Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Kafi `Sunce : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon bosanski jezik

Evo otvaram temu bosanski jezik .

Ja sam ucila sh-hs .

U mom slucaj vrijedi da se staro drvo tesko ispravlja pa tako ja jos uvijek koristim izraze koje sam uvijek koristila .

Mnogi nisu svjesni ali sve vise ubacuju ili se vracaju starim bosanskim izrazima.
Tako cu vjerovatno i ja .Mnogi izrazi koje je koristila moja nena su pravilni kao kahvenisati ,kahva ,natjecu ,dotjece
Evo npr. rijec opcina

Alija Isakovic biljezi u svom Rjecniku da je u gradji iz koje je ekscerpirao rijeci za Rjecnik karakteristicne leksike u bosanskom jeziku rijec opcina prvi put zabiljezena 1635. godine ,a opstina 1935. godine.
On konstatira i da je do 1950 .godine omjer javljanja oblika opstina i opcina bio sest puta veci u korist oblika opcina.
U periodu 1950. i 1985. odnos je postao priblizan .
Isto se odnosi i na izvedenice od rijeci opcina ,kao i na rijec opci i izvedenice od nje .

Danas se taj odnos popravlja u koris oblika opcina i opci .
To je opravdano i preporucuju se izvorni oblici : opci ,opcina ,opciti ,opcinski ,opcepoznat .
Ali je skupstina ne skupcina .
Osim toga imamo i izraz sabor koja se u Bosni koristio prije Skupstine.

Pitanje je u stvari koliko vam je poznat pravopis bosanskog jezika ?

Da dodam i da vecina ljudi iz Tuzle i okoline ne razlikuju c i c (s kvacicama naravno hehe) .

30-03-2002 at 13:39 | Ukljui u odgovor
Visitor
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 22-05-2001
Odgovori: 305

icon Re: bosanski jezik

Ne bih sire komentirao tvoj post. Zelim samo reci da grijesis kada tvrdis da ljudi iz Tuzle i okoline ne razlikuju tvrdo i meko "c". Ne znam odakle si dobila tu informaciju ali je zapravo tacno da je rijec o onima koji dolaze iz srednje Bosne a pogotovo su stanovnici Sarajevskog kantona i sarajlije "tanki" kada je to u pitanju i taj je sarajevski "mangupski" govor opstepoznat. Za tvoju informaciju, kada izuzmemo brojne palatalizacije tipa "vrata = vrota" ljudi iz Tuzle i okoline zapravo najpravilnije pricaju sh-hs a danas bosanski jezik.

30-03-2002 at 20:55 | Ukljui u odgovor
pizzo4
Nivo: Forumski vuk
Ima jedna modra rijeka...

Registriran(a): 17-03-2002
Odgovori: 554

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
visitor wrote:
Ne bih sire komentirao tvoj post. Zelim samo reci da grijesis kada tvrdis da ljudi iz Tuzle i okoline ne razlikuju tvrdo i meko "c". Ne znam odakle si dobila tu informaciju ali je zapravo tacno da je rijec o onima koji dolaze iz srednje Bosne a pogotovo su stanovnici Sarajevskog kantona i sarajlije "tanki" kada je to u pitanju i taj je sarajevski "mangupski" govor opstepoznat. Za tvoju informaciju, kada izuzmemo brojne palatalizacije tipa "vrata = vrota" ljudi iz Tuzle i okoline zapravo najpravilnije pricaju sh-hs a danas bosanski jezik.

Vi iz Tuzle ste pravo nafurani da govorite najpravilnije. Pa ja poznajem pravo puno tuzlaka koji ne razlikuju i , a ima tu i jos toga. Osim toga, ako malo pogledate istoriju, vidjecete da je za osnovu bivseg sh-hs jezika uzet govor naroda iz istocne hercegovine, pa da onda ne pricamo ko govori najpravilnije.

PIZZO4

Najgore je biti osrednji.
30-03-2002 at 21:43 | Ukljui u odgovor
sunce

ja sam napisala da vecina ljudi iz Tuzle ne razlikuje c (slova s kvacicama ) nego imaju neki glas izmedju ta dva glasa .
Poznat je onaj sarajevski a la nadrealisti ali ne govore svi tako .
Malo ljudi znam da te glasove bas jasno razlikuje u usmenoj formi a u pismenoj je druga stvar .

30-03-2002 at 21:57 | Ukljui u odgovor
visental
Nivo: Guest

Najljepse bosanske rijeci po meni:baskaluk;bezbeli;poguzija;sikirancija;kalaja;tarlahati;zjalati;sigicati se...... 

jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
02-04-2002 at 09:45 | Ukljui u odgovor
Mirza

Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 916

ciao sunasce

dobro pitanje, koliko mi je poznat pravopis bh-jezika? nemam pojma, posto neznam sve novinê u odnosu na sh.

neznam bas sta da ti kazem u vezi bh-jezika. odrastao sam uz sh. taj sh je bio meni bosanski. govorilo se istorija,a ne historija, kafa, a ne kahva... opstina, a ne opcina... nisam u bh bas cesto, i neznam koliko su te (nove stare) rijeci su se pocele koristiti.
opcina i historija su kazu sada dio bh-pravopisa, odnosni opstina je valjda nepravilno reci. jel to istina? ili se moze jos uvijek oboje korisiti?? po meni ne bi valjalo tek tako odstraniti rijeci iz jezika, po kratkom postupku, nego bi trebalo dati neki rok za privikavanje. mozda 5 godina ili tako nesto. evo ovdje je u austriji, odnosno u njemackom govornom podrucju bila reforma jednog dijela jezika, i doslo je vise manje vecih promjena, ali se stari izrazi smiju korisiti jos uvijek.

ja iskreno bas i necu da se mjenjam nesto. meni su drage opstina i istorija. kahva se nije nikada u mojoj porodici govorilo, pa nece ni sada. bar ja necu. ma ne svidja mi se nekako to naglo i prisilno, a plus mi nije ni potrebno.

ali ima veoma lijepih starih bosanskih rijeci. turcizama, germanizama i sta ja znam cega ima isto dosta, i kada su te rijeci vec dosta dugo dio naseg jezika, mislim da ne bi trebalo nalaziti zamjene za te rijeci, nego (ako se vec mora, a mislim da ne mora) samo sinonime, koji ce se moci koristiti ravnopravno.

M. 

.... su ovce ....
02-04-2002 at 11:39 | Ukljui u odgovor
sunce

Nabavila sam pravopis bosanskog jezika i citam pomalo .
Za mnoge izraze kazu da se preporucuju ali ne i da je drugi nepravilan,pa tako kazu da je
pravilno
nogomet i fudbal
opcina i opstina

Pa kaze u jednom gradu ,gdje ljudi govore istim jezikom i igraci igraju istu igru ,jedan klub je nogometni ,drugi je fudbalski.

Cak i naglasavaju da niko nema pravo nekome reci da pocne koristiti neki drugi izraz jer i zasto bi .
Jezik se razvija kao i svaki i uticaji stranih jezika su neminovni .
Nekad mislim da mi imamo vise njemackih izraza nego turcizama .

02-04-2002 at 13:53 | Ukljui u odgovor
Mirza

u njemackom imas skoro za svaku stranu rijec i rijec na njemackom. pa ko voli nek izvoli.

a sjecam se, prije par godina, dok mi je brat jos isao u gimnaziju, da mi je rekao da je nepravilno pisati istorija, rvanje ... to mi je bilo bas sokantno. ja citav zivot ucio jednan jezik, a sad se pojavi neko i kaze mi da je dobar dio rijeci nepravilan, i da moram nove rijeci nauciti.

M. 

.... su ovce ....
02-04-2002 at 14:06 | Ukljui u odgovor
sunce

nema govora da bih ja sad odjednom sve rijeci ispravila .Mozda cu vremenom nesto poceti koristiti .
Bas je fino kad imamo puno izraza za nesto .
Ne znam posto sam cijeli zivot govorila istorija to hostorija mi jednostavno skripi .
Ucili smo sh-hs ali smo vise gravitirali na s hehe pa smo svi govorili kafa a ne kava a u bosanskom je kahva .
Lakse mi je da je prestanem piti .

Evo citam da se preporucuje reci
idem (k) ljekaru a ne idem kod ljekara

Svaki jezik je takav da i profesori nekog jezika nisu uvijek sigurni.

02-04-2002 at 14:28 | Ukljui u odgovor
Mirza

ima stvarno dosta rijeci u nasem jezika. ali akd uporedim npr. s njemackim, onda shvatim da ustvari nama veoma rijeci nedostaje. za dosta stvari nema imena, nego se opisno govori "znas, onaj mali ... lijevo, odmah ispod...". pogotovo ako se radi o tehnickim stvarima.

Mirza

p.s.: a kad smo vec kod jezika i rijeci, evo dva tri pitanja za sunasce nase, da vidimo kako se snalazi sa sve cescim rijecima medju bh-stanovnistvom, tj. ruralnije rijeci se asimilisu postepeno. sta znaci:
- "obliznila"
- "glavit"
- "zgodan"

hajde sunasce , da te cujem

M. 

.... su ovce ....
02-04-2002 at 14:42 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 8
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Davor81, Emma, goofy, Hurem13, JackDaniel, MPT, tobi, _MaLeNaa__
FORUM : Kafi `Sunce : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net