili kraj necega...

ne mogu ti reci za koliko vremena dolaze pozitivni uticaji, no, mogu ti reci da nije sve u feng shui-u i da ja ne volim insistiranje na postavljanju svega sto prakticar predlaze i slijepom pracenju postavki koje su sadrzane u tom prijedlogu... najbitnije je pratiti licne zelje i osjecanja, ostvariti maksimum prakticnosti (sto je neophodno u danasnje vrijeme, kada tezimo da iskoristimo svaki milimetar prostora)...

ja, takodjer, volim minimalizam, pokusala sam da ga primjenim gdje god sam mogla, ali je - iskreno - tesko... da uzmem mozda kakav penthaus sa 100 kvadrata bez zidova, znala bih tacno sta da uradim

et... malo
29-07-2009 at 10:30 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Unutrasnji dizajn

citat:
statebriga wrote:


nije toliko nizak stepen svijesti i kulture, koliko je svijetu vec dosta sarenih laza i koliko nema para, pa radije ne mijenja nista, nego da pusti nekog "salabajzera" da mu kaze gdje ce mu biti krevet




mentalitet našeg naroda je takav da u veæini sluèajeva neæe konsultovati arhitektu pri izboru i razmještaju namještaja,o sklapanju boja da i ne govorimo,detalji...još kad mu napomeneš feng shui ...glavom bez obzira....
29-07-2009 at 12:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Umjetnost : Unutrasnji dizajn, namještaj... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice